EXPOSITION De mannen van 't licht. Maatschappij Onvermoeibaren Het Concert der Oud-Pompiers. Koersen te Mons. ROSES ET FLEURS COUPÉES Poperiüghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 11 tot den 18 dezer maand. Voormezeele. Knocke. Brugge. Meenen. vriendelijk van de hand gewezen, met een spottend glimlachje onthaald of met een min achtend stilzwijgen bejegend. De groote, weergalooze invloed, welken onze vertegenwoordigers in de Wetstraat uit oefenen, heeft zich weeral laten gevoelen. Henritje sprak in de kamer eenige woorden om de voltooiing der nieuwe vaart naar Komen te vragen, on zoo haast dat groot licht, die schrandere bol spraak, ging zijn mond open en 't was daarmêe al. Minister De Bruyn gaf zich nauwelijks de moeite te antwoorden dat die vaart niet zal voltooid worden, hoewel zij door de 3/4 op gemaakt heeten mag. En onze vertegenwoordigers sprongen al len op om daartegen protest aan te teekenen en er op te wijzen dat zij altijd bereid zijn alles te stemmen, wat het ministerie voor houdt, zelfs heug tegen meug de miljoenen voor Congo, als het er op aankomt het mi nisterie te redden? hoor ik vragen. Gij zijt van 't goê jaar, menschen. Al onze vrome mannen zwegen daarop dat ze zweetten en namen die weigering weeral voor eene ver- kregene gunst aan. Wij zijn er allemaal zoete mèe met zulke jannen als volksverte genwoordigers. In zijn nummer van Woensdag 11. jubelt het Journal d' Ypres over den verbazenden bijval welken de katholieke kandidaten be halen in de drie meetings die zij zondag laatst hebben gegeven te Komen, te Woesten en te Ploegsteert. Het voegt er zegevierend bij dat allerhande volk, ja zelfs socialisten die meetings gaan bijwonen, maar het ver geet te zeggen dat wanneer een socialist vraagt of het hem toegelaten is de katholieke redenaars tegen te spreken en den blinddoek af te rukken welken zij voor de oogen der kiezers willen binden, men hen kortweg antwoordt dat het hun toegelaten is te luiste ren, maar dat zij verplicht zijn te zwijgen. Het is dus juist gelijk in de kerk de pries ters mogen de liberalen lasteren en beschul digen, zij mogen hen uitmaken voor al wat slecht en leelijk is, maar niemand mag den mond openen om dien laster te weerleggen of hij wordt voor het gerecht gedaagd onder voorwendsel dat hij de eerediensten heeft willen stooren. Indien de katholieken zoo rechtzinnig zijn als zij het beweeren, indien de beloften die zij den kiezers opdisschen konden verwe zenlijkt worden, indien de grieven die men hen ten laste legt teenemaal valsch zijn, waarom dulden zij de tegenspraak niet Dit ware ons dunkens het beste middel om oenen tegenstrever, hij zj progressist doctrinair of socialist, eens ter dege op zijne plaats te zetten en te bewijzen dat zij, katholieken, alleen ter goeder trouw zijn. Maar verre van te gedoogen dat men hen komt tegenspreken en met bewijzen in de hand komt toonen dat zij de kiezers voor den aap houden, spannen zij al hunne krachten in om de meetings hunner tegenstrevers te doen mislukken. Zij verbieden, op straffe van vervolging, een lokaal te geven aan dezen die het volk willen inlichten, zij verbieden meetings te geven in de opene lucht, onder voorwendsel dat er onlusten zouden kunnen ontstaan, en zelfs in sommige dorpen maken zij de boeren op om naar de anti-katholieken met steenen te smijten of hen met stokken af te ranselen. De liberalen, integendeel, laten ingang en woord vrij, zij vragen niets beter dan eenen tegenspreker te vinden, maar de moedige kaloten staan met hunnen mond vol tanden en duiven niet het minste woordje reppen. Wij hebben zelfs vernomen dat de drie klerikale kandidaten, Colaert, Iweins en Van Merris meer dan eens zijn uitgenoodigd geweest per brief op de meetings der socia listen, maar tot nu toe hebben zij deze uit- noodigingen niet beantwoord, en zullen zich wel wachten zulks te doen, want zij zouden harde waarheden moeten hooren, die geens zins ter hunner eer strekken. Praten op den poef, appels voor citroenen verkoopen en de menschen wijs maken dat de kiekens hooi eten, dat kunnen zij, maar hunne gezegden door bewijzen staven, daar toe zijn zij onbekwaam. En daarom ook schuwen zij het licht, zij willen niet dat de kiezers klaar zien en denken wie maar ééne klok hoort, kent maar éenen toon, en volgens dien toon moet hij dansen. Zondag 7n dezer zijn de leden dezer maat schappij het feest, gegeven door de turn- maatschappij van Roeselaere, met hunne tegenwoordigheid gaan vereeren. Onze jon ge Turners hebben dapper gewerkt. Jam mer dat zij door 't slecht weder hunne twee de oefening niet hebben kunnen geven. Zie hier wat een Roeselaarsch blad er over schrijft Volksvriend van 14 Jv.ni 1896. De Onvermoeibaren, van Iper, verdie nen ook eene gansche bijzondere melding voor hunne gezamentlijke bewegingen. Hoe vermoeiend ook en hoe afmattend hunne oefeningen mochten wezen, toch is er geene de minste afwijking op te merken geweest, zelfs niet voor den nauwziendsten kenner. "En echter is 't geene kleinigheid, zoo een goed kwartuurs lang allerhande bewijzen te geven van spier-en veerkracht en rapheid en behendigheid, en lenigheid in armen en beenen! Ja, de Ipersche Hinders wenscht het oolijk Rousselare nog dikwijls terug te zien, want die lustige Einders hebben Zon dag bewezen echte mannen te zijn in hun vak. Wij brengen hulde aan den jongen be stuurder. Bravo, monitor; met zulke ele menten geraakt men verre en mag er stout gewerkt worden." Verleden zondag om 5 ure had bet eerste zomerconcert plaats in den hof der Citadel. Niettegenstaande de stikkende hitte en de brandende zon, zag men van 4 ure reeds talrijke personen optrekken die zich wilden van eenegoede plaats voorzien in het lommer. En zij hadden gelijk ook, want het duurde niet lang eer al de stoelen en bannen beze ten waren en de hof zoo vol was dat men er niet meer roeren of keeren kon. De muzikanten der Oud-Pompiers hebben op eene meesterlijke wijze de verschillende stukken van het programma uitgevoerd. Zij hebben eere gedaan aan hunnen uitmunten den muziekmeester, H. Moerman, en eens te meer bewezen dat zij de puik zijn der Yper- sclie muzieken. Ook hebben de toejuichingen zich niet la ten wachten, na elk stuk was het een ge juich dat zonder einde scheen te zijn en de bijval was overheerlijk. Het bal, dat ten 8 ure begon, was vroo- lijk en levendig, en ofschoon velen zich meenden terug te houden omdat de hitte onverdraaglijk was, konden zij aan de ver leidende akkoorden van het orkest niet weerstaan en men danste en walste dat het een plezier was om zien. Wie niet in de zaal wilde dansen, danste in den hof, en wij mo gen zeggen dat dit tweede gedeelte van het feest even wel gelukt is als het eerste. De heeren inrichters ontvangen hier on zen besten dank. Eene omhaling is gedaan geweest door de heeren Onder-officieren der Oud-Pompiers, ten voordeele van den wereldlijken school penning, die, volgens men ons verzekert een schoon sommetje heeft opgeleverd. Met genoegen vernemen wij dat de heeren officieren onzer rijschool zich komen, in ver- schillige vakken te onderscheiden en de vol gende prijzen behaald hebben. lste deel: 211 prijs, M. Pluys. 4n prijs, M. Morel. 2<l0deel: 2e prijs, M. Haegeman, 3d0deel: Ist0 prijs, M. Crabbe en M. Pluys. 2dfc prijs, M. Haegeman en M. Legrand. Het strekt tot eere van den geachien heer bevelhebber der Rijschool M. Courtin daar het een klaarblijkend bewijs is dat wanneer men de koersen in de Rijschool gevolgd heeft men bekwaam is te wedijveren in al de prijskampen die zich aanbieden. De be wijzen bestaan, daar waar de heeren naartoe gegaan zijn, hebben zij met de eerste prij zen bekroond geweest. Wij wenschen de heeren hierboven ver meld, en den heer bevelhebber Courtin onze hartelijkste gelukwenschen. PARTIELEE organisée par la société d'horticiilture I.Sü DÏMAIVCHE «JTUIIV a 10 hr. du matin au local de la société LIONS APPRIVOISÉFS ENTREE: 10 CENTIMES au profit des pauvres BURGERSTAND van den 12 tot den 19 Juni 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 7. Vrouwelijk id. 1. HuweliJ ken Ingels Emile, metser, en Wolters Césarine kantwerkster. Ghisquiere Arthur, daglooner en Bonte Marie, kantwerkster. Overli.j «lens. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk 2. De wetgevende kiezing van 5 Juli. Stemt voor boer LEFEVER. Eet Weekblad deed over acht dagen een oproep tot al de misnoegde partijen, li beralen, demokraten, landbouwers, enz. op dat zij ten minste een kandidaat in de aan staande wetgevende kiezing zouden voor stellen. 'T schijnt dat dezen oproep beant woord is want daar men verzekert zal d'heer Lefever, landbouwer en gewezen schepen van Zillebeke zich laten voordragen als de- mokratische kandidaat. Dit nieuws is nauwelijks gekend en reeds ligt geheel het klerikale kamp in rep en roer. M. Lefever die zij nog over eenige da gen vleiden is nu voor hun de slechste der wereld geworden en zij hebben voor hem niets meer dan hoon en laster. Is dit niet een bewijs dat de klerikalen deerlijk met de poepers zitten en dood ver legen zijn voor den uitslag der kiezing. Welnu dit alleen zou de liberalen moeten aanspooren om voor boer Lefever te stem men. Alwie misnoegd is, alwie afkeer heeft voor de hatelijke politiek der klerikalen moet voor Lefever stemmen. Hij heeft den moed gehad tegen het cleri- calismus op te komen en zich bloot te stel len aan den haat en wraak der fanatieken, welnu hij verdient door ons ondersteund te worden. M. Lefever behoort tot onze partij niet maar in den kamer niet te min zal hij de belangen van iedereen verdedigen terwijl de drij klerikale kleppers, nooit iets voor ons noch voor het arrondissement gedaan heb ben, integendeel op schandelijke wijze heb ben zij in alle omstandigheden de belangen van het arrondissement van handel en land bouw verwaarloosd. Het ware een geluk voor het arrondisse ment Yper indien schepen Lefever van Zil lebeke, landbouwer en koopman als volks vertegenwoordiger gekozen wierd. Hij is een oprecht volksgezind man, overal gekend en geacht, hij bezit volledige kennissen van landbouw en handel welke hij bij onder vinding gewonnen heeft. Terwijl den nieuwen representant der pastoors te wege M. Felix daarvan volstrekt niets kent, en niet alleenlijk onder dit oogpunt maar in al wat geleerdheid aangaat zou M. Felix Van Merris bij boer Lefever merkelijk te kort komen. Poperingnaars, dus allen gestemd voor Le fever, hij is wel is waar geen Poperingnaar lijk d'heer Felix, maar als boer zal hij onze belangen beter verdedigen dan den gemisten advokaat. Wat deed M. Felix van Merris voor ons in den provintieraad? Niets, zelfs velen van u wisten niet dat hij daar zetelde. Welnu in de kamer zou hij nog min doen. stemt dus voor Lefever, en wanneer de klerikale kandidaten en hunne kiesmakelaars pastoors en anderen, uwe stemmen zullen komen afbedelen zend ze maar eenvoudig wandelen gelijk gij deed tijdens de laatste gemeentekiezing wanneer gij de demokraten zegevierend naar het stadhuis zond. GE BOORT EN. Mannelijk 2. Vrouwelijk 6. Sterfgevallen. Vantroyen Marie, 54 jaar, zonder beroep, echtgenoote van Jan Simoens Peperstraat.— Sergier Louise 39 jaar herbergierster, echt genoote van Camille Vaneenoo, Wijk B. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 1. Dinsdag voornoen toen ik een glas bier dronk op dit gemeente vroeg ik hoe het in de kermis te o[9azecujooA gegaan had, 't was ongelooflijk wat zij vertelden, de twee leden van den ziekentroost zijn aan de deur gezet en op hun kennisgevingsbillet is ge meld dat zij geen recht hebben op hunne be taalde gelden, dat is recht, zegt meester Karei zij moeten maar geen socialisten zijn. Als men nu Karei niet betaalde omdat hij katholiek is wat zou hij zeggen? Nu hun schoon reglement zal door het gerecht on derzocht worden. Men ziet in de aanplakkingen van den katholieken bond dat zij den werkman zul len helpen, ja voorzeker zooals meester Karei doet te Voormezeele, nu zal het nog beter gaan, Karei heeft eenen maat gevon den om nog beter de menschen te kunren plagen, binst de kermis was er wat gedanst en daarvoor heeft den grooten Dis wraak genomen op de bazen. Dinsdag morgend ging den kleenen Vanbecelaere om de mis te die nen als gewoonte en werd schandelijk uit de kerk gejaagd, al schreeuwende gelijk een beer, ik moet geen zulk volk hebben. Na de mis toen Dis 't huis kwam deed hij zijne lek kere biefstukken zoogervleesch enz. want er ontbreekt geen bij zulke mannen, terug naar den beenhouwer dragen omdat zij ook ge danst hadden. Komen zij niet zot, o neen 't is al plagerij cm twist en tweedracht te maken, om den stieldoener te plagen en den werkman te tergen, ja dat is gelijkheid, nu wij gelooven aan hun niet want Karei en Dis zijn vreem delingen die voor een goed buikje te kwee ken te Voormezeele zijn komen wonen, en die alles in rep en roer helpen en alzoo de meesters spelen met de centen der inwoners; 't ware beter hen met onze millioenen te zien naar den Congo vliegen en ons hier rustig en stil laten. Tot later. Een werkman verdronken. Een schrijn werker welke een bad nam onmiddellijk na zijn maaliijd, verdween eensklaps in het wa ter. Een redder gelukte, na talrijke pogin gen, hem aan land te brengen bij middel eener koord, maar de ongelukkige, zonder twijfel niet wel gebonden, verdween opnieuw in zee. Zijn lijk werd eenige uren nadien gevonden. Droevig ongeluk. Woensdag namid dag is een betreurenswaardig ongeluk voor gevallen. Vier soldaten van het 4e linie regiment waren rond 2 1/2 ure langs de Gentsche vaart gegaan; omtrent de plaats gekomen waar de herberg Het Lappersfort, te St-Michiels, gelegen is, had een hunner, zekere Jadoul, de begeerte van een bad te nemen. Hij kon goed zwemmen, doch in het midden der vaart gekomen zijnde, slaakte hij al met eens eenen kreet, hij sloeg zijne han den boven water en verdween onmiddellijk daarna in de diepte en kwam niet meer boven. Men denkt dat de ongelukkige door kram- pingen in de beenen is verlamd geweest. Zijne drij maten, alhoewel kunnen zwem men, zijn op de vlucht gegaan. Al de opzoe kingen die onmiddelijk gedaan werden door toegeloopen menschen, zijn vruchteloos ge bleven. De drenkeling, die te Luik woonde en 22 jaar oud was, moest deze week voor eene maand in verlof gaan. Schrikkelijk ongeluk. Drie dooden Tweede personen, welke Zondag een bad na men, verdronken in de omstreken van Meenen. Te Wattrelos verdronk de wever Leclercq- Dupère in de vaart, terwijl zijn 14jarig zoon- VILLE rvü Uht

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2