STADNIEUWS. Zij beginoen te zweeten. Tentoonstelling van Bloemen. Tombola. Verspeling. Poperinghe. Kiezing van 5n Juli. Liberalen STEMT ONDER NUMMER 3 Burgerstand der Stad Poperinghe. Voormezeele. Schieting te Brussel. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. GENEESKUNDIG GESTICHT Allerlei. Dat plaatsbewijs is verkrijgbaar te reke nen van daags vóór de verkiezing. Het is geldig voor de terugreis daags na de verkie zing, middernacht. Bij elke opvordering van het personeel van het beheer, moeten de kiezers hunnen kiesbrief, alsmede hun plaatsbewijs, vertoo- nen. Art 2. De kiezers, voorzien van kostelooze plaatsbewijzen, moeten, indien zij verlangen plaats te nemen in een exprestrein of in een rijtuig le of 2e klasse, hetzelfde opgeld beta len als de reizigers voorzien van plaatsbe wijzen 3e klasse voor gewone treinen tegen gewonen prijs. Over eenige dagen nog riepen de kleri- kalen in het algemeen en het Journal d'Ypres in 't bijzonder dat hunne kandida ten eene verpletterende meerderheid zouden behalen in de aanstaande kiezing. Zij waren zoo zeker van hunne zaak dat zij reeds den spot dreven met hunne tegenstrevers van alle kleur. Maar helaaszij ondervinden thans dat zij te vroeg mosselen hebben geroepen, want ofschoon zij de socialisten onder de leelijk- ste kleuren hebben afgeschilderd, ofschoon zij er een schrikbeeld hebben van gemaakt, en alles in het werk stelden om de socialis tische sprekers te beletten hunne propa ganda voort te zetten, ondervinden zij dat hun haring geen zoo gemakkelijk braadt als zij het eerst meenden. De grieven door de socialisten aangehaald en den heeren Colaert en Iweins ten laste gelegd hebben vele kiezers doen nadenken en menigeen is niet van zin zich langer te laten om den tuin leiden. Maar wat hen den genadeslag toebrengt, wat hen doet zweeten van angst, is de kan didatuur van M. Lefever, landbouwer en koopman in meststoffen, die zich als chris ten-democraat voorstelt om de belangen van den landbouw te verdedigen. En inderdaad het ware een geluk een be voegd landbouwer in de kamers te zien ze telen, het ware een geluk voor het stoffe lijk welzijn van het arrondissement, mannen te zien opdagen die ernstiglijk de belangen hunner lastgevers verdedigen; het ware een geluk voor onzen handel en onze nijver heid, en wij drukken den wensch uit den heer Lefever in zijne pogingen te zien ge lukken. Het Journal d' Ypres heeft schoon met eene soort van minachting te schrijven dat een eenvoudig landbouwer zooals M. Lefe ver niet kan opwegen tegen een onderschei den advokaat gelijk M. Colaert, tegen een rijken grondeigenaar gelijk de heeren Iweins enYanMerris; wij twijfelen er grootelijks aan, want men kan zeer goede advokaat en zeer wijze rechtsgeleerde zijn, zonder de minste kennis over landbouw te bezitten. Men kan groote grondeigenaar zijn, rijk en machtig, zonder het verstand te hebben dat men hebben moet om de belangen van den handelaar, den nijveraar en den landbou wer te verdedigen. M. Colaert wordt door het Journal d'Ypres aangeduid als de groote verdedi ger van de belangen van den landbouw. Hij wordt opgehemeld om de menigvuldige dien sten die hij bewezen heeft enz., enz. En waarin bestaan die diensten? In het stemmen der uithongeraars wet, in het verleenen van 15 millioenen om in den afgrond van den Congo te werpen ten nadeele der belgische lastenbetalers; in het stemmen der wet op den genever, die den werkmam zal verplichten zijn arm drup peltje te derven. Kortom, in het vuige krui pen als een slaaf voor de ministers, en te dansen gelijk de bisschoppen fluiten. Niet alleen M. Colaert, maar ook Henri tje bevindt zich in hetzelfde geval; deze ook heeft zijnen plicht van volksvertegenwoor diger verzuimd met ootmoedig te bukken voor den wil der volksverdrukkers die in de ministeriën nestelen. Wij herhalen het, het ware te wenschen dat zij vervangen wierden door mannen die hunne taak zouden ter harte nemen, die zich niet tevreden houden met holklinkende woorden en ijdele beloften en dat het ar rondissement Yperen eindelijk vertegen woordigers hebbe die weten wat de belan gen hunner lastgevers zijn en die dezelve kunnen verdedigen. Dat nu de klerikalen vuur en vlam spu wen tegen de socialisten, dit is nog al ver staanbaar, maar zullen zij een kristen de- mokraat zooals M. Lefever met dezelfde woede durven aanvallen? Daar twijfelen wij aan, want hunne logica zou spoedig bewe zen zijn. De tijd zal ons leeren. Zondag laatst, had eene tentoonstelling van bloemen plaats, ten voordeele van den armen, in het lokaal der Getemde Leeu wen, voor de leden der hof bouwmaatschap pij aangenaam was het toen men de zaal binnentrad, daar bewonderde wij niet min dan eene collectie van 600 verschillige soor ten van roozen, de leden der maatschappij hebben eere behaald van hunne werking. De Jury heeft den volgenden uitslag uit gesproken lst0 Afdeeling. Roozen: Verguld eermetaal en premie van 5 fr. aan M. J. Legein, Boomkweeker te Becelaere. Verguld eermetaal en premie van 3 fr. aan M. Vanwinsen, Hofbouwer te Yperen. Zilveren eermetaal en premie van 2 fr. aan de Hofbouw-afdeeling van Vlamertinghe. Zilveren eêrmetaal aan M. P. Deschamp, boomkweeker te Langemarck. 2de Afdeeling. Verschillende verzamelingen Verguld eermetaal aan M. Vanwinsen bo vengenoemd, voor eene schoone verzame ling geraniums. Verguld eermetaal aan M. Druant, hove nier bij M. Jansoen, Zillebeke, voor een ver zameling van verschillende bloemen. Zilveren eermetaal aan M. J. Poot, hove nier bij M. De Codt, Voormezeele, voor een verzameling verschillende bloemen. Zilveren eermetaal aan M. Van Winsen bo vengenoemd, voor een verzameling angelie ren. Eervolle melding aan M. L. Devos, ho venier te Yper voor een bloemtuil. Wij bieden de leden der commissie onze hartelijkste gelukwenschsn aan, dat zij nog langen jaren in bloei moogt vooruitgaan. De Tombola voor de twee kunstwerken van M. Coffyn heeft Zondag middag in de groote hallezaal plaats gehad, en gewonnen geweest door de nummers lste lot nummer 1099. 2de lot id. 0001. De speling der twee schilderijen van Edouard Dethoor, zal plaats hebben in de Prince Royal, statiestraat, op zondag 28 Juni, om 8 ure 's avonds. BURGERSTAND van den 19 tot den 26 Juni 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 2. Huwelijken Ferryn Benoit, koopman, en Riem Marie, zonder beroep. Deconinck Karei, bediende in de statie, en Renier Celine, zonder beroep. Overlij dens. Vanloot Auguste, 59 jaar, landbouwwerk- man, weduwnaar van Minne Emelie, Lange Thouroutstraat. Baelen Josef, 69 jaar, kleermaker,weduw naar van Neuwelaere Virginie, Tichelstraat. Leroy Helena, 81 jaar, zonder beroep, we duwnaar van Mieroo Frangois, Bellewaerd- straat. Vanhimbeek Octavie, 62 jaar, zonder be roep, ongehuwd, St. Jans-Hospitaalstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk 0. Gezel Anseele's meeting. Verleden zondag hebben wij het buiten gewoon genoegen gehad een meeting in onze stad bij te wonen gegeven door gezel An- seele socialiste volksvertegenwoordiger. De geringe zaal in d'herberg Epèe Royale was proppensvol, 't geen genoeg bewijst welken invloed den naam van den grooten socialiste leider op onze nochtans verkwezelde bevolking uitmaakt, want den dag van zondag was slecht gekozen om so cialiste meeting te houden uit reden dat de Philharmonie onze bijzonderste maatschappij naar Douai vertrokken was en ook daar de katholieken op 't zelfde uur meeting hielden in hun Volkshuis. Ware 't daarvan niet de zaal had drijmaal te klein geweest want ie dereen heeft kunnen bestatigen dat wanneer er in de voorgaande meetingen der socia listen 25 personen tegenwoordig waren er ten minste 15 van 't katholiek volkshuis deelmaakten. Welk vertrouwen mogen de kaloten dus in hun volkshuis stellen Wat nu de meeting betreft wij moeten rechtuit bekennen dat de redevoering van den vermaarde spreker op ons lijk op geheel het publiek den grootsten indruk heeft ge maakt. Gezel Anseele is wel de knappe re denaar welke wij ons tot hiertoe inbeelden. In zuiver vlaamsch doch een weinig op zijn Gentsch uitgesproken weet hij door snijden de en naeenvloeiende beweegreden zijne aanhoorders te treffen ja zelfs soms te over tuigen. Indien wij geenszins de denkwijze van gezel Anseele kunnen bijtreden moeten wij nochtans hulde brengen aan de recht zinnigheid zijner denkwijze en de magistrale manier waarop hij zich weet uit te drukken. Vooral wanneer hij sprak over koning, capitalisten, soldatendienst, godsdienst en wanneer hij het collectivisme aanraakte kun nen wij hem niet bijtreden, maar toen hij snijdende waarheden slingerde naar het kle rikaal gouvernement welke de drij klerikale represenianten van Yper ondersteunen, dan waren wij ten volle eens met hem. Hij ein digde met de toehoorders aan te wakkeren op 5 Juli voorde socialiste kandidaten alleen te stemmen. Welnu ofschoon het succes welk gezel Anseele als spreker bij ons bekomen heeft, moet hij geenszins verhoopen dat de Pope- ringnaars zijnen laatsten oproep zullen be antwoorden. De socialiste kandidaten zullen weinig stemmen bekomen, dat is stellig ze ker, want alwie rechtzinnig liberaal is en zal noch voor kaloten noch voor socialisten stemmen. Stemt voor Pier LEFEVRE. Stemt voor hem alleen. Geeft niet eene stem aan kaloten! Nu dat de kiezing daar is, nu dat zij met de poepers zitten komen zij naar uw huis uwe stemmen afbedelen, maar vergeet niet dat zij u vroe ger miskenden en zij het later ook zullen doen. Vergeet niet dat het de schuld is der kaloten indien de liberale partij uit Belgie's kamers bijna verbannen is, vergeet niet dat zij ook vroeger uwen beroemden represen tant Alphonse Vandenpeereboom aan de deur hebben gezet. Stemt voor de volksvriend LEFEVRE alleen! Elke stem aan een klerikale kandidaat ge geven is eene stem verloren voor Lefevre. van den 18 tot den 25 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 2. Vrouwelijk 3. HUWELIJKEN. Henri Vancayseele, landbouwer en Leonie Adriaen. bijzondere, beide te Poperinghe. Jacobus Verwaerde, werkman te Westvle- teren en Antonia De Grave, werkster te Poperinghe. Sterfgevallen. Barbara Prince, 90 jaar, weduwe van Franciscus Oamerlynck, Wijk A. Benoit Druant, 45 jaar, echtgenoot van Louise Bouve, Wijk L. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 0. Zondag laast was de onderpastoor van Voormezeele in den predikstoel getreden met eene groote gramschap in zijn lijf en dat was al op de socialisten, men meende dat hij ging uit den stoel springen van kolerie en bijzonderlijk meest op Anseele. Hij vertelde ook dat er te Meenen een socialist op zijn sterfbedde lag en dat al de priesters hunne moeite gebruikten om er bij te kunnen geraken en hem te bekeeren. Maar helaas Voormezeele is meer te beklagen er was hier een werkman die een jaar en half ziek was en er had nog geen eenen priester binnen het huis geweest om hem te bezoeken. Dat is de naastenliefde van de priesters van Voorme zeele. Toen de misse gedaan was stonden er twee mannen aan de kerke om manifesten uit te deelen waarop men niets anders te lezen vond dan leugens en scheldwoorden tegen de socialisten. Dat zijn die rechtvaar dige mannen die nooit liegen. (Tot later). XXIIIste Nederlandsch Taal- en Letter kundig Congres te Antwerpen. SecretariaatStadhuis. Het bureel van het Congres houdt zich ieverig bezig met het opmaken van het pro gramma, dat rijk is aan zeer belangrijke vraagstukken. Eerstdaags zullen wij, ten ge rieve onzer lezers, eenige de voornaamste punten, die aan de dagorde staan, met de namen der sprekers, meêdeelen. Kortelings zal ook de Ledenkaart aan de Congresleden gezonden wordenzij is getee- kend door den gekenden Antwerpschen kunstschilder P. Van der Ouderaa. De bijtredingen tot het Congres komen nog steeds talrijk toe. Uit Brugge onder andere zal de opkomst zeer verheugend wezen. De herhalingen van Gudrun zijn volop begonnen. Zij staan onder leiding van dich ter Pol de Mont en van M. Paul Billiet, voor zitter van de Feestcommissie. Ook wordt, door de zorgen van die commissie, een groot Vlaamsch muziekfeest ingericht, waarop de Congresleden zullen uitgenoodigd worden. De namen der Heeren Peter Benoit, Jan Blockx en Emiel Wombacht, die het toezicht over de werkzaamheden op zich hebben ge nomen, spreken ons borg voor de keurig heid der uitvoering. De nationale schieting te Brussel, gegeven ter gelegenheid der Juli feesten zal plaats hebben te beginnen met 19 Juli en gesloten worden den 4 Augustus 1896. De liefhebbers die wenschen een exem plaar van 't reglement te bekomen zijn ver zocht er een te vragen aan M. Diest greffier, van de Commissie der schieting, of aan 't ministerie van Openbare Werker Beyaert- straat, n° 3, te Brussel. 17, Duitschlandstraat, Brussel-Zuid Zag, barbier, hebt gij al ooit eenen ezel geschoren? Neen, jongen. Maar als gij wilt neder- zitten, zal ik met u probeeren. Rechter. Dat is de derde maal, dat gij voor het gerecht verschijnt. Wat brengt u wederom hier? Beschuldigde. Mijnheer de rechter, de schuld is aan de gendarmen In de gemeenteschool. Indien de horloge veertien kloppen gaf, hoe laat zou het dan zijn De leerling. Juist het uur om de hor loge bij den horlogemaker te zenden. In eene broederkensschool. De broeder-onderwijzer, die in zijne klas komt, zegt tot de leerlingen BEHANDELING ZONDER OPERATIE Gezwellen, Kankers van allen aard, der borst, lip, neus, tong, baarmoeder en uitwen dige organen. Klieren, gezwollen Aders, Speen, Fistels. Ziekten der beenderen, been- ineting, misvorming. Huidziekten, wonden, invretende zwe ren, brand. Ziekten der blaas en waterlei- ders, geheime ziekten. Bijzondere behandeling van Rhumatism en .liclit. niinni CPiUPril aAe dagen van 11 tot 1 uur nAAUr LLu!nlftn in't gesticht. Behandeling per correspondentie. (4) "Voor nlle consultatiën in pro vincie vraagt inlichtingen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2