STADNIEÜIS. AVIS. Het waterkasteel Schooloorlog. Oud-Pompiers. Overreden. Sint Lucas. Fransch Tooneel. JEAN-MARIE Les trois épieiers. Burgerstand der Stad Poperinghe. Roeselare. Oostende. YERSCHILLÏGE TIJDINGEN. lichters en voorstaanders eijn van proleta riaat. Eerst dan zal de onderwijzer zijne t^ak volkomen begrijpen en uitvoeren, wan neer hij zich in 't volle volksleven zal wer pen. Tusschen 't volk, daar ligt zijn werkkring. Voor t volk, daarvoor moet hij werken en strijden. II paraitra sous peu un guide illustré pour la ville d'Ypres et les environs. Les hoteliers, cafetiers, voituriers, négo- ciants, etc., qui désirent être recommandés aux étrangers, sont priés de s'adresser pour tous renseigneraents chez CH. DEWEERDT, Hue de Lille, 59, Ypres, avavt le premier Décembre prochain. Le guide comprendra environ 75 pages de texte et de photogravures. II sera tiré a 5000 exemplaires qui seront vendus proba- blement de 1 franc a 1 franc 50 centimes. Son format sera de 13 c. sur 20 c. en hau teur. Prix de l'annonce 1 page entière15 francs 1/2 page; 8 francs 1/4 page5 francs Les annonciers peuvent, rédiger eux-mê- mes le texte de leur annonce. Celle-ci donne droit it une mention spéciale a la rubrique des renseignements dans le corps du livre. S'il se fait des éditions ultérieures, les an nonces y seront reproduites. dat ons de oogen uit het hoofd kost, in af wachting dat het ons overvloedig en goed water verschaft, is nagenoeg opgemaakt. Het is, zonder vooringenomenheid gespro ken, een mooi gebouw, eene alleszins prach tige instelling. Maar of het zoo dienstig en zoo nuttig zijn zal, als het sierlijk en vol pracht is, dat valt nog te bewijzen en vooral te zien. J. I. zaterdag had de stedelijke raad, die reeds vroeger voor zoowat 50 duizend balle- kens steertjes boven de kolossale som der geheele aanbesteding gestemd heeft, weeral twee nieuwe steertjes gestemd. Er gaan geene maanden voorbij of onze felle kleppers vragen nieuwe bijgevoegde kredieten van eenige duizenden. Zij springen met onze zoo moeilijk gewon nen duiten om als verkens met de boonen. 't Gaat toch waarachtig wat boven zijn hout en als de kiezers de naaste maal daar geen kort spel mede maken, gaan wij rechtstreeks naar den dieperik. Hopen wij dat die onbe kwame geldverspillers dan van ons aloud stadhuis zullen gekegeld worden, tot groot genoegen en de pret van al wie het met Yperen wel neemt. Onze lezers weten met welk taai geduld, met welke onverdroten volharding en met welke woede de zwartjes hier de school oorlog voortzetten en onderduims alles in 't werk stellen, alle eerlijke en oneerlijke middelen gebruiken om kinderen uit de goe de stadsscholen te krijgen, In de laatste tij den vooral hebben zij de zolen van hunne schoenen geloopen en wij zijn gelukkig te kunnen vaststellen dat al hunne pogingen deze maal, evenals vroeger, heelemaal te vergeefs, nutteloos zijn geweest. Het getal kinderen is, naar wij uit goede bron vernemen, in al de stadscholen aange groeid. Dat de zwartjes, dat ziende, zich zel- t -jen wel de keel zoupen afbijten van ver kropte woede en spijt, gaapt als een oven. Wij' liberalen, echter, zijn er gelukkig om; want dat levert ons een nieuw bewijs dat ons volk de vrije gedachte en het officieel onderwijs aangekleefd blijft. Verleden Zondag bood de uitmuntende muziekmaatschappij der Oud-Pompiers ha ren leden en hun huisgezin in hare groote zaal een luisterrijk feest aan. Een puik Concert, gevolgd van een lustig, danspartij, had eene tallooze menigte her waarts gelokt. Heel de zaal had een gansch lief uitzicht, dank aan de mooie kleedij en den fraaien opsmuk der bevallige juffertjes en dames, die er in meerderheid waren. Het muziek feest onder het bestuur van den kundigen heer H. Moerman is wel gelukt en het heeft den meesten bijval genoten. Toen het tweede deel begon was ieder een verwonderd er een nieuw geschilderd decor te zien, verbeeldende eenen salon, goed gedacht heeft de heer A. Thieb .ult gehad, een weinig te gaar en men zal eindi gen met eene verzameling decors te hebben om er desnoods tooneelstukken te kunnen opvoeren. Jammer nochtans dat er in 't ach terstuk gcene dubbelle deur komt, het is zoo noodzakelijk. Misschien toekomende keer. Wij kunnen niet nalaten al onze dankbe tuigingen te bieden aan de heeren Moerman, Beele, Tasseel, Trans en A. Rabau; waft schoone en kloeke stem. Met een weinig goe den wil en pratiek, zal de heer Rabau voor geeuen zanger van beroep moeten achteruit deinzentot slot hadden wij een tweezang door de heeren Maillard en Deweerdt. On- noodig lof aan deze twee heeren toe te zwaaien, hunne reputatie van acteur is reeds lang gemaakt, maar niettegenstaande heb ben zij de aanschouwers hartelijk doen lachen en het bisgeroep hield niet op, zoo lang zij niet terugkwamen. Wat het dansfeest betreft, het was vol leven, bewegingen bedrijvigheid, want men kan er onmogelijk een behoorlijk dansje doen omdat er veel te veel volk en veel te weinig plaats was, en toch bleef men vol houden toPmiddernacht. Het was een feest gelijk al de vorige die der maatschappij ter eere strekt en die bij allen een onuitwischbaar aandenken nage laten heeft. I Zaterdag, om 4 1/2 uur namiddag, kwam in de Rijselstraat een wagen, met drie paar den bespannen, aangereden. Het vijfjarig knaapje Parein was in de hangbaar geslo pen en er weder uitkruipende langs de rech terzijde tusschen de wielen, werd het ge grepen van het achterwiel. Het had het been tje heelemaal vermorzeld. BURGERSTAND van den 23 tot den 16 October 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, t. Vrouwelijk id. 2. Huwelijken Degroote Charles, wever en Dondeyne Celine, kantwerkster. Raekelboom Adolphe, coster en Dujardin Marie, zonder beroep. Chabot Victor, handelsklerk en Goethals Philema, zonder beroep. Overlïj diens. Vandamme Cécile, 88 jaar, zonder beroep, weduwe van Waeterblez Jean, Rijke klaren- straat. Baert Eugène, 44 jaar, wijnaftrekker, on gehuwd, Hondstraat. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk 0. I vrouwelijk. 0. Maandag was het Sint Lucas, feestdag van teekenaars, schilders, beeldhouwers en dees meer. De maatschappij Strijd naar Lauweren heeft Maandag 11. haren patroon ook waardig gevierd. In haar lokaal Le Sterre vergaderden de leden en vergastten zich aan een eetmaal dat fijn was gereed gemaakt door Mad. Leonie. Ook deed ieder een zijn buiksken eene zielmis. Men dronk op de gezondheid van de Com missie men wakkerde ook de leden aan met dubbel vlijt voort te werken, niettegenstaan de de moeilijkheden welke zij heeft ontmoet, van hen die in plaats van haar tegen te werken, zouden moeten ondersteunen. Het feest duurde tot middernacht, ieder een keerde dan huiswaarts met den besten der indrukken over te gauw vervlogene stonden. Woensdag jl. woonden wij de fransche vertooning bij door den tooneeltroep van Gent gegeven, onder het bestuur van M. P. Esquier. Men voerde het schoon stuk van UAmi des femmes, door Dumas zoon. Sedert lang hebben wij 't genoegen niet gehad zulke goede troep op ons tooneel te mogen toejuichen. De aanwezigen hebben er een genoeglijken genotvolien avond door gebracht. Zij die er niet waren, hebben veel verloren en eene schoone gelegenheid laten ontsnappen om eens iets heel puiks te genie ten. Al de elementen, waarover die uitge lezen troep beschikt, zijn meester in hun vak en volkomen op de hoogte van hunne taak. Mme Wilson-Esquier en Mr P. Esquier zijn talentvolle spelers; de andere spelers hebben insgelijks veel bijval genoten. Het was een dier mooiste vertooningen welke het fransch tooneel ons hier ooit liet beleven. Onze lezers zullen dan ook met genoegen vernemen dat die uitgelezen kunstenaren op Woensdag 4 November terugkomen met DRAMA. Kluchtspel met zang. Dat er plaatsgebrek in onze tooneelzaal zijn zal, is vast en zeker, dus liefhebbers opgepast. van den 15 tot den 22 dezer maand. GEBOORTEN. Mannelijk 2. j Vrouwelijk 4. HUWELIJKEN. Emile Gillioen, pasteibakker te Tourcoing en Maria Cordenier bijzondere te Poperinghe. René Maerten, landbouwer en Mathilde Boeket, bijzondere, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Persoone Emma 14 jaar Wijk A. [Struye Aloise 70 jaar, landbouwer, weduwenaar van Sophie Deprez Wijk G. Wallyn Cyril- le 27 jaar, ongehuwd, smid, Veurnestraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 0. Verdronken. De genaamde Vande Weghe, gewezen koster van St. Michielskerk, is maandag- morgend alhier vertrokken naar Iseghem met den eersten trein en heeft zich alsdan in de vaart verdronken. Statistiek. Binst het zomerseizoen 1896, van 1 Juni tot 4 October werden 41,898 vreemdelingen op het inschrijvings register der stad aangestipt. Van dit getal de maand Juni bracht ons 6,005 personen Juli 10,698 Augustus 18,115 September 6,903 October 87 Ziehier de opgave per nationaliteit Belgien 13,142 Duitschland 4,816 Frankrijk 6,372 Engeland 10,780 Zwitserland 210 Roumanie-Serbie 71 Oostenrijk-Hongarie 2.119 Rusland 193 Holland 795 Denemarken 57 Zweden-Noorwegen 282 Spanje 122 Portugal 67 Italië 701 Turkie 123 Griekenland 74 Afrika 169 Asia 63 Australia 51 Amerika 1,691 Totaal 41.898 Konijnen. Te Londen wordt eene lading van niet minder dan 150.000 geslach te konijnen uit Australië verwacht. De zaakgelastigde voor den landbouw in Aus tralië hield voor het vertrek zelf toezicht over de goede lading der waar. Het uurwerk als compas. Het klinkt wel eenigszins ongelooflijk, dat elk goed uurwerk een juist compas is, maar toch is het waar, zoo als uit het volgende blijkt. Men legt het uurwerk horizontaal-neer, zoo dat de kleine wijzer naar de zon wijst. Het midden tusschen den kleinen wijzer, en het cijfer 12 op de wijzerplaat wijst nu naar het zuiden. Staat, bijvoorbeeld, de wijzer om 10 ure op de zon gericht, dan moet het zuiden in de richting van het cijfer 11 zijn. Dit gebruik van het uurwerk als compas is echter zoo weinig gekend, dat zelfs Stan ley, toen men hem bij zijne terugkomst uit Afrika vroeg, of hij dit zoo eenvoudig mid del gekend had, bekend er nooit iets van gehoord te hebben. Brussel telt heden 4,353 huizen waar men eten en drinken, daarbij logist te voet en te paard kan verkrijgen. In 1895 zijn er 195 nieuwe drankhuizen geopend en slechts 118 oude gesloten. Dus 77 herbergen en kroegen meer dan verleden jaar. Vele lieden willen niet hooren van bre tellen te dragen, wat een groot ongelijk is. Men is -genoodzaakt alsdan een broekband stevig te sluiten, en die sluiting is des te na- deeliger dat zij slechts op eene smalle opper vlakte gebeurt. Daardoor ontstaat nadeel voor de spijsvertering, de werking van den lever, zelfs voor den bloedomloop. Opslag van het brood. Een dezer dagen zal het brood ontzaggelijk in prijs gaan klimmen. Op de beurzen zijn de granen van 10 tot 20 p. h. gestegen in prijs en alles doet voorzien, dat het daar nog maar een begin is. Die klimming wordt toegeschreven aan de vernietiging van den oogst in Indië, waar groote hongersnood reeds heerscht. Parlementaire werkzaamheden. De Kamers zullen den 10 November hun ne deuren openen. Yan heden afkunnen wij zeggen dat de dagorde weigeladen is. Al de punten die er nu opstaan zullen de Kamerleden wel bezigheid geven tot 1 sep tember 1897. Men zal beginnen met de herzienning van het reglement: daarna komt de beraadsla ging over de begrootingen, daar deze in den vorigen zittijd niet is afgedaan. Men heeft het ontwerp van M. de Smet de Nayer, dan dat van generaal Brassine voor de legerhervorming. Alles laat voorzien dat dit weken lang zal duren. Dan komt de vraag der Evenredige Ver tegenwoordiging en de splitsing van de groo te arrondissementendan de wet aangaande de werkmansfondsen en pensioenen en der vakvereenigingen. Wanneer men een klein overzicht neemt dezer werkzaamheden valt het niet te ont kennen dat de Kamerleden brood op de plank hebben tot aan de groote vacantie van het toekomende jaar. Een eleetrisch jacht. De aartsrijke Amerikaan, M. Aotor, komt een eleetrisch jacht te doen bouwen, dat zeer weelderig zal ingericht zijn. Dit vaartuig meet 22 meters in de lengte, 3m60 in de breedte en heeft eeu diepgang van lm20. Het zal uiterst zacht en zonder den minsten schok over 't water glijden. De drijfkracht zal geleverd worden door twee electrische machienen van 25 paarden ieder, gevoed door vier honderd tachtig accumulators. Hoeveel water valt er op één dag. Deze vraag wordt beantwoord door het Wiener Extrablatt, dat uit de waarne ming van een groot aantal waarnemingens- posten tot dit besluit kwam: 544 billioen liter water! In hectoliters uitgedrukt geeft dit eene hoeveelheid van 5,44 billioen hec toliters. Wie 't niet geloofd mag het nare kenen, wat een aardig karweitje is. Ter verduidelijking van het groote getal diene het volgende De gezamenlijke 1942 bierbrouwerijen van Oostenrijn-Hongarie brouwden in het jaar 1893 samen 13 millioen hectoliters bier. Al deze brouwerijen zouden 418,461 jaar moe ten brouwen, om eene hoeveelheid bier voort te brengen, gelijk staande met de hoeveel heid regen, die op een dag gevallen is. Om deze hoeveelheid bier te kunnen op slaan zou een vat noodig zijn van ongeveer 80 kilometers hoogte, 80 kilometers lengte en 80 kilometers breedte, en wanneer uit dit vat gemiddeld 100 hectoliters per se conde stroomde, zouden er 5,750 jaar moe-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2