Vrijzinnige Volksbond Het fanatiek Pitthem. Roeselaere. Oostende. STADN1EUWS. Is dit een mensohenvriend??? De Werkerslier. Schoolpenning. Vlaamsche Ster. TISEE HANEN EN EEN HENNE, ROODKAPJE, DE VIOLIER, Poperinghe. M. Lemonnier is de schoonzoon van M. Mi neur en is gewezen volksvertegenwoordiger. De katholieken van Namen hebben reeds hunne kandidaten uitgeroepen voor de aan staande kiezing voor de Kamer. Het zijn MM. Dohet, gewezen volksvertegenwoordiger, ba ron de Giey, provintieraadsheer, baron de Gaiffier, schepene van Namen, en Namen- Delcorte, provintieraadsheer. De katholieken van Aalst zullen voor kan didaat nemen in de aanstaande Senaatkie- zing, graaf Adhemar d'Oultremont, broeder van den maandag overleden senator. Schoone katholieke zedeleer op den builen. Zaterdag avond, rond 11 ure, werden er daden van groote woestheid gepleegd op het grondgebied van Pitthem, bij landbouwer Petrus Debrabandere, langs de kalsijde van Thielt naar Eeghem. Bij denzelfden Debrabandere, werd er langs achter met steenen geworpen, en eene ruil werd verbrijzeld. De landbouwer kwam naar buiten, om te zien wat gaande was. Hij werd aangerand door de 'gebroedess Aloïs en Henri Carron, van Pitthem. Een wreed gevecht ontstond, en spoedig was het daar ter plaatse èen vreeslijk bloed- blad. Debrabandere werd geslagen en gestoken en heeft niet min dan 17 messteken bekomen, waarvan drie of vier zeer gevaarlijk zijn. De landbouwer heeft met een kapmes ge slagen en Aloïs Carron twee wonden toege bracht. De gendarmerie van Thielt is aanstonds ter plaatse^ gegaan en heeft Aloïs Carron in zijn huis aangehouden. Diens broeder Henri is vluchtig. En zulke godvruchtige tafereeltjes gebeu ren in de klerikaalste en fanatiekste streek van Vlaanderen. De klerikalen hebben hier Zondag hunne machteloosheid bewezen. Zij hadden eene manifestatie ingericht om te protesteeren te gen een schimpschrift, alhier verschenen en tot den volksvertegenwoordiger Spillebout gericht. Men had alles bijeengetrommeld wat mogelijk was om den stoet op te luisteren. En och arme, het was een ellendig fiasco. Zij hadden ter dezer gelegenheid tonnen bier beloofd, en zijn er in gelukt wat dronkaards en straatloopers bijeen te zamelen. Wij be merkten in de werkerswijken geene vlaggen en de grootste onverschilligheid. Onnoodig er bij te voegen, dat de vrijzin nige bevolking die hansworsterij op een lui den schaterlach onthaalde. Buiten alle ver wachting hebben de katholieke stokslagers 's avonds de vreedzame burgers aangerand. Maandag avond, om 9 ure, had een concert plaats op de kiosk der Groote Markt. Na het concert was het manifestatie waar van een twee duizental personen deel namen. De manifestanten zijn stoetsgewijze naar het huis van den heer Burgemeester Pieters ge gaan, waar de muziekmaatschappij Euterpe eene serenade gaf. De geestdrift die onder het volk heerschte, was overgroot. De kaakslag die minister Schollaert aan de bestendige deputatie van West-Vlaande- ren gaf, heeft hier eene groote verdeeldheid in het klerikale kamp doen ontstaan. Zij zijn reeds bezig aan het stichten van anti-socialistische en democratische bonden, zoodus, wij mogen ons hier met de kamer- kiezingen wederom aan een zevental lijsten verwachten. Wij zullen nog lachen indien wij hel beleven. "V-A-InT yperent onder kenspreuk ï*eclit voor allen. Zondag 29" Maart 1896, om 2 1/2 uren in het lokaal Het Zilveren Hoofd Rijselstraat te Yperen, groo te vergadering voor de afgevaardig den der gemeenten, en leden der maatschappij DAGORDE Aanstaande kiezing. Iedereen herinnert zich nog hoe het Journal d'Ypres, volgens loffelijke ge woonte loog en lasterde, korts na de kie zing, en een eerlijken nijveraar onzer stad voor een onmensch uitgaf, omdat hij vier werklieden had afgedankt bij gebrek aan werk. Die vier menschen, alle vier struisch en kloek, en daarenboven ongehuwd, wer den aanzien als martelaars eener politieke wraak en het godvruchtig Journal aar zelde niet de goddelijke wraak over den on mensch te roepen. Welnu, om te bewijzen hoe rechtzinnig, hoe onpartijdig, hoe deugdzaam het Journal d'Ypres is, deelen wij hieronder een schrij ven mede dat wij over drie weken hebben ontvangen, en gewacht hebben over te ne men om te zien of het godvruchtig laster- blad moed genoeg zou gehad hebben om zijne verontwaardiging te laten blijken over die onmenschelijkheid. Ziehier den brief dien wij hebben ont vangen Mijnheer de Uitgever, Mijnheer Vonck heeft zijn ouden knecht aan de deur gezet, die 30 jaren lang voor de familie Vonck heeft gewerkt. Die. «knechtis Louis Vanoverschelde; hij won - 15 fr. per week en Louis begon M. Vonck te vervelen, omdat bij niet meer jong was. M. Vonck zei hemLouis, ik zal u trachten aan de hospicen te doen aan- «nemen: waarover de man zeer kontent was; hij werd aanvaard bij de hospicen en trok 9 fr. per maand, voor hem en zijne vrouw. Wat heeft M. Vonck dan ge- daan? Hij heeft beginnen met den ouden werkman 3 fr. per week af te trekken van zijne daghuurdit was dus nog een loon van 12 fr. per week en hij heeft gezeid: Louis, gij zult het niét meer lastig hebben Maar dit was maar goed voor eene week, Louis moest altijd lastig werk voort doen. M. Vonck heeft Louis doen decoreeren en een feest ter zijner eer ingericht voor hem, zijne vrouw en al de knechten, hem belovende dat hij hem nooit ging weg- zenden zoolang hij leefde. Korts nadien kocht M. Vonck een paard en hij trek Louis nog drie frank per week af van zijn loon, zoo dat de man maar 9 fr. per week meer won. De arme werkman is nu rond de 70 jaren oud en zijne vrouw ook. M. Vonck, zijne belofte vergetende, zei: Louis, ik zou nu werk gaan vra- gen aan M. Iweins, hij zal u wel een gemakkelijken post geven. Intusschen deed hij hem dragen en slepen, voeren en rotsen, en omdat de sukkel geene kolen meer kon dragen tot op de derde stagie, zette M.Vonck hem aan de deur, zeggende Ik zal u niet kweeken. Indien de feiten in dezen brief bevat, waar zijn, en wij twijfelen niet aan rechtzinnig heid van den schrijver, is het gedrag van dien mensohenvriend wraakroepend en het verdient ferm gehekeld te worden. Maar het Journal d' Ypres zal zich wel wachten zijne lezers dit nieuws mede te deelen, want er is hier kwestie van eenen katholiek van het roodste rood; ware het maar een liberaal, men zou hem aan den schandpaal spij keren en geheel de klerikale drukpers zou zich er me de bemoeien. O die katholieke rechtzin nigheid 1 Over eenige weken drukten wij onze ver wondering uit over de langdurige werkeloos heid dezer maatschappij, die ten allen tijde zoovele bewijzen van vlijt en iever voor de kunst had gegeven. Verleden Zondag hebben wij een antwoord op onze vraag ontvangen en de Lier heeft ons vergast op een puik concert, gevolgd van bal, in hetwelk de leden uitgemunt hebben door hunne uitvoering en waar men zich eens terdege kon vermaken. Wij willen in geene bijzonderheden treden voor wat de uitvoering der verschillende nummers van het programma betreft, zeg gen wij slechts dat de koorzang onder het bestuur van M. Balmaekers, allerbest gelukt is; dat Mej. Z. De vers, de heeren Bartier en Mailliard, die allen op de voordeeligste wijze gekend zijn, ruimschoots het hunne bijge bracht hebben om het feest belangrijk te maken. Hetzelfde mag gezegd worden van de hee ren Tasseel, Maegerman, Lamote, Dechièvre en Jules Jolyt, die met hun gewoon talent zich hebben weten te onderscheiden. De heer J. Taccoen, vervulde de taak van begeleider, 't is te zeggen dat alles zeer goed van stapel is geloopen Het bal was zeer levendig en de genoodig- den bewezen dat zij altijd even veel smaak vinden in het flikkerbeenen, want niettegen staande de smachtende hitte die in de zaal heerschte, werd er gedanst, gewalsd, gewe meld en gesprongen dat hooren en zien er van vervingen. Een dingen slechts hebben wij opgemerkt, en dat bij ons eenen slechten indruk ge maakt heeft't is de onverschilligheid van een zeker getal eereleden, die de uitnoodi- ging tot het feest niet hebben beantwoord, en denken dat zij reeds veel doen met hunne bijdrage als eerelid te betalen. Zij zouden nochtans dienen te weten dat zij zedelijk verplicht zijn zulke feesten met hunne tegen woordigheid te vereeren, des te meer daar zij in menige omstandigheden de medewer king der Werkerslier hebben ingeroepen en nooit te vergeefs op hare dienstwilligheid hebben gerekend. Doch beschuldigen wij hen niet te gauw het schoon zomerweêr dat wij Zondag geno ten hebben, mag er wel eenigzins de oorzaak van zijn en sommigen kunnen belet geweest zijn door de plechtigheid der le communie. 't Is te hopen dat wij in een naaste feest zulke onthoudingen niet meer zullen moeten bestatigen. Zooals wij verledene week schreven heb ben de twee Bals een mooi stuiver ken, ten voordeele van het uitgelezen werk Den Schoolpenning opgebracht. Ziehier de opbrengst Eerste Bal. Inkomsten fr. 222.00 Uitgaven 115.27 Batelijk slot 106.73 fr. 106.73 Tweede Bal. Inkomsten fr. 263.50 Uitgaven 102.91 160.59 160.59 Blijft ten voordeele van den wereld lijken Schoolpenning de som van fr. 267.32 Morgen Zondag 29° Maart geeft de Maat schappij De Vlaamsche Ster, hare vierde en laatste vertooning van het abonnement. Het programma is puik en bestaat uit de volgende stukken blijspel met zang in een bedrijf, door H. Van Peene, muziek van K. Miry. blijspel in een bedrijf door Lod. Lievevrouw- Coopmans. Blijspel met zang in één bedrijf door H. Van Peene, muziek vs.n K. Miry. Men kan den dag der vertooning kaarten op voorhand bekomen bij Karei Deweerdt, ontvanger der Maatschappij, Rijselstraat, 59. BUItGERSTAND van den £0 tot den 27 Maart 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 5. överli.j (lens. Soenen Felicie, 34 jaar, zonder beroep, echtgenoote van Tyberghein Alfons, St. Ja- cobsstraat. Gorrissen Norbert, 13 jaar, student, de Stuersstraat. Gilliam?, Henri, 26 jaar, koopmanbediende, echtgen. van Fertinel Marie, St. Jacobsstraat. Cnockaert Aimée, 26 jaar, dienstmeid, on gehuwd, Meenenstraat. VerhelstPieter, 69 jaar,, hovenier, wedu- waar van Fockuenov Lucie, Brielen-buiten. Messiaen Catherine, 75 jaar, kantwerkster, echtgenoote van Desomer Louis, Minneplein. Cavel Virgenie, 74 jaar, kantwerkster, ongehuwd, Hondstraat. Pieters Leonie, 31 jaar, leurster, echtge noote van De Bruyne Ferdinand, St. Pie- ters-buiten. Desmidt Eugenie, 55 jaar, vischkoopster, weduwe van Fiers Leopold, Lange Meersch. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id 2. Woelige zitting van den gemeenteraad. Ja, het zoo talrijk opgekomen publiek of schoon het op een Zaterdag nuchtend was, stond letterlijk verstomd bij al de beschul digingen en al hetgeen voor den dag werd gebracht. Ziehier lezers eenige staaltjes welk wij daar vernomen hebben, overweegt ze goed wilt gij weten hoe gij en uwe stadsge- nooten jaren lang geexploiteerd werd door de bende die u de geestelijken in de kiezing als voorbeeldige mannen voorstelden. Om te beginen werd er door het sche- pencoilegie geene uitlegging gegeven aan gaande den geldelijken toestand der stad het kan niet of het durft niet 1 Dit is niet temin tegenstrijdig aan de bepalingen der wet en wij begrijpen niet hoe de nieuw ge kozene raadsheeren zich zoo gemakkelijk daarover hebben toegegeven, want het is van allergrootste aangelegenheid dat het volk eindelijk wete hoe de finantien liggen. Zijn er acht honderd en vijftig duizend fran ken schulden? Welnu dat men het rechtuit verklare anders blijft het immer in 't duiker door de eenen bevestigd en door anderen gelogenstraft, laat de waarheid blijken en dan ten minste zullen de lastingbetalers we ten waaraan zich houden. Het armbestuur kost voor apothekers en dokters 4.500 frs. meer dan tot Rousse- laere en 4.000 frs. meer dan tot Meenen Zekere geneesmiddelen worden op zeven maal hunne waarde in rekening gebracht De broeders van 't Oudemanhuis heb ben eene sterke boerderie, zij kunnen land pachten aan 100 frs. het gemet daar het werk door de ouderlingen voor nieten wordt gedaan. Welnu de stad krijgt daarvan geen cent maar zij moet integendeel om trent'1 fr. daags betalen per ouderling voor onderhoud en kleeding 1 1600 frs. 's jaars worden betaald aan den stadsweger die vele dagen geene uur te werken heeft. Dezelfde pilaarbijter heeft meestendeel de levering van kolen voor den disch alhoewel hij ook zelve dischmees- ter is. Een ander dischmeester levert de noo- dige petrol voor de verlichting der stad aan 2 centiemen per kilos duurder dau bij een ander. De petrolvaten die 6 frs. stuk waard zijn worden hem als cadeau geschon ken. Voor hem alle gemak te geven is den reservoir der stad in zijn huis geplaatst en er is kwestie dat men den eoffre-fort der stad daar ook zal dragen. De stad betaald jaarlijks 25 frs. voor de horlogie van O. Vrouwkerk op te wingen terwijl zij moet 180 frs-betalen voor deze 50 j af -tS <i Immers op h«t stadhuis is er niets te duiken en gij moogt geheel wel weten wat er daar ommegaat Pastoor-Deken HUYS, aan de kiezers van Poperinghe. 4» November 1895. Weihoe! er was niets te duiken, het pu bliek mocht weten wat er ommeging Maar 't is toch geen droom zeker de verga dering van onzen gemeenteraad Zaterdag laatst? deze zitting die veeleer de publieke veroordeeling was van al de daden van het vorige stadsbestuur, de oude raadsleden die daar vier uren op het pijnbankje werden gehouden, gedraaid en gekeerd, al hetgeen men daar onder hunnen neus legdegeld- verkwistingen, partijdigheid in 't bestuur der stadsbelangen, schandelijke ver waarloos heid, bevoordeeling van politieke vrienden in leveringen, jaarwedden, enz. strafbare toegevingen en daarbij honderden besparin gen die ze hadden kunnen doen zonder de stadszaken te hinderenMaar Mijn heer de Deken, gij die beweerde dat er niets was te duiken, zeg ons toch, hoe hemel zou deze zitting afgeloopen hebben indien er waarlijk op ons stadhuis iets te duiken had geweest 11

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2