STADN1EUWS. VOLKSBOND. Het vooruitstrevend Kongres. De Arme Klaren. Toestand onzer straten. Stoomtram. Het feest der Oud-Pompiers. Rechtbank van Yperen. Ongeluk. Sterfgeval. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Rousselaere. Nog eene aardinstorting te Brussel. Broers, en wij zijn overtuigd dat onder zijn bestuur de stad Mechelen een nieuw tijdperk van bloei en vooruitgang zal inslaan. Wij hebben donderdagmiddag den toekomstigen burgemeester M. Denis te Antwerpen ontmoet. Hij werd om 1 1/2 ure door den heer gouverneur baron Osy in het provinciaal hotel ontvangen. Uit verkregen inlichtingen blijkt dat de benoeming van burgemeester Denis, binnen een paar dagen in den Moniteur zal verschijnen. Het nieuw onderzoek Het nieuw cellege van het liberaal gemeentebestuur van Mechelen, zal als volgt samengesteld zijn le sche penen, M. Van de Walle en Cluydts; tweede schepenen, Houtmortels en Morissen. De groote liberale betooging zal op 24 Mei hoogst waarschijnlijk plaats hebben. Dien dag zal heel het liberale Belgie te Mechelen bijeen komen om hulde te brengen aan de wakkere strijders die er in gelukt zijn te zegepralen over de bisschoppelijke kas, en den dwang en invloed van de zwarte dompers. Reis naar Gent, Vertrek uit Ieperen Zondag, 's morgends om 5 ure 13 m. Bijeenkomst bij CYRILLE HOUTEKIER Café de la Gare). Algemeene Vergadering te Gent, om 1 1/2 ure stipt namiddag, Vrijdagmarkt, Nr 94bis. Terugkomst uit Gent om 7,08 u. 's avonds. Dit Kongres is bijeengeroepen op Zondag 31 Mei aanstaande om het kiesplatform voor de kamerkiezin- gen vast te stellen en den strijd te bereiden. De voorstaanders van het pro gramma der vooruitstrevende fede ratie van het arrondissement zijn bij eengeroepen te Ieperen op Zondag 10 Mei in het Zilveren HoofdRijsel- straat- om 11 uren 's morgends, om hunne afgevaardigden te benoemen. Nonnekens, die hun leven slijten met heele dagen voor ons, verstokte zondaars, gebeden te prevelen, om lat zulks zoo lastig niet is als werken, zullen verhuizen en de pastorij van St.-Nikelaas, de Stuersslraat, betrekken. Onze stadhuisbazen hebben het ontwerp opge vat dat oud, vermolmd kloosters al te breken om langs die zijde onze kathedraal, een pronkstuk van gotischen bouwtrant, te ont- blooten en er eene square aan te leggen. Dat is een prachtig ontwerp dat iedereen bevalllen zal, die eenigzins ingenomen is met de schoonheid van onze aloude St.-Maartens kerk. Wij weten wel dat het nogal oorden kosten zal; doch als de geldelijke toestand onzer stad zoo goed is als onze meesters het wel willen doen gelooven, dan komt het niet op een hoopje blauwe briefkes aan en men mag den duitenkliever niet uithangen, waar het zoo een grootsch ontwerp van verfraaiing geldt. Hopen wij dus dat het geen ontwerp in de wind zijn zal en dat men eerlang de handen aan het werk gaat slaan. Reeds lang hebben wij er herhaalde malen op gewezen in welken ellendigen toestand onze straten zich bevinden sinds de klerikalen hier alles beredderen. In de laatste gemeen teraadszitting heeft de heer Breyne-De Vos eindelijk ook eene lans gebroken om wat verbetering in dien ellendige toestand te verkrijgen. Hij deed,evenals wij, uitschijnen, dat men in vele straten wezenlijk den nek breken zou in de kuilen en putten. Als het regenachtig weder is, vooral 's winters, kan 1 men te midden de straten op vele plaatsen een echt bad nemen in het water en het slijk en niemand moet het verwonderen als een wandelaar den voet omslaat, verstuikt, ontwricht of een been breekt in de laagten en putten, die zich overal, eiken stap voor- doeD. 't Is waarachtig meer dan hoog tijd dat men daar wat aan verhelpe. 't Blijft lange weg wat nooit komt, zegt men hier en 't is beter laat dan nooit. Jaren en j aren reeds beloofde men ons een stoomtram op Kemmel, Nieuwkerke, Meesen en Waas ten, maar men bleef vitten en zagen over den te volgen weg. Nu, echter, schijnt er toch wezenlijk iets van te zullen komen. Dezen zomer zullen de werken in aanbeste ding gesteld worden en zullen wij den lang verwachten buurtspoorweg krijgen. Onnoo- dig te zeggen dat zulks groote voordeelen voor onzen handel en onze markten aan brengen zal en wij allen er veel bij winnen zullen. Des te beter Ter gelegenheid van het vertrek der offi cieren gevoegden bij den staf, ad joints d'B'tat-major) heeft er in de Rijsschool een klien familiefeest plaats gehad. Die heeren hebben met veel vuur en met eene groote regelmatigheid een samenwerk uitgevoerd, gevolgd door eenen ruiterstrijd bestaande in sprongen over verscheidene hinderpalen, zooals barreelen, muren, pachthoefschutsels, enz. Zij hebben ze met koel en krachtdadigheid aangevat. De eerste prijs, een eeresabel en een bewijsschrift is door den heer lieutenant adj' d'E.-m. Hoebaux behaald geweest, zonder de minste feil, na eenen schitterende en merkwaardigen doorloop; de tweede prijs, door den lieutenant adj' d'E.-m. Beaujean; de derde prijs, door den lieutenant adj'-d'E. m. Blairon. De bekwaamheid waarvan die officieren adj' d'E.-m. zooveel proeven gegeven hebben vereeren grootelijks Mijnheer den kolonel Courtin, overste der rijschool, wiens ver standig en schitterend bestier ten hoogste verdient geprezen te worden alzook Mijnheer den lieutenant Haegeman, de zoo beroemde en sympatieke sportsman, welken iedereen kent. Het laatste winterconcert dat de Maat schappij der Oud-Pompiers Zondag 11. haren leden heeft aangeboden mag zonder tegen- zeg een schoon feest genoemd worden. Het eerste deel was gansch aan de mu ziek toegewijd en bestond uit vijf stukken van groot gehalte waaronder een van M. Moerman, die vele eer gedaan hebben aan de muzikanten en getuigden van hunnen on- vermoeibaren ijver. M. Moerman, de uit muntende muziekmeester der Oud-Pompiers heeft eens te meer bewezen dat zijn maat stok een tooverstokje is waarmede hij zijne muzikanten al doet uitvoeren wat hij wil. Wij wenschen hem geluk en danken hem tevens voor de moeite die hij zich getroost om de Oud-Pompiers steeds te doen voor uitgaan op de roemrijke kunstbaan die zij hebben ingeslagen. Het tweede deel was meer afwisselend, de moedige Onvermoeibaren hebben nogmaals een staaltje gegeven van hunne onvermoei baarheid in het aanleeren van alle slach van oefeningen. Zij hebben bewezen dat men met moed en volharding het zoo verre kon brengen dat men niet hoeft te schuiven voor de beste turners van 't land. Wat nu gezegd van de zangers liefheb bers die hunne medewerking verleenden De heer A. Rabau, welken wij voor de eerste maal het geluk hadden te aanhooren, heeft al de toehoorders verrukt door zijne schoone stem en de zuiverheid zijner uit spraak. Ook heeft hij luidruchtige toejui chingen ingeoogst. De heeren V. en G. Lamote hebben hun nen duo voor Saxophones op eene zeer vol doende wijze uitgevoerd en bewezen dat zij de waardige leerlingen zijn van hunnen ta lentvollen muziekmeester. M. V. Walckers ook heeft bewezen dat hij i zijn speeltuig, welke nochtans zeer moeilijk om aanleeren is, ten volle machtig is en grooten voortgang doet in de kunst. Wij stu ren die heeren dus een hartelijk proficiat. Maar wat de toehoorders heeft doen schud debollen van lachen, was de weergalooze Ottentot met zijn kluchtlied. Waarachtig! men moet een Mailliard zijn om zulke too- neelen te verzinnen en uit te voeren. Hij heeft niet alleen bewezen dat hij een ver makelijke en aangename kluchtzanger is, hetgeen sedert lang is gekend, maar tevens dat hij een onvermoeibare dansmeester is, want de flikkers die hij tusschen de couplet ten geslagen heeft kunnen maar door hem alleen uitgevoerd worden. Men zou haast gaan denken dat hij tijdens zijn verblijf in Petersburg waar hij de boutonnière russe is gaan leeren maken, in aanraking geweest is met de Laplanders, om zoo wel hunne manieren en hunne sprongen na te botsen. Of hij toegejuicht is geweest hoeft niet ge zegd te worden. En het bal? Welnu dit was zooals al de bals die bij de Oud-Pompiers gegeven worden, 't is te zeggen vroolijk, levendig en vermakelijk. Kortom een zeer schoon feest dat men met genoegen ziet beginnen en met spijt ziet eindigen. Onze boetstraffelijke rechtbank heeft jl. dinsdag het vonnis uitgesproken in zake Emile Debaere, muzikant bij de stadshar- monie en konijnenkoopman alhier, beschul digd van op 18 november 11. vrijwillige slagen en wonden toegebracht aan den heer Tremery Valeer, en van vrijwillig de onroe rende goederen van de laatste beschadigd en vernietigd te hebben. Dat heilig vat vol devotie werd veroordeeld tot eene boete van 30 frank, de proceskosten en 10 dagen gevang. Of hij zuur zag kunt ge aan uw ektseroogen voelen. Hij zal wel geen lust tot herbeginnen meer hebben. Zaterdagnacht hebben dieven de venster blinden opengebroken, het venster opge schoven en binnengedrongen in den winkel van C. Rabau, Rijselstraat, waar zij voor een 100 tal frank winkelgoederen gerobberd hebben. Daarna zijn zij vertrokken zonder hun adreskaartje te laten. De politie doet opzoekingen, maar de dieven hebben geen enkel spoor achtergelaten en slapen dus op hunne beide ooren. Donderdag morgend was de werkman van M. Karei Nolf, tabakfabrikant, aan 't ker ven, toen zijne hand onverhoeds in de ma- chien gegrepen werd en de twee vingers let terlijk afgedraaid werden. In 't hospitaal werd hij verzorgd en eenige uren later kon hij naar huis gaan. Hij is getrouwd. Gisteren heeft alhier de begrafenis plaats gehad van M. Theophiel Gaimant, eer apo theker van het burgerlijk gasthuis van Yperen, die Maandag 11. overleden is in den ouderdom van 88 jaren. M. Gaimant was een braaf en rechtschapen mensch in het volle betrek van 't woord. Eene talrijke menigte woonde deze droe- vige plechtigheid bij en bewees eens te meer al de Sympathie die men den heer Gaimant toedroeg. BURGERSTAND van den 24 April tot den 1 Mei 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 3. Huwelïj ken Santy Emile, schilder, en Decroos Elodie, dienstmeid. Craps Jean, koopman, en Houtekier Aman dine, zonder beroep. Ovei-lij «lens. Stekelorum Mathilde,, 70 jaar, zonder be roep, ongehuwd, VTeeschhouwersstraat. Roscamp Louis, 70 jaar, daglooner, wedu- wenaar van Fauvarcque Sophie, Klaverstr. Duthoit Desiderius, 68 jaar, zonder beroep, j weduwenaar van Degrou Louise, Meenenstr. j Gaimant Theophile, 88 jaar, apotheker weduwenaar van Roy Louise, Meenenstraat Simoens Valerius, 13 jaar, leerling in het weezengesticht, Meenenstraat. Poufoort Clemence, 59 jaar, kantwerkster echtgenoote van Buseyne August, Zaalhof. Hubert Edmond, 72 jaar, daglooner, we duwen. van Vandenbulcke Julie, K. Meersch Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk i. De belastingbrieven zijn sedert ienigen tijd uitgedragen en de burgers hebben wijd hunne oogen opengetrokken bij het bezien der cijfers die merkelijk verhoogd zijn bij vorig jaar. 't Is de provinciale raad die daar van de schuld is. Zij heeft eene verhooging gestemd van 13 centiemen op de personeele belasting en 6 cent. op het patentrecht. Toe komende jaar, zal de provinciale raad, deze opcentiemen nog merkelijk verhoogen, mits det zij een hulpgeld van 2 millioen gestemd heeft voor Brugge Zeehavemerci voor den cadeau, 't Is wij die het nog eens moeten betalen. Wij vragen dus aan onzen Provin cialen raadsheer Felix van Merris. die ons daar op zoo een schitterende wijze vertegen woordigt, en die verleden jaar die 2 millioen en de verhooging van lasten, heeft helpen stemmen, de belofte van geen centiem meer te stemmen voor nieuwe provinciale lasten, of anders zullen de Poperinghenaars hem zijnen Congé geven. Gevecht. Zondag was er alhier ia de herberg de Klokke gehouden door M. H. Vandermarliere, een schaap te verhollen. Op zeker oogenblik kregen de bolders twist en geraakten handgemeen. De messen wer den getrokken en zekere C. Gh..., werd bij na een oog uitgesteken. Er is proces-verbaal opgemaakt. Ongeluk. Deze week werd alhier in de statie, de stoker Vandenberghe, zijn vin ger erg verpletterd. Na verzorging door docter Devos, kon hij naar zijn huis terug- keeren. van den 23 tot den 30 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 7. Vrouwelijk 1. HUWELIJKEN. René Feys, werkman en Hélène Luyssen, werkster beide te Poperinghe. Jules Bouckenbove, dienstknecht en Eme- reuce Bruneel, werkster, beide te Poperin ghe. Sterfgevallen. De Galf Edmond, 50 jaar, landbouwer, Rosa Brutsaert, Wijk C. Ulrich Louis, 55 jaar, werkman, echtgenoot van Natalie Persoone, Wijk A. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 3 Maandag morgen werd het lijk van Pe trus Bonck, timmerman alhier, uit het kleine dok opgevischt. Gevecht. Het statieplein stond ver leden nacht in rep en roer, want er werd getwist en gevochten dat 't verschrikkelijk was. Twee uren langen werden die woeste tooneelen ongestoord voortgezet. Moedige daad. Maandag morgen, rond 9 1/2 ure, was de policieagent Hoet van Dienst aan den Zwarten Leeuw, Hoog- leedsche steenweg, te Roesselaere. Op het oogenblik dat de stoomtram in volle vaart kwam afgereden, stond eene vrouw op de spoorbaan, die zonder de koel bloedige tusschenkomst van den agent on vermijdelijk zou verpletterd geweest ziju. De vrouw was eene dwalende zinnelooze. Zij werd met levensgevaar door den moedigen agent van een gewissen dood gered. Verleden Zaterdag heeft te Brussel een on geluk plaats gehad dat in geheel de stad eene diepe ontroering heeft verwekt. Rond 7 uren en half, ging de genaamde J. B. Dolot, bijgenaamd Het Bultje naar de markt op de Kaatsspelplaats. Hij voerde een kruiwagen, geladen met oud ijzer. Omtrent het midden van het plein geko men hoorde men eensklaps een vreeselyk gerucht en men zag Dolot met zijnen krui-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2