FÊTE GYMNASTIQUE Ville de Messines. Het Waterkasteel. Uit het Staatsblad van 14 Oogst. Ouderlingen Bijstand. Ontzettend ongeluk. Posterijen. Krijgsoefeningen. Volksbond van Ieperen. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Dimanche 23 Aoüt 1896, bal i*os*ur.iVii*E, De kerk van St.-Pieter en Paulus afgebrand te Oostende. De Vlaamsche beweging in Zuid- Vlaanderen. Us mogelijk.De tijd ontbreekt ons om de zaak te onderzoeken; want wij verkeeren in den waan dat hij deze compositie op geen tekst geschreven heeft, en weten niets beters of de Meester schreef ze in Duitschland, of korts na zijné studiereis in dit land, en doop te ze Erlhönig of ElzenkoningZou het Journal zich niet hebben laten verschalken door den vertaalden titelRoides Aulnes Nochtans verkeeren wij hier, voor het oogenblik, in twijfel en wij geven gaarne toe, dat wij ons misschien vergissen. In dat geval, slaan wij op voorhand ons meaculpa. I)at Gevaert, Gilson, Blockx en veel ande ren op Fransche teksten gecomponeerd heb ben weten wij zeer goed, en zij hebben daar in doorluchtige voorgangers gehad in Doni zetti, Meyerbeer, Offenbach, enz. die Italië en Duitschland verlieten,om Parijs met hun ne werken te gaan verlustigen; doch, hadden wij in Vlaamsch-Belgie eene lyrische opera bezeten, die leefbaar was gelijk de Munt schouwburg van Brussel, met honderd dui zend frank toelage van den Koning en even veel van de stad en van den Staat, dan had den onze Meesters misschien hun roem en glorie aan geen vreemde theaterbestuurders moeten gaan afbedelen. In ons land is de Vlaamsche kunst altijd ver- stooten geworden: ia de groote steden wierp men haar een been te knagen, terwijl men honderd duizend franks toelage schonk aan theaters, bestuurd door vreemde directeurs, waar de eerste en tweede rollen, tot orkest en tooneelmeester toe, ook vreemdelingen waren, en waar natuurlijk niets anders dan vreemde werken opgevoerd werden! Geen wonder dus, dat onze componisten het dan beproefden ook eens eene Fransche opera te schrijven, om langs die zijde hun geluk te beproeven. Wat wilt ge? Als men met de muziek niet liefhebbert, maar er integendeel mede leven moet, is men verplicht de mode te volgen en voor den duivel een kaarsje te lichten 1 Een muziekbestuurder vroeg ons gisteren naar pas redoubles van Vlaamscne compo nisten. Ziehier eenige titels die ons onder de pen komen Rubensmarsch en Van Ryswyckmarsch doorBenoit, Consciencemarsch dóór Blockx, Arteveldemarsch door Gevaert, Peter Be- noilmarsch en Dhanismarsch door Felix Degrez (militair muziekoverste te Antwer pen), Feestmarsch door Em. Wambach, De Vlaamsche leeuw (voor marsch ge schikt) door Karei Miry, enz. Volgens wij vernomen hebben is de inhul diging van het waterkasteel uitgesteld tot in 1897. 't Is bijna ongelooflijk en zeggen dat te Oostende de werken voor het nieuw water kasteel een maand later begonnen is en reeds lang is inhuldigd geweest, Indien men moet geloven wat men ver teld zou d'inhuldiging uitgesteld zijn tot Thuindag 1897 en te samen inhuldigen met de electrische verlichting van stad, dan zal het wel zijn. Mev. S. Vandenbroele, wed. van M. Soe- nen, oud-vrederechter, bekomt een pensioen van 1476 fr. Bijsonder Eereteeken. 1-Iet bijzonder Eereteeken van 2da klas is toegekend aan M. Emiel Verschaeve, Voor zitter van de erkende maatschappij van onderlingen bijstand De oude leerlingen der stadsschool onzer stad. Wij bieden aan den sympatischen en ver kleefden volksvriend, M. Emile Verschaeve, onze oprechte gelukwenschen. De kleine gemeente Ten Brielen was Dins dag het tooneel van een ontzettend ongeluk. Vrouw L..., woonachtig op eene kleine hoe ve, was bezig aardappelen te steken, en deed dat met behulp van een drietand. Haar werktuig achter zich plaatsende, stak zij het in den hals van haar kind, hetwelk haar gevolgd was zonder dat zij het wist. De arme kleine, vreeselijk gewond, blies wei nige oogenblikken later den laatsten adem uit. De moeder is krankzinnig van smart In September e. k. worden bij den Post dienst wedstrijden uitgeschreven voor hon derd dertig bedieningen van hulpklerk bij helft te verdoelen tusschen de Vlaamsche en de niet Vlaamsche candidaten. De jonge lieden, die de voorwaarden van dezen wedstrijd wenschen te kennen, wen den zich tót de postkantoren. De aanvragen worden ontvangen tot ln September. BERICHT. In het opschrift van de poststukken voor troepen van de 3e en 4e Legerafdeeling en die deelnemen aan de groote oefeningen moet, van 24 Augustus tot en met 3 Septem ber, geene plaats van bestemming staan. In het adres geeft men enkel op het Nr van het regiment, het bataljon en de compagnie (of het Nr van de batterij, het eskadron, de kolom, enz.met de duidelijk geschreven melding Bestuur der krijgsoefeningen of3e Legerafdeeling, of 4e Legerafdeeling". Eiken dag, neemt het Hoofd van den post dienst van het Leger de noodige maatregelen om die poststukken op de legerplaatsen dier twee afdeelingen te doen toekomen. In het lokaal Het Zilveren Hoofd berust eene inschrijvingslijst ten voordeele van de werkstakerij der schrijnwerkers van BrusselMedegedeeld BURGERSTAND van den 7 tot den 21 Oogst 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 8. Vrouwelijk id. 12. Huwelï j ken Dooghe Julien, schoenmaker, en Gouwy Hélène, kantwerkster. Bailleul Louis, wever, en Velghe Géline, naaister. Louwyck Arthur, timmerman en Ver- Eecken Gérardine. naaister. Hoornaert Julien, daglooner en Monret Marie, dienstmeid. Overlïj dens Vanderheyden Jean, 42 jaren, brouwers knecht, echtgenoot van Legrand Marie, Groote Markt. Dehem Augusta, 17 jaren, zonder beroep, Palingstraat. Schmit Virginie, 83 jaren zonder beroep; weduwe vanSegers Charles, Doorgangstraat. Tanghe Adolphe 70 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Ternout Nathalie, Rijsel- straat. Meny Louis 68 jaren, rondleurder, echtge noot van Ducasteele, Juliana, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 4. Ze zijn gefopt zonder weten! Inderdaad de oude katholieken van Pope ringhe zijn zoo goed als gefopt zonder dat ze 't weten hoe zou het anders zijn, wanneer men nagaat dat zij nu een volksvertegen woordiger hebben en een provintieraadslid te wege die alle twee kazakgekeerde libera- zijn. Indien de heeren Felix van Merris en Georges Lebbe geen groote verstanden zijn, wij moeten toch bekennen dat zij elk 'nen goeden neus gehad hebben toen zij, die vroe ger liberaal waren, kazak hebben gekeerd en katholiek zijn geworden om tot vetbe- taalde eerepostjes te kunnen geraken 1 het zou hun anderszijns niet gelukt hebben. Inderdaad: M. Felix van Merris die vroeger menige schoentjes in het lokaal der Philharmonie versleten heeft is thans katholieken repre sentant geworden, en M. Georges Lebbe, eeitijds gekend overdreven liberaal, die zoo wat tien of 12 jaar geleden de katholieken als domkoppen uitschelde en met paard en rijtuig het katholiek muziek heeft doorge reden is nu ook katholiek provintie raadslid te wege 1 Wie zou het ooit gedacht hebben niet waar? naar ons dunkens moeten die heertjes niet zelden onder hunne knevels lachen wanneer ze denken op de goede poets welke zij aan de klerikale partij gespeeld hebben. Ja, de poets, want nooit zullen wij kunnen aannemen dat zij die rechtzinnig liberaal waren, nu met dezelfde rechtzinnigheid ka tholiek zijn geworden! 'tls kwestie van eerzucht, anders niet 1 Ziedaar dus welke primies in het kleri kaal kamp aan kazakdraaiers gegeven wor den. Over oude tijden werden de verraders van iedereen verfoeid en verstooten maar hedendaags dank aan het klerikalismus worden zij eer bewezen en opgehemeld. Zonderlinge tijden niet waar? Doch wat moet men denken van de ka tholieke partij die zich door overgewaaide liberalen laat geleiden terwijl in Poperinghe zooveel rechtzinnige, overtuigde en bekwame katholieken zijn die van kindsgebeente tot heden zonder verzwakking hunne princie pen zijn trouw gebleven en die veel beter of ten minste zoowel als M. van Merris en Lebbe volksvertegenwoordig r of provintie raadslid hadden kunnen zijn. Waarom die plaatsen aan hen niet gegeven Dit bewijst alleenlijk dat er bij de katho lieken noch vrijheid noch onafhankelijkheid bestaat, allen moeten blind gehoorzamen aan 't bevel dat van hooger hand, 't is te zeggen van de geestelijkheid afkomt. Welnu aangezien zij er mee vereerd zijn, geluk met hunne kazakdraaiers en leve zulke representanten en conseiilers/ Korte levensbeschrijving van den nieuwen provintieraadsheer te wege! Zie hier hoe een waren katholiek, wiens princiepen niet in twijfei te trekken zijn, zich uitdrukt over M. Georges Lebbe, welke de geestelijken nu als provintieraadsheer van 't kanton Poperinghe willen opzetten; Wie is die heer Georges Lebbe? Een man, die geen politieke weerdigheid bezit of ooit kan bezitten, een man wiens ver- ledenestrijdt met zijn tegenwoordige, een man die vroeger zegde aan al deze die het hooren wilden, dat men domkop (Cretin) moet zijn om katholiek te wezen, een man, die, met paard en rijtuig door ons katho- liek muziek reed, een man, die na alle slach van overdrevene politieke akten in de liberale partij begaan te hebben, ziende "dat hij in die partij geene voldoening aan zijnen hoogmoed geven kon, ka- tholiek geworden is en nu dezelfde over- drevenheid aan den dag legt om zijne eer- zucht te kunnen voldoen. Ziedaar een executie in den vollen zin van 't woord, 't ware nutteloos er een woord bij te voegen! Waarlijk het kanton Poperin ghe zal mogen fier zijn met zulken afgezant. Geen strijd Wij vernemen dat er voor de provintie- kiezing aanstaande geen strijd zal zijn. De boonen en zijn het sap niet weerdt! aangezien het al gelijk te verdoen zal zijn ten naaste jare of bij twee jaar ten laatste. Feest in de Lovie Het feest op het kasteel der Lovie is opper best gelukt. Het weder was natuurlijk zeer gunstig want ten waren hier de Popering- sche pompiers niet die feest vierden. Men schat op tjen duizend het getal der nieuwsgierigen die van alle kanten naar de Lovie zijn toegestroomd. Zaterdag nacht zijn onbekende dieven in de woning van Ch. Van Dromme, herbergier Elverdinghestraat gedrongen, en hebben er eene som van 5 fr. gestolen. De schelmen hadden een koordeken aan de schuif van het venster gebonden, vooraleer deze toegedaan werdals de venster toe was, trokken zij met het koordeken en de schuif ging open. Men diene 's avonds goed te zien vooraleer de vensters te sluiten of er geen koordeken aan vast gemaakt is. Op vele plaatsen zal men donderdag 27 dezer beginnen hoppe te plukken. De hoppe is dit jaar zeer ongelijk op hetzelfde veld; de eene struik is pas uitgebloeid wan neer de andere bijna reeds rijp is, maar doorgaans is de hoppe schoon te weeg. De prijs van de hoppe voor 1896 is 50 fr. per 50 kilos. van den 20 tot den 13 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 3. Vrouwelijk 8. HUWELIJKEN. Elie Stechele, kleermaker en Maria Berg hof, stikster, beide te Poperinghe. Camille Dondeyne, dienstbode en Octavie Orbie kantwerkster, beide te Poperinghe.Al- phonse Vanhove, dienstbode en Louise Wi- cke, kantwerkster, beide te Poperinghe. Remi Deschodt, schoenmaker, en Emma Couvert, kantwerkster, beide te Poperinghe. Achille Cappelaere, dienstbode en Helena Dequeker, bijzondere, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Charles Devos, 71 jaar, grondeigenaar, weduwnaar van Regina De Baene, Boei schepslraat. organisée par la Sociélé PRöGRÈS PAR LE TRAVAIL, la Vaillante de Lille, les Infatigables d'Ypres, les Compatriotes dHouplines- Bourg, la Frontière d'Ilouplines-route la Jeune Garde de la Lijs de Comines- Belgique, la Musique du Vert-Tilleul, la Fanfare el les Sapeurs-Pompiers de Mes sines. A 3 heures Cortège. A 3 1/2 heures sur la Grand'Place, Exercices Gymnastiques. Entrée libre dans l'enceinte pour les families des membres de la Société. Le soir k 8 heures, sur la Grand'Place. Vrijdagmorgen werkten loodgieters aan de kerk van St. Pieter en Paulus. Zij deden herstellingswerken aan den voornamen to ren van dit gebouw. 's Middags verlieten zij het werk. Een halfuur later steeg er een dikke rook uit den'toren op. De kerk stond in brand. Eene ontzaglijke volksmenigte bevond zich weldra vóór het gebouw. De heer deken, in allerhaast verwittigd, spoedde zich ook ter plaats met eenen onder pastoor. Eene menigte visschers legden zich toe op het redden van de kostbaarste voorwerpen kasuifels, reliquiën, kruisen, goud- en zil verwerk met edelgesteenten, schilderijen, alsook de boeken der kerkfabriek. Ten 1 3/4 ure, was de kerk maar ëén vuurpoel meer. De zoldering en twee beuken storten in meteen verschrikkelijk gedruisch. Een Ostendenaar, Victor Cremers, heeft zich bij de redding der kostbare voorwerpen bijzonder onderscheiden. Alles was verzekerd. Er blijf zeer weinig hcop over den toren te kunnen behouden. Het materieel van de pompiers was onvol doende om de ramp doelmatig te bestrijden. Deze brand heeft in de stad eene zeer groote opschudding teweeggebracht. Deze kerk werd gebouwd in 1717. Het merkwaardigste wat zij bevatte was de graftombe van onze eerste Koningin Ma ria-Louisa, een der meesterstukken van den beeldhouwer Fraikin. Op deze witmarmeren graftombe bemerkte men bet afbeeldsel van onze eerste koningin, in liggende houding, tusschen twee engelen. Deze groep was zeer prachtig. Onze lezers weten, dat de eerste koningin der Belgen te Oostende overleed in 1850. see GRAIÏDE avec le bienveillant Concours des Sociétés C" - U i O» Onder dien titel komt in de Augustus-aflevering van het Tijdschrift van het Willemsfondswelke onlangs verschenen is, een belangrijk artikel voor van de hand des heeren Alfons Vermast, bestuurder der Staatsmiddelbare School van Meenen en welks lezing wij aan al onze vrienden dringend aanbe velen. Schrijver constateert terecht, dat het er met on ze beweging allererbarmlijkst uit siet, zoowel te

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2