VA* IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws», Handels- en Annoncenblad Hotel - luseurn Merghelynck Elfde jaar. Zaterdag 28" Juni 1896. Nummer 26. Vrijheid. Nieuwe belasting. De klerikale miljoenendans. De miüisterieele slotsom. De belasting op de zieke werklieden Kiezingen Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr per jaar .voor den buiten. 2.50 fr voor stad. Per 8 maanden 1 ff. 30 Per 3 maanden 1 fr. Annoacan15 cent por drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonder! jke nummers voor artikels, enz. 4 frper 100 ^lj0 berichten van verkoopingeu of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. - Do annoncen voor'België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede the voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, „.Brussel. Men wordt verzocht allo hoegenaamd© artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vr.ij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteeliend of personnaliteiten 'bevattende worden niet opgenomen. Telkens de tnenseh dit woord hoort uitspreken ontwelt er in zijn binnen ste een gevoel, dat het hart sneller doet kloppen. Vrij Het is een tooverwoord voor kind, jongeling en grijsaard, maar helaas, die duurbare vrijheid bestaat meer op papier en de verbeelding dan in werkelijkheid. De knaap, welke de kostschool eene gevangenis voor hem, verlaat roept wanneer de poort hem achter den rug wordt gesloten Vrij Hoe lachend schijnt de toekomstnu zou hij, verlost van knorrende professors, eens zijn eigen wil mogen volgen toen reeds van 's anderendaags eene massa moeilijkheden hem den weg versperren en hem, een ander dwangkleed om de lenden werpen. 't Is lotingsdag. Vrij roept de jongeling en uitzinnig van vreugde vliegt hij bekenden en onbekenden oïn den hals en doet een minder ge lukkige loteling dan hij in razende gramschap ontvlammen. De burger, door fanatieke per sonen gedwongen tegen zijne over tuiging te handelen en te spreken dacht vrij te zijn in het kiesgangsken. Helaas daar ook beloerde hem de politieke dwingeland en de vrije Belgische burger moest door een op voorhand aangeduid middel zijnen brief vernietigen. Belgische grondwet, waar zijn uwe waarborgen onzer vrijheid 1 Wanneer een eerlijk man ten ge volge van valsche beschuldigingen, meest altijd naamloos, voor de HET Ia het poederkotje aldus geheeten omdat men er de pruiken der edellieden en groote damen bepoeierde, hetgeen ter oor- zake van het stof in eene afzonderlijke plaats gebeuren moest, hangen eenige ex-voto's, voortkomend uit de St.-Pieterskerk van Ie peren. 't Aijn portretten van in 't wit en blauw gekleede kinderen, die, gewijd aan O.-L.-Y. der zeven Weeën, aldus gedurende zeven jaren en even zooveel weken moesten gekleed gaan. In het rookvertrek, dat eenvoudig en gansch in hout is, treffen wij eenige fraaie meubelen aaneene ladekast, een laag buffet, een met tapijtwerk bedekt koffertje en twee schilde rijen van Mattheus De Visch, (1702-1765) be stuurder der school, van Schoone kunsten te Brugge, wederzijds voorstellend Mevrouw de Hooghe de la Gauguerie, geboren There- sia-Carolina Anchement (1713-1766) en ha ren zoon Johan Baptista (1736-1813), als kapitein bij het Regiment van Los Rios, be- hoorend aan de koningin van Hongarije. rechtbank wordt gesleurd, gekrenkt in zijne eer in zijne belangen, aai> het helder doorzicht der rechters zijne eerherstelling en het bewijs zijner onschuld te danken heeft dan moet het hem zoet zijn te hooren Vrij En ons alle onpartijdige, deftige lieden zal het dubbel zoet zijn. wan neer we van alle dorpen uit dui- zende monden dien kreet zullen hooren weergalmen Belgie is vrij van papend wang. Minister de Smet-de Nayer heeft heden een wetsontwerp neergelegd in de Kamers waar bij't accijnsrecht van den alcohol de je never van 50 graden, van 63 fr, op 100 fr. den hectoliter wordt gebracht!! Ook de inkomrechten worden bepaald op 150 fr. op de sterke dranken in vaten en 300 fr. op de likeuren in flesschen De opgelegde vruchten in brandewijn zul len 200 fr. per hectoliter betalen. Alweer nieuwe kolossale belastingen die vooral het druppeltje van den werkman zullen treffen en de herbergiers. En met zulke middelen denkt onze kleri kale regeering de alcoholplaag te keer te gaan Juist het tegenovergestelde zal gebeuren want thans zal men overal middelen aan wenden om dien duivelsdrank meer om meer te vervalschen. Herbergiers, Branksliiters! De klerikale kas is bankroet. Er is geld, veel geld noodig om Kloosters, Kerken en Kerkratten te verrijken. Er waren alweer 20 k 30 miljoen noodig. Eerst het vergunningsrecht, tweedens den alcohol. Het laatste vertrek van 't eerste verdiep is een salon-slaapkamer in stijl Lodewijk XV, evenals de kristallen armkroon, de lambrizeering en sieraden in hout en schild padschaal. Van de alkoof, verborgen achter eene dubbele deur, en het opschikkamer Ij e vermoedt men niets. Op het tweede verdiep vindt men vier jongenskamertjes, zeer netjes met papier be hangen en versierd met zichten van Ver sailles, Fontainebleau en Het Hooghe, dit laatste te Zillebeke, bij Ieperen. In den hoek des zolders beslaat ook een ruim en luchtig lazaret, waar men, in geval van smetziekte, den kranke afzonderen kan. De groote ouderwelsche keuken, het waschhuis, de tuigkamer en daarboven eene kinderkamer en badplaats liggen in de diepte des gebouws en geven op den koer uit, te genaan de woning van den poortier. Alles, gansch het hotel door, is kraaknet, zoodat die Fransche kunst en pracht, ge paard met onze Vlaamsche zindelijkheid, hierdoor te frisscher en aangenamer voor komt. Het mag niet verzwegen Jonker A. Mer- ghelyock heeft bier goed en nuttig werk verricht. Gedurende twee jaar heeft hij geld noch moeite gespaard, om deze voorvader- Als ge nu nog voor de klerikale lijst der uithongeraars stemt, dam zijt ge rijp voor Gheel, Ukkel of Evere. De klerikale partij wil u totaal uithonge ren. Vergeet het niet den 5 Juli. Burgers en Werklieden. Uw druppeltje wordt met een cent be lasting meer geslagenDit maakt fr. 1,80 per maand, of 21 fr. 60 nieuwe belasting per jaar en per persoon, die enkel drie bor reltjes per dag nuttigt. Ge betaalt dus eene nieuwe belasting van 21 fr. 60 per jaar 1 Niet waar dat ge op 5 Juli zult stemmen, voor die uitzuigers van. 't volk, voor die mil- joenenplunderaars. Die bedriegers beloofden voor 1884 al de lasten te verminderen, en ze doen juist het tegenovergestelde. Ziehier in eenige woorden het tienjarig werk der klerikale partij die aan het be wind is Zij heeft de belastingen niet afgeschaft welke zij in 1883 bestreed en waarvan zij de'afschaffing aankondigde zoo zij' het be wind in handen kreeg. Zij heeft ons twee schoolwetten geschon ken bestemd om de ontwikkeling van bet openbaar onderwijs tegen te houden en van de kloosters tot budgetschuimers te maken. Zij heeft ons in de economieke terugwer king gedompeld door de belasting op het vleesch die zij in 1887 verleende, door de belasting op de niet voedingsgranen die zij zich in 1892 liet ontrukken door de op kies- gebied almachtig zijnde groote grondeige naars. Zij heeft, de Grondwet herzien, met de burgerlijke ongelijkheid door het beuzel werk der meervoudige stemming te verster ken. En ziedaar alles. Neen. Zij heeft, ten voordeele van hare hooggeplaatste vrienden, de plaatsen-, be- lijke woning te doen herstellen, fijntjes op ta knappen en te meubileeren. Zijn voorbeeld verdient navolging bij alle begunstigden der fortuin: de kunst en de kunstnijverheid zou den er slechts bij winnen en geene krisis, gelijk thans, te doorworstelen hebben. Doch hij heeft nog beters gedaan Onder den titel Hotel Merghelynck d YpresFlandre Occidentale, Belgique, 1774-1776, Irente vues en phototypie par Hector Heyi- broech, heeft hij bij Callewaert-De Meule- naere te leperen, een salonboek uitgegeven, om den uitslag van zijn werk en streven in ruimer kring bekend te maken; jammer echter dat het voluum op een te beperkt ge tal exemplaren getrokken is en ook te duur kost, om rechtsstreeks zijn doel te bereiken. De Photofypiën (37 c. op 28) van den heer Ileylbroeck verraden den vakman, volkomen op de hoogte van zijn bedrijf, en mogen zon der omwegen prachtig genoemd worden. Onze. warmste gelukwenschen aan dezen kunstenaar, die waarlijk zichzelven over troffen heeft in deze moeilijke onderneming en er in geslaagdis zoodanig uitstekend werk te leveren, dat het schier het beste overtreft, wat wij in dien aard kennen, Medard VERKEST. dieni.ngen-en eerejacht ingericht. Daar waar er geene plaatsen genoeg waren om al de eetlusten te bevredigen, heeft zij er nieuwe ingericht. I)e magistratuur, het bestuur, het onderwijs, alles is verklerikaald. Wij wonen de zegepraal van de neefbegunstiging bij Wanneer het einde? Wij hebben gezegd en houden staan dat de schandalige belasting op den alcohol, zoo gezegd om de zatlapperij uit te roeien den werkman zou komen treffen tot op zijn ziekbed toe. Ziehier tot bewijs daarvan Het is de omzendbrief door het groot huis Delacre C° te Brussel aan al de drogisten, doctors en apothekers van 't land gestuurd: Mijnheer, Wij hebben de eer u te verwittigen, dat van heden af de inkomrechten op de alcoho lische produliten en medicinale wijnen met de helft zijn vermeerderd. Ingevol ge moeten de prijzen van onze geneesmid delen verhoogd worden en wij zullen u eerstdaags een nieuwen prijs-courant sturen. Aanvaard, enz. Ch. Delacre Cle Is het waar, ja of neen, dat die belasting op de zieke werklieden, op de zieke burgers zal wegen? 1? Komaan, allen geroepen: Leve het volks gezind ministerie. Kosteloos vervoer der kiezers. Heden verscheen in het Staatsblad het volgende koninklijk besluit, waarbij kosteloos vervoer wordt verleend aan de kiezers op de Staatspoorwegen en welk luidt Art. 1Vrij vervoer in derde klas en met gewone treinen wordt verleend aan de algemeene kiezers en aan de provintie- en gemeentekiezers 1. Die niet meer met der woon gevestigd zijn in de gemeente waar zij moeten stem men 2. Die twee verblijfplaatsen hebben en van de eene naar de andere moeten gaan om te stemmen 3. Die, werklieden zijnde, zich in andere gemeenten van of buiten het land bevinden voor hun werk. Art. 2 Om het vrij vervoer te bekomen, moeten de Kiezers aan het kantoor van vertrek, een bewijs afgeven naar model, gevoegd bij den kiesbrief, en hunnen kies- brief vertoonen. De gemeente, waar de kiezers ingeschre ven zijn op de kiezerslijsten, zal hun, met hunnen kiesbrief, het bewijs van vrij vervoer zenden. Het model, waarvan hier kwestie is in artikel 2, is gehecht aan den kiesbrief en moet dus in de statie waar men vertrekt, afgegeven worden, zooals vermeld wordt in het ministerieel besluit, tevens in het Staatsblad verschenen en welk wij hier mededeelen Art. 1. In ruiling van het bewijs, bedoeld bij artikel2 van voormeld Koninklijk besluit van den 24n Juni 1896, ontvangen de kiezers, kosteloos een plaatsbewijs, enkele reis, 3de klasse, voor gewone treinen, dat geldig ge maakt is voor de terugreis. KMtSS HET WEEKBLAD TE lESPES&SifV. (4e Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1