L'AMI DES FEMMES Nieuwe rechten op de wijnen. STADN1EUWS. Zij zijn niet partijdig Licht, immer licht. Vlaamsche Ster. Oud-Pompiers. 3de Lioieregiment. Examen. Benoemingen. Fransch Tooneel. Postzegel. Poperinghe. voorwendsel dat men erKristus met Belial wilde vereenigen? Welk clericaal dagblad zou nog in deze dagen, de Grondwet eene karrevracht vuilnissen durven heeten Men woont integendeel, het meest tegenovergestelde 'tooneel bij. De ka tholieken roepen overal uit dat er geene standvastigere verdedigers dei- grondwettelijke vrijheden zijn dan zij, en misschien is er in die beves tiging een gedeelte oprechtheid, want die vrijheden welke zij eertijds vervloekten, hebben zij heden zoowel noodig als wij. Indien zij, misschien, in het diep ste hunner harten, hunne vooroor- deelen van vroeger verdoken houden zouden zij dezelve niet meer onder de oogen durven brengen en ze open- baarlijk bekennen, uit vrees van on der het belachelijke en de algemeene afkeuring in te storten. Zij weten eindelijk dat, zoo de priesterheerschende pretentiën moes ten opnieuw te voorschijn komen, zij volgens het woonj van Frère-Orban, het liberalism gewapend voor hen zouden terugvinden om hen te be strijden. Het clericalism heeft dus, op vele punten, wezenlijk en voor goed moe ten achteruitgaan. Het liberalism heeft den slag gewonnen; het rust op de veroverde positiën. 't Zal wederom wat zijn: veel beloven en niemendalle geven doet de gekken in vreug de leven. Den wijn ontlasten voor het volk, en de fijne wijnen meer belasten voor de rijken. Dat klinkt schoone... als'nen ijdel vat. Zoo zou de minister van financiën van zin zijn de invoerrechten af te schaffen van den wijn die ter plaats van voortbrenging maar 30 frs per vat van 225 liters geldt. Dit moet wijn zijn die nauwelijks of zelfs niet ons bier waard is. Waarom den oorlog aan ons vaderlandsch bier verklaren dat dagelijksch meer vooruit gang doet en lekkerder wordt De voorzitter der franschekoophandel kamer verklaart dat de wijnen van 30 frank enkel voordeel aan de spaansche en italiaan- sctie wijnen kunnen aanbrengen en dat den franschen wijnhandel in Belgie zal ten onde ren gaan. Naar het schijnt gaat het fransch gouver nement reklameeren tegen de verhooging der rechten op de wijnenen misschien onze belgische nij verheidrieuwe rechten opleggen. Sedert twee maanden reeds hooren wij, bij elke prijsdeeling die plaats heeft, het karillon zijne vroolijkste tonen doen weer galmen over de stad, om de plechtigheid aan te kondigen. Onze onpartijdige stads bestuurders hebben nochtans eene uitzonde ring gemaakt voor het Vereenigings Colle- gie, welks bestaan zij niet kunnen verkrop pen en dat zij, ware het mogelijk, naar de duizend gestampte duivels zouden wenschen. Bij eenen prijskamp van rundvee of van paardenras, doet men het karillon spelen. Bij eene hengsten- of stierenkeuring, doet men het karillon spelen. 'Bij het minste feest door de klerikalen ge- /]jj£rd, hoort men het karillon. Maar als het er op aankomt eene wezen lijke zegepraal te vieren, de overwinnaars in eenen algemeenen prijskamp eere aan te doen, dan blijft het kariilon zoo stom als een visch en niet één kadodder heeft den moed hulde te brengen aan de moedige jon gelingen die zich hebben onderscheiden en eere doen aan het onderwijs in hunne ge boortestad gegeven. Nu dit is niet te verwonderen, want het Vereenigings Collegie, dat opgericht is ge weest in vervanging van het afgeschafte stadscollegie, ligt zoodanig op de maag on zer stadhuisbazen, dat zij alles zouden in spannen om het te vernietigen. En nog durven zij komen beweren dat zij niet partijdig zijn! Neen, neen, 't is 't kat je Maar tot hun groot spijt zal het colle gie blijven bestaan, 't is gelijk onder wel ken naam, en toonen dat het mag wed ijveren met de beste onderwijsgestichten van 't land. In de Blindenliedenstraat is een koer waar de godshuizen eene zekere hoeveelheid huizekens gebouwd hebben voor behoeftige en gebrekkige menschen. Welnu, die menschen moeten zich wel wachten na zonnenondergang hun huis te verlaten, want zij loopen gevaar zich een blauw oog te loopen tegen de muren of ar men en beenen te breken bij den minsten struikelsteen, want het is er zoo donker als in een oven. Zou het stadsbestuur daar niet eene lan taarn doen plaatsen om alle ongelukken te vermijden? Dit ware, dunkt ons, een zeer wijze maatregel waarover de bewoners de zer buurt hoogst dankbaar zouden zijn. Op Zondag lln October gaf de Tooneel- maatschappij De Vlaamsche Ster hare eerste vertooning bestaande uit a) De Boerenkermiszangspel in een be drijf door K. Ondereet. b) Verlatenoorspronkelijk drama in 4 bedrijven door J. Toussaint. De Boerenkermis is een dier liefelijke blijspelen die de lachspieren van het publiek weten te treffen en die gewoonlijk altijd bijval genieten, inzonderheid als het gedacht van den schrijver door de tooneelisten goed wedergegeven is. Men mag zeggen dat zulks hier het geval is daar de rollen meesterlijk uitgevoerd zijn geweest door Mej. Devers en de heeren K. Deweerdt, Delmotte, Creus, Dosveld, Ker- rinckx, Beun en dat allen gewedijverd heb ben om het stuk de noodige waarde te geven. Het drama, getiteld Verlaten is nieuw en is weinig gekend, omdat de opmaking en uitvoering zeer moeilijk zijn en dat en kel bevoegde tooneelisten het wagen durven hetzelve op te voeren. Wij veroorloven ons den schrijver J. Tous saint eene welverdiende hulde toe te zwaaien over de talentvoile wijze waarop hij zijne personnagiën heeft weten te schetsen. Dit stuk in al zijne bijzonderheden ont leden, ware te langdradig, doch wij zullen ons bepalen hetzelve in algemeene trekken te ontbinden. Het bestaat uit 4 bedrijven. 1° De ontvluchting; 2° Leed en liefde; 3° Op het graf; 4° De straf. Een welhebbende koopman, verzuimt zijne zaken, knoopt plechtige betrekkingen aan met eene minnares; maakt bankroet, vlucht in bezit van het weinige dat hij van de schipbreuk had kunnen redden, met zijne minnares naar Parijs en dompelt zijne vrouw en kinderen in de diepste ellende. 2) De ongelukkige moeder bewoont met eenen zieken zoon eene armoedige kamer haar andere zoon leidt naar het voorbeeld zijns vaders zijn losbandig leven voort. De zieke zoon zoekt te vergeefs werk, doch alle deuren blijven voor hem gesloten, om dat hij stervend is. Moeder en zoon trach ten elkanders moed op te beuren. De groot ste ellende heerscht in dit ongelukkig ver trek. Niet alleen stoffelijk maar ook zede lijk lijdt de arme jongeling. Zijne verloofde, dochter van den medehandelaar zijns va ders, welke hij toch zoo beminde, was door haren vader gedwongen van zijne hand af te zien en te trouwen met eenen anderen. Deze slag verhaastte zijnen dood. In het derde bedrijf Op het graf zag men een staaltje van hetgene de ongelukki ge, wien het noodlot vervolgt te verduren heeft. Het tooneel verbeeldde langs den eenen kant een kerkhof alwaar de zieke jongeling op het graf zijne diepbetreurde verloofde kwam bidden en bloemen planten. Het meisje was uit liefde voor hem van verdriet gestorven). Daar werd hij door dea vader van het meisje uitgescholden en uitgemaakt voor dief en bedelaar. Langs den anderen kant van het tooneel zag men eene herberg waar de bankroetier Martens met eenen orgel aan den hals kwam bedelen. In het vierde bedrijf sterft de ongelukkige jongeling in bijwezen zijns broeders, die zijn losbondig leven vaarwel gezegd had, naar Mexico vertrokken en na 4 jaren met het eerekruis teruggekeerd was. Op het zelfde oogenblik verschijnt de vader, die zijne zonen en zijne vrouw herkent, om ver giffenis smeekt en bewusteloos nevens het lijk zijns zoons ten gronde valt- De moeilijkste rol was wel die van Da niel, den zieken zoon. De heer K. Deweerdt, heeft met die rol zich zeiven overtroffen. Een tooneelist van beroep zou het niet be ter kunnen gedaan hebben. Aan hem komt de eereplaats toe. Door houding, toon, ma nieren, gebaren heeft hij de toeschouwers toe tranen toe bewogen. De rol der moeder, gegeven door de ta lentvolle juffer Zulma Devers, is niet min goed vertolkt geweest. De vooruitgang, dien deze juffer' op het tooneel gedaan heeft, is verbazend. Zij behaagt in het treurig en deftig, zoowel als in het kluchtig en zou niet moeten onderdoen voor tooneelisten die de plank sedert lange jaren betreden. De rol van Adolf, losbandigen zoon van den bankroetier kan niemand beter opvoe ren dan de heer G. Mailliard; zijn talent hier doen uitschijnen ware overbodig. Ieder een kent hem genoeg. De heer Delmotte, met zijne rol van Frans Martens, die zijne vrouw ontvluchtte en de heer Creus met die van medehandelaar heb ben nog eens een staaltje van hun tooneel- kundig talent gegeven. Over hen lof zwaaien ware misbruik maken van het geduld des lezers. Zij betreden het tooneel lang genoeg om door het Ypersch publiek gekend te zijn. De andere rollen zijn even goed vertolkt geweest. f)e jonge tooneelliefheblers, die voor de eerste maal de plank betreden, hebben be wijzen van kunst gegeven en beloven veel voor de toekomst. Moed dus onvermoeibare Sterrelingen, blijft voortwandelen op de baan der kunst en des vooruitgangs, blijft strijden voor de geestesontwikkeling van het volk en de star die nu aan den kunsthemel schittert, zal nimmer verdwijnen Het muziekale gedeelte, onder het bestuur van den heer Tasseel heeft de vertooning door zijne zoetlustende tonen en zijn aan trekkelijk muziek opgeluisterd. Het publiek is vertrokken tevreden met de zoete hoop binnen 4 weken onze moe dige Sterrelingen nog eens te mogen komen toejuichen. Een Tooneelliefhebber. Morgen Zondag geeft deze maatschappij aan hare leden, een luisterrijk Concert ge volgd van dansfeest. Ziehier het programma 7. H. Ist6 DEEL. Zooals gewoonte zal de ruime zaal te klein zijn. In het 3de linieregiment, in garnizoen al hier, zijn verledene week de rekruten aange komen der lichting van 1896, komende van het depot te Sint-Niklaas. M. LÈON NoLF, van IJperen, leerling van het Collége de l'Union, komt met goe den uitslag, zijn ingangsexaam af te leg gen, in het landbouwgesticht te Gembloux. M. VANDENBULCKE PROSPER van Be- celaere, gewezen leerling van het Collége de L'union, komt met onderscheiding voor het Jury van Gent zijne tweede exaam als kandidaat in de Natuurkunde af te leggen. Wij bieden deze twee jongelieden onze hartelijkste gelukwensche. Staatsblad van 15 October., M. C. De Yliegher, bewaarder der hypo theken te IJperen, wordt in dezelfde hoeda nigheid benoemd te Kortrijk. M. A. Stalmans, thans te IJperen wordt agent der schatkist benoemd te Kortrijk. M. L. Van Humskerke wordt agent der schatkist benoemd te Yperen. Woensdag aanstaande geeft de fransche tooneeltroep onder het bestuur van M. P. Esquier, eene luisterrijke vertooning be staande in: Comédie en 5 actes. Geen twijfel of er zal plaats te kort zijn. Wij raden dus de liefhebbers van tooneel in tijds te zorgen willen zij eene schoone plaats hebben. Opening van 't Bureel ten 7 1/2. Begin om 8 ure. Men kan voorop kaarten bekomen bij M. Theodore Degroote, Vandenpeereboomplaats te Yperen. De postzegel van 10 centiemen gemaakt ter gelegenheid van de Tentoonstelling werd gisteren te koop gesteld en in omloog ge bracht. In den voormiddag verkocht men er reeds voor verscheiden duizenden frank. Van dezen postzegel zal masr ééne uit gave zijn, omdat er eene drukout op voor komt in het vlaamsch woord posterijen dat gedrukt werd posterUen. De verzamelaars van postzegels houden hiervan rekening 1 BURGERSTAND van den 9 tot den 16 October 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 9. Vrouwelijk id. 3. Hawell j ken Vrielinck Auguste, daglooner en Pottel Leonie, dagloonster. Overlijden®. Vanthomme Pierre, 79 jaren, daglooner, echtgenoot van Hennion Rosalie, Weduwe straat. Maerten Stlvie, 33 jaren, huisvrouw, echtgenoote van Vandenberghe Edouard, Meenestraat. Vanbecelaere Adèle, 75 jaren, kantwerk ster, ongehuwd, Meenestraat. Weyne Marie, 22 jaren, dienstmeid, on gehuwd, Stuerstraat. Einders beneden de 7 jaar. Mannelijk 2. vrouwelijk. 1. Werkstaking van den gemeente raad Men begint algemeen te geloven dat onze geineenteraadsheeren in grève zijn, het is nu omtrent zes maanden geleden dat zij geene openbare zitting meer gehouden hebben. Wat er daaronder mag schillen niemand weet het fijnste daarvan, maar men veron dersteld het niet te min Intusschentijd wor^t de stad bestierd naar de grillen der twee schepenen want den heer burgemeester is zeer waarschijnlijk te oud om zich nog veel met bestuurlijke zaken te bemoeien. Alles gaat zijnen ouden gang, en de stad en hare schulden en kunnen maar bij groeien en bloeienWij beginnen te geloven dat niets zal toegestaan worden van al hetgeen de nieuwe conseillers voortijds gevraagd 1 hebben. Alzoo de ouderlingen van het oudemannen huis zullen lijk als vooren op de boerderij moeten werken zonder iets voor hen te ver dienen nog voor de stad. De broeders zullen blijven alles opstrijken voor hun gesticht St. Nicolaas. Nogthans hoe is het mogelijk dat de ouderlingen door hun werk niets kunnen opbrengen aangezien het werk der kinderen uit de zwartenmutsschool 1500 fr- 's jaars voor de stad opbrengt. En welke veranderingen zijn er aan 't bud- i i tPWXKW»' tw -—oaanBHfr&Q. fjiin» 1. LE RENDËZ-VOUS, marche. H. Moerman. 2. OUVERTURE DE CONCERT. Giroud. 3. MASSALIA, polka pour clari- nette. Kahosky. 4. LE SOIR A OSTENDE, sérénade. R. Moerman. 5. ESPANA, suite de valse. Waldteufel. 8 1/2 H. 2de DEEL. 1. OUVERTURE POUR PIANO, 4 mains, par MM. Beele Moerman. 2. ROMANCE chantéepar M. Arth Rabau. 3. DUO POUR VIOLON ET FLUTE par MM, Tas seel Trans, 4. VALSE POUR PIANO par M. Beele. Ckopin. 5. ROMANCE chantée par M. Arth. Rabau. 6. DUO BOUFFE par MM. O. Maillard C. Deweerdt. 10 H. OAWSFEEST.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2