Vrijzinnigen Volksbond STADNIEUf S. Een woord over het visschen. Oaze botermarkt. Dansfeest. Symphonie Maatschappij. Werkerslier. Fransch tooneel. LE CHALET Rapid-Glub-Yprois. Vlaamsche Ster. TWEE BANEN EN EEN HENNE, ROODKAPJE, DE VIOLIER, Poperinghe liberal, étaient partisans du scrutin unino- minal; la scrutin de liste, au contraire, avait les faveurs d'un chef éminent de la droite, feu Malou et M. Beernaert partage, a cet égard, les idéés de celui qu'il remplaca a la tête du parti conservateur. Rappelons l'opinion de deux célèbres per- sonnalités étrangères sur ce sujet, Gambetta, qui élait partisan du scrutin de liste et M. Gladstone, qui est partisan, au contraire, du scrutin uninominal. Cette question, on le voit, n'est spéciale a aucun parti politique. C'est, qu'en réalité, les deux systèmes ont leur raison d'être selon les circonstances. Qu'il s'agisse, dans un moment critique, de poser aux électeurs une question nette, précise, et qu'une majorité compacte en fa veur de la solution désirée soit nécessaire, le scrutin de liste, seul, sera efficace. G'est ainsi que Gambetta le rétablit, en France, lorsque, il y a quelque vingt ans, les Francais durent se prononcer entre la République et la monarchie. Le scrutin de liste était rationnel en Bel- gique aussi longtemps que le corps électoral était restreint. instruit et qu'il n'existait. que deux partis: l'éiection ne portait que sur le point de savoir si l'on était libéral ou clérical. M. Crispi est, parait-il, d'avis de le réta- blir en Italië, afin de pouvoir prccéder a de nouvelles élections pour ou contre sa poli tique. On voterait pour ou contre M. Crispi, comme on votait chez nous, pour M. Frère- Orban ou pour M. Malou qui psrsonnifiaient une des deux politiques en présence. Mais qui ne voit les inconvénients qu'un pareil-systems électoral présente: il met l'électeur en présence d'un programme com plexe et l'oblige a voter pour des candidats d'une même liste qui peuvent penser diffé- remment sur des questions essentielles. Le vote de l'électeur est aiDsi vinculé. Et puis il ne faut pas oublier que dans un corps électoral étendu, comme le nötre ac- tuellement, il y a un trés-grand nombie d'ignorants de totalement illettrés même, pour lesquels il convient, avant tout, desim- plifier les questions sur iesquelles ils ont a se prononcer. N'est-ce pas assez d'avoir tiercé le prolé- taire dans son droit électoral, faut-il encore le mettre a la merci des meneurs Un système qui se présente dans de sem- blables conditions doit être condamné en temps normal. Aussi tous les pays parlementaires des deux mondes, ont ils répudié le scrutin de liste et adopté le scrutin uninominal. On connait les objections contre ce dernier. Tous les perroquets politiques vont les répétant, après les chefs: Yous développez l'esprit de clocher, disent-ilsvous faites élire des notables de canton qui n'ont aucun titre politique et d'autres balivernes, dont l'examen le plus sommaire fera justice. Que se passe-t-il dans les arrondissements d'Arlon- Virton que nous prenons pour exemple. Notre ami M. Lorand, on le sait, est par tisan du scrutin de listenous sommes pour le scrutin uninominal. Or, y a-t-il un député ou un sénatcur qui s'occupent moins de questions'locales et plus de questions d intérêt général que M. Lorand h la Chambre et nous au Sénat? Et ni l'un ni l'autre nous n'habitons ni ne possédons un pouce de terrain dans le Luxembourg Par contre, n'est-il pas proverbial que pour la députation d'Anvers élue au scrutin de liste, il n'y a, en Belgique, que deux sor- tes d'intérêts: les intéréts beiges et les inté réts anversois? Peüt-on être mü par un plus détestable esprit de clocher que celui qui anime, si souvent, la députation de notre Métropole? Son attitude, dans ia question militaire, a-t-ello jamais été guidée par l'in- térêt du pays? N'est-ce pas l'intérèt électo ral et l'intérèt anversois qui la fait ranger parmi les aniimilitaristes? Qu'on n'accuse done pas le scrutin unino minal de méfaits qu'il ne commet pas et qu'on n'accorde pas, au scrutin de liste, des qualités qui ne lui appartiennent pas. Si l'on veut marcher, d'un pas de plus en plus rapide vers l'anarchie, qu'on conserve le scrutin de liste, et, avant peu, nous aurons les listes républicaines et les listes monar- chiques. On propose, il est vrai, de corriger les in convénients du scrutin de liste au moyen de la R. P. scientifique, c'est-a-dire chinoise? Mais la vraie R. P., c'est le scrutin unino minal qui la donnera. La R. P. scientifique ne serait possible que si l'on appelait au vote seuls les savants, les professeurs d'Université. Le scrutin uninominal empêchera le ni veau du Parlement de descendre; il fera élire des hommes de plus grande valeur sur les quels les chefs et les associations auront moins d'action, ce qui sera un bien. Le scru tin de liste, lui, fournira au Parlement quel- ques hommes très-distingués, les chefs et une foule de comparses, sans valeur. Acceptons done le découpage, si nous n'avons pas l'ambition de devenir grand chef et plaqons notre ambition plus haut; tdchons d'être utile h notre pays it a l'ordre social. Th. Finet. VAN YPEREN. ZONDAG 22 MAART 1896, om 8 ure 's avonds, algemeene vergade ring. Dagorde 1° Belangrijke mededeeling. 2° Aanstaande kiezing. Wij willen de aandacht der Stadsoverheid roepen op de misbruiken die gepleegd wor den door sommige pachters der stadswate- ren. Wannéér, over tijd, M. Leon Tack de vaart en M. Myle de grachten in pacht had den, was er nooit mangel aan visch, zij eer biedigden de reglementen cp het visschen en zorgden eer om de visch te doen vermenig vuldigen dan om hem te doen verminderen. De andere liefhebbers van stad vonden er profijt bij, zij konden zich vermaken zonder de pachters het minste nadeel te berokkenen en zij sleten menig aangenaam uur langs het wateiHetgene, 't zij tusschen haakjes ge zegd, een zeer onschuldig vermaak is. Maar het recht dat sommige pachters zich aanmatigen gaat over zijn hout. Zij visschen niet alleen met fuiken en eelten, maar zij doorslepen nog het water met hunne netten en ontvolken de grachten op eene verbazende wijze, in tegenstrijdigheid met de wet op het visschen. Het Journal d' Ypres heeft destijds de bepalingen der wet op het visschen medege deeld en gezegd hoeverre het recht der pach ters zich uitstrektemaar deze bepalingen worden heden over 't hoofd gezien de visch wordt verdelgd en de politie schijnt dit niet te kennen en de overtredigers niet te bemerken, want nooit heeft zij er aan ge dacht deze misbruiken te beteugelen. Wij kennen er twee, die dag en nacht op het water zitten en niets doen dan slepen, zonder zich om de wet en reglementen te be kreunen. Zij zouden er nochtans belang bij hebben anders te werke te gaan, ware 't niet dat zulks met een slecht en boosaardig in zicht gedaan is, om de andere lijnvisschers te tergen. Ja, zoo verre gaat het det een van hen opentlijk verklaard heeft dat hij tol den laatsten visch zal uitslepen. Wij herinneren ons dat schepen Colaert verleden jaar over deze zaak in den gemeen teraad heeft gehandeld en voorgesteld heeft eene grootere waakzaamheid over het vis schen in te richten. De pachtprijzen der wateren zijn zoo on beduidend dat het stadsbestuur er niets bij zou verliezen met de pachten of te schaffen. Integendeel Dat men de liefhebbers van het lijnvisschen eene taks oplegge van 50 cen tiemen per jaar, deze zouden het geerne be talen en de stad zou er bij winnen. Dan zou niemand de verwaandheid meer hebben te denken dat, omdat hij pachter is, hij straffe loos de grachten mag ontvolken en de wetten en reglementen over het hoofd zien. En ware de visch, op eene zoo oneerlijke wijze uit de stads wateren gehaald, nog in de stad verbruikt, het ware nog eenigzins ver staanbaar, maar neen, men gaat er mede naar Meenen, naar Wervick, naar Komen, om hem te verkoopen en niet te laten zien wat er al wordt uitgehaald. Wij hopen dat het stadsbestuur deze be weegredens zal gelieven in aanmerking te nemen en de liefhebberij van het lijnvisschen zal willen bevoordeeligen met eene wijziging aan den huidigen toestand te brengen. Een lijnvisscher In de laatste gememeeuteraadszitting heb ben onze leeuwkens trachten te bewijzen dat de invoerrechten op de boter hoegenaamd geenen invloed hadden op onze wijdvermaar de Botermarkt. Zij spertelden en krinkelden 'lijk Lucifer in een wijwatervat om den werker dietsch te maken dat de prijs er niet door verhoogde en zij dolven eene reeks vroe gere jaren op om met cijfers te toonen dat de Botermarkt er niet door verminderd was dit om onze neringdoeners knollen voor citroe nen op te.hangen. Doch men is hier precies ook van't jaar blok niet en men laat zich zoo gedwee niet in de doekskes windenons volk ziet klaar en 't weet maar al te wel wat er van is. Overi gens, die felle kleppers hebben zich zeiven niet kunnen overtuigen, want zij eindigen met elkander aan te wakkeren al hunnen in vloed te gebruiken, al hunne pogingen aan te wenden, al het mogelijke te doen om onze botermarkt in stand te houden en te belet-ten dat zij in belang afneme. Zegt dat alleen niet duidelijk genoeg dat zij het tegenovergestelde der waarheid wilden bewijzen. Zij hebben allen overtuigd dat onze markt door de in- komrechten op de boter wezenlijk bedreigd is, iets wat wij meer dan eens deden uit schijnen. Het laatste zoowel als 't eerste vermomd bal gegeven ten voordeele van den wereld lijken schoolpenning heeft veel bijval genoten en mag een heel mooi feest heeten dat ook opperbest gelukt is. Er waren daar heel veel vermomden, waaronder heel lieve, en ook zeer veel niet vermomden. De groote zaal der Oud-Pompiers was letterlijk vol en te klein opdat die groote menigte er eens gemakkelijk hadden kunnen flikkerbeenen. En toch heerschte er veel leven, levendigheid en be geestering. Men vermaakte zich dat het ge- noegelijk om zien was. Die twee feestjes hebben een mooi stuiver ken ten voordeele van dat uitgelezen werk den Wereldlijken Schoolpenning op gebracht. De heeren Commissarissen hebben hun best gedaan en verdienen waarlijk een woordje dank, omdat zij met zooveel baat zuchtigheid en iever, voor de zaak des Schoolpennings gekweten hebben. Volgens wij vernomen hebben zullen de heeren van Comiteit vijf schoone diploma's uitdeelen aan vijf commissarissen voor gedu rende vijf jaren hunne medehulp verleent te hebben tot het geven dezer dansfeeste ten voordeele van den Schoolpenning. Wij moeten zulke blijken van dankbaar heid goedkeuren, daar de taak van deze hee ren zeer lastig is. Zij ontvangen daarop onze hartelijkste bedankingen. Deze maatschappij bood hare leden jl. Donderdag in de ruime zaal der BeursCar- tonstraat, eene heel puike Tabagie, rookers- muziekfeest aan. De leden waren nog al talrijk opgekomen door het mooi programma aangelokt. Wij bemerkten ook de tegenwoordigheid van eenige damen onzer leden. Bravo Het moet niet altijd groot concert zijn om de leden eenen aangenamen avond te verschaffen. Alles is opperbest gelukt en goed van sta pel geloopen en men heeft er een genoeglij ken avond gesleten. Het was om kort te zijn, eene schoone avondfeest van eene wezentlijke kunstwaar de, dat allen uitmuntend beviel en bij ieder een den besten indruk liet. Morgen Zondag 22 Maart om 7 ure, geeft de Koorzangmaatschappij De Werkerslier eene puike Zang- en Dansfeest in haar lokaal Le Lion Noir, Boesinghestraat. Het programma is vol smaak en is opge steld als volgt Maandag 23 Maart geeft den franschen troep van Dunkerke, die ons Maandag laatst met zulke schoone vertooning begroet heeft, eene tweede vertooning. Wij twijfelen er niet aan of er zal eene massa volk zijn, want zij hebben reeds hun nen naam gemaakt en hun programma is zeer aantrekkelijk en bestaat uit Les vérités de M. la palisse. Les 3 valses. Le gamain de Paris. l'Anniversaire. LA POUPÉE DE NUREMBERG, Men kan kaarten op voorhand bekomen bij M. TH. DEGROOTE, Vandenpeeboomplaats. Zaterdag aanstaande 28 dezer geeft de maatschappij Rapid-Club-Yprois een allerschoonst Concert gevolgd van Danspar tij in de groote zaal der Beurs, Cartonstraat. Het programma is samengesteld als volgt A 10 1/2 BAL. Volgens wij venemen geeft de Maatschap pij De Vlaamsche Ster, hare vierde en laat ste vertooning van het abonnement op Zon dag 29 Maart aanstaande. Het programma is puik en bestaat uit de volgende stukken blijspel met zang in een bedrijf, door H. Van Peene, muziek van K. Miry. blijspel in een bedrijf door Lod. Lievevrouw- Coopmans. Blijspel met zang in één bedrijf door H. Van Peene, muziek van K. Miry. Men kan den dag der vertooning kaarten op voorhand bekomen bij Karei Deweerdt, ontvanger der Maatschappij, Rijselstraat, 59. BURGERSTAND van den 13 tot den 20 Maart 1896. Geboorten Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk id. 6. Overllj dens. Odaer Maria, 75 jaar, zonder beroep, we duwe van Ganne Arseen, Meenenstraat. Dael Edouard, 43 jaar, smid, echtgenoot van Moinié Eveline, Meenenstraat. Deconinck August, 18 jaar, fabriekwerker, Brielen. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id 0. Zaterdag voormiddag had de vrouw van H. Bondue, landwe«ker, wonende aan de Coppernolle, eenen hoop kaf uitgegoten op «S"~V=5s Prrmière partie. 1. Le Chant des A>wis,'chceur. 2. Morceau pour symphonie. 3. Deux Chansons Romaineschantées par M. E. Bartier. 4. Duo pour üiolons par MM. Creton et Tasseel. 5. Veux-turomance chantée par Mlle Z. Dever*. 6. Chansonnette dite par M. Mailliard. Deuxième partie. 1. Duo pour clarinettes avee accompagnement de symphonie. 2. Ranz des Vachespour hautbois par M. "Wal kers. 3. Chant de Ninonchanté par Mu' Z. Devers. 4. Quatuor pour saxophones exécuté par MM. A. Maegerman, M. Tasseel, V. Lamotte et M. De- chièvre. 5. Chansonnette dite par M. Mailliard. REDOUTE. Opéra Comique en 1 acte, Musique d'Adam. INTERMÉDES. Opéra Comique en 1 acte, musique d'Adam. Bureel om 7 uren. Begin om 7 1/2 uren. 1. Ouverture pour piano par M. Moerman. 2. Romance par M. E. Bartier. 3. llTiovatore, morceau pourviolon et piano par M. E. Creton. Verdi. Chansonnette, Le Bouquet de Roses, monologue, Barthelemy. par M. E. Mathy. 5. Concerto pour olarinette par M. M. Cailliez. Bender. 6. Romance par M. E. Bartier. 7. Duos pour violons par MM. Tasseel et Creton. Dancla. g Chansonnette. Le Pantalon, monologue par M. E. Mathy. Grégoire. 1 '111.1 HMBMIi H ■■BraaHoaRaRSiHmeBHHBnsEaaBBBdnnBHHnMn

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2