De ongezondste stad in België. De waterleiding van Laeken. Examens. Behendige gauwdief. Fransch Tooneel. Vlaamsche Ster. TÏÏEE HANEN EN EEN HENNE, ROODKAPJE, DE VIOLIER, Poperinghe. Dit is misschien de reden dat het voorstel Begerem van de brug in 't water is gevallen en dat 'er geen gevolg aan gegeven wordt. Wat er van zij, dit is te betreuren, want het zou een groot profijt geweest zijn voor de neeringdoeners der stad, omdat zulke fees ten altijd zeer veel vreemdelingen herwaarts lokken, en eene goede zaak voor den arme, die er voordeel zou uitgetrokken hebben. Maar wat bekreunen de klerikalen zich met den arme en met de belangen der neeringdoeners?Waren wij, gelijk Oos tende en Mechelen in het geval eene nieuwe kiezing te moeten te gemoet zien, dan, ja dan, zouden de klerikalen alles aangewend hebben om zich als echte volksvrienden te doen doorgaan, maar nu dat de schapen ge schoren zijn, nu dat zij, dank aan uitkooping zeurirg en dwang al de zetels van het stad huis hebben veroverd, vagen zij fijn hunne pollivièn aan de kiezers, en zij laten Gods water over Gods akker vloeien. In 't toekomende zullen zij zelfs zich de moeite niet meer geven te beloven. Want, zij hebben het middel gevonden om al de kie zingen, van welken aard ook, ten hunnen voordeele te doen uitvallen. Want zij mogen te veel rekenen op de medeplichtigheid van bestendige Deputatie en Gouvernement. Doch niets is duurzaam op deze wereld, en de kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt. Wij hebben gezien hoe er reeds woelingen ontstaan zijn te Mechelen, wij ver aachten ons aan hetzelfde te Oostende en misschien te Antwerpen, en er zal een oogenblik ko men dat i och gendarmen noch gewapende macht zullen bekwaam zijn om het veront waardigde en zoo lang miskende volk tegen te houden. Dat de klerikale belhamers zich steeds herinneren datWie de wind zaait, de storm zal oogsten. Wij hebben, volgens het demographich bullelijn, de sterfte der Belgische steden voor het jaar 1895 gegeven; en doen opmerken dat leper den bedroevende roem verkregen heeft van het hoogste cijfer te bereiken. Dit bevalt natuurlijk het Journal d' Ypres en zijne meesters van het stadsbestuur niet. Zij beginnen te gevoelen dat men niet straf feloos spot met gezondheidsleer en weten schap met 't leven en de fortuin van zijne medeburgers. Het zal hun niet veel helpen van gedurig te zeggen en te hernalen dat, door de kolos sale onkosten der werken van d'Elverdinghe- poort, er meer en beter water zal zijn; het zal weinig baten van den heer Pol "Vermeu len aan te vallen met socialisme, radilisme of ander zotten praat omdat hij gewetensvol de heldere waarheid heeft doen uitschijnen in den gemeenteraad en gedurende den kies strijd. De feiten zullen komen bevestigen wat hij gezegd, voorzegd en geschreven heeft, na- mentlijkdat er twee derden minder wa ter en veel le weinig water zal zijn dat het water niet goed, niet gevaarloos zal zijn- Men durft nu geen water geven aan de inwoners der Kaai, zooals het moest zijn, volgens het lastenkohier der werken aange nomen in Juni verleden jaar door Wal- laert, Baus en C'9, uitvoerbaar binnen de tien maanden. M. Vandevyver-Victoor heeft door watergebrek, zijne moutschieterij in Februari al moeten stil leggen I Men durft de voorschreven waterleiding van de Kaai niet laten uitvoeren. Hoe zal het gaan wanneer er eens pres sing zal zijn in al de huizen der stad Wel! er zal watergebrek zijn; men zal dan de werken, besloten aan den Diche- busch vijver, doen. Deze zijn geschat, door M. Temmerman, op 360.000 franken zonder de sfeertjes, van nog eenige honderd dui- zende daarbij. De jannen van het Journal d' Ypres den ken zich uit den slag te trekken met te be wijzen dat het hoog sterftecijfer, van 1895, toe te schrijven is aan het roojonk en aan het groot getal sterfien onder de kinderen. Maar daarmede bewijzen zij niets; want de zwakke wezens, namentlijk hinderen, vrou wen, grijsaards, bezwijken altijd eerst on der slechte gezondheidstoestanden. De groc- te sterfte onder de kinderen is altijd en over al een zeker teeken van de slechte gezond heidstoestanden. Wij hebben niet gezegd dat den verschrikkelijken bedroevenden sterfte cijfer van Ieperen, uitsluitelijk aan het sPcht water toe te schrijven is, maar voor een zeer groot deel. De kinderen drinken geen water I roept het Journal triomfantelijk uit. De kinderen drinken wel water; en, slim me kerels, weet gij niet dat om van de mieroben van het water getroffen te wor den men het water zelfs noch niet moet drin ken het is genoeg dat men het gebruike om zichzelven, zijne kleederen of zijne woonst te wasschen of gebruike om zijn eten of drinken te bereiden ja zelfs van er mede de straten te besproeien. Dat weet men nu reeds overal; zelfs een peerdemeester, een boe- rendocteur of te een leerling-apotheker weet dat. Maar dat weten de groo'e mannen van het Journal d' Ypres noch niet. In plaats van die gewichtige kwestien te be- studeeren zij droorcmn liever van socialisme waarvan ze ook niets begrijpen. Men weet dat de gemeente Laeken, verle den jaar, besloten heeft eene waterleiding in te richten, door het stichten van draineer gaanderijen (galeries flltrantes) onder de Oud Romeinsche baan, genaamd den Schaapweg? uitmakende de scheiding der gemeente Laeken en Strombeek en onder het gedeelte der flosseghemweg die lood recht met die baan ligt. De aanbesteding in drie loten, heeft het voorwerp geweest eener openbare aanbeste ding, goedgekeurd door de Permanente De putatie, onder voorbehoud der uitslagen van de werken van onderzoek, welke gedaan moesten worden voorafgaandelijk van de definitieve beslissing. Die uitslagen hebben onderworpen geweest aan het oordeel eener commissie samenge steld uit de HH. De Walque, professor van geologie bij de Hoogschool van Luik, Ruttot en Vandenbroeck géologuen en De Schrijver Hoofd-Ingenieur der bruggen en wegen van Brabant. Het verslag dezer commissie komt neerge legd te worden; het besluit zeer duidelijk ten voordeele van de uitvoering van het ontwerp. De leden der technische commissie zijn eenparig om te bevestigen dat de opbrengst der 1.700 meters voorziene gaanderijen, 3000 kubiek meters water per dag zal we zen en dat die hoeveelheid op 50 003 meters zal kunnen opvolgentlijk gebracht worden. De ontledingen hebben bewezen dat het water van uitmuntende hoedanigheid is. Ten gevolge van dit verslag komt het schepencollegië aan de aannemers bevel te geven de werken te beginnen. Reeds zijn de aardewerken der reservoirs, een gedeelte der aflaatleidlng uitgevoerd. De werken voor de gaanderijen gaan ook seffens begonnen worden. De begrooting der uitgaven, er in begre pen den aankoop van grond, de stichting van het algemeen net der leidingen en den aankoop van twee stoommachienen voor het water te rijzen, is bepaald op 700.000 frs. niet doet vermoeden dat deze som zou moe ten overtroffen worden het gemeentebestuur denkt zelfs dat ze niet bere!kt zal worden. De provincie heeft eene hulpsom van 100.000 franken voor dit werk van open baar nut geschonken. Er blijft dus eene uitgave van 600.000 frs. vertegenwoordigende een annuiteit van 21.000 fr. amortissement er in begrepen - De aannemers zijn M. Blaton-Aubert voor de gaanderijen en reservoirs; M. Anciaux voor de leidingen; M. Heinrichs voor de machines élécatoires. De directie en de controol dezer werken zijn vertrouwd aan de HH. De Schrijver, hoofd-ingenieur der bruggen en wegen van Brabant, Pierret, hoofd-ingenieur der pro vincie Brabant, Frangois, ingenieur, maker van het ontwerp en Stercxkx directeur der werken van de gemeente. Laeken met zijne bloeiende bevolking van 25 000 inwoners zal dus voor 700.000 fran ken, overvloedig, frisch, aangenaam, ge zond, grondwater hebben. leper met zijne wegkwijnende bevolking van 16 678 inwoners voor een millioen franken zal te weinig, soms stinkend, tegen stekend, gevaarlijk moeraszop hebben Den Heer Ingenieur Francois, die het pro- jekt van Laeken heeft gemaakt, is den be kwame vakman, den specialist, den bydro- logue welk den heer Vermeulen geraadpleegd heeft over de werkzaamheden en opzoekin gen van M. den Ing. Temmerman over het grondwater der nonnebosschen en het poly- gonne veld. M. Vermeulen heeft in zijne brochuur over de walerkwestië het zeer merkwaardig en gewichtig verslag van den heer Francois medegedeeld. De kleine beestjes van het moeras van Dickebusch zullen van dag tot dag meer doen blijken hoe onwetend, hoe dwaas en blind de groote bvan het stadsbestuur van leper zijn geweest. Monsieur Léopold Merghelynck, fils de notre sympatbique Commissaire d'arron- dissement, ancien élève du Collége commu nal supprimé, vient d'obtenir dans ses études universitaires, a quelques jours d'in- tervalle, un double succès. Après avoir passé son examen de Docteur en sciences politiques et adminislralives litre purement honorifique aujourd'hui, il a subi celui de Secrétaire de, Légation de 2mt classe, avec mention honorable, grade cor- respondant a la distinction dans les autres épreuves académiques. II a élé classé 3° sur 6 concurrents. Nous sommes heureux de lui adresser ici nos bien sincères félicitations pour ce brillant résultat. Zaterdag, tijdens de markt, wist een be hendige gauwdief den geldbeugel eener boe rin en 140 fr. te vingeren. Toen de vrouw hare betaling wilde doen, bemerkte zij eerst dat de ponk weg was. De dief speelt er nog schoon weer meè. Maandag aanstaande, 16 dezer, geeft den franschen troep van Duinkerke eene luister- lijke vertooning, samengesteld als volgt 1. LA FILLE DU RÉGIMENT, 2. La dernière Nuit d'André Chénier, 3. La Fille bien gardée, Volgens de dagbladen is dezen trcep goed samengesteld en bekomt te Duinkerke veel bijval. Men kan voorop kaarten bekomen bij TH. DEGROOTE, Vandenpeereboomplaats. Opening der bureelen, ten 7 1/2 ure, om 8 ure juist te beginnen. Volgens wij venemen geeft de Maatschap pij De Vlaamsche Ster, hare vierde en laat ste vertooning van het abonnement op Zon dag 29 Maart aanstaande. Het programma is puik en bestaat uit de volgende stukken blijspel met zang in een bedrijf, door H. Van Peene, muziek van K. Miry. blijspel in een bedrijf door Lod. Lievevrouw- Coopmans. Blijspel met zang in één bedrijf door H. Van Peene, muziek van K. Miry. Men kan den dag der vertooning kaarten op voorhand bekomen bij Karei Deweerdt, ontvanger der Maatschappij, Rijselstraat, 59. BURGERSTAND van den 6 tot den 13 Maart 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 7. Vrouwelijk id. 2. Ovei-ïij (lens. VanCoillie Rosalie, 80 jaar, herbergierster, echtg. van VanSuyt Pieter, St. Jans-buiten. Bedert Rosalie, 66 jaar, huisvrouw, wed van Niem Charles, Brielen-buiten. DeCoDinck Prudence, 63jaar, kantwerk ster, weduwe van Spinnewiin Pieter, Thou- routstraat. Desmet Octavie, 65 jaar, kantwerkster weduwe van Derck Charles, St Jacobstraat Destrés Augustine. 70 jaar, zonder beroep weduwe van Maurau Pieter, Meenestraat. Calmein Rosalie, 65 jaren, kantwerkster weduwe van Goubé Francois, Oude Hout- marktstraat. Verloren moeite Over acht dagen hebben wij de schande lijke vernietiging der kiezing van Vinckem in Het Weekblad aangekondigt door sieur Ruzette en zijne fanatieke kleppers van de Bestendige afvaardiging gepleegt. Welnu de kiezers van Vinckem komen een klinkende muilpeer aan deze fanatieke overheden te geven met geheel de liberale lijst in de nieuwe kiezing van zondag nog eens te doen zegepralen. De meerderheid dpr liberalen is nu groote»- dan op 17n Novem ber! zij hebben 112 stemmen bekomen tegen 98 gegeven aan de kandidaten van den pas toor die de pretentie koesterde het mjge- zinde Vinckem bij het verslaafde Wulverin- ghem te tellen1 Vinckem die liberaal is se dert 't jaar 1830 zal dus liberaal blijven. Bravo! voor de moedige boeren, de vrije Veurne ambachters van Viuckem en Ley- selel Moge Oostende hun voorbeeld volgen, dit zal gouverneur Ruzette met zijne kliek leeren min partijdig te zijn in de goedkeuring der kiezingen. Men kondigt voor binnen de eerstkomende dagen, waarschijnlijk zaterdag, eene belang rijke vergadering van onzen gemeenteraad, waarin de stadsbudjetten van disch en hos- picen zullen besproken worden, 't Zal er gaan stuiven op het vroeger zoo doodstil stadhuis van Poperinghe. Yper den 12 Maart 1896, Heer Uitgever van 't Weekblad. In uw nummer van zaterdag 7n Maart laatstleden onder Poperinghe. Schande lijke partijdigheid zie ik heel verwonderd mijnen naam verschijnen. Ik kan waarlijk niet vatten hoe my die uitmuntende eer gewordt in uw zoo kiesch en bevallig blad vermeld te staan. Wat gij over mij uiteendoet zijn al leugens van 't begin tot 't einde. Ik ben kasteelheer, niet te Vinchem, maar te Wulveringhem, waar ik mijn zomer verblijf houd en burgemeester ben. Ik ben dus geene buize gaan halen te Vinchem, noch voor mij, noch voor mijne aanhangers die het Weekblad slaven noemt. Het Weekblad schrijft toch zoo geern en zoo dikwijls die name van slaven. Is het misschien omdat het die soorte vindt onder zijne schrijvelaars en verdedigers* Wat mijn gezag ia Veurnambacht betreft de grove spotnaam die het Weekblad mij geeft, heeft niet belet dat ik, in de laatste stemming, te Wulveringhem, 312 stemmen bekwam te gen 82 gegeven aan mijnen tegenstrever welke hem op rang stelde door 't aangaan der groote verstanden van Vinchem. Dat bewijst zonneklaar dat de kasteelheer van Wulveringhem, kemel Merghelynck, (zoo 't bevallig weekblad schrijft,) nog zoo veel geen geweld heeft moeten doen om hem in den raad te houden als de raadsleden van Vinchem die, jaar uit jaar in, schromelijk hebben moeten drinken en dat nog voor eene meerderheid van 8 stemmen. Met Vinchem heb ik, kemel Merghelynck, geene zaken en ik ben gansch onverschillig voor hetgeen hedendaags geschiedt in die groote gemeente door het weekblad zoo gevierd. Ter gelegenheid der kiezing heb ik geen slap gedaan, noch om die te bewerken, noch om die te doen verbreken en ik dage gelijk wie uit iets te kunnen aanhalen ten mijnen laste wegens dit feit. Het Weekblad had beter gedaan de op rechte waarheid kenbaar te maken. Waarom niet geschreven dat een gebuisd Ypersch gemeenteraadslid, te Yper niets meer te verrichten hebbende, van zijnen man is gaan maken in eene kleine gemeente van Veurnambacht om er de kiezinge te bewer- s Opéra comique en 2 actes de Saint Georges et Bayard, musique de Donizetti, Seéne dramatique en 1 acte de Victor Hugo. Comédie-Vaudeville en 1 acte, paroles de Labiche.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2