GRANDES COURSES Liberale Associatie. 18 frank 25 c. AFSLAG. Groote diefstal van 20 miljoen. Weg met de volksvergiftigers. STADNIEUWS. BERICHT. Maatschappij Onder-Officieren der Burgerwacht. Lijk opgevischt. Staatsblad. Au Pol ygone-Veld Le Dimanche 12 Juillet 1896. Poperinghe. Liberalen van Poperinghe! Petrus Lefevre, den herbergier en werkmanverbrui- ker... enz. enz. Kiezers maakt de vergelijking! Gebruikt deze keer verstand Allen naar den stembus onder den kreetWeg met de belastingen Laat ze door, a. u. b. Ze gaan de lasten weer afslaan De minister heeft het beloofd in den Senaat. t Is weer kiezing en daar zijn ze weer. Hebben ze tot hiertoe de lasten verminderd Laat ons eens uitrekenen In 1885, het eerste jaar van het budjet der klerikalen, beliep de Staatsschuld fr. 1,786,396,212 zegge één miljard zeven honderd zes en tach tig miljoen. 10/17 daarvan betaalden 4 0/0 [intrest;] 5/17 3 0/0 2/17 "2112 0/0 of samem 62 miljoen. En wat is nu de schuld in 1896? De somme van fr. 2,257,071,907 of in letters twee miljard, twee hon derd zeven en vijftig miljoen 2/22 daarvan betaalt 2 112 0/0 in trest. 20122 betaald maar 3 0/0 sedert de konversie der Staatschuld. En niettegenstaande dat moeten we daarvoor 66 1/2 miljoen opbren gen. Dus 4 1/2 miljoen meer alle jaren van intrest alleen En de Staat is op 11 jaar tijd vier honderd één en zeventig miljoen frank of bijna één half miljard gestegen. Zoo verstaan de Jappers den afslag der belastingen. Zoo hebben de beloften gehouden waardoor ze in 1884 aan t bewind zijn geraakt. Nu in 1896, belooft de minister weer afslag op al wat ge wilt. Maar in plaats van afslag heelt hij niet langer dan een week geleden voor 29 miljoen lasten doen stemmen waarvan 22 miljoen op de drank slijters ert de werklieden. Zooals ze sedert 1884 hun beloften hebben gehouden, zullen ze ze weer houden als ze baas blijven. En dat ze het land naar bankroet en ellende voeren dat bewijst het half miljard waarmee ze op 11 jaar tijd Staats schuld hebben vermeerderd. Weg met die dwazen Weg met de vrienden van zulk ministerie Onze vertegenwoordigers hebben 20 mil joen nieuwe belastingen gestemd op den ge- never, op den borrel, op den druppel van den ambachtsman, van den werkman. Voorde klerikalen is het een schelmstuk dat iemand die van 's morgens tot 's avonds wroet en zwoegt een druppel genever drinkt. Zij zeggen en herhalen gedurig in de beide Kamers De werkman is een citroen, hoe meer ge hem uitduwt, uitperst en uitbuit hoe meer hij geeft zonder morren. 't Is schandelijk. En de represententen ont futselen aan het volk 20 miljoen 's jaars. In al de herbergen onzer stad wordt de ge never verkocht aan 12 c., de brandewijn en de boonekamp aan 15 c. den druppel. Dat is eeue belasting voor wie twee drup pels bitteren daags drinkt, per jaar van 't is voor nieten Weg met de lastensmeders! 1 Een herbergier. De belasting op de zieke werklieden. De belasting op den alcohol, zegden wij is vooral tegen het volk gericht, zal meesten deels op de werkende klas wegen. Wij zullen het bewijzen. Inderdaad het is niet alleen de arme drup pel genever waarop ons kwakministerie rechten legt, het is de slaapmutsvan burger en werkman alleen niet, die wordt belast door klerikale ministers, die negen honderd duizend frank uit onze zakken halen om inspecteurs van catechismuslessen een extratje te bezorgen, maar ook den al cohol die in de nijverheid, in den handel, in apotheken wordt gebruikt- Ja, in de apotheken... Dus dat benevens den borrel van den werkman, het medicijn- fleschje van den ziek, ook al dubbel en zwaar is belast. Er zijn honderden apotheeks-producten die met alcohol worden bereid. Men rekent dat in België ruim een half millioen liters alcohol onder vorm van medecijnen gebruikt worden. De bureelen van weldadigheid in de groote steden zullen dus hunne uitgaven met duizen den franken zien vermeerderen... die ont stolen worden van den arme, aan den zieke, aan den noodlijdende, ten profijte onzer kle rikale klas die millioenen aan de papen en nonnenscholen voorwerpt, die 55 millioen naar .Congo stuurde. Is het niet hatelijk, is het niet afschuwelijk dat die schandalige wet den armen man, den kleinen burger, de werklieden, komt treffen tot op het ziekbed toe1 Gij, brave lieden, zult dus betaald hebben om duivelsdrank te drinken en als gij met verkankerd lichaam op uw ziekbed ligt, ge kluisterd, zult gij nogmaals belastingen op het apothekers-fleschje betalen. Gij zult dus dubbel betaald hebben om ver basterd, verbeest te worden door een kwak ministerie dat niet beter vraagt u te verdier lijken. Het wordt tijd er eens ernstig op te den ken. Allen naar den stembus onder den kreet Naar den Congo de volksverbas- -teraars Gelukt gij er in, het gehaat, veracht en verfoeid geneverministerie om te werpen, komt een liberaal, democratisch bestuur aan 't hoofd van het land, dan wordt de wet opgeschorst. De hatelijke belasting op den volksdrank verdwijnt en zal nooit meer voorgedragen worden. Allen op, allen naar den stembus onder 't roepen van Weg met de vergiftigers van den werkman Zondag toekomende zal het lokaal der liberale Associatie den ganschen nacht open blijven. De uitslagen der wetgevende kiezingen zullen er uitgeplakt worden. Dringende te legrammen zijn aan alle liberale Associatiën des lands gevraagd geworden. Maandag 11. was gansch de Rijselstraat in rep en roer, niet min dan 14 rijtuigen versierd met linten en bloemen stonden voor 't lokaalt Bidonzen Hoofd, de komst van den heer majoor bevelhebber Toussaert af te wachten, om hun jaarlijksch uitstapje naar Kemmel en Dickebusch te doen. Ten 2 uren kwam het rijtuig waarin den heer majoor zat, het muziek speelde de brabangonne en weldra vertrokken zij stoetsgewijze naar Kemmel. 't Wandelingske naar Kemmel heeft ieder een wel bevallen, maar 't bijzonderste was dit naar Dickebusch. Eene mooie tafel wacht te de 44 leden. Ten 6 ure zette men zich aan tafel waar de fijne en aangename plaatjes door Madame Pauline, die er een handje van heeft werden opgediend. Gedurende den maaltijd speelden de mu zikanten de schoonste arias van den reper toire. Menige heildronken werden gedaan. Nadien ging men over tot zingen van ro mancen en kluchtliederen om ten 9 1/2 ure stoetsgewijze naar huis te keeren. Het was waarlijk prachtig om zien al de rijtuigen versierd met vaandels en venitiaan- sche lantesrns de heeren leden der commis sie verdienen waarlijk lof en dank, zij heb ben er een handje van om zulke feesten te doen gelukken. Bij het scheiden gaven al de leden eenen warmen handdruk met de hoop te naaste jaar zulk feest te mogen herbeginnen. Eere en dank voor de Commissie. Dinsdag namiddag heeft men uit de ves tingsgrachten nabij de Rijselpoort het lijk opgevischt van Polydoor Vanzuyt, meerder jarigen zoon van Petrus Vanzuyt herbergier in den hazewind, buiten de Dixmudepoort. Men weet niet of men hier voor een ongeluk of eene zelfmoord staat. Op 27 Juni 11, werd M. J. Lowet, tot ont vanger der belastingen en accijnzen benoemd, in vervanging van M. De Dave overleden. M. V. Dumont thans te Zillebeke, is be noemd te Meulebeke. M. Ernalsteen thans te Ophoven (Limburg) te Nieuwkerke. EC0LE D'ÉQUITATION MILIT AIRES de Zonnebeke 2 heures Entree lifore. BURGERSTAND van den 26 Juni tot den 3 Juli 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 2. Hu well j leen Vanuxem Paul, meubelmaker en Bauwens Leonie, kleermaakster. Dehouck Joseph, klakkenmaker en Van- derauwera Valentine, kleermaakster. Overlïj dens. Vanbecelaere Constance, 76 jaren, zonder beroep, weduwe van Igodt Amand, Meene- straat. Sohier Anne, 59 jaren, kloosterlinge, Stuerstraat. Breyne Pierre, 50 jaren, koopman, echt genoot van Syoen Séraphine, Beestemarkt. Behague Hortense, 28 jaren, dienstmeid, ongehuwd, Meenestraat. Vanelverdinghe Arthur, 44 jaren, schrijn werker, echtgenoot van Vanhee Leonie, Meenestraat. Vanzuyt Polydore, 49 jaren, daglooner, ongehuwd, St. Pieters buiten. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 0. In 't Volkshuis M. Schaballie gemeenteraadslid, aan de deur gezet De groote kat oolijke party, de partij van dezen die ons gestadig prediken Bemint uw naasten gelijk u zeiven komt alweer te bewijzen hoe dat zij de kristelijke ver draagzaamheid en broederlijkheid verstaat. Zondag was het opzet in 't Volkshuis, al de pijpekoppen van een uur in 't ronde wa ren opgetrommeld geweest voor de instel- latie van M. den kapelhaan Toussaint als hoofddirecteur, maar in den grond was het veel meer om de kandidaten Colaert, Iweins en Van Merris op te hemelen en h unnen flauwen praat met hunne gewone valsche kiesbeloftsn toe te juichen. M. Schaballie, onze nieuwe volksgezin de conseiller, was ook gaan luisteren daar de vergadering door plakbrieven openbaar was aangekondigd geweest. Zijne tegen woordigheid viel in de goesting niet van eenige fanatieke heethoofden, en M. de 6 Deken met den niet min eerbiedweerdigen mijnheer Georges Lebbe, het schoonste fi guur van bet poperingscb klerikalism (sic) zijn bij hem gegaan om hem te laten weten, oh, op geheel betamelijke wijze, dat hij daar te veel was, aangezien de vergadering alleen voor katholieke kiezers wasl! Daar M. Schaballie hen deed opmerken dat hij echte katholieke kiezer is, antwoordde M. Lebbe: gij zijt een partijschender, een gemaskerd liberaalMaar M. Schaballie, die precies ook niet vervrozen is, paste hem deze klinken de woorden toe. Dat zijt gij misschien M. Lebbe, en tot preuve kunt ge hier in de zaai nog personen vinden die verminkt zijn van de keer dat gij, liberaal zijnde, met paard en rijtuig het katholiek muziek hebt door gereden 1 Ouf! Zie daarmee is de bom losgebarsten, M. Lebbe, groen van woede, bleef sprakeloos terwijl onze achtbare heer Deken uit al zijne krachten Aou! Aou! begon te roepen. Hoe deftig niet waar Ook werd het voorbeeld van het verstandig geestelijk hoofd onmiddelijk gevolgd door eenige fiere vlaam- sche leeuwtjes uit de jonge wacht ofte choeurs van den K. K. Kring, 't Was een Concert van Aou! Aou! dat hooren en zien vergingen! Onder deze kwajongens en nevens de professeurkens van het Collegie, hevig en rood lijk krukkelhaantjes, onderscheidde zich het meest den gelukzaligen Idesbaldus ofte rosten Fiers, die met de handen aan den mond een roeper miek om aan M. Scha- ballie's ooren Aou te tieren!Deze defti ge beleediger van een eerlijk man is nu al met eens een jongen die blij mag zijn dat hij leeft, ten is voorzeker niet omdat hij rond leurder is in gewijde hoppe voor M. Georges Lebbe dat hij zooveel op den neus moet zetten en nog min omdat hij landmeter is en als 't wel gaat, rechte lijnen uit scheeve kan on derscheiden. Als wanneer zij denken met zulk 'nen muzikant, met zulk 'ne klarinet- inzwelger M. Schaballie te verslaan, ach God tochl zij zijn er wel mede 't Schijnt dat volksvertegenwoordiger Co laert nog beproefde het schandaal te belet ten, maar 't waste laat, de groote verstan den en de fanatieke hersenpannen waren te veel gespannen, en 't is onder het donde rend gehuil en gefluit van dit moedig volkje en van de krapuul die zich achter hen hield dat M. Schaballie tot op de straat werd ge leid. Met honderd tegen een! ziedaar wanneer die kerels zich sterk gevoelen? Gestadig brullen zij den Vlaamsche Leeuw maar 't zou er anders gegaan hebben in den slag van Groeninge had de Franschman zulke Vlamingen voor handen gehad 1 Gij weet op welke schandelijke wijze M. Schaballie, het gemeenteraadslid welk gij in November laatst gekozen hebt, in het volks huis beleedigd en affronteerd is geweest. M. Felix van Merris is wezentlijk ver. antwoordelijk van deze schelmerij, door de mannen gepleegd die zijne kandidatuur voor dragen en ondersteunen. Zult gij of kunt gij nog voor Felix Van Merris stemmen? Neen\ duizendmaal neenAls een man zult gij stemmen voor kandidaat van den landbouw. en voor geene andere. Wel is waar Felix Van Merris is Popering- naar, maar beter ware het door een vreem deling goed vertegenwoordigd te zijn dan slecht door een Poperingnaar. Wat deed Felix Van Merris voor u in den provintieraad? NIETS. Wat deed hij voor u als schepen der stad 1 Uwe contribution verdubbelenen de stad in schulden brengen voor een millioen en vijftig duizend frs. Herbergiers! Over jaar voord'eerste maal sedert eeuwi gen tijd is het verboden geweest herwLS ommegang in te stellen den zaterdag f1'011 Voor iedereen van u die binst ,erffiis concert of bal houdt is dit e*1 aanzienlijk verlies van verkoop gew-est- Door wie werd dit verbod gedaan Door het schepencA^gi0) door Felix Van Merris. Herbergiers, herinnert u uwe zware lciston I Herbert u de verplichtende vernieuwing vaD «we pompen en darmen. j I m. t H B B 0

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2