Vrijzinnigen Volksbond Vaart. Prijskamp voor hoppe. Sterfgeval. Diefte. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 1 tot den B dezer maand. Vlamertinghe. Wensch. VËRSCHÏLLÏGE TIJDINGEN. scholen opslaande stad in twee kampen verdeelende liberalen uit alle besturen sluiten en dè openvallende plaatsen aan de vreemdelingen geven. Ja, Journal d'Ypres, .gij moogt. van valsche goden sprekenzie rondom u en gij zult slechts bedriegers zien. »En die verwaanden, die, sedert de zes jaar dat zij op het stadhuis zijn, volstrekt niets bekomen hebben voor de stad, wier invloed nul is, zouden de nagedachtenis wil len verkleinen van den grootsten burger welken Yperen ooit gehad heeft, is het niet om dood te vallen Zij zijn goed om millioenen te stemmen voor andere steden en om uwe kas te ledi- gengij zult het welhaast ondervinden. Te Mechelen hebben hunne vrienden een tekort van 150.000 franken gelaten; indien gij niet wilt dat het ook zoo zij te Yperen, Yperlingen verstaat malkaar om dat vreemd gespuis te verjagen, dat maar gekomen is voor het ongeluk onzer stad. En dat heet het Weekblad nagels slaan met koppen. Jaren lang reeds ijveren de heeren bestuurs leden van onzen Handelskring om de vol tooiing te bekomen van de nagenoeg opge maakte vaart Leie-IJperlee en om het staats bestuur tevens te bewegen eene ijzerweg met, dubbel spoor aan te leggen van onze stad op Diksmuide. De nijverheid is hier kwijnend en om zoo te zeggen heelemaal te niet; de handel lijdt en zal totaal om zeep gaanzoo er geene goede gemeenschapswegen tot stand komen om beide takken der volkswelvaart wat op te helpen? Dat begrijpen hier alle rechtge aarde Yperlingen en daarom blijft de Han delskring onverpoosd op de bres om Ype- ren's beste belangen te behartigen. Sinds eenige weken hebben de zwartrok ken nog eens volop jacht gemaakt op de schoolkinderen, die onze goede stadsscholen bezoeken. Alle middelen hebben zij beproefd, beloften, vleierijen, bedreiging, uitkooping, laster, niets werd onbeproefd gelaten om leerlingen aan de stadsscholen te onttrekken en om deze te ontvolken. Het is den drietip dan nog niet genoeg dat hij daar binnengedrongen is om het hoofd der kleuters met allerlei onverstaanbaren rimram op te vullen? Zij moeten dus nog de zolen van hunne godzalige platvoeten loopen om den kinderen aan een gezond geestster kend onderricht te ontrekken? Zijn die arme zieltjes daar nu nog in gevaar? De geleerdheid moet dus wel een leelijken doorn in den voet van paapmans zijn om daar zoo onverdroten en zoo hardnekkig tegen te strijden en te velde te trekken. Liberalen van alle tinten, de oogen oopen, om u door de gekruinde lui niet te laten het gras onder de voeten maaien. De kerels weten v,-el waar zij naartoe willen en wat de gevolgen dier schoolontvolking nu en later zijn zouden. De Prijskamp, Tentoonstelling van Hoppe heeft zaterdag laatst, 3 October, op onze stadshalle plaats gehad. Deze jaarlijksche prijskamp kan ons niets dan voordeel bij brengen, want, als de maatschappij der hop- pekweekers er toe komt de verbetering zoo verre te brengen dat de hoppe uit de Pope- ringhestreek meer geacht en gezocht wordt, zullen er bier waarschijnlijk ter gelegen heid der tentoonstelling vele onderhandelin gen plaats grijpen. Gelijk gewoonte zijn de stalen hoppe door eene afzonderlijke jury ter plaatse bij de landbouwers genomen geweest zoodat men hier niet te doen heeft met uitgekozen of af zonderlijk bereide vrucht. Sommige stalen zijn heel merkwaardig voor hunnen schoonen pluk en den fijnen geur die men hun in het drogen heeft kunnen bewaren andere, veel minder in getal laten nog veel te wenschen. De klasseering door de Jury aan de stalen gegeven, schijnt door de kenners goedge keurd te zijn geweest. Aan de kleine cultuur zijn 5 prijien en 2 accessiten verleend ge weest aan de groote cultuur, 9 prijzen en 3 accessiten. Jammer dat het briefje 8e prijs, aan het staal n° 2 vanM. J. Derycke bestemd, door iemand uit het publiek verplaatst is geweest op een staal dat verhit was en daar eenigen tijd is blijven liggendit heeft aan sommigen misschien doen vermoeden dat de jury prijs gegeven heeft aan bedorven hoppe, terwijl die van M. Derycke integendeel goed en schoon was. Doch dit kan aan de jury niet ten laste gelegd worden, noch de goede uitwerksels van de hoppeprijskampen verminderen. Gisteren Vrijdag, 9n October, om 10 1/2 ure, geschiedde in Sint Maartens kerk de plechtige uitvaart van M. J. Iweins, officier der Leopold's orde, gedecoreerd met het burgerkruis vanleklas, voorzitter bij het tri bunaal van eersten aanleg, gewezen voor zitter van de burgerlijke godshuizen, oud voorzitter der koninklijke Academie enz., enz., met al de eere verschuldig aan den uit stekenden man. De stoffelijke overblijfsels waren 's avonds tevoren, van zijn buitengoed, alwaar Mijn heer Iweins overleden is, naar stad in zijne woonst Rijselstraat, overgebracht geweest. Eene onnoemlijke en treurige stoet vorm de zich alsdan. Het muziek der knechtjens weezenschool gevolgd door de stadsharmonie stapten aan het hoofd, dan gansch het personeel van 't tribunaal in rijk gewaad. Dan de famielie, gevolgd door de talrijke bloedverwanten en afstammelingen van M. Iweins. Eene ontellijke menigte; waaronder men aantrofDen heer Begerem, minister van Justitie, de burgerlijke en militaire overheden, de notabelen en om zoo te zeggen geheel de bevolking onzer stad. De menigte, die eene laatste hulde was komen brengen aan den betreurden overle dene, en eene blijk van liefde en toegenegen heid wilde geven aan de bedroefde famielje, was zoo groot dat zij moeite had plaats te vinden in onze groote kerk van S4 Maartens. Na den lijkdienst, de stoet heeft zich traag zaam langs de groote markt naar het kerk hof begeven alwaar de grafkelder der fa mielie Iweins zich bevindt. Redevoeringen werden ten sterfhuizo en op het kerkhof uitgesproken, welke wij in ons naaste nummer aan onze lezers zullen mededeelen. Daarna hebben arm en rijk het kerkhof verlaten en met een benepen hart de stad binnen gerukt, na door hunne aanwezig heid eene laatste hulde gebracht te hebben aan de nagedachtenis van een rechtschapen man, waarvan het aandenken en den naam in de jaarboeken der stad zullen blijven ge schreven staan alsook in de harten van allen die hem gekend hebben. Zijn onuitputtelijke weldadigheid en zijn menschlievend hart zal voor velen een onherstelbaar verlies zijn. Wij deelen grootelijks in het verlies wel ke de famielie komt te onderstaan. VAN YPEREN. Zondag 11 October om 3 uren juist namiddag, dringende bijeen komst in het lokaal Zilveren Hoofd, Rijselstraat, De Schrijver, CH. BOÜDIN. Dinsdagavond kocht een kerel een ge maakt kostuum in den Keizer alhier. Ter wijl men hem een stukje voering halen ging, poetste hij de plaat met het kostuum. De politie spoorde hem wel op, maar te ver geefs. Hij loopt nog. BURGERSTAND van den 2 tot den 9 October 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht,3. Vrouwelijk id. 4. Sfiutvelij ken Baert Eugène, klakkemaker en Wolters Albertine, strijkster. Vangheluwe Cyrille, hovenier, en Verhelst Céline, hovenierster. Dewaele Théophile, daglooner en Bekaert Florence, dienstmeid. Schoonaert Camille, wever en Gadeyne Alix naaister. Denaeghel August, klakkemaker en Pau wels Clémentine, zonder beroep. Leterme Arthur, daglooner ed Vangilluwe Emma, dagloonster. Overïïj tïens. Creyf Jean, 66 jaren, gepensionneerde kapitein, echtgenoot van Dubois Adèle, Vleeschhouwerstraat. Monar Jules, 54 jaren, Kapitein-bevelheb ber van het paardenvolk, echtgenoot van Ferrand Marie, Lange Thouroutstraat. Lalous Fideel, 74 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Turck Marie, Dehaernest, Edele heer Jules Iweins, ridder, 69 jaren,Voorzitter bij het tribunaal van eer sten aanleg te Y^peren, echtgenoot van Me vrouw du Chastel de la Howarderie Octavie, St. Jakobsbuiten. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk 2. I vrouwelijk. 1. Dinsdagnamiddag had in de herberg Au Jean Bart, Casselstraat, een bloedig gevecht plaats. De messen werden getrokken en ze kere R. B... bekwam twee steken in den rug. Gelukkig zijn de wonden niet doode- lijk. Zekere A. P... sloeg de glazen van een venster met de vuist uit en werd erg aan den voorarm gekwetst. P... moest woens dag naar het leger vertrekken en is niet kunnen binnengaan. De poperingsche hoppe staat 26 fr. de 50 kiios. Wildstroopers. Dinsdag avond,rond 11 ure, waren de gendarmen alhier op hun ne ronde. Zij bemerkten op eens twee wild stroopers die voorzien waren van eene lan taren. Een hevige worsteling ving aan. Ein delijk werden de twee gebroeders D... aange houden, doch later terug in vrijheid gesteld. G E B OOR T E N. Mannelijk 3. Vrouwelijk 5. HUWELIJKEN. René Huyghe, werkman, en Emma Van- devoorde, werkvrouw, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Lefever Rosalie, 51 jaar, werkvrouw, echt- genoote van Petrus Ruyssen, Wijk L. Techel Eugenie, 39 jaar, kantwerkster, echt- genoote van Charles Deuwel, Trommelaar straat. Orbie Lucie, 30 jaar, werkvrouw, echtgenoote van Theophile Debruyne,Wijk B. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 0. Schande. Er is hier in de gemeente een werkman die 33 jaren goeden dienst gedaan heeft in dezelfde brouwerij, en die met al zijn wer ken en zwoegen dag en nacht twee heeren heeft helpen rijk maken. En omdat hij nu meer dan 20 jaren oud is, wordt hij van den jongen heer van zijn werk afgedankt. Dat is de liefde tot den evenmensch van sommige heeren als men krom gewerkt is krijgt men dan de deur voor zijnen neus, en ze durven dan nog zeggen gij moet nu elders gaan werken 'T is schande! i kZou eens willen een roosje wezen En fleurend in een hofje staan Wat zou i.'k lieflijk naar u lonken, Wanneer -ge mij voorbij zoudt gaan! 'k Voel dat ge zoet naar mij zoudt blikken, Preevlend: Kom hier, mijn bloemelijn! Mij vlug van 't ranke twijgje plukken En plaatse» op uw harlekijn Hoe weeldrigzou 'k dan bloeien, geuren, Op dat verheven plaatsje daar, En eeuwen lang er blijven tronen, Al ware 't honderdduizend jaar Heimlijk stil zou ik ook beluistren, Voor wien 't dhar klopt, zóó warm en blij En, zalig, tot mij zeiven fluistren: Altijd voor mijEeuwig voor mij Medard Verkest. 7" Juni 1895. De strijd voor 't leven. Er waren onlangs 19 plaatsen open in de Atheneums van het rijk; men telde niet minder dan 407 posiulanten. In de middelbare scholen voor jongens zijn er 11 plaatsen open met 969 postu lanten. Voor de 5 plaatsen open in de middelbare meisjesscholen telde men 1340 postulanten. Te zamen 35 plaatsen te verleenen, en 2716 aanvragen Alzoo 2687 mislukten 1 Proces tegen den Staat. Er wordt verzekerd dat de onderwijzers op wachtgeld gezamentlijk een proces tegen den Staaf zullen inspannen. Zij houden staan en zullen doen pleiten dat het koninklijk besluit van 17 Januari 1892, waardoor het wachtgeld verminderd of afgeschaft werd, onwettig is. Zij zullen hun traktement te rekenen van dien datum eischen. De oorbellen van het vee. De mi nister van Landbouw heeft bevel gegeven aan de agent-merkers van het vee in Veurne- Ambacht, dat zij het merken van het vee mooeten uitstellen tot op het tijdstip dat al de beesten zullen op stal zijn. De loting. De regeering heeft een nieuw ontwerp van wet neergelegd nopens de loting. Volgens dat nieuw ontwerp zou den de jongelingen onderzocht of gekeurd worden voor de loting in plaats van daarna. De loting zou enkel plaass hebben onder de genen die voor den dienst goedgekeurd zijn. Een cateehismusles. De pastoor legde aan de kinderen uit, dat zij voor en na het eten moeten bidden en om te zien of de kinderen hem begrepen hebben, vraagt hij: Karel-Louis, Wat doet men na het noenmaal Wel, mijnheer de pastoor, zegt de jon gen, men neemt den koffie, en da^r achter een druppelken. In de school. Een onderpastoor vroeg in de school aan een jongen, die er niet vervrozen uitzag en die wat ongeduldig was geweest. Weet gij, Raphael, waar God op dit oogenblik is? Ik zal daarop antwoorden, zegde de jongen, als gij mij kunt zeggen waar hij niet is. De jongen werd gestraft, maar de onder pastoor antwoordde niet. Grafschriften Op een advocaat. God doet wonderen zoo nu en dan. Hier ligt een advocaat een eerlijk man. Op een gierigaard. Hier rust Willem Degrijn. Hij stierf Om zuinig te zijn. Op een wever. Hier ligt het lichaam van Thomas Smalles Hij was een wever dat is alles. Kort haar. Deze week komt nee leerling eener katholieke school bij eenen coiffeur om zijn haar te snijden. Coiffeur, gij moet het heel kort snijden. Maar jongen, het zal koud gaan wor den en het is gevaarlijk voor de vallingen Dat geeft er niet aan, 'k heb liever eene valling dan... Dan wat, vraagt de coiffeur. Dan door mijnen meester bij het haar getrokken te worden. Voor de rechtbank. Karei Rogge brood moet voor het gerecht verschijnen, om zijne vrouw gekwetst te hebben met ze door het venster te werpen. De voorzitter vraagt hem, waarom hij die woeste daad gepleegd heeft? 'k Zal u zeggen Mijnheer de voorzitter, ik begeerde van mijne vrouw ontslagen te zijn, maar ik wilde niet dat men zegde dat ik haar aan de deur gezet had. 't Is zonderling. Aloysius Kriek- steen, een braaf man, die het poeier niet uitgevonden heeft, woont sinds 10 jaar in een huis, waarvan de vensters op den koer eener meisjesschool uit geven. Het is zonderling, zegde hij onlangs, ik woon hier reeds 10 jaar en die kleine meisjes groeien niet.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2