STADNIEUWS. AVIS. Examen. Maatschappij Oud-Pompiers. Vereenigde muziekanten der Oud-Pompiers. Symphoniemaatschappij. Vlaamsche Ster. Maatschappij Burgerwacht Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. De Aardappelplaag door nij veraars en financiers gekoes terd die uitsluitelijk met stoffelijke interesten ingenomen zijn. Doch men zou het politiek en verstandelijk Bel gië niet moeten kennen om aan de mogelijkheid van eene dergelijke ver smelting te denken die in eenen en kelen bond onverzoenlijke tegenstre vers zou vereenigen. Ook zou die versmelting een strik voor de liberale en progressistsche elementen wezen die in den schoot der nieuwe partij door de katholieke en bewarende elementen zouden opgeslorpt en ver nietigd worden. Hieruit volgt dat om uit dien ne- teligen toestand te geraken waarin wij gedompeld zijn, het eenige mid del de evenredige vertegenwoordi ging is, die, de oude kaders onge schonden latende, aan de liberale partij een rechtmatig deel van invloed zal terug geven en onze instellingen versterken met hun eenen dubbelen grondslag te verzekeren. Alzoo ondersteund, zullen zij on wrikbaar zijn. Met integendeel tot de vernieling van het liberalism, van zijnen geest en zijne werken woedend te werk te gaan, speelt het katholiek gouverne ment een uiterst gevaarlijk spel. Het bereidt met eigene handen eene samenspanning bestemd om het neer te vellen, samenspanning welke li beralen en socialisten allen in den eerste als monsterachtig aanzagen en die zij zullen eindigen met onmis baar te oordeelen voor het behoed van de gewetensvrijheid, de kost baarste van alle, alsook de verwe zenlijking van den verstandelijken vooruitgang, de zuiverste en de on misbaarste van alle voor den voor uitgang der beschaving. II paraitra sous peu un guide illustré pour la ville d'Ypres et les environs. Les hóteliers, cafetiers, voituriers, négo- ciants, etc., qui désirent être recommandés aux étrangers, sont priés de s'adresser pour tous renseignements chez CH. DEWEERDT, Hue de Lille, 59, Ypres, avant le 'premier Décembre prochain. Le guide comprendra environ 75 pages de texte et de photogravures. II sera tiré a 5000 exemplaires qui seront vendus proba- blement de 1 franc k 1 franc 50 centimes. Son format sera de 13 c. sur 20 c. en hau teur. Prix de l'annonce 1 page entière15 francs 1/2 page8 francs 1/4 page5 francs Les annonciers peuvent, rédiger eux-mê- mes le texte de leur annonce. Celle-ci donne droit k une mention spéciale la rubrique des renseignements dans le corps du livre. S'ils sej fait des édittons ultérieures, les annonces y seront reproduites. Mijnheer LEOPOLD MERGHELYNCK, zoon van onzen arrondissements-commissa- Y' en oud leerling van het afgeschaft stads- -r^legie, komt met succes zijn laatste .Xtl nen van Doctoraat in de rechten af te leggen. 't Is, met de bijzondere examens van in gang in de diplomatieke loopbaan, het vier de dat M. Mergheiynck dit jaar afgelegd heeft. Wij bieden den jongen doctor en zijne achtbare ouders onze beste gelukwenschen aan. Irekking van 2 November 1896. Uitslag der uitgekomen en terugbetalende nummers. 35 91 137 165 166 191 203 223 Het Concert tabagie gegeven door deze maatschappij kan. door onverwachte om standigheden geen plaats hebben. (gevezen Koorzangmaatschappij). Donderdag 12n dezer, om 8 1/2 ure 's avonds, geeft deze maatschappij een luister rijk CONCERT-TABAGIE, in haar lokaal De Beurs Cartonstraat. Ziehier 't programma le DEEL. Op Zondag 15n November biedt de too- neelmaatschappij De Vlaamsche Ster ha ren inschrijvers en het publiek de 2de ver tooning aan van het wintergetij. Op het pro gramma komen EEN ANARCHIST. DE ONGELUKKIGE SCHOENEN, 'T IS UIT LIEFDE, Het zal weeral eene kluchtige en puike verlooning zijn, die de Sterrelingen zullen geven. Wie eeDen aangenamen avond wil doorbrengen, weze op zijn post. Begin om 5 1/2 ure juist. Men kan een abonnement bekomen bij K. Deweerdt, Rijselstraat, 59, Yperen. Schieting van 5 November 1896. Boedt Leon 25 25 25 25 25 125 Vantholl H. 25 25 20 25 25 120 Ligy Albert 25 25 20 25 25 120 Gaimant A. 25 20 25 20 25 115 Sacré Th. 25 25 20 20 25 115 Deweerdt Ch. 25 25 20 20 25 115 Vermeulen H. 25 25 25 20 20 115 Butaye Emile 20 25 20 25 20 110 Masschelein A. 25 25 20 20 20 110 BURGERSTAND van den 30 tot den 6 November 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 10. Huwelij ken Merveillie Auguste, daglooner en Maerten Silvie, huishoudster. Overlïj dens. Dewulf Antoine, 82 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Lange Thourout. Bossaert Auguste, 50 jaar, vleeschhouwer, ongehuwd, Meenestraat. Sches Adélaïde, 89 jaar, zonder beroep, weduwe van Thiebaut Henri, Bollestraat. Staessen Hélène, 27 jaar, zonder beroep, echtgenote van Verhaverbeke Emile, de Stuersstraat. Einders beneden de 7 jaar. Mannelijk 1. vrouwelijk, o. --♦ De zitting van den gemeenteraad. Het stadsbestuur in overtreding der wet! Eindelijk is onzen gemeenteraad bijeen gekomen, dit is nu juist de vierde zitting die gehouden is geweest in geheel het jaar! Schoon bewijs niet waar van den vlijt en den iever waarmee de meerderheid van den raad de stadszaken behertigd. De zitting die op zekere oogenblikken zeer hevig was werd door een talrijk publiek bij- gewoont. Het eerste punt van het dagorde was de herstemming der 95 opcentiemen waarmee de lastenbetalers van Poperinghe begiftigt zijn. Dit is een soort cadeau lijk veel andere welke wij aan ons katoooolijk bestuur te danken hebben. Onder al de steden van Vlaanderen heeft Poperinghe de eer het meest contributiën te betalen, ook de inwo ners hebben dank aan de katholieke bestuur ders voor zulke eer, want hoe meer zij ge topt zijn, hoe schooner manifestaties zij aan hunne uitbuiters inrichten; Mijnheer Felix van Merris, den uitstekenden gemisten ad- vokaat die onze stad omtrent een millioen schulden heeft opgelegd en toch volksver tegenwoordiger werd gekozen weet daarvan te spreken zooals mijnheer Georges Lebbe (wie is hij?) onzen gouwraadsheer die nooit voor Poperinghe iets gedaan heeft of iets kan doen. Welnu beide helden werden door dui- zende sukkelaars opgehemeld en in triomf geleid. Ziedaar hoe verre het fanatism een volk kan brengen, misschien zal den tijd komen dat de verkwezelde Poperingnaars hunne uitbuiters zullen groeten lijk destijds de Romeinsche slaven hunne meesters Mo- rituri te salutant 1 Ook wij zijn verwondert dat de 95 opcen tiemen die M. Felix en zijne kliek ons ge schonken hebben, nog jaarlijks door den ge meenteraad moeten goedgekeurd worden,'t is immers nutteloos aangezien de vier vijfden der boeren daarmee tevreden zijn Maar de wet wil het zoo. Zoodus dat er op die 95 opcentiemen op nieuw moest gestemd wordendoch de vijf onafhankelijken die in den raad zetelen heb ben gevraagd om eerst den geldelijken toe stand der stad te kennen vooraleer de op centiemen te stemmen, des te meer de wet dit aan burgemeester en schepenen oplegt telkens er nieuwe leden in den raad gekozen worden. Op deze aanvraag zijn de poppen aan 't dansen gegaan, want schepen Felix en Stanislas en wilden daaraan niet toegeven en wanneer men hun zegde dat de wet hun daartoe verplichte, gaf M. Vandenberghe eenvoudiglijk voor antwoord dat de wet zoo veel voorschrijft die niet uitgevoerd wordt! En daarmee was het ponctum en er werd gestemd; natuurlijk de zienswijze des heeren schepen werd goedgekeurd met acht stem men tegen viif, darr niet een lid der meer derheid, op deze nochtans billijke aanvraag met de minderheid stemde. Daarop ver klaarde M. Schaballie dat de minderheid in beroep bij den gouverneur zal gaan aange zien het schepenkollegie in deze zaak de wet te buiten gaat. Daarna werden definitief de 95 opcentiemen gestemd met nog eens acht stemmen tegen vijf (meerderheid tegen minderheid). Het tweede punt van het dagorde was eene vraag tot toestemming aan den raad voor het verkoopen van een zekeren grond, welk het schepenkollegie reeds langen tijd verkocht had en die zelf reeds bebouwd is. M. Schaballie deed daarop uitschijnen dat het geheel zonderling is de toelating te vra gen om iets te doen dat reeds gedaan is; gij vraagt ons zegde hij om eenen grond te mo gen verkoopen en gij hebt hem reeds sedert verschillige maanden verkocht aangezien er op dezen grond reeds gebouwd is1 Ver schillige conseillers en geheel het publiek onthaalden met een schaterlach deze wel gepaste opmerking, waarop schepen Van denberghe niet wist wat antwoorden. Het belangrijkste der zitting was daarmee voorbij buiten eene hevige loslating van den conseiller Devos (René voor de boeren 1) die met de vuisten geweldig op tafel donderde is het overige der zitting rustig afgeloopen. Het ontslag van M' Marquis. Met verwondering heeft iedereen verno men dat M. Marquis die in den gemeenteraad onlangs werd gekozen met de lijst der demo- kraten zijn ontslag heefi ingediend. Deze handelwijze is zooveel te zonderlinger daar M. Marquis opal de punten met de minder heid heeft gestemd. In 't algemeen beweert men dat dit ontslag veroorzaakt is door de geweldige drukking door geestelijken en klerikale kopstukken gepleegt, alle profijten werden hem ontrokken, zelfs het armbestuur der stad bestelde bij hem geene levering van brooden meer. Ziedaar welke schandelijke middelen in gespannen worden door de fanatieken die over Poperinghe willen meester blijven; en zeggen dat degenen die zoo handelen, niet aarzelen het geld van den arme tot kies wa pen te gebruiken zich durven kristenen noemen I Het ware niet mogelijk verder spotte drijven met de plichten welke de eenvoudi ge reehtveerdigheid oplegt. Maar t is voor 't welzijn en dan wordt alles hen toegelaten, zelfs aan de dischmees- ters die eerst voor hunnen winkel zorgen. van don 29 tot den 5 dezer maand, G E B OOR T E N. Mannelijk 5. Vrouwelijk 5. HUWELIJKEN. Alfons Dartois, smidsgast en Emma Ser- gier, werkster, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Battheu Juliana, 54 jaar, herbergierster, fccbtgenoote van Petrus De Byser. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 1. en de wijze waarop men ze het best kan bestrijden. Geschiedenis en aard der ziekte. Op het einde der XVIIU6 eeuw werden de aardappels reeds erg door eene zekere ziekte aangetast, bij zoover dat in 1779, de kassei- rij van Audenaarde eenen prijs van 300 gul den uitloofde voor de beste verhandeling over het uitsterven der aardappels en over de middelen om dit te verhelpen. Toen had men 't evenwel met eene ziekte te doen van geheel anderen aard, namelijk de krolof de hrulziekte, gewoonlijk St-Anlonius- vuur geheeten, die tegenwoordig nog be staat, en waarvan de oorzaken "veel min be kend zijn dan deze van de zoogezegde plaag welke laatste alleen het voor werp onzer proeven heeft uitgemaakt. Ofschoon sommige geleerden het reeds ern stig vermoeden en uitstekende mannen, zoó- als Payen en Morren, dit vermoeden zelfs op krachtige bewijsgronden hardnekkig verde digden, was men in 1845 nog niet overtuigd dat de oorzaak der aardappelziekte wel inderdaad aan eene woekerzwam moest toe geschreven worden. De eenen, zegde toen de uitstekende kruidkundige, J. B. Dumortier, hebben de oorzaak der ziekte aan microscopische kerfdieren (insecten) toe geschreven anderen aan woekerzwammen; nog anderen aan de ontaarding der soort, die herzaaid moet worden; eindelijk hebben verscheidene geleerden er het uitwerksel in gezien van eenen met doodende zouten be laden regen of van electrische werkingen naar het schijnt mij gemakkelijk aan te toonen dat men tot heden de ware oorzaak der kwaal niet heeft aangeduid. M. Du- mortier zelf meende de ziekte van 1845 te mogen vereenzelvigen met de krolziekte cloquevan 1778, en had dus, evenmin als vele andere geleerden zijns tijds, de waren aard der aardappelplaag begrepen. Vele middelen werden toen met min of meer goed gevolg voorgeschreven om de ziekte tegen te werken, maar zonder echt duurzame uitslagen op te leveren. De oor sprong of de ware oorzaak der ziekte niet bekend zijnde, waren al die middelen op willekeurige denkbeelden of op oppervlak kige waarnemingen gesteund, waardoor .zij van zelf in de praktijd schipbreuk moesten lijden. Eerst later, dank aan de voortgezette onderzoekingen met behulp van den micros coop, erkende men eindelijk in de aanwezig heid eener woekerzwam, namelijk de Pero- nospera infestans, den waren geesel, die zoo hard op den landbouw drukte. Deze kleine woekerplant, schier onzichtbaar voor het bloote oog, put al de kracht harer ver nielende werking op den aardappel, in het i tl JS 1. Ouverture de la MUETTE DE PORTICI (Symphonie) Auber. 2. PROLOGUE DE PAILLASSE L. Cawllo. chanté par M. Haemelynck. 3. a) MENUET Waelput. bDIVERTISSEMENT SUR UN MOTIF DE SIVORI Beyer. 4. Cantabile ds PATRIE chanté par M. Haemelynck. Galadilhe. 2e DEEL. 5. FANTAISIE SUR LE PETIT DUC (Symphonie) Lecocg. 6. ROMANCE DE DON PASQUALE Donizetti. chanté par M. Haemelynck. 7. aSERENADE ESPAGNOLE Demol. b) gavotte Demol. (Symphonie). 8. PENSEE D'AUTOMNE, mélodie Massenet. chantée par M. Haemelynck. 9. FEUILLES DU MATIN, Valse (Symphonie) J Strauss, Blijspel met zang in 1 bedrijf door Palmer-Tutrcan. Blijspel met zang in 1 bedrijf door C. Devisschere. Blijspel met zang in 1 bedrijf door Teirlinck-Styns. (1ste Vervolgj.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2