In en rond de Kamers. STADNIEUWS. AVIS. Waterkasteel. Onze scholen 67 duizend ballekens. Terug van den Congo. Gedeeltelijke tentoonstelling van Chrysanthemen. Gevecht Maatschappij Oud-Pompiers. Burgerlijke decoratie. Maatschappij Burgerwacht Kemmel. Poperinghe. Met of tegen dank zullen eerstdaags ander ministers het voorbeeld van generaal Bras- sine volgen en hun ontslag nemen. Er wordt verzekerd dat eenige leden der bijzondere kommissie, gelast met de herzie ning van het reglement der Kamer, zullen voorstellen wanneer een representant door den voorzitter tot de orde geroepen wordt, de redenen daarvan te laten drukken en aan plakken in al de gemeenten van het arron dissement van den wederspannige, op de kosten van dezen laatste. In geval het lid weigert die onkosten te betalen zal er beslag gelegd worden op zijn parlementaire ver goeding. II paraltra sous peu un guide illustré pour la ville d'Ypres et les environs. Les hoteliers, cafetiers, voituriers, négo- ciants, etc., qui désirent être recommandés aux étrangers, sont priés de s'adresser pour tous renseignements chez GH. DEWEERDT, Rue de Lille, 59, Ypres, avant le preinier Décembre prochain. Le guide co^nprendra environ 75 pages de texte et de photogravures. II sera tiré a 5000 exemplaires qui seront vendus proba- blement de 1 franc 1 franc 50 centimes. Son format sera de 13 c. sur 20 c. en hau teur. Prix de l'annonce I page entière: 15 francs 1/2 page8 francs 1/4 page5 francs Les annonciers peuvent, rédiger eux-mê- mes le teste de leur annonce. Celle-ci donne droit a une mention spéciale a la rubrique des renseignements dans le corps du livre. S'ils se] fait des édittons ultérieures, les annonces y seront reproduites. Lange reeds stoefen de kadodders met het overvloedig, gezond en zuiver stadswater, dat het nieuwe zuiveringsstelsel ons geven zal. Men heeft onze stad wel nagenoeg een miljoen schuld op den nek geschoven, maar of ons water nu beter zijn zal, dat is andere peper. Reeds ruim 14 dagen zijn de zuive ringskommen boordevol water, de ketel van 't waterkasteel gevuld en de stoomtuigen in volle werking en de eenige uitslag tot nog toe verkregen is dat het water nog nooit vuilder en onbruikbaarder was dan nu. Zal het anders toegaan, wanneer heel de peper- duren boel heelemaal in werking is? Dat zal de tijd uitwijzen doch wij twijfelen er groo- telijks aan en vele vakmannen met ons. Sedert het nieuw waterkasteel bestaat, hebben sedert lange jaren nooit meer zon der water geweest, 't Is belachelijk, geene weken gaan voorbij, dat wij geen twee of drie dagen zonder water zijn. 't Is een pro per affaire, en dat zal honderd en honderd duizenden frankskens kosten aan de nee- ringdoeners. Nu proficiat! de kiezers hebben het zoo gewild. Tijdens de bespreking der schoolbegroo- tingen hebben onze leeuwkes eens eene mooie comedie te meer gespeeld. De kristen demo- craatïlW Yanderghote vroeg of beter was opgelegd te vragen hoe het stond met de bevolking der stadsknechtjesschool. De heer Burgemeester, de rollenverdeeler in derge lijke vertooningen, antwoordde met een glan zend gelaat dat het getal leerlingen daar van een 40tal verminderd was. Maar wat hij. zich wel wachtte er bij te voegen, 't is datjfzulks voortkomt uit het wegtrekken der weesjongens uit die school, waar zij een dergelijk onderwijs genoten, om ze in het weezengesticht te beter te kunnen cretini- seeren. Derwijze tracht hij het volk wijs ^r? te maken, dat onze jongensschool het ver trouwen der ouders niet meer geniet 1 Zij kunnen spijts alle noemelijke en onnoeme lijke middelen onze goede scholen nht ont volken en hunnen haat zoo verre dat zij tot zulke streken hunne toevlucht nemen om te trachten onze scholen bij de ouders verdacht te maken. 't Is belachelijk en armzalig tevens. In de laatste raadszitting was de schijven- dans weeral volop aan den gang. Sinds de hervorming, lees ontreddering, onzer brand weer, verkwistten onze felle kleppers daar voor niet min dan 67 duizend ballekes, een bagatelleke, zooals men ziet. En toch kon het daarbij niet blijven. J.l. zaterdag stemden die grrrooote hervormers weeral 1600 fr. voor eene nieuwe spuit en 3206 fr. voor nieuwe muziekspeeltuigen. 't Is lijk 't spreken niet weerd? Die spaarzame 1? mannen gaan er gemakkelijk door; 't is toch jan en alleman, die 't uitzweeten zal. Af dokken maar, immer tot aan den elleboog in den zak schieten, brave lastenbetaalders, dat willen de godzalige jappers, die eenige zwakke geesten, een handvol karakterloo- zen, ter wille van wat goudstukken ons op gedrongen hebben. Zondag morgend is het groot schip VEd ward Bohlen, komende van den Congo in Antwerpen toegekomen, waarmede de hee- ren Alexandre Delcommine, Nestor Ponthier, Thierry, Pochon, Emile Brunfaut, Brassens, en Greusse, ingescheept waren. De heer Bomard, statieoverste in den Congo, is ge storven de kusten van Afrika verlatende. Het is de vierde reis dat M. Emile fBrun- faut gedaan heeft, wij zijn gelukkig hem in volle gezondheid in zijne goboortestad te zien terugkomen. Tot nu toe is M. Brunfaut nog altijd van gedacht terug naar den Congo te keeren. Hij is een der oudste leden die naar den Congo vertrokken zijn, zijn eerste ver trek had plaats in Juni 1882. De Hofbouw maatschappij van het arron dissement Yperen heeft op Zondag 15 en Maandg 16 dezer hare gewoone jaarlijksche tentoorstelling van Chrysanthemen gehou den, in haar lokaal de Getemde leeuwen, die jammer door de beperkte plaats de uit gestalde loten hun luister en schoonheid niet geven die zij hadden kunnen in ruimer plaatsen beramen. Maar voor den aandachtigen bezoeker was er een oprechten vooruitgang te vinden; voor in't voorbij gaan maar eenige aan te stippen zeggen wij de frischheid der bloemen van het heerlijk lot, planten tentoongesteld door M. L. Dae- ninck, hovenier bij Mme Dussillon alsmede de buitengewone groeikracht der planten. De planten van M. V. de Codt in kleinder gestalte, maar beter geschikt voor in de woonplaatsen te verblijven waren ook zeer merkwaardig, en toonen dat den hovenier M. J. Poot op de hoogte is om hunne be stemming te verheerlijken. De tafelgarniture, twee gerben en een middelstuk doen eer aan M. Appels, hove nier bij M. Ph. Vanden Berghe, niet alleen voor de goede smaak waarmede zij vervaar digd waren maar ook voor de schooneen welgevormde bloemen die ze bevatten, een lief en welgemaakte witte bloemtuil verhoog de nog de voorgenoemde voorwerpen. In het midden der zaal zag men een groep sierplanten tentoongesteld door M. Henri Druant, hovenier op Kersekenshove bij M. Janson, Zillebeke, die door hunne schoone groene kleur, de goede zorgen toonde die zij genieten. Maar hetgeen eene bijzondere melding verdiend is het lot Orchideën van Mm8 Dus sillon, hetwelk door de groote bloemen die door de onderstaande varen (fougëres) om zoo te zeggen op een groen tapijt gedragen werd, een verrukkend uitzicht opleverde, noch te meer daar de orchideën aan het dagorde staan en al die zich eenigszins ge negen voeld voor de flora niet kan nalaten zich aan die afgoden te onderwerpen, bijzon derlijk daar het de eerste keer was dat der gelijke planten te Yperen tentoongesteld werden. De benedenzaal was behouden voor fruit en groensels, waarbij eene bijzondere schoo ne verzameling van 16 soorten druiven moe ten bewonderen van de vooreen genaamde M. Ph. Vanden Berghe; ook het lot groensel van L. Demarez van Vlamertinghe en de verschillende verzamelingen van groenten zooals, wortelgewassen, peulvruchten, (100 variëteiten) sellery van een reusachtige ge stalte, toonen genoegzaam de bekwaamheid van hunnen kweeker Aloïs Beele, hovenier te Zillebeke. De appels van de heeren Delie en Legein waren zeer lustwekkend en de peeren van M. Veys deden den bezoekers waterbekken. M. Van Winsen, hofbouwer en voorzitter der maatschappij had weten partij te trekken van een schoone verzameling groene sparre planten in pot (40 soorten) waarmede hij de hoeken versierd en den gang in een groenen tuin had hervormd, Wij hebben met genoegen bestatigd dat de heeren inrichters geen moeite sparen om den moed en ijver der brave hoveniers aan te wakkeren en de liefde voor hofbouw bij de liefhebbers te ontsteken. Dat zij onze gelukwenschen ontvangen. Een prachtige tombola geschonken door Mmo Dussillon en de heeren Ph. van den Berghe, Van Winsen, Delie en Veys, sloot de tentoonstelling. Zondag avond, op den boulevard Malou kregen een drietal piotjes ruzie voor eene deerne, twee walen trokken hunne bajonet en staken den andere, een vlaming, dwars door de hand en in de zijde. Hij verloos zeer veel bloed. Een dokter in de buurt wonende werd geroepen, maar weigerde zijne hulp te verleenen, zeggende, gaat naar een dokter van den troep 't is zijn werk, hoe mensch- lievend niet waar!! Al spoedig werd er in allerlei een ander dokter geroepen, gaf hem de noodigste zorgen en op eenen kruiwagen voerde men hem dan naar 't krijgsgasthuis. Morgen Zondag 22n dezer, ter gelegenheid van St<s Cecilia, uitgang van 't muziek, ten 11 ure 's morgens, uit 't lokaal de Zalm. Door koninklijk besluit van 9 November is de burgerlijke decoratie toegekend aan de heeren onder-offlcieren en officieren der Bur gerwacht van Yperen, waarvan de namen volgen. Burgerkruis van 2° klas: M. A. Hof, Lieut' M. H. Vantholl, betaalmeester. Medailiie van 3" klasaan M. Rotiers J. adjudant. Schieting van 19 November 1896. Legon Em. 25 20 25 25 25 120 Froidure R. 15 25 25 25 25 115 Minnekeer 20 25 20 25 25 115 Vandevyver L. 25 20 25 20 25 115 Masschelyn 20 25 25 25 20 115 Ligy Albert 25 20 25 25 20 115 Deweerdt Ch. 25 25 25 20 20 115 Nolf Ernest 25 15 25 25 20 110 Vermeulen H. 25 20 20 25 20 110 Een artikel over de Vertooning der Vlaam- sche Ster, ons te laat toegekomen, zal maar binnen acht dagen kunnen overgenomen worden. BURGERSTAND van den 13 tot den 20 November 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 7. Vrouwelijk id. 7. Hu weli j ken Victor Jules, hovenier, en Pareyn Emma, dienstmeid. Overlij dens. Devos Amelie, 76 jaar, zonder beroep, we duwe van Schoonheere Karei, Tichelstraat. Bervoet Rosalie, 68 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Lombardstraat. Coffyn Emérence, 38 jaar, kantwerkster, ongehuwd. Zaalhof. Lesage Clemence, 71 jaar, herbergierster, echtgenoote van Borreman Simon, Lange Thouroutstraat. Pollée Nathalie, 50 jaar, kantwerkster, echtgenoote van Moreels Emile, Gouden Ko nijnenstraat. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 0. Te Kemmel gaf de poester (koeienbezorger zaadkoeken aan het hoornvee. Hij miste en gaf koeken voor landvette bestemd. In den nacht waren reeds 5 koeien op de 7 aan ver giftiging bezweken. Die landlieden zijn daar door heelemaal geruineerd en totaal on troostbaar. De heropening van het tooneeljaar. Nauwlijks is den wintertijd daar, en reeds hebben onze ijvervolle tooneelmaatschap- pijen beide twee prachtige vertooningen ge geven. De Langhoirs- Victorinen hebben het tooneeljaar ingesteld met de heropvoering van het mooi drama De man met de Wassen Beelden waarmee zij over zes jaren zóóveel bijval bekomen hebben. Stellig is het dat de maatschappij zich als dan rijker bevond in tooneellisten dan heden voor het uitvoeren van dergelijke meester stukken, niettemin ons dunkens deze opvöi ringen zijn niet beneden de voorgaande gei bleven, hetgeen genoeg bewijst met welken' ijver de Victorinen het stuk ter studie heb ben gebracht. Voor wat de vertolking betreft, d'heer E. Valcke schijnt ons al ware het mogelijk de rol van Frits Horner met nog meer talent dan over zes jaren gegeven te hebben. D'heer A. Bruynooghe had eene moeilijke partij voorhanden; de personadje van Rodille dien hij weder te geven had is weldra de bijzonderste van het stuk en daarbij zeer ondankbaar, des te meer daar deze rol in de eerste opvoering op uit stekende wijze door den heer R. Allemon vervult was geweest. Doch den heer Bruy nooghe heeft zich goed van zijne taak ge trokken. De heeren R. Devos (Laridon) en ABlanckaert (Paul Vernier) schijnen ons min vooruitgang gedaan te hebben bij ver leden jaar, en wat de overige vertolkers betreft zij hebben in 't algemeen zeer hun best gedaan. Wij mogen dit kort verslag niet sluiten zonder eene welverdiende hulde te brengén aan de beroemde kunstenares Mev. Wanpyn van Brussel die zooals gewoonte hare kunst volle medewerking aan de Victorinen ver leende, waarlijk hoe meer dat zij haar bij ons vertoont hoe meer bijval zij aanwint. Mev, Verguit en d'heer P. Devos verdienen ook lof voor hunne medewerking. Een gul proficiat aan Voorzitter Vande- casteele. Op 9en en 10en November zijn het de Roeysche-Barbaristen die ons met twee merkweerdige vertooniDgen vereerd hebben. Het stuk Marie-Jeanne welk ook destijds door de tooneelafdeeling van het Willemsfonds is gespeeld geweest had eene aanzienlijke faam nagelatenwelnu de Bar- baristen hebben deze niet verhindert, inte gendeel, volgens algemeen gevoelen heb'oen zij het stuk evenwel dan het Willemsfonds opgevoerd. De heeren R. Vanden Broucke en Reniere, wederzijds tooneelmeester en voorzitter, verdienen zooveel te meer lof en eer daar zij dit zoo moeilijk drama schier uitsluitelijk met eene schaar opkomende acteurs hebben moeten uitvoeren, inderdaad buiten de heeren R. Vanden Broucke en J. Hauwen zijn al de andere vertolkers nieuw gekomen in de tooneelkunst en toch het mag gezegd worden allen hebben zich ruim zoo goed als oude kunstenaars weten van slag trekken, namentlijk de jonge heer G. Beddeleem die onder alle opzichten goed de rol van Apiani vervulde. Het blijspel Schildwacht, Dood en Duivel welk tot slot gespeeld werd, heeft het talrijk opgekomen publiek doen lachen zooals misschien nooit zoo hartelijk op den stadsschouwburg werd gelachen Aan den onvermoeibaren heer R. Vanden Broucke, reeds gemeld, komt wezentlijk het meeste deel toe in het succes welk deze twee vertooningen bekomen hebben. Hij is onbetwistbaar den volksgezinde tooneelkun- stenaar welk het publiek immer met ge noegen weerziet. Het uitgelezen orkest uit eenige leden der Philharmonie samengesteld en welk gewoon lijk de vertooningen op den stadsschouw burg opluistert is meer dan ooit op de hoogte dezer taak. Den knappe bestuurder E. Duflou weet gedurig nieuwe varias bij het reeds talrijke repertorium te voegen. Nauwlijks zijn deze vertooningen voorbij en reeds hebben de Barbaristen beslo- n -V-s i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2