Buurtspoorwegen. Handelskring. Brandweer. Ylaamsche Ster. Be Onvermoeibaren. Oud-Pompiers Fransch Tooneel. L'ABANDONNÉE Militaire school. Verdwenen. Maatschappij Burgerwacht Poperinghe. katholieken, waarmede zij zoo hoog oploo- pen. O! kristelijke liefdadigheid, wat zijt gij toc.-i miskend van dezen die de verwaand heid hebben alleenlijk in uwen naam te bandelen. Is dat waar? Welweters houden hier staan dat groote actionnarissen der buurtspoorwe gen met handen en. voeten werken, zich de zolen van de schoenen loopen en alles be proeven om de ontworpen lijn, die tusschen Rijssel, Armentières, Yperen, Diksmuide en Nieuwpoort een rechtstreeksche en snelle gemeenschap daarstellen zou, te doen van de hand wijzen en verwerpen. Zij zouden, schijnt het, dolgraag eenen buurtram opdringen. Moest dat echter ge beuren, dan zou er maar een kreet van ver ontwaardiging uit aller borsten opstijgen, omdat het algemeen belang zoo deerlijk zou onder de voeten vertrappeld zijn. Heden, echter, ziet men maar al te dik wijls dat de mooiste ontwerpen van gemeen schapswegen verworpen worden, dank aan kleingeestige kwesties van personen en bij zondere belangen, die men niet krenken durft. Dat, evenwel, gebeurt altoos ten na- deele van iedereen. Zal dat met ons weeral het geval zijn 't Is erg te vreezen, want on ze leeuwen in de kamers laten maar alles begaan, zonder ooit den godgewijderr bek te openen om protest aan te teekenen. We zijn wel geschoren, ga! Lang reeds stelt de Handelskring onzer s'ad alle pogingen in 't werk om de voltoo- ning van de vaart Yperen-Komen De verkrij gen en om eenen ijzerweg met dubbel spoor te bekomen tusschen Yperen en Diksmuide. De snelle gemeenschap met Yeurne, Nieuw- poort en de Zee, langs Diksmuide moet onzen handel heel voordeelig zijn. Onze godzalige vertegenwoordigers en senatoren deden er niets voor, hoewel zij reeds meermaals voor el' e kiezing bij hoog en bij laag beloofden den handel en de nijverheid hier te bevoordeeli- gen op alle mani Ten en heel zeker herop te beuren. Maar ja, beloven en woord houden is twee. Immers, die felle kleppers deden nooit anders dan het volk paaien met karre- vrachten beloften en rotte appelen. Ook be gint men hier algemeen in te zien dat men zich zei ven moet helpen en verzoeksshriften zij;.- naar de beide kajnys^g^ftt^veehwen zieu nu willen overtuigen wie er haakt naar die vo' rdeelige gemeenschapsmiddelen, zij be hoeven slechts eens de tallooze handteekens t lezen, die onder aan de verzoekschriften staan. Dat zullen zij zelfs niet,want zij vagen zoo fijntjes hunne botten aan de beste be langen van stad en arrondissement. Wij hebben dus zeven brigaden brandweer mannen, zes pompen, zestig muzikanten, twin tig hoornblazers en trommelaars met eene begrooting hooger dan die van het uit spaar zaamheid afgeschafte stadscollegie. O', die tristige bedri'gers, die schaamte- looze leugenaars 1 Werkman en burger berooven van het noodige onderwijs voor zijne kinderen, die naar eene mooie plaats in de samenleving uitzien, is dit geene euveldaad en is die mis daad niet dubbel zwaar, wanneer men het „'eld van den lastenbetaalder, dat zulke schoo- ne en verhevene bestemming had, verspilt om eenige klerikale kiezers, hongerige ma gen ingelijfd bij de brandweer te onderhou den' En dan, 't is op bet oogenblik dat de stad over eene drukking van een 20tal me ters beschikt, dat men brandspuiten bij koopt wanneer men gebruik maken kan van de watermonden 1 Is dat de overmaat niet van 't geld breken ,met hamers? Heel zeker, de belangen der schoone stad Yperen zijn in goede handen 1 3) 't Is uit liefde, door Terlynck-Styns. Deze drie blijspelen hadden niet beter kun nen opgevoerp werden, zijn met warme toe juichingen vain het zeer talriju publiek be groet geweest. Het stukje: Een anarchist is zeer lief, heeft goed behaagd en van het begin tot het einde toe de lachspieren aangeroerd. Het 2de/stukjeDe ongelukkige schoenen is een der stukjes waarin men doet zien hoe de arglistige vleiers pogen te leven ten na- deele der/domme hoogmoedige lieden, welke naar hef luisteren. De schrijver heeft zijne karakters goed ge schetst en het stuk zijne letterkundige even als zedjelijke waarde weten te geven. Daarin schetst hij de daadzaken van het dagelijksch leven: arglistigheid, onderkruiping, laag heid van den eenen kant, hoogmoed, ver waandheid, bijgeloovigheid langs den an deren. Wat daar vertoont wordt, heeft da gelijks plaats. Men draait en keert zich langs waar men denkt voordeel te trekken. Ziedaar de zedeles van het stux. De 3d8 stuk spant de kroonDaarin heb ben de heeren Delmotte, Deweerdt en Mejuf- fer Devers zich bijzonderlijk onderscheiden. De heeren Delmotte met zijne rol van ge- pensionneerden kapitein, K. Deweerdt met die van soldaat en Mejuffer Devers met die van dochter van den kapitein hebben nog eens bewijzen gegeven dat zij het tooneel machtig zijn. Eene bijzondere melding aan de jonge too- neelliefhebbers de heeren Ide, Kèrrinckx, Nevejans, Hustincx en Isaac, die slechts voor de tweede maal de planken betreden. Zij hebben zich meesterlijk uit den slag ge trokken. In ben mag de maatschappij hare hoop stellen voor de toekomst. Met zulke ieverige leden zal haar luister nooit ver- bleeken. Ja de Ylaamsche Ster zal blijven schitteren aan de kunstwereld en hare goede faam zal ongeschonden behouden worden. Deze jonge tooneelliefhebbers hebben veel bijgedragen tot het welgelukkan der ver tooning. Spreken van de heeren Dosveld en Creus ware overbodig. Zij zijn sedert lang genoeg gekend en gewaardeerd. Mejuffer Devers de talentvolle tooneel- speelster verdient lof voor de wijze waarop zij de tooneelspelers in hunne moeilijke rol heeft weten bij'te springen. De vooruitgang, dien zij op het tooneel doet, is verbazend. Eene tooneeliste van beroep ware daar niet beter op hare plaats Ook mag de Vlaam- sche Ster fier zijn zulke tooneelspeelster te wil meenen. Het muzikale gedeelte onder het bestuur van den heer Tasseel heeft zich insgelijks goed van zijne taak gekweten. Het heeft veel bijgedragen om de vertooning op te luisteren. Het publiek heeft de zaal verlaten met de zoete hoop de 3ie vertooning even goed te zien gelukken en eenen even schoonen avondstond te mogen genieten. Het is jammer, hoorde ik langs alle kan ten zeggen, dat de vertooningen der Ylaam sche Ster niet talrijker zijn. Oo Zondag 15 November 1896 gaf de maat- RchaoPÜ I)e Vlaamsche Ster hare tweede vertooning bestaande uit: E Een anarchistdoor Palmer Putman. 2) De ongelukkige schoenen door De Yis- schere. Het feest Zondag 1.1. door de dappere On vermoeibaren gegeven, mag met recht een puik feest genoemd worden. De ruime zaal der Beurs was proppens- vol, iedereen hield er aan, oud en jong, die knappe Turners in hunne oefeningen te be wonderen en toe te juichen. Het muzikaal gedeelte is zeer goed van stapel geloopen en de heeren die hunne me dewerking verleend hebben, zijn op de hoog' te hunner taak gebleven. Maar wat vooral de algemeene bewonde ring verwekte waren de kundige en alles zins moeilijke oefeningen der jonge Onver moeibaren. O zij hebben bunnen naam niet gestolen, die moedige jongelingen die, na enkele jaren, het zoo verre hebben weten te brengen dat zij niet meer behoeven te wij ken voor de beste turnersmaatschappijen van 't land en, zeggen wij het rechtuit, van den vreemde. De juistheid en den samenhang in al hunne bewegingen, de bevalligheid hunner oefe ningen d^den meermaals luidruchtige toe- I juichingen uitbersten en herhaald handge klap en bisgeroep begroette elk deel van het programma. Wij wenschen die moedige jongelingen ge luk om hunnen onvermoeibaren iever, dat zij op deze baan voortgaan en zij zullen wel haast de kroon spannen boven alle maat schappijen. Eere aan denbeer bestuurder G. Houzé, die zulke leerlingen weet te makeneere aan de mannen die zulke maatschappij on dersteunen; eere aan hen, die niets <r^r- waarloozen om leden aan te werven eriabor hun voorbeeld de moedige Turners tot vol harding aan te wakkeren. Het Dansfeest dat op deze schitterende oefeningen volgde was levendig en vroolijk. Oud en jong wilden toonen dat zij bij de Onvermoeibaren te huis waren en aarzel den niet een sprongje te wagen en eens ferm te flikkerbeenen. Nog eens, eere aan allen I Morgen zondag, om 7 ure 's avonds, geeft de maatschappij der Oud-Pompiers, aan hare leden, een luisterrijk Concert gevolgd van danspartij. Zie hier 't programma. le DEEL. 2e DEEL. s- EEN Kt NIER HET TWEE BEDDEN door M.M. G. Mailliard en Ch. Deweerdt. Geen twijfel of de zaal zal nogeens, gelijk gewoonte, te klein zijn. Woensdag aanstaande 2 December, geeft de fransche tooneeltroep onder 't bestuur van M. P. Esquier, eene luisterrijke vertoo ning bestaande in Pièce dramatique en 2 actes f,t' Wij raden de liefhebbers aan in tijds voor hunne plaats te zorgen daar er naar alle waarschijnlijkheid veel volk zal zijn. De Bestuurder, op aanvraag van de tal rijke liefhebbers, heeft besloten ten 7 1/2 te beginnen om voor 11 ure te eindigen, Prijzen der plaatsen: le pl. 2 fr. 2de pl. 1 fr. 3de pl. 50 centiemen. Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. DegrooteVandenpeereboomplaats. M. JAN DESCHACHT, zoon van den Be stuurder onzer middelbare school, oud-leer ling van het afgeschafte stadscollegie komt zijn overgangsexaam te onderstaan, tot het 2de studiejaar der 61e bevordering der artille rie en van den genie der militaire school. Verleden jaar met het nr 5 intreden bekleedt hij nu den 3" rang. Wij bieden hem onze rechtzinnigste ge luk wenschen. Sedert Vrijdagmorgen der verledene week is Julius Vandendriessche, sieraadschilder, spoorloos verdwenen. De man lijdt aan eene slepende ziekte en eene erge oogziekte te vens. Hij was dien morgen nog al gejaagd. Men heeft reeds opzoekingen gedaan in de vestinggrachten, denkende dat hij er zou kunnen in gesukkeld zijn. Men heeft echter niets ontdekt. Wat is er van den man, die eene vrouw en drij kleine kinderen achter laat, geworden? Niemand weet het. Men vreest evenwel het ergste. Legon Em. Boedt Butaye A. Butaye E. Deweerdt Ch. Vermeulen H. Froidure E. Gaimant A. 25 25 20 25 25 120 25 25 25 25 20 120 25 25 20 20 25 115 25 20 25 25 20 115 20 25 15 25 20 115 25 20 20 20 25 110 25 20 2,0 20 25 110 25 20 20 52 20 110 BURGERSTAND van den 20 tot den 27 November 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 3. Hu well j ken Debuigne Arthur, schoenmaker, en Folie bout Victorinë, rondlehrster. Godtschalck Arthur, daglooner, en Carlier Irma, kantwerkster. Verschelde Edouard, daglooner, en Car lier Leonie, kantwerkster. Cailliez Maurice, schilder, en Slimbroeck Gabrielle, strijkster. Raes Alois, dienstknecht, en Priem Ma rie, strijkster. Versavel Emile, bakker, en Deconinck Augusta, zonder beroep. Crepeele Pieter, landbouwwerkman, en Staelens Rosalie, dienstmeid. överlïj den s. Lamote Eudoxie, 54 jaar,, herbergierster, ongehuwd, Onze Vrouwenstraat. Baratto Victor. 57 jaar, timmerman, echt genoot van Mailliard Sophie, S' Jacobsstraat. Vandenbulcke Josef, 79 jaar, dienstknecht, weduwn. van Van Ee Elisabeth, Dixrnuidestr. Talon Karei, 18 jaar, fabriekwerker, on gehuwd, Meenenstraat. Mortier Lucie, 77 jaar, zonder beroep, weduwe van Delaval Josef, St. Jans Hospi taalstraat. Einders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 0. Schieting van 28 November 1S9S. Vergracht 20 25 25 25 25 120 Minnekeer 25 20 25 25 25 120 De zitting in den Gemeenteraad. 'T heeft er gestoven. Zij zijn niet meer teeder de oude raads leden voor hunne nieuwe collega's van den gemeenteraad. In de laatste zitting heb ben zij hun zoodanig geweerd, dat de rollen zijn gekeerd en dat zij beschuldigers in plaats van beschuldigden zijn geworden. Het proces verbaal der vorige zitting werd aangenomen zonder opmerkingen. Daarna deed de heer Burgemeester eene Daartoe zal eene kommissie bijeengeroepen worden, samengesteld uit verschillige koop lieden en bij zonderen der stad alsook van verschillige landbouwers waarvan men de gedachten over de kwestie zal raadplegen om alsdan in dien zin een nieuw reglement op te maken. Bravo, mijnheer de Burgemeester, dat moet je doen, bet publiek, de handel en landbouw eischen dit sedert lange jaren, maar het is zonderling dat de komst der nieuwe demokraten op het stadhuis noodig was om u te doen zien dat deze hervorming noodzakeiijk was. Het Weekdlad in deze zaak keurt u goed, want het vindt dat het nooit te laat is om wel te doen. Maar vergeet niet dat niet alleenlijk het reglement der hoppeschaal moet veranderd worden maar ook de mannen van het huidig bestuur. 'T zijn andere mannen met meer kennis van hoppe en dergelijke zaken dat ge daarinmoet hebben. Zoolang de keurraad der hoppe schaal zal samengesteld blijven uit uwe po litieke vriendjes en dischmeesters zal alle verandering slechts half en half zijn zoowel liberalen als katholieken moeten daarvan deelmaken aangezien de belangen van den eenen zoowel als deze van de anderen daar in 't spel zijn. De gemeenteraad heeft dus met genoegen de verklaring van den burgemeester ont haald, zelfs M. Etienne Lebbe, den eeuwi gen zwijger, zooals doktoor Devos het hem deed opmerken is tot sprake gekomen om den burgemeester luidop te bedanken, maar voor ne keer dat hij sprak, kon hij niet la ten de leden der minderheid aan te vallen, welke hij beschuldigde alles te beknibbelen Zonder verbeteringen voor te stellen. Daarop antwoordde d'heer Schaballie dat bij bereid is in naam der minderheid een ont werp van reglement ook neer te leggen en dat het reeds zou gedaan, zijn had hij durven hovi f a - - H. Moerman. Eilenberg. Litolff. L. Adrien. 1. MALGRÉ TOUT, marche. 2. J'Y PENSE, gavotte. 3. LE DERNIER JOUR DE LA TERREUR. 4. LES AILËS, fantaisie imitative. 1. ROMANCE chantée par M. Bartier. 2. DE SOLDAAT UIT HET BELGISCH LEGER, alleenspraak door M. Dosveld. 3. SOLO POUR CLARINETTE par M. Cailliez. 4. ROMANCE chantée par M. Bartier. KLUCHTSPEL 2" DEEL. DAVSPARTU. UJHITET A n r n -- -mmmrmrnirm&4Sr<fo&r^£B3B3B&*'111 D6&feïiv~èli ucoiuicii'iiccii/ wit ic vciduuolöM.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 4