Oud-Pompiers. Infatigables. Zwemmers opgepast. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Geneeskundig Gesticht RAADPLEGINGEN SSriCAr Allerlei. socialisten. Schudden wij ons zeiven dan eens wakker en steken wij eens op onze beurt duchtig de handen uit de mouwen om onze edele, verhevene, volkslievende grond beginselen aan het volk, door het woord en de pen te doen kennen. Onze welvaart, onze vrijheid en het heil van 't vaderland han gen er van af. iste BERICHT. Op morgen Zondag 26n Juli 1896 zal het muziek dezer maatschappij naar Ostende ver trekken om deel aan het festival te nemen. Vertrek uit Yperen 's morgends ten 6.54. Aankomst te Ostende ten 8.51. Concert van 12 tot 1 ure. Vertrek uit Ostende ten 8.11 u. 's avonds. Aankomst in Yperen ten 10.05 u. id. Prijs voor reiskaart 3de klas (gaan-keeren) fr. 2.20 2de klas id. 3.25 De leden die nog begeeren deel te nemen aan deze reis zijn verzocht zich te doen inschrijven van dezen avond in de Café de Commerce, Hondstraat. 2de BERICHT. Het muziek der maatschappij zal op Zon dag 16 Augnsti 1896 naar Middelkerke ver trekken om er een luisterrijk Concert te geven. Vertrek uit Yperen, ten 6 u. 54 's morgens. Aankomst te Oostende, 8 u. 51 Vertrek uit Oostende naar Middelkerke, ten 10 u. 55 's morgens. Aankomst te Middelkerke, 11 u. 35 's m. Concert ten 4 1/2 ure. Vertrek uit middelkerke 7 u. 23 's av. Aankomst te Oostende 7 u. 52 Vertrek uit Oostende 8 u. 11 's avonds. Aankomst in Yperen 10 u. 5 Prijs voor reiskaart 3de klas (gaan-keeren) 2 fr. 20 tot Oostende. 2de 3 fr. 25 De reiskaart voor Middelkerke, moet door de leden te Oostende genomen worden. De leden die begeeren deel te nemen aan deze reis zijn verzocht zich te doen inschrij ven bij M. A. Salomé, herberg den Zalm, tot 14 Augusti 1896. De reiskaarten zullen aan de inschrijvers Zaterdag avond 15 Augusti in de herberg Café de Commerce overhandigd worden. Het puik turnfeest, door de Infatigables zondag in het park der citadel gegeven heeft een ongehoorden bijval genoten, 't Was lief, mooi, en prachtig ook. En volk, volK, dat den hof en lokalen te klein waren. Om half drie kwamen de maatschappijen de Morienen van Roeselaere en Progrès par le Travail van Meessen het lokaal der beurs binnen, waar de leden der Commissie op hen wachtten. Na eene luidruchtige ver welkoming tot deze maatschappijen gericht te hebben, weergalmden de klaroenen, en men dronk een glaasje ter hunner eer, voor hunne welwillende medewerking, tot het opluisteren dezer feest. Om 3 ure hervormd de stoet zich en kla roenen aan 't hoofd, gevolgd van eene groo- te menigte, begeeft men zich citadelwaarts, waar het feest plaats grijpen zal en waar reeds veel nieuwsgierigen toegestroomd zijn. Daar was men opeengeperst als haringen in eene ton.Het volk stond er in alle hoeken. Het duurde niet lang of het muziek speel de de brabangonne't was de aankomst van den eers-voorzitter M. A. Dechièvre, met de leden der commissie, die begroet werden met een algemeen geroep en hand geklap, nadien begon men de oefeningen. Onze Jonge Turners onderscheiden zich weeral door hunne handigheid en hunne vlugheid. De Morinnen van Rseselaere en Progrès par le travail, wedijverden in kracht, levendigheid en juistheid, en al de oefeningen waren bewonderenswaardig. De heeren bestuurders verdienen waarlijk lof, voor de moeite welke zij aan den dag leggen om tot zulke mooie uitslagen te ko men. Om dat weergaloos feest waardiglijk te sluiten hadden om 9 ure 's avonds een schoon dansfeest plaats in de zaal en hof der Cita del, en heel dien zwerm jongelingen en juf vrouwen wipten en wemelden er dooreen dat het een vermaak om zien was. Het water had er u in den mond van gekomen en de lust bekroop in spijts jaren en warmte, en ook eens een hartelijken flikker te doen. Volop dank aan de vreemde maatschap pijen voor hunne bereidwillige medewerking aan dit prachlig feest. Hulde en eer aan de leden der commissie, ook aan den heer G. Houzé die ons op zulk een puik feest wisten te vergasten. De heete dagen zijn daar weer en men hoort te allen kant van zwemmers die ver dronken zijn. De groote oorzaak van die ongelukken is dat men zich in het water begeeft te kort na eenen maaltijd. Als men, na geeten te hebben in het wa ter komt, dan houdt de spijsvertering op, men krijgt eenen bloedopdrang, men zinkt en men versmoort. Het is niet zeker, al werd men uit het water gered, dat men het leven zou behou den. Dus niet baden na de maaltijden. Na het noenmaal moet men ten minste twee nren wachten. BURGERSTAND van den 17 tot den 24 Juli 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk id. 6. Dauchy Theresia, 79 jaar, zonder beroep, weduwe van Begerem Karei, Bollingstraat. Bouchaert Romain, 76 jaar,zonder beroep, echtgenoot van De Waeghenaere Blondine, Tichelstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk 0. Aan de pennelekkers van 't Nieuwsblad. Dit fransch spreekwoord vind alweer eene klinkende bevestiging in de twee briefwis selingen uit Poperinghe waarmee zondag het Nieuwsblad van Yper is verschenen. Beide zijn valsch en driekantig opgezet als of echte jesuieten er aan hadden medege werkt, want men weet dat deze van recht zinnigheid maar weinig kas maken. Oor deelt liever: Eerst en vooral kondigt het Nieuws blad den brief aan welke de heer Deken van Poperinghe ons de eer heeft gedaan te schrijven en welke over 14 dagen in 't Weekblad met ons antwoord erbij te lezen was. Maar het Nieuwsblad geeft den brief alleen en laat ons antwoord van kant, alzoo heeft het niet te vreezen dat zij ne lezers te goed ingelicht zouden zijnZie daar eene eerste rechtzinnigheid Bij den brief voegt het Nieuwsblad slechts eenige woordendoch deze bevatten niettemin eene groote leugen. Het schrijft dat eenige kwaadwilligen het Weekblad bedrogen hebben om valsche beschuldigingen ten laste van M. de Deken te doen opnemen. Dat is eenvoudig de verkeerde waarheid en wie zich ervan wil overtuigen leze ons antwoord op gemelden brief in het nummer van 4° Juli, zij zullen zien dat wij geen kwaadwilligen zijn, maar wel integendeel de schrijvers van het Nieuwsblad die ons daarmee beschuldigen. Op deze eerste briefwisseling volgt een tweede nog veel merkweerdiger, 't is och Heere zulk 'n en boterham dat waarlijk geen schoolmeester met of zonder baard hem schrijven kan. Zeen of Zeentje wordt er deer lijk afgetast dat het voortaan wel kan ge beuren dat de jongen zich koeste houdt 1 Heeft het Nieuwsblad hem zien tranen storten na de kiezing hij integendeel heeft de kadodders zien zweeten voor de kiezing En ten was maar uit leute Geheel het artikel betreft onze Popering- sche correspondentie van 't Weekblad den 14 Juli, over den uitslag der kamerkiezing. Het Nieuwsblad begint met zelf te be kennen dat wij rechtzinnig onze meening hebben uitgedrukt. Daaraan zijn wij immers gewoon, doch wanneer de sloor of de jap- neus die uit Poperinghe naar 't Nieuwsblad schrijft daarvan zoo verwondert schijnen, 't moet dus zijn dat zij dezelfde gewoonte niet hebben. Verder sprekende van den nieuw gekozen M. Felix van Merris noemt zij hem de volks gezinde schepen van Poperinghe 1Zie volksgezinde, dat zal iedereen verwonderen, en misschien wel M. Felix ook. Volks gezind omdat hij in 10 jaren tijds de contri- butiën der stad deed verdubbelen en de open bare schuld er bij, omdat hij de Popering- sche stieldoeners herbergiers en winkeliers zooveel profijt aan doet en zoo mild is voor den arme die ook al eene deeling verwachten van den nieuwen representant die jaarlijks in onzen naam 4000 franken zal gaan op- stzijkenWelnu voor een volksgezinde dat is ten minste een zonderlinge volksge zinde. Zoo zonderling dat wij niet aarzelen te zeggen dat hij nooit noch schepene noch representant zou geweest zijn hadden de boertjes van Poperinghe en Rousbrugge wat min vrees gehad voor de hel en het vagevuur toen zij ter stembus gingen. Nog wat verder wil het Nieuwsblad ons doen zeggen dat het Volkshuis de libe ralen veel nadeel heeft gedaan Onwaarheid! Dat de kaloten door hun volkshuis dit maal over 1000 stemmen zeker waren dat is wat anders, maar wil dit zeggen dat den werkman dom zal blijven? Geenszins Daar bij hoe zou het volkshuis de liberalen iets kunnen doen verliezen aangezien de liberalen niets te verliezen hebben. Alle betaalde en onbetaalde postjes zijn door de kadodders in genomen en men weet dat het meestendeel van hen op stichtende wijze voor hun ne beurs en hunne belangen zorgen, maar tamelijk slecht voor de openbare. Zulks be wijst het verslag door de nieuwe raadshee- ren van den gemeenteraad kortelings uit gegeven! nooit zouden liberalen zulke schel merijen durven plegen, dat is zeker. Om 't eindigen willen wij gaarne erken nen dat bij de schrijvers van 't Nieuwsblad eene heilzame verandering is ontstaan. Na jaren lang de pen te hebben laten rusten zijn zij eindelijk opnieuw aan 't schrijven, doch het is ten minste met dezelfde lastertaal niet meer die hunne verfoeilijke artikels van vroeger kenmerkte. Indien zij nu maar ooit konnen de waarheid schrijven dan zou het nog veel beter zijn.. Groote Velofeesten. Morgen zondag namiddag zal er geen volk ontbreken op het gehuchte Het rood Kruis Den onlangs opgerichten Velo Club Corèbe geeft aldaar een luisterlijk feest opgeluisterd door muziek en die talrijke wielrijders van het omliggende en van den vreemde zal aanlokken. Verschillige prijzen, omtrent honderd franken waarde zullen er te winnen zijn door: Ringsteking. Eier koers en Vluchtloop. van den 16 tot den 23 dezer maand. G E B OOR T E N. Mannelijk 6. Vrouwelijk 0. Sterfgevallen. De Coster Livinus 77 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Eugenie Laheye, Wijk A. De Crock Petrus 48 jaar, hoefsmid, echt genoot van Rosalia Vanspranghe, Casselstr. Vanderviere Maria, 75 jaar, werkvrouw echtgenoote van Henri Merlevede, Wijk A. Geeraert Henri, 65 jaar, hovenier, echtge noot van Henriette Quenson, Boescheepst. Sohier Maria 52 jaar, landgebruikster, echt genoote van Edouard Deraeve, Wijk A. Simoen Maria, 9 jaar, Crombeekstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk gêslacht, 0. Vrouwelijk id. 2. XXIIIste Nederlandsch Taai en Letterkundig Congres te Antwerpen (23 tot 26 Aug. 1896.) SecretariaatSTADHUIS. Wij roepen de aandacht onzer lezers op de voordeelen, welke de kaart van lidmaat schap van het Congres aanbidt. Voor den prijs van 5 frs. (2 '/a gl. voor Nederland) mogen de deelnemers niet alleen de zittingen en de algemeene vergaderingen van het Congres volgen, maar zij verkrijgen tevens het rechtkosteloosmet eene dame, de vertooning van Gudrun bij te wonen, dat door de kundige artisten van ons Ne derlandsch Tooneel opgevoerd wordt. Tevens mogen zij met eene dame het Vlaamsch Muziekfeest bijwonen, dat in den tuin van den Cercle Artislique, prachtig verlicht, zal plaats hebben. Deze twee feestelijkheden worden uit sluitend voor de leden van het Congres ge geven. Er worden geene kaarten verkocht. 17, Duitschlandstraat, Brussel-Zuid Geen vlekken meerZulkerzout in een weinig water gesmolten (men gebruikt gewoonlijk 10 grammen zulkerzout voor 100 grammen water), vernietigt de inktvlekken op lijnwaad. Indien de vlek op eene gekleurde stof moet vernietigd worden, is het voordeeliger zul- kerzuur te gebruiken. Deze raakt de kleur niet aan. Zulkerzout vernietigt ook wijn vlekken. Lijnwaad en stoffen, die met zul kerzout of zulkerzuur zijn bewerkt geweest, moeten goed afgespoeld worden, want het is vergif. Benzina of Terpentijn vernietigt vet- plekken, alsook vlekken veroorzaakt door vernis, verf of teer. Vetplekken op een plan ken vloer verdwijnen met hen verscheidene malen te kuischen met bevochtigde eiken schors. Alcohol of spiritus van wijn neemt de vlekken weg die veroorzaakt zijn door ter pentijn, was, kaarsen of pek. Wijnsteen, met een weinig water be vochtigd neemt de roestvlekken weg op het ijzer. Vlekken, veroorzaakt door zuren of aciden, verdwijnen spoedig met ze te was- schen met ammoniaque of met ammoniaque in water gemengd. Vijftig grammen borax in poeier, in een liter regenwater gesmolten is een goed mid del om de sproeten van het aangezicht te doen verdwijnen. Eindelijk degene die zich het haar of de knevels zwarten met salpeterzuur-zilver, alias nitrate d'argent, kunnen de vlekken welke het gebruik van dit scheikundig meng sel op het lijnwaad of het aangezicht somtijds achterlaat, op deze wijze wegnemen Men haalt bij eenen artsenijbereider eene solutie van een ten honderd iodium potas- siuk, met dewelke men de vlek goed be vochtigt. Met deze eerste bewerking worden de vlekken geel. Deze verdwijnen spoedig met ze te was- schen met eene solutie van een ten honderd onder zwaveligzuur (Hyposulfite) Nartium. Verdelging van rupsen. Het krioelt dit jaar van rupsen. Het volgende middel van rupsennesten te verdelgen wordt aan bevolen. Men neemt een niet zwaren stok, die aan een der uiteinden wordt gespleten, en brengt in de spleet een stuk zwavel dat aangestoken wordt. Gaat men dan met het uiteinde dier staaf onder de nesten, dan val len de rupsen door de zwaveldampen ge dood, ter aarde, en een man kan op die wijze zijn gebeelen tuin of boomgaard op een dag van rupsen zuiveren. Tegen de aspergievlieg. Soms wor den de aspergiebedden door kleine zwarte insecten, de aspergievlieg, bezocht. Om ze er van te bevrijden, steekt men met lijm be streken stokken hier en daar in de bedden. Eene oude vrouw ging naar het postkan toor om eenige spaarpenningen in te trek ken. Gij zoudt moeten uw naam zetten, zeg de de bediende. Ik kan niet, antwoordde de oude. Maak dan een kruisken. Met de pen, mijnheer? Ja zeker En de oude vrouwIn den naam des Vaders, en des Zoons.... Overlijden». Tout calotin n'est pas hypocrite, Mais tout hypocrite est calotin 1 GENEZING ZONDER OPERATIE Gezwollen, Kankers van allen aard der borst, lip, neus, tong, baarmoeder en uitwen-' dige organen. Klieren, gezwollen Aders Speen, Fistels. Ziekten der beender en, been- ineting, misvorming. Huidziekten, wonden, invretende zwe ren, brand. Ziekten der blaas en waterlei ders, geheime ziekten. Bijzondere behandeling van Khumatism en Jïclit. per correspondentie. "Voor «He consultation in pro vincie vraagt inlichtingen. ■-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2