Si! si h J u 4 I Turnfeest. Burgerstand der Stad Poperinghe. Hevig ouweder. Opemng en sluiting der jacht in 1896-97. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. i JJ V P. Qenoit zijn Elzenkoning op Franschen tekst gecomponeerd heeft. Wij geven gaar ne onzen confrater daarvan akte. Onze her boren muziekkunst, na 1830, heeft twee pe rioden doorleefd: de onbewuste en de be wuste over nationaliteitsbegrip. In de onbewuste of eclectische periode werkten de vlaamsche componisten op, om het even, welke teksten: Duitsche, Fransche, Nederlandsche, zelfs Latijnsche. In de bewuste periode, nadat het princiep van nationalismus in de toonkunst door Peter Benoit veropenbaard was geworden, hebben de Vlaamsche componisten vooral op sffederlandscbe teksten geschreven. Gedurende het eerste tijdvak wandelden zij in het donkere; gedurende het tweede, hebben zij zich als vaderlanders, in 't zui vere kunstlicht bewogen. Sedert den tijd dus, waarop de bewustheid over nationalismus in de kunst aanvang nam' hebben de Vlamingen, die op andere teksten, dan Nederlandsche componeerden, tegen het princiep van nationalismus gezondigd en zijn, langs dien kant, zonder verontschuldiging. Peter Benoit is konsekwent met zich zei ven, wanneer hij eischt dat zijne werken in het Nederlandsch uitgevoerd worden, in Holland en in Vlaamsch-Belgie; en slechts vertalingen toelaat, voor het Walenland en de vreemde landen. Onze Vlaamsche musici moesten allen dit voorbeeld volgen, en vooral weigeren op andere, dan Nederlandsche teksten, te com- poneeren en het valt te bejammeren dat zij zich, in dit opzicht, niet méér solidair toonen, zich niet méér als gemeenschappelijk ver bonden achten. Volgens een blad, heeft Max Rooses op het Nedl. Congres dat deze week te Antwer pen gehouden werd, o. a. het volgende ge zegd: Wie eene andere taal beoefent dan die van zijn volk, blijft vreemd aan den invloed op zijn volk. Het is eene eer voor ons, dat allen die het woord nemen, in onze open- bare vergaderingen, zich van onze taal be- dienen. Welk is de rol, die de letterkunde te vervullen heeft? Zij heeft eene rol van opleidster te volbrengen tegenover ons volk. Wie zijn volk lief heeft, moet zich bekreunen om zijn volk; hij moet zijn land onder het harte dragen en met liet oog op dit doel moet hij zich niet bekreunen om - vooroordeelen. Indien hij een meester is, zal hij meesterstukken voortbrengen. Pas bovenstaande woorden toe op de mu ziek neem het gezongen woord in plaats van het gesprokene, vervang letterkunde door toonkunde en gij hebt de verrechtvaar diging van het nationalismus in de muziek en de bevestiging van hetgeen wij sedert drie weken voorhouden. Het Progrès wijdt ook acht lijnen aan het nationaal concert en vindt daarbij gelegen heid 1°) Om onze Vlaamschgezindheid te beknib belen 2') Om te zeggen dat er zoowel kunsttalen ten zijn in Let Walenland, als in Vlaamsch België! 1 Ons antwoord zal kort wezen 1° Wij zijn Vlaamschgezind en dus ook volksgezind. Wij zijn fier flamingant te wezen, en laten het tegenovergestelde voor het Progrès [a reboursder doctrinairen, bij wie de politiek meer op personen, dan op beginsels, draaide en nog draait. Moesten wij ooit door een doctrinair, om onze Vlaamschgezindheid geloofd of gepre zen worden, dan zouden wij ons zeiven niet meer vertrouwen en aan de zedeles van een van Bilderdijk's fabels denken: - Geen slech ter teeken voor herder en hond, dan wan neer de wolven hen prijzen In Vlaanderen is Vlaamschgezind zooveel als Volksgezindheid. En het Progrès is verre van Vlaamsch gezind: Drie of vier jaar geleden, beknib belde dit blad eenige stadsgenooten en hield hen voor den gap, omdat zij eene vlag uit gestoken hadden op den vaderlandschen ver jaardag van den 1 ln Juli; een dag, die aan 't glorierijkste feit van Vlaanderens geschie denis aanzijn gaf; een dag, waarop de demo cratie der middeleeuwen de aristocratie en vertegenwoordigers der feodaliteit in 't stof deed bijteneen dag, die daarom door alle rechlgeaarde democraten mag en moest ge vierd worden. Zulk echt vaderlandsch volksfeest durven tegenwerken, beknibbelen of slechts bela chelijk maken is dus een onbehendigheid, omdat men den schijn heeft, het met de machtigen en de rijken, tegen het volk, te houden. En 't is met al de rgelijke onbe hendigheden, op dit en ander gebied, dat de liberale partij is Ieperen zóó ver gekomen is. 2° Het Walenland heeft ook kunsttalenten voortgebracht, zegt het Progrès. Wij wisten niet dat de heer La Palisse nog leefde. In elk geval hebben wij nooit de talentenproductie van het Walenland be twist, evenmin als zijn vermogen om talen ten voort te brengen. Doch wat het getal en het gehalte dier kunsttalenten betreft, daar voor komt het Walenland nog niet eens aan den hiel van Vlaamsch-Belgie. Ons artikel van zaterdag, 22n dezer, is omtrent dit punt zeer duidelijk, en wij dur ven zijne lezing aanbevelen bij onzen geach- ten tegenspreker van het Progrès. Het feest dat zondag 11. door de turner maatschappij van Meesen gegeven werd heeft aller verwachting overtroffen, jammer dat het slecht weder het feest van tijd tot tijd onderbroken heeft. Zooals wij het aangekondigd hebben, ver trok onze afdeeling der Onvermoeibaren ten 1 ure uit de stad om ten 2 ure te Meesen aan te komen en dan, muziek aan 't hoofd naar het lokaal der vergadering te trekken. Om 3 ure wordt een stoet vóór het lokaal gevormd: voorop stapte't muziek derturners, dan verschillige maatschappijen van Rijsel, Komen, Houplines, Yperen, vervolgens het stadsmuziek, het muziek der Linde en de maatschappij Progrès par le travail van Meesen. Het was omtrent 4 ure toen de stoet op de markt stil hield en uiteenging om wel dra het turnfeest te beginnen. De maatschappijen van Rijsel, Komen, Houplines, Yperen en Meesen hebben ge wedijverd om het feest al de aantrekkelijk heid te geven die mogelijk was, en zij hebben ruimschoots in hunne pogingen gelukt. Tot slot gat de maatschappij den Dans der hoveniers, uittermate wel gelukt; onder de daverende toejuichingen van het publiek en langdurig geroep van bis! bis! waren zij verplicht, alhoewel zeer lastig, nog eens den dans te herbeginnen, wij sturen die onver moeibare liefhebbers onze beste gelukwen- sctien toe en zeggen dat wanneer zij voort gaan zich met zooveel ijver en moed te oefenen, zij het verre zullen brengen. Een woordje ook aan de jongheden {Les virils) zij hebben goed en met veel samen hang gevrocht, bravo 1 dat heet men liefheb ber zijn. De inrichters van het feest verdienen ook een gul proficiat en wij achten ons gelukkig de gelegenheid te vinden hen hitzeive toe te sturen. BURGERSTAND van den 21 tot den 28 Oogst 1896. Geboorten- Mannelijk geslacht,7. 1 Vrouwelijk id. 3. Hu well j ken Turck Auguste, landbouwer, en Cailliou Sophie, hovenierster. Ghyselen Maurice, 76 jaren, zonder be roep, edhtgenoot van Devos Marie, Gröote Markt. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk 1. I vrouwelijk. 1. van den 20 tot den 27 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 2. Vrouwelijk 6. HUWELIJKEN. Victorin Bourgois, herbergier en Elodie Huyghe huishoudster, beide te Poperinghe. Théophile Sansen, schoenmaker en Euge nie Catteeuw, dienstmeid, beide te Poperin ghe. Charles Dehaudt, landbouwer en Therese Vandepitte, herbergierster, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 2. Brugge. Een hevig onweder brak los over Brugge en omstreken. De bliksem sloeg op de kerk van Meetkerke en veroor zaakte een belangrijke schade. Verscheidene boomen werden uitgerukt door de stortregens zijn talrijke aardappel velden vernield. Poperinghe. Een geweldig onweder is losgebroken te Poperinghe en omliggende. Bij de paters te Westvleteren werden vier jonge koeien door den bliksem doodgeslagen. Zoo ook werd te Watou eene groote hofstede in ascb gelegd. Meenen. Een hevig onweder woedde over Meenen en omstreken. De hagel viel overvloedig en richtte ovebal belangrijke schade aan. Verscheidene tabakvelden werden ver woest en de schade beloopt 5000 fr. Eene vrouw werd in hare woning door den bliksem geslagen en bleef langen tijd in bezwijming liggen. Eene hoeve werd te Gheluwe door het vuur vernield. Art. 1. De opening der jacht is vastgesteld in 1896, op de hierna aangeduide tijdstippen te weten: Op den 19 Augustus, in de provinciën Antwerpen, Brabant, West- en Oost-Vlaan- deren, Limburg, alsook in de doelen der pr©vinciën Henegouwen, Luik en Namen, gelegen langs den linker oever van de Sam- ber en de Maas, er inbegrepen het grondge bied der steden Charleroi, Luik, Hoei en Namen Op den 26 Augustus, in de provincie Lu xemburg en de andere deelen der provin ciën Henegouwen, Luik en Namen, gelegen tusschen de Samber en de Maas en langs den rechteroever der Maas. Nochtans is de hazenjacht slechts geopend te rekenen met 5 September; bij middel van den loophond of van den hazewind, slechts toegelaten te rekenen met 15 derzelfde maand, en deze op de faizanten alsook op het groot wild (herten, damherten, reebok ken) te rekenen met 1 October. Art. 2. Het is verboden bij sneeuw in open veld te jagen, welke ook de hoeveefheid sneeuw zij die den grond bedekt; de jacht blijft echter toegelaten in de bosschen als ook op het waterwild, langs de zeekust, in de moeraseen en op de stroomen en rivieren. Art. 3. De patrijzenjacht en die op de Schotse gouse is gesloten na den 15 novem ber; alle soort van jacht, er bij begrepen de jacht met loophonden, is verboden na 31 december 1896. Art. 4. Bij afwijking van voorgaand arti kel, is de klopjacht op 't groot wild tot 31 januari 1897 toegelaten; de konijnenjacht, bij middel van klopjachten of staande honden mag geschieden in de. bosschen alsook in de duinen tot den 31 Mei aanslaande en de ko nijnenjacht. bij middel van beurzen en fret ten, is geheel het jaar toegelaten; de jacht op't wa'erwild langs den oever der zee, in de moerassen, alsook op de stroomen en rivieren, blijft open tot en met 15 april Art. 5. De jacht met meuten en zonder vuurwapens houdt,op toegelaten te zijn na den 15 April 1897 inde provintiën Antwer pen, Brabant, West- en Oost-Vlaanderen, Henegouwen (het kanton Chimay uitgezon derd), Luik, Limburg en Namen (het kanton Gedinne uitgezonderd), en na den 30 derzelf de maand in de provincie Luxemburg en in de kantons Chimay en Gedinne. Brand. Woensdag avond om 9 ure is te Staden brand ontstaan in een nieuw onbewoond huis toebehoorende aan de kin ders Baert. Het is gansch afgebrand even als de schuur bevattende 1200 schoven tarwe, rogge en wat vlas behoorende aan Jonck- heere. De pompiers hebben ter plaats ge weest; aan blusschen viel niet te denken. Het huis alleen was tegen brand verzekerd. Een kerktoren door den bliksem getroffen. Zaterdag namiddag, rond 5 ure, heeft de bliksem, gedurende het on weer, den kerktoren vanBulscamp bij Veur- ne getroffen en verscheidene meters der metserij afgeslagen, zoodanig dat het hout werk van den toren gansch bloot staat. Van de kerk zijn eenige schalienen watzinkwerk afgerukt. De donder is vervolgens door het dak in de kerk gevallen en heeft eenige stoe len stuk geslagen. Een gedeelte van den muur der kerk is als door eeu metser uitge kapt. Men berekent de schade op zoowat 4000 frank voer den toren en een 1000tal frank voor de kerk. Er is geen brand ge sticht. Alles was verzekerd. De kerk van Bulscamp is over eenige ja ren door eenen brand vernield geweest, en na de herbouwing derzelve was de prachtige toren, in 't nieuw gekapt en hersteld. Een nieuwe telegaaaf. Den 24 Augusti zullen de werken aanbesteed wor den van de inrichting van een lichtdruk- kingstelegraaf, bestemd om de Groote Post van Brussel met het Noordstation te ver binden. Deze telegraaf bestaat een onder- aardschebuis van 70 millimeters doorsnede: eene bolvormige doos, kunnende een twin tigtal depechen inhouden, kan er ongehin derd doorrijzen. De snelheid waarmede de doos door de luchtdrukking voortgedreven wordt, is ongeveer 108 kilometers of meer dan 20 mijlen per uur. Reiskaarten heen en weer. Tot nu toe waren enkel de reiskaarten heen en weer geldig tot den volgenden dag op de treinen van den Grand Central Beige. Alleen wan neer de afstand meer bedroeg dan 75 kilo meters, leverde de Staat kaarten af, geldig voor twee dagen. Hierin is een gunstige wijziging gebracht, want voortaan zijn alle kaarten, hoe kort ook de afstand is, geldig tot een volgenden dag, bij voorbeeld van zaterdag tot zondag enz. Nog een verbetering zou hier goed te stade komen, door de reiskaarten die des zaterdags of voor een feestdag worden ge nomen, te doen loopen tot daags na den Zon- of Feestdag, zooals het gebruik is op den Grand Central. Blijft nog te weten of de reiskaarten hun waarde behouden tot den laatsten trein van den volgenden dag, of tot welk uur? Een reusachtige toren. - Aan den boord van het meer Michigan, niet ver van Chicago, gaan de Amerikanen een metalen toren bouwen die merkelijk hooger zijn zal dan de Eiffeltoren. Het gevaarte zal niet minder dan 346 meters hoog zijn en 800,000 dollars, zoo wat vier millioen kosten. De plans opgemaakt door een behendigen ingenieur, den heer Proctor, zijn door den gemeenteraad van Chicago aangenomen en de werken zullen onmiddelijk aangevangen worden. Volgens de beschrijving zal de toren vier verdiepingen hebben, waarvan de eerste on geveer 22,000 nieuwsgierigen zal kunnen bevatten. Eens gansch voltrokken zullen op de vier verdiepingen en in de tien ophaalbakken 40,000 personen gemakkelijk kunnen plaats nemen. De Eiffeltoren is dus overtroffen. Heden zijn de groote krijgsoefeningen begonnen in den omtrek van Hoei. Er zullen niet min dan 22,000 soldaten, 1000 officieren en 3000 paarden aan deel nemen. Het kleine leger zal door 220 voorraad wagens worden gevolgd. Mirakelen. Het begint alweêr mira kelen te regenen aan de grot van Lourdes. Eenige hysterieke wijven hebben er ge nezing bekomen van ingebeelde kwalen, waarover niemand oordeelen kan. Er zou zelfs een omgekeerd mirakel zijn gebeurd, namelijk een meisje dat lam was in den linkerarm, zou op eens haar rechter been zes centimeters hebben voelen verlen gen.... Men kan oordeelen hoe bijster er op die gebeurtenis werd gekeken. Wat moet dat kind met dit been nu aanvangen? Zat Onze Lieve Vrouw misschien hierbo ven aan de koffietafel en heeft zij Sint-Pieter slecht begrepen die kwam zeggen dat m m op den ondermaanschen kloot, per telefoon, de genezing vroeg van een lammen arm? Best mogelijk Ons prinsje gaat trouwen. Het is Figaro van Parijs die er mee voor den dag komt: maar of bij den nagel op den kop slaat, is de groote kwestie. De bruid van ptins Albert zou wezen prinses Isabella van frankrijk, derde zuster van den hertog van Orleans. De bruid is van 7 Mei laatst 18 jaar, de prins telt er 21. Figaro brengt met dit huwelijksplan de reis in verband van onze koningin naar Cuantilly en die van den hei tog van Aumale naar Randau, waar mevrouw de weduwe gravin van Parijs verblijft. *- Kieskronijk. Door bet afsterven vaa KS f. - -- -- -- - f* ■i«—na.———. ijmiüi.i.1—i... ^'nwimnwirnMBmiTMriTTTmi Overlïjclens. TH—n ■■■ii—mnrnrru nr >rm—i i iiiiwrmriwrrrn^--—■■■r-'r-rmmjCTMnuui

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2