La Princesse de Bagdad Evenredige Vertegenwoordiging. STADN1EUWS. Iets voor de ouders. Examen. Vlaamsche Ster. Franseh Tooneel. La Joie fait peur Keuringen en prijskampen voor hengsten en merriën. PoperiDghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. M.VI. Carton de Wiart, Daens, Renkin en ouffs zullen in de Kamer een wetsvoorstel nterleggen, strekkende om de evenredige vet tegenwoordiging in al de kiezingen toe te passen. Men deelt ons den volgenden briet mede: Waarlijk, de Voorzitter der Hof- en Landbouw lief hebbers waarschijnlijk met het doel eene reklaam te maken en om een zeker aanzien te geven aan zijne ten toonstelling van 28n September 11., mocht wel zoo krachtdadig protesteeren, als hij het in t Nieuwsblad deed, nopens hetgene gezegd was geweest over de tentoonstel- ling van Roeselare. Wij hebben hen aan 't werk gezien die helden van den Hofbouw, die niets beter gevonden hebben volgens het schijnt, dan het verloopene uit de hofbouwmaat- schappij van het arrondissement Yperen te verzamelen om zich eene tentoonstel- ling te verschaffen die, volgens de geruch- ten die in omloop zijn gebracht geweest, zoo belangrijk en reusachtig ging zijn, dat men zou genoodzaakt worden de Halle te vergrooten! Maar helaas!! eene zoo wel gekoesterde hoop kon niets anders dan verijdeld wor- den. Ook was onze verwondering groot de drie zalen"inderdaad bezet, maar verre van voorzien,zeggen wij bijna ijdel te zien. Het esthetiek in zich zelve van die zoo- gezegde bloemen, waar de groote groen- ten den voorrang hadden en waar te ge- lijk op hetzelfde punt al de voortbrengsels der verschillende takken van den hof- bouw en zelfs van den landbouw veree- nigd waren, kwetste het oog van allen bezoeker die eene vorige tentoonstelling had kunnen bewonderen. Overigens, welk uitwerksel wilt gij te- weegbrengen met een wonderbaren kool of een reusachtigen wortel nevens eene sieraadplant uit te stallen. Welke vergelijkenis kunt gij stellen met gemeene stalen van graangewassen en zelfs hoopen van drooge voederplanten met mooi en tenger varenkruid samen te voe- gen Anders niet dan een geheel te vor- men dat van alle overeenkomst ontbloot en van allen kunstsmaak beroofd is, het- welk daardoor zelve de onbevoegdheid der inrichtingscommissie, indien er eene is, te kennen geeft. V®or wat de tentoonstelling in zijne bij- zonderheden betreft, moeten wij eerst en vooral in de zaalDelbeke, de groep Lau- rieren en Agaven melden, toebehoorende aan M. den Baron Surmont de Yolsberghe en aan M. C. Boone, waarvoor M. Cram eene eervolle melding bekomt (voor den Zondag wel te verstaan, aangezien zij de volgende dagen vervangen is geweest door een verguld eermetaal.) Om de waarheid te zeggen, het zijn nog de eenige planten die het uitwendige kenmerk der tentoon- stelling uitmaken, met haar aldus eenen achtergrond van groen loover te geven. Verder bemerken wij nog een lot van knolachtige Begonia's in potten, van den- zelfden tentoonsteller, en die hem een 2n prijs doet geven. v Onder de zeer zeldzame tentoonstellers bemerken wij den hofbouwkundige Ca- sier; wiens planten, alhoewel klein en zooveel effekt niet makende als de reus- achtige specimens die wij reeds te Yperen gezien hadden, niettemin zeer welbehou- den waren en zooveel het mogelijk was die tentoonstelling opluisterden, die zon- der haar eene volledige fiasco zou ge- weest zijn. In den prijskamp van waarmoeskwee- kerij, en 't is ook de tak die er voor het beste deel vertegenwoordigd is, zijn er veel mededingers, die onder hen wedijve- ren door hunne aanbrengsten, de eene een weinig wonderbaarder dan de andere. Hier onderscheiden zich M. Beyls van Qheluvelt alsook M. Debuyker van Vla- n mertinghe, die opvolgentlijk een eersten prijs bekomen voor de schoonste verza- v meling van afwisselende groenten. Dezelfden munten nog uit in verschei- ,|ene andere prijskampen van minder be- lang. M. Cram, voorzitter der maatschappij, vermeldt zich voor zijne talrijke loten groenten. Een eerste prijs is hem te beurt gevallen voor eene verzameling wortels, selderij enz., terwijl hem verscheidene tweede prijzen toegekend worden voor bloemkoolen, enz., enz. De ooftafdeeling, ofschoon zeer beperkt, is samengesteld uit verscheidene verdien- stelijke verzamelingen, waaronder men dient deze te plaatsen van het koninklijk gesticht van Meesen alsook deze van M. Legein. Deze laatste bekomt echter maar een tweeden prijs, terwijl zijn medekam- per Debruyker, van Vlamertinghe, de zege behaalt met eene min belangrijke verza- meling, in dewelke men, volgens het zeg- gen van eenige kenners, menigvuldige dwalingen heeft kunnen bestatigen. Maar wat nog het voorgaande over- treft, zijn de loten peren en appelen van den tentoonsteller Jonckeere van Moor- slede, waarin de vervaardiging van inge- beelde variëteiten ten top stijgt; inder- daad, om maar een voorbeeld te geven, wij zullen ons toelaten eenen appel aan te duiden die heel statig den naam van Ber- gamot Esperen draagt. Dit heeft geen verderen uitleg noodig en bewijst genoeg ten voordeele der jury. Kortom, zeer armzalige tentoonstelling. Hetgeen eens te meer bewijst dat over- maat van politiek schaadt. Wij waren ge- woon op de Halle hofbouwtentoonstellin- gen te ziendeze maal hebben wij eene.... clericale en niets anders dan clericale ten- toonstelling gezien. Het was wel der moei- te waard van wege den Gemeenteraad en zelfs van het Gouvernement, eene nieuwe maatschappij te begunstigen die zeer verre is van op de hoogte te zijn van de reeds be- staande, waar men hofbouwkunde maakt en geene politieke. Op 't oogenblik dat de ouders voor hunne kinderen "tot den gewichtigen keus van eene school moeten overgaan, kunnen wij niet genoeg hunne aandacht roepen op de be kentenissen welke voor eenige maanden ver schenen zijn in een hoofdartikel van het ka tholiek blad Het Volk. Daarin werd bekend dat de meeste aangenomen en aanneembare lees katholieke scholen zich in eenen staat van ondergeschiktheid bevinden tegen over de gemeentescholen, dat de lokalen slecht en ongezond zijn, het schoolmaterieel alles behalve toereikend, de onderwijzers niet op de hoogte var hunne taak zijn. Het katholiek Volk voegde er zelfs bij dat er een soort van schrikbewind inde klerikale school wereld heerscht en dat de inspecteurs de leemten en misbruiken niet durven aankla gen uit vrees van voor verraders gehouden te worden. Ouders, overweegt deze beken tenissen van het katholiek blad en, hebt ge uwe kinderen lief, zendt ze naar de stads scholen die onder oogpunt van zedelijkheid, van persooneel en van onderwijs boven alle andere gestichten uitblinken. Mijnheer Achile Duthoy, van Zonne- beke leeerling van het Collége de 1'Union, komt met onderscheid zijn ingangsexaam af te leggen, in de burgerlijke genieschool te Gent. Wij sturen hem onze hartelijkste geluk- wenschem. Met genoegen vernemen wij dat de Maat schappij De Vlaamsche Ster moedig aan 't leeren is om den 11 October eene puike vertooning te geven op Stadsschouwburg. Reeds zijn de leden der Commissie op gang met de lijsten van inschrijving. De prijzen der plaatsen zijn als gewoonte. Beschermende leden 25 fr. Bijtredende id. 10 fr. Personneele kaarten 5 fr. Woensdag 7n October geeft de Pransche troep van Gent, onder het Bestuur van M. P. Esquier, eene luisterrijke vertooning be staande in Comédie en 3 actes, par Alex Dumas, fils EN Comedie en 1 acte par E, de Gerardin. Geen twijfel of er zal plaats te kort zijn, daar dezen troep goed samengesteld is, om aan de IJpersche tooneelliefhebbers puike vertooningen voor te stellen. Bureel om 7 1/2. Begin om 7 3/4. Prijzen der plaatsen: 2 fr. de Ist0 plaats, 1 fr. de 2de pl. 50 cent. de 3e pl. Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. De Groote, Plaats Vandenpeereboom. Springdienst van hetjaar 1897. Brugge, den 15° September 1896. Aan de gemeentebesturen. In uitvoering van een besluit der besten dige Afveerdiging des provincialen Raads, in dagteekening van lln September laatst leden,heb ik de eer u te laten kennen op welke dagen de jury zal vergaderen voor de keuring der hengsten, bestemd tot de aan staande bespringing. 1° De eerste vergadering zal te Thou- rout plaats hebben, op Woensdag 4n No vember 1896, ten 10 ure 's morgens, op den Burg. 2° De tweede te IJ peren, op Zaterdag 7n November 1896, ten 9 1/2 ure 's mor gens, on de Van den Peereboom plaats, voor het rechterlijk arrondissement IJperen, samengesteld uit de volgende steden en ge meenten: Neder-Waasten, Becelaere, Beve- ren-bij Rousselaere, Bixschote, Boesinghe, Brielen, Comen, Dickebusch, Dranoutre, Elverdinghe, Gheluvelt, Gheluwe, Gits, Ilol- lebeke, Hooghlede, Houthem (Y), Kemmel, Laughemarck, Locre, Meessen, Moorslede, Nieuwkerke, Noordschote, Oostnieuwker- ke, Oostvleteren, Ouckene, Passchendaele, Ploegsteert, Poperinghe, Reninghe, Renin- ghelst, St-Jan, Staden, Vlamertinghe, Voor- mezeele, Waesten, Wervick, Westroosebe- ke, Westoutre, Woesten, Wulverghem, Wytschaete, IJperen, Zantvoorde, Zillcbeke, Zonnebeke en Zuydschote. 3° De derde, te Kortrijkop Maandag 9n November 1896, ten 9 1/2 's margens, op de beestemarkt, bij de oude St- jans poort. 4° De vierde te Dixmuide, op Woens dag 11D November 1896, ten 10 ure 's mor gens op de Groote Markt. 5° De vijfde, te Brugge, op Vrijdag 13a November 1896, ten 10 urs 's morgens, op den Brug. 6° De zesde, te Ghistel, op Maandag 16n November 1896, ten 10 ure 's morgens, op de Groote Markt. BURGERSTAND van den 25 September tot den 2 October 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 8. Vrouwelijk id. 3. Huwelijken Plancke Victor, leurder en Pattyn Elodie, kantwerkster. Mattou Hector, daglooner en Van Exem Renilde, dienstmeid. Vandorpe Victor, landbouwer en Noliet Marie, landbouwster. Maxy Frangois, 82 jaar, zonder beroep, Rijselstraat. Einders beneden de 7 jaar. Mannelijk 1. vrouwelijk. 1. Het luilekkerland voor de vreemdelingen Dit is de stad Poperinghe. Indien een vreemdeling zijn jaarlijksch inkomen met eenige honderde franken wil verhoogen dat hij naar Poperinghe en komt en hier een schijnheilig gezicht aantrekke zijn broodje zal wellicht gebakken zijn. Inderdaad, zie maar rondom, de vetbetaaldepostjes zijn, in onze stad meestendeels door vreemdelin gen bekteed, vermits dat zij 'nen flambeeuw dragen en gewillige sleepdragers zijn der geestelijken alles is goed, zij en moeten gee ne verdere kennissen bezitten om met eens in den eenen of den anderen kaas gestoken te worden Daarvan zijn voorbeelden bij overvloed, en nu min dan ooit zijn onze stadhuisbazen bereid deze slechte gewoonte te veranderen. Er wordt immers gezegd dat zoelang de nieuwe raadsleden in de regentie blijven de ouden vast besloten zijn hun niets toe te staan en aan de bestaande misbruiken niets te veranderen uit vrees dat de eere daar van aan de nieuwe raadsleden zou toeko men, of dat deze gunst bij het publiek zouden winnen. Tot staving van hetgeen wij hierboven schrijven behoeven wij maar de laatste be noemingen aan te halen in onze stad gedaan en deze die volgens een loopend gerucht wel dra zullen gedaan worden. Tot verbetering van den landbouw en tot voordeel van de boeren heeft het gouverne ment besloten dat de koeien moeten oorbel len dragen! Dezen zwanzen maatregel zal geene kluiten in de beurzen der boeren bren gen maar zijne uitvoering zal niet te min in geheel het land van vier tot vijfhonderddui zend franken kosten want overal moeten mannen aangesteld worden om de oorbellen aan te doen. Wie weet, 't is misschien uit die reden dat de maatregel genomen wierdtIn Poperinghe is ook een der gelijk postje open gekomen, men schat het van 800 tot duizend franken 's jaars waarde welnu, van 's anderdaags wierd reeds een vreemdeling daartoe benoemd. Twee plaatsen van schaalheeren zijn open gevallen door het afsterven der heeren Scha- ballie en C. Devos. Ofschoon onze nieuwe raadsleden in den gemeenteraad voorgesteld hebben dat men het getal schaalheeren van twee zou verminderen om besparingen te doen, en ofschoon bewezen wordt dat den dienst daarom niet te slechter zou gaan zul len er niettegenstaande twee nieuwe be noemd worden. Moet men het openbaar ge rucht gelooven 't zijn alweer twee vreemde delingen de heeren Brutsaert en Beek. Den eersten is een overgewaaiden van Pollinc- hove die zooveel hoppe kent als een ezel latijn maar hij is kerkmeester en dischheer, de tweede is van Elverdinghe en nauwlijks eenige jaren in Poperinghe gevestigd. Zie daar hoe men de kluiten der boeren doet dan sen, en ziedaar hoe het stadsbestuur van den belangrijksten en bijzonderslen dienst der stad, dat wel de hoppekeurraad is, gebruik maakt om politieke vriendjes te plaatsen. Of daarmee de waarde en den goeden naam van het Poperingsch lood op de vreemde zal verbeteren, dat kunt je wel denken! Poperinghe boven aan! Het jaarlijksch verslag over den bestuur lijken toestand onzer provincie, opgemaakt door de zorgen der Bestendige afvaardiging, is verschenen. Ziehier eenige cijfers daaruit: Onder de 15 steden dezer provintie betaald Poperinghe de zwaarste persooneele belas tingen, namentlijk 95 opcentiemen. De stad Brugge ofschoon de verhooging van lasten door de zeehave aldaar veroor zaakt betaald slechts 86 opcentiemen. Dan komt Kortrijk met 50 opcentiemen. Thielt met 50 Meenen 46 Iseghem 40 Tourhout 45 Dixmude 45 Yper 39 Wervicq 35 Veurne 15 En in Poperinghe, in ons katooliek Po peringhe, dank aan onze flinke katoolijke bestuurders is het 95 opcentiemen Poperinghe spant dus de kroone over ge heel de provintieLeve Poperinghe en leve onze katholieke bekwame regentieheeren. Voorzeker moeten nu de nieuw gekozen de- mokraten van 't stadhuis buiten. Wij vragen om dezen merkwaardigen uit slag te vieren dat er zondag aanstaande door het Volkshuis en den kring een nieuwe manifestatie ingericht worde maar veel groo- ter dan deze van M. Georges Lebbe en van M. Felix van Merris die nochtans aan de stad ook zulke uitstekene diensten hebben bewezen Oproep Wij doen nogmaals een dringend oproep tot de kiezers, opdat zij de kiezerslij sen die ter inzage van iedereen in het stadhuis zijn neergelegd, zouden gaan onderzoeken, wil len zij er op voorkomen met het getal stem men waaraan zij recht hebben. Later zal het te laat zijn van den 24 tot den 1 dezer maand. GEBOORTEN. Mannelijk 9. Vrouwelijk 2. HUWELIJKEN. René Zyde, dienstbode en Silvie Vanro- baeys, kantwerkster, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Vandevyver Maria, 35 jaren, kantwerk ster, ongehuwd, Meessenstraat. Pinseel Petrus, 49 jaar, echtgenoot van Barbara Boeket, Wijk L. Lefever Rosalie, 51 jaar, echtgenoote van Petrus Ruyssen, Wijk L. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 1. Den artikel gezonden uit vlamertinghe kan maar binnen 8 dagen overgenomen wor den. Nog een lot van 15,000 fr. dat ont dekt is. Het is reeds het tweede lot van <j -ffm MM—j— Overlij (lens. Y> W n V

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2