Honden-Pattenpakkers Jezuiefcenstreken. Examen. Burgerlijke Decoratie. Boulevard Malou. Maatschappij Oud-Pompiers. In 't water. ftpoorwegongevallen. Fransch Tooneel. Maatschappij Burgerwacht Schieting van 29 October 1S36. Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 22 tot den 29 dezer maand. De Aardappelplaag Wereldtentoonstelling van 1897. i mes le texte de leur annonce. Celle-ci donne droit a, une mention spéciale a la rubrique des renseignements dans le corps du livre. S'il se fait des éditions ultérieures, les an nonces y seront reproduces. De schrijvers van het Journal $Ypres en het Nieuwsblad kunnen het om den dui vel over hunne gebenedijde maag niet krij gen dat de Provincie het gerechtshof doet herstellen in plaats van een splinter hagel nieuw Paleis van Justitie te bouwen dat honderden duizend franken zou kosten en voor gevolg zou hebb'en dat de lastenbeta- lers, die reeds genoeg duimkruit moeten leggen, nog veel dieper in hunne zakken zouden moeten schieten. Om aan hunne klachten en aantijgingen een schijn van waarheid te geven, schrijven zij ellenlange artikels om hunne lezers te misleiden, al het gelijk aan hunne valsche goden te geven cn de provincie verantwoor delijk te maken voor de ingebeelde geva ren die spruiten kunnen uit de herstelling van het gerechtshof. Zij beknibbelen de werken die er uitge voerd worden, beschuldigen de aannemers oud vermolmd hout te gebruiken en trach ten te doen gelooven dat binnen korte jaren het Paleis van Justitie in puin zal vallen en advokaten en rechters onder zijne puinen zal begraven. Welnu, waren wij in de plaats van die heeren aannemers en van de ingenieurs met het werk gelast, wij zouden die jezuietische Schrijvelaars verplichten hunne gezegden met bewijzen te staven ofwel te doorgaan voor vuige lasteraars, die door het gerecht dienen vervolgd en gestraft te worden. Zij die zoowel het werk van het gerechts hof weten te hekelen vinden geen woord blaam in te brengen tegen het wandalen- werk dat de huidige stadhuisbazen aan de Iialle hebben verricht en dat zij bij bevel van de Commissie der monumenten hebben moeten staken. Zij vinden niet het minste verwijt voor de oolijke bouwkundigen der Maloulaan, die, ten voordeele van een klooster, eenen blinden muur hebben gezet in plaats van verscheidene schoone gebouwen en fraaie woningen. Zij weten niet het minste te berispen in het aanleggen van den hof bij de statie, die er zoo armzalig uitziet dat men van hof bouw niet het minste gedacht moet hebben om niet eensklaps te beseffen dat dezen die zich met de plans hebben bemoeid er niet meer kennis van hadden dan een e'zel van liet piano spelen. Zeggen wij het maar rechtuit: het is ver re gekomen als men om zijne meesters op te hemelen en hun een schijn van bekwaam heid te geven, tot zulke middelen zijne toe vlucht moet nemen. Het is algemeen gekend dat alle midde len voor lien goed zijn om hun doel te be reiken, want zij volgen daarin het voorbeeld van hunnen meester Malou die schaamte loos durfde verklaren dat het einde de mid delen wettigt, al waren die middelen nog zoo laakbaar. Wij zullen dus de spitsvondige schrijve- laars der twee godvruchtige lasterpapier- tjes maar aan hun eerlijk werk laten voortkuieren, in afwachting dat zij zooda nig hunnen vinger in hun oog steken dat moeder Themis zal genoodzaakt worden hem er uit te trekken. En dan zal men zien of al wat die doorluchtige stadhuisbazen verrichten wel zoo prijsbaar is als hunne penneslaven het wel willen wijsmaken. Mijnheer Auguste Lesafïre, gewezen ^öfirling van het Colli'(je de l Union komt zijn tweede exaam van kandidaat in wijsbe geerte en letteren, voor den Jury van Luik, met goeden uitslag af te leggen. Onze oprechte gelukwenschen. Door koninklijk besluit van 19 october, werd mijnheer Julien Van Daele, statieover ste te Yperen, gedecoreerd met het krufs van 2e klas. Mijnheer Florent Amerlinck, statieoverste te Thourout met de medailje van lste klas. De Boulevard Malou, hier peperduur aan gelegd om onze stad, langs den kant der statie een fraai aanzien te geven, was nau welijks aangewezen of onze fijnvrome stads bestuurders stonden langs den eenen kant eene heele brok af voor een appel en een ei aan het schatrijk klooster der Rousbrugge Damen, om er eenen blinden muur te bouwen. Opnieuw wordt er eene aanvraag gedaan om 360 vierkante meters grond te koopen, aanhoudende aan dien blinden muur. Is het nog eens om er een zulken muur te bouweu? In dat geval zal onze kostelijke boulevard iets fraais zijn. Wij hopen wel dat men nu geenen duim grond meer afstaan zal, tenzij om huizen met mooie gevels te bouwen, zoo als het langs eene prachtige boulevard be taamt. Maandag 2n November 1896, om 8 ure 's avonds algemeene vergadering der action- narissen. DAGORDE 1. Rekeningen. 2. Afrekening der obligatiën. De interesten der obligatiën (coupon 3) zijn van heden af betaalbaar bij M. Demarets, wisselagent, Boterstraat te Yperen. Dinsdag sprong de genaamde J. D. schoen maker, nabij het St-Pieterke, in de IJperlee. Hij zou onvermijdelijk verdrinken, hadden voorbijgangers er hem niet uitgehaaldhoe wel hij bad en smeekte, opdat men hem er inliete. Proces-verbaal werd tegen hem op gemaakt. Het schijnt dat verdriet oorzaak der wanhopige daad is. Denzelfden dag stond heel onze spoorhalle overeind en heel de dienst op de lijn Haze- brouck-Kortrijk was ontredderd. De reizi gerstrein, die om 1 u. 50 hier moest binnen- stoomen bleef met gebroken locomotief ste ken nabij Houthem en moest naar Komen teruggesleept worden. Hij kwam met eene vertraging van ruim 2 uren toe. Of de rei zigers sakkerden. De koopwarentrein, die om 5 ure hier uit Hazebrouck aankomen moest, ontriggelde nabij Ylamertinghe. Treinen uit Yperen en Poperingbe moesten op de plaats van 't on geval de reizigers overladen om den dienst mogelijk te maken en daardoor ondergingen al de treinen overgroote vertragingen. Er zullen wat correspondenties gemist geweest zijnen de reizigers zullen natuurlijk lange gezichten getrokken hebben. Pater Boom is er echter voor niets tusschen. 't Is op eene lijn der Naamlooze Maatschappij van West- viaanderen. Onze lezers zullen dan ook met genoegen vernemen dat die uitgelezen kunstenaren op Woensdag 4 November terug komen met JBAM LES TROIS ÉFICIERS FLAGRANT DÈLIT Jouó par MM. DUNOYER, MICAELAIN, RENEZ, Mme DUNOYER. Dat er plaatsgebrek in onze tooneelzaal zijn zal, is vast en zeker, dus liefhebbers opgepast. STAD Motel du Soleil. G-roote Prijskamp voor die nooit geen prijs behaald hebben op Dinsdag 3 November, om 5 ure stipt GËLD VOOR GELD verdeeld in 4 prijzen. Ingangprijs 30 centiemen. Ligy Albert 25 25 25 25 25 125 Gaimant A. 25 25 25 25 20 120 Legon Emile 20 25 20 25 25 115 Froidure Robert 25 25 15 20 25 110 Masschelein A. 25 25 20 15 25 110 DeweerdtCh. 25 25 20 20 20 110 BURGERSTAND van dea 23 tot den 30 October 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 9. Vrouwelijk id. 5. ÏSu well j keu Fiers Julien, schilder, en Louwyck Sido- nie, zonder beroep. Gabriel Emile, daglooner en Ryckaseys Marie, kantwerkster. Cornette A mand, vleeschkouwer, en Cail- liau Emma, zonder beroep. Vandamme Victor, 81 jaren, zonder be roep, weduwenaar van Prevost Reine, Boomgaardstraat. Patou Charles, 85 jaren, jachtbewaker, weduwenaar van Huyghe Rosalie, St. Pie- ters buiten. Godelier Hortense. 70 jaren, zonder beroep echtgenoote van Wullems Charles, Lange Thouroutstraat. Mieroo Philomène, 42 jaren, zonder be roep, echtgenoote van Baeckelandt Charles, Rijselstraat. Odent Louis, 85 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Timmerman Victoria, Diksmudestraat. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk 1. vrouwelijk. 1. G E B OOR T E N. Mannelijk 5. Vrouwelijk 4. HUWELIJKEN. Emile Arneye, geneesheer te Gits en Lucie Devos, rentenierster te Poperinghe, Jules Verwaerde werkman en Eugenie Riem, werkster beide te Poperinghe. Henri Rooms, schoenmaker en Marie Claeys dag loonster, beide te Poperinghe. Alphonse Bonauelle werkman en Marie Beddeleem, kleermaakster, beide te Poperinghe. Ho- noré Polley dienstknecht en Eudoxie Saesen, dienstmeid beide te Poperinghe. Camille Couwet, werkman en Julie Bevernage werk ster, beide te Poperinghe. Honoré De- rycke, smidsgast en Helene Techel, werk ster, belde te Poperinghe. Sterfgevallen. Jules Questroy, soldaat, 22 jaar, overleden te Mechelen. Vandenkerckhove Sophie 80 jaar, zonder beroep, weduwe van Charles Vermeulen, Wijk A. Besem Jules, onge huwd 48 jaar, facteur in hoppe, Noordstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 1. en de wijze waarop men ze het best kan bestrijden. Geschiedenis en aard der ziekte. Gedurende de zomers van 1889, 1890 en 1891 hebben wij in de provincie Oost-Vlaan- een zeker getal proeven genomen, ten einde te onderzoeken in hoever men tegenwoordig de zoo geduchte aardappelplaag kan voor komen of bestrijden, met behulp der jongst aanbevolen middelen. Zooals men weet, staat de aardappelplant bloot aan verscheidene ziekten, waaronder de gevaarlijkste, alge meen bij de landbouwers kortweg de «plaag» of de «ziekte» geheeten, veroorzaakt wordt door eene microscopische woekerzwam, de Peronospora of Phyloplithora infestans, die eerst de bladen en stengels aanvalt en ze onder gunstige omstandigheden op weinige dagen vernielt, om daarna in den grond ook de knollen aan te tasten en te bederven. Daar het hier hoofdzakelijk ons doel is de uitslagen onzer proefnemingen mede te dee- len, en tevens de noodige onderrichtingen aangaande de doelmatigste toepassing der beproefde methoden uiteen te zetten, zullen wij in geene bijzonderheden uitweiden over den aard der ziekte evenmin ais over de treurige geschiedenis der ellende, welke zij bij hare eerste verschijning onder onze lan- delijke bevolking vervekte. De rampzalige hongersnood, die in 1845 Vlaanderen zoo vreeselijk teisterde, ten ge volge van de groote verwoesting der aard appels door deze noodlottige «plaag,» is bij velen onzer tijdgenooten nog niet uit het geheugen verdwenen. Geene pen vermag een gedacht te geven van het lijden onzer ongelukkige buitenliedenpiemand is in staat al het vreeselijke en al het hartver scheurende hunner ellende te beschrijven; men moet er ooggetuige van geweest zijn, om te weten door welke grove middelen ze de natuur trachten te bedriegen, 't is te zeg gen, den honger te stillen waaronder zij be zwijken." Zoo schreef men in 1845 over de wreede gevolgen, welke de aardappelziekte, door de Peronospora veroorzaakt, na zich sleepte. Maar niet alleen in Vlaanderen, ook in gansch het Noord-Westen van Europa werden toen de aardappelvelden door die woekerzwam erg aangetast, bij zoover dat op vele plaatsen de aardappeloogst bijna to taal verloren ging. Het schijnt dat in 1845 de aardappelplaag, door langdurige regens begunstigd, zich het eerst in de omstreken van Kortrijk ver toonde, op bet einde der maand Juni. Vandaar verspreidde zij zich weldra over gansch Vlaanderen, Antwerpen en Brabant, om verder den Rijn en het Noorden van Duitschlaud te bereiken en vervolgens in Schotland en Ierland re dringen. Middelerwijl breidde zij zich in 't Zuiden over Frankrijk, Zwitserland en Italië uit, zoodat al de voor naamste Europeesche landbouwstreken bet zelfde jaar door die kleine woekerzwam onberekenbare verliezen ondergingen. Het valt evenwel niet te betwijfelen dat deze noodlottige ziekte zich reeds vroeger bij de aardappels vertoond had, zonder nochtans de aandacht van geleerden en landbouwers veel op zich te trekken, daar zij in den be ginne slechts onbeduide schade aanrichtte. «Het kwaad besond sedert 1843het bestond zelfs in Belgiëaldus schreef Ch Morren, een geleerde, die zich toen door zijne studiën over de aardappelplaag zeer verdienstelijk maakte. (Vervolgt) De datum der plechtige opening blijft be paalt op 24 April a. s., 't is te zeggen op den zaterdag na Pascben. Stellig is het echter, dat alsdan alles nog niet zal gereed wezen; maar dat is het liedje van alle tentoonstellingen.- Groote feesten in 1897 te Brussel. Tijdens de Tentoonstelling. Het feestcomiteit der Wereldtentoonstel ling van 1897, hield gisterennamiddag eene zitting en stelde voorloopig het volgende programma op: 24 April. Militaire fakkeltocht ter gelegenheid van de opening der tentoonstel ling. 25 April. Vuurwerk. 16 Mei. Uitvoering op de Groote Markt, ten voordeele van de Kinderen-Mar telaars en van de Hulpkas voor ongevallen aan het werk, van de kantate gekomponeerd door M. Gilson voor de opening der ten toonstelling. Verlichting der plaats. 17 Mei. Bloemenfeest. Versiering der Louisa-laan Juni. Opening van den wedstrijd voor samenzang, harmonie en fanfaren, welke zes achtereenvolgende Zondagen duren zal. Eerste uitgang van den grooten stoet, waarvan de aard nog niet bepaald werd vastgesteld. Er bestaan nog vier ontwerpende Klok ken en de Elementen, twee opvattingen van den kunstschilder Den Duyts: de Uit vindingen der eeuw, van MM. Duyck en Crespin en de Nijverheden, van M. Jubaan Dillens. De stoet der Klokken, waarvan M. Buis de eerste het gedacht opvatte, schijnt de meeste kans te hebben. Juli. Onafhankelijk-van het gewoon programma der kermis van Brussel en der nationale feesten, zou er eene merkelijke uitbreiding gegeven worden aan den stoet der volksspelen. Inhuldiging van het gedenkteeken Rogier. Patriotisch feest, met de medewerking der burgerwacht van het leger en der sociëtei ten van oud-onderofficiers. Stoet der vaandels. Versiering van de Congreskolom en van de wijk Onze-Lieve-Vrouw-ter-Sneeuw. 's Avonds, in het park, levende tafereelen, Drame d'ANDRÉ THEURET. Vaudeville en 3 actes. Art. 1. Er zal maar eene categorie van honden zijn. Art. 2, De inleg is bepaald op 2 fr. per liond en 0,25 centiemen per rat. Art. 3. lederen hond zal eene zelfde hoeveelheid ratten te dooden hebben. Art, 4. De speler mag zijn hond aanwakkeren maar aan de mat niet raken. Art. 5. Alle onvoorziene gevallen zullen door de Commissie onwederroepelijk beslist worden, Overlijden®.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2