STADNIEUWS. Hoe huichelachtig Volksbond. Poperingbe. Burgerstand der Stad Poperingke. van den 7 ioi den 14 dezer maand. Meenen. Rousselare. Te Schaarbeek. Oostende. YERSGHILLIGE TIJDINGEN. Rijsel. Onlusten. Talrijke gekwetstenDe zegepraal der socialisten te Rijssel is luid ruchtig door dezen gevierd geworden. Op de Ribourplaats is een gevecht ontstaan tusschen 3000 betoogers en een honderdtal lieden werden min of meer zwaar gekwetst. De politie en de gendarmere heelt de betoogers uiteengedreven. De paardenloopstrijden, die telken male zoovele volk naar Yperen lok ken, duizende en duizende personen doen herwaarts snellen, zullen dees jaar GEEME PLAATS HEBBEN. Waarom? Omdat ons katholiek stadsbestuur, dat zooveel beloofde te doen voor de neeringdoeners, als het er op aan kwam hunne stem af te bedelen, nu al zijne beloften over 't hoofd ziet en de koersen onmogelijk maakt. Ziehier hoe Het inrichtingscomiteit der paardenloop strijden had aan ons verlicht stadsbestuur eene subsidie gevraagd van duizend franks om te helpen voorzien in de onkosten. Maar dit beviel onze klerikale volksvrienden niet. Zij durfden niet opentlijk weigeren,doch door sluiksche middelen wilden zij met de eene hand ontnemen wat zij met de andere schonken. Zij beloofden duizend franks toe te staan op voorwaarde dat de werklieden vrijen ingang zouden hebben vanaf de Elver- dinghestraat, tot omtrent tegen de beesten markt. Welnu, de Plaine brengt telken jare 1800 fr. op, en met het voorstel onzer stad huisbazen zou zij niets opbrengen, dus, in plaats van 1000 fr. subsidie, nog 800 fr. verlies. Men verstaat dat de inrichtingscom missie, die toch ook van geene twee oude wijven gemaakt is, dit voorstel moest van de hand wijzen en, wilde zij geene massa geld er in steken, de koersen laten varen. Dit is een onrekenbaar verlies voor al wat neeringdoener is, want den dag der paarden loopstrijden bleef veel geld in Yperen her bergiers, beenhouwers, winkeliers hotelhou ders, enz, enz, enz, maakten goede zaken en waren alle jaren tevreden over hunne ont vangst. 't Is waar dat onze oolijke doorslepene stadhuismannen zich behendig hebben weten uit den slag te trekken om den schijn niet te hebben de neeringdoeners te willen benadee- ligen. Zij hebbende subsidie niet geweigerd, maar zij hebben dezelve onderworpen aan voorwaarden die onaannemelijk waren. Was het daarom dat hunne beslissing in geheime zitting moest genomen worden? Wij hebben het altijd gezegd en de gebeur tenissen verwezentlijken onze voorspelling, de klerikalen zijn vijanden van koophandel en neering. Zij begunstigen slechts éénen winkel, en deze is de papenwinkel. Nog een bewijs van toegenegenheid, Op de vraag der inrichtingskommissie van de koersen om de medewerking der stads- muziek te bekomen tot het opluisteren van het feest, heeft het stadsbestuur geantwoord dat zulks onmogelijk was, daar do pompiers 's morgends in dienst moesten komen voor de processie en dat het te lastig ware twee diensten op éénen dag te verrichten. Hoe bezorgd, hé? Het zijn nochtans de muzikanten niet die zouden weigeren twee diensten te doen, want hoe meer hoe liever, daar zij voor eiken dienst betaald zijn. Onder het liberaal bestuur gebeurde het soms dat er drie dien sten op eenen dag te verrichten waren en nooit werd er over geklaagd. Integendeel 1 Dit is dus slechts een voorwendsel om de muziek te weigeren, en het bewijst eens te meer dat onze stadhuismannen het niet be ter meenen met de muzikanten dan met de neeringdoeners. Ware het slechts een klerikaal feest dan zou het een ander paar mouwen zijn, en men zou over den lastigen dienst niet spre ken. In alles twee maten en twee gewichten. Morgen Zondag, om 8 ure 's avonds, geeft deze maatschappij in haar lokaal Zilve ren Hoofd aan hare leden een luisterlij k Concert gevolgd door Bal, waarvan hier onder 't programma Geen twijfel of de zaal zal als gewoonte te kb in zijn. BURGERSTAND van den 8 tot den 15 Mei 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 3. Overlïj diens. Sonneville Henri, 23 jaren, schoenmaker, ongehuwd, Almoezenierstraat. Carton Sylvie, 65 jaren, kloosterlinge, Bollestraat. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk 1, Groot nieuws l De klerikale kandidaten voo) de hamtr- kiezing. Uit goede bron komen wij te vernemen dat de klerikale kandidaten voor de aan staande wetgevende kiezing aangeduid zijn. Ziehier welke kleppers de heeren pas toors gekozen hebben om ons voortaan in de kamer te vertegenwoordigen. Janus Colaert, uitgaande volksvertegen woordiger. Felix van Merris schepene tot Poperinghe en gemisten advokaat. Verhaeghe tot Wervicq, bestendige afge vaardigde en de grootste jesuiet van West- Vlaanderen. Zoodat Janus Colaert alleen overblijft van onze oude kamerheeren, die in 't belang van het arrondissement zooveel broeken tot Brussel versleten hebben, en indien wij van te voren geheel flauw vertegenwoordigd werden, zal het voortaan nog wat anders zijn. Onzen achtbaren burgemeester Berten die men van kant laat was wel is waar geen ta lentvolle redenaar, maar toch als oud notaris had hij zekere bekwaamheid, terwijl M. Fe lix van Merris die in zijne plaats de 4000 fr. 'sjaars zal opstrijken, gebuisd wierd als ad vokaat hij die onbekwaam gevonden wierd om een ander te verdedigen zal met de be langen van een geheel arrondissement belast zijn Henritje.Iweins die men ook van kant laat zal provintialen Senatoor genaamd worden in plaats van pater Struye. M. Verhaeghe van Wervicq die hem moet vervangen is verre van een groot verstand te zijn maar hij staat hoog in de gratie bij de geestelijken omdat hij bij de jesuiten der bestendige afvaardiging van West-Vlaanderen de hoofd rol speelde. Ziedaar wie men tot kamerheeren moet nemen op 't einde dezer XIXde eeuw in het arrondissement Yper die nog over eenige jaren den grooten minister Alphonse Van- denpeereboom naar de kamers zondt 1 Zoo wij ook vernemen zal de plaats welk M. Felix Van Merris in den provintieraad bekleede voor het kanton Poperingbe ge geven worden aan.... M. Georges Lebbe Waarlijk wij blijven tot Brugge goed verte genwoordigd, eerst door een gebuisden advo kaat en nu dooreen renegaat! Is dit misschien zijne belooning Doch 't zal zoo gemak- kelijkniet gaan want wij vernemen indien waarlijk deze kandidatuur voorgesteld wordt dat den strijd op provinciaal gebied van nu af besloten is. Bericht. Zaterdag 16n dezer om 5 ure 's avonds is er vergadering van den gemeen teraad. Het dagorde is zeer belangrijk, voorzeker zal er alweer geen volk te kort zijn. De We van Louis Devinck was gewoon oliekoeken te laten halen om in den beerput te werpen ten einde da meststof te verbete ren. Telkens werd er aan de twee koeien die de vrouw bezat, een stukje oliekoek ge geven. Over eenige dagen gebeurde zulks wederom, doch eenige uren later waren de twee koeien dood. De veearts heeft de ver giftiging bestatigd. De arme vrouw is door het verlies der twee koeien gansch ten on der gebracht. Zaterdag namiddag ontstond er brand in het huis bewoond door Henri Minnie, werk man, gelegen op het gehucht Braband. Een tienjarig zoontje, dat alleen thuis ge bleven was, had een groot vuur gemaakt en alzoo den brand gesticht. Gansch de woning met geheel den inboedel is de prooi der vlammen geworden. Het huis was de eigen dom van M. Minnie. De schade wordt op 2000 fr. geschat; niets is verzekerd. GE BOORT EN. Mannelijk 2. Vrouwelijk 2. HUWELIJKEN. Jules Couttenier, timmerman en Romanie Lebbe, dienstmeid, beide te Poperingbe. Joannes Matthys, bediende der douanen te Poperinghe en Octavia Boerhave, zonder beroep te Boeschepe. Remi Beheyt timmerman en Emma Leu- wers, werkster, beide te Poperinghe. Cyrille Ghillebaert, schoenmaker en Ma rie Gadeyne naaister, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Boucquey Henri landbouwer, 65 jaren, echtgenoot van Melanie Adriaen Wijk D. Lannoy Lucie, 86 jaar, zonder beroep, en- gehuwd, Bruggestraat. Artois Alexan dria 82 jaar, zonder beroep, weduwe van Louis Caesteker, St. Michielstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 3. De zaak van den moord op Delrue van Gheluwe, begint voor de Assisen van West- Vlaanderen, Woensdag aanstaande. De Com- mer, die zelf eerst bekend had dat hij dien moord gepleegd had, te gader met eenen zijner makkers, heeft, sedert dien zijne be kentenis ingetrokken, en zegt nu dat het leugens waren al wat hij gezegd heeft. Don derdag moeten er zeven getuigen uit Meenen voor de Assisen komen, wegens die zaak. Zaterdag voormiddag, ten 10 1/2 ure, viel er aan de herberg De Beer gelegen op den hoek der Yperstraat, een ongeval voor, dat erge gevolgen had kunnen hebben. Een landbouwer van Moorslede, die een inge spannen os geleidde, werd bijna onder de wielen van het voertuig verpletterd. De os, die door het voorbijsnellen van een wiel rijder zeer erg verschoten had, was driftig en ontembaar geworden. Betooging. De inwoners van het Westkwartier, vier den zaterdag feest ter eere van hun politie commissaris, M. Linster, die het kruis van burgerlijke verdiensten kwamen te bekomen. Zij schonken hem een bronzen schouwgar- niture in waarde van 1.000 frank. Aan Mevr. Linster werd een bloemkorf gegeven. Ook de onderhoorigen van M. Linster boden hunnen overste een kunststuk aan als bewijs hunner toegenegenheid. M. Linster is getrouwd met de dochter Desmadryl van d'herberg den laatsten stui ver buiten de rijsselpoort. Wij wenschen M. Linster, oprechte ge- lukwenschen. Paardenkoersen. Voor het oogen- blik zijn acht paardenkoersen aangekondigd, die gedurende het toekomende seisoen zullen plaats grijpen, op de volgende datums Op zondag 19 en 26 Juli; zondag 2 en 9, maandag 10, dinsdag 18 en zondag 23 en 30 Augusti. Het schijnt dat er nog zullen bijkomen voor de maand September. Wielrijderswedstrijd. Voor 9 Au gusti is een wedstrijd aangekondigd voor wielrijders, die zal loopen tusschen Brnssel en Oostende. GENEESKUNDIG GESTICHT WINDELINCX 1° Gezwellen, kanker der borst, baar moeder, lip en uitwendige organen, invre tende zweeren, dauwworm, beenderbederf en ziekten der beenderen, aderspat ten en zweeren der beenen. Klieren van den hals, speen, etterzweeren. 2° Vrouwen- en kinderziekten. Ziekten der pisorganen. Neus-, oor-, keel- en long ziekten. Oogkwalen. Maagziekten. Bijzondere behandeling der breuken, door inspuiting. Afzonderlijke lokalen voor de verlossing. Raadplegingen: dagelijks van 10 tot 1 ure in 't gesticht. Voor Luik, Antwerpen, Gent en bijzonderste steden, vrage men inlichtingen. Alcoolverbruiking Wijn, bier en genever te samen genomen wordt de hoeveelheid alkool, jaarlijks per inwoner verbruikt, door eene statistiek als volgt opgegeven België 11 lit. 68 c. Frankrijk 11 12 Denemark 10 30 Duitschland 9 01 Engeland 8 73 Zwitserland 7 90 Oostenrijk 7 09 Nederland 6 14 Rusland 5 15 Noorwegen 4 68 Vereen.-Staten 4 60 - Zweden 2 07 Dit klinkt heel anders dan de beoordee lingen, die de volkeren gewoon zijn, over elkander te vellen. In Frankrijk namelijk is men overtuigt dat er geen grooter drinkers zijn dan de Duitschers. In Duitschland daarentegen beschouwt men den Rus als den ergsten dronkelap, terwijl de Russen die eer aan de Polen toe schrijven. Spreekt men eenen Amerikaan over de Engelschen en hij zal u zeggen dat deze geene andere liefde heeft dan voor de whisky. Zooals men ziet doen de Belgen hun allen den baard af. België, Engeland en Duitschland zijn bier- landen; in Frankrijk drinkt men wijn; Al de Denen rieken naar den brandewijn maar goeden brandewijn. Ziehier hoe de statistiekers de wijndrin kers klasseert In Frankrijk drinkt men per inwoner en per jaar 103 liters wijnin Zwitserland 55, in Oostenrijk-Hongarië 22, in Duitschland 5/7, in België, 3/7, in Rusland 3/3 en in Holland 2/6. Onder de landen die geen wijn voortbren gen is België datgene waar hij het meest ga- dronken wordt. Het bierverbruik is als volgt te bereke nen In België drinkt ieder inwoner jaarlijks 169 liters, in Engeland 145, in Duitschland 107, in de Vereenigde-Staten 47, in Zwitser land 37 1/2, in Oostenrijk 35, in Deneinark 33, in Holland 29 en in Frankrijk 22 1/2 liters, enz. Dat wij hier aan 't hoofd staan, is juist geen schande. Het bier immers is een ge zonde en versterkende drank. Het geneververbruik wordt zoo opgege ven Elke inwoner drinkt per jaar in Dene marken 27 litersin België en in Holland 14 liters; in Duitschland een weinig meer in Frankrijk en in Oostenrijk 12 1/2 liters; in Noorwegen 12 liters; in Zwitserland 9 l/2 liters; in Engeland 8 1/2 litersin de Veree nigde-Staten 8 en in Zweden 4 1/2 liters. Bij deze notas, door de Patrie aan eene berlijnsche correspondentie ontleend, kun nen wij de volgende voegen: De verbeteringen sedert de laatste jaren in de brouwernijverheid toegebracht, schij nen eene veraudering in dien toestand te zullen teweegbrengen, bijzonder in Belgi® en Holland, waar het verbruik van bier, voornamelijk van het inlandsch bier sterk is toegenomen. 1. MARCHE, voor muziek. 2. Openingstuk LA POUPBE DE NUREM- BERGI1 voor muziek. 3. TWBEZANG, te zingen door Mejuffer Z. Devers, en Mijnheer A. Delmotte. 4. UITVOERING VOOR BANDONIUM, door Mijnheer Auguste Igodt. 5. TWEEZANG, door Mijnheeren Karel Dp.j weerdt en Gustaaf Maillard. 6. MEILIED met muziek, door de leden der maatschappijen Werkerslier, Vlaamsche Ster en Volksbond. 120*> 122, GALLAITSTRAAT, BRUSSEL Behandeling zonder operatie door verscheidene specialist-geneesheeren. M 99 y> 99 99

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2