I' IL 2 Straatjongens i 1 I Het Lijnvisschen. Sinte Cecilia. Het water. Een modderplein Is dit niet belachelijk Us. Vlaamsch tooneel. Oud-Pompiers. Maatschappij Burgerwacht Schieting van 3 Décember 1896. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. T - L! W - J Les annonciers peuvent, rédiger eux-mê- mes le texte de leur annonce. Celle-ci donne droit a une mention spéciale a la rubrique des renseignements dans le corps du livre. S ils sej fait des édittons ultérieures, les annonces y seront reproduites. De personen die begeeren een an nonce in de nieuwe GUIDE te plaat sen worden vriendelijk verzocht, zoohaast mogelijk hunne copij aan den h. K. Deweerdt te laten gewor den, daar met ln December geen inzendingen meer aanvaardt wor den. Het oogenblik der verpachting van de stadswaters is aanstaande en menigeen is nieuwsgierig te weten of het stadsbestuur een gevolg zal geven aan de plechtige belofte die het destijds deed, deze verpachting af te schaffen om al de bestaande misbruiken te doen ophouden, die wij weleer hebben be kend gemaakt. Men herinnert zich nog wel dat schepen Colaert zich partijganger heeft verklaard van de vrijheid van het lijnvisschen, dat hij beloofd heeft zijnen invloed te gebruiken om die vrijheid te vrij waren en een reglement op het lijnvisschen neer te leggen dat ruim schoots de opbrengsten der verpachtingen zou vergoeden. De misbruiken die wij eertijds aanstipten zijn blijven bestaan en het is te betreuren dat men niets gedaan heeft om dezelve te doen ophouden. Niet dat wij hier iemand van nalatigheid of plichtverzuim willen be schuldigen; wij bestatigen slechts een feit dat zich ongelukkiglijk maar te veel voor doet. Wellicht zou het gemeentebestuur aarze len zulke hervorming in te brengen uit vrees dat er te veel zorg, te strenge waakzaamheid zou uitspruiten, maar waarom niet gedaan gelijk te Oostende, Brugge, Rijsel, enz., waar de lijnvisscherij vrij is en het toezicht ervan is overgelaten aan de visschers zelf, die om hunne eigene belangen te vrijwaren, een waakzaam oog zullen in 't zeil houden en stipt op het nakomen des reglements te waken. Zooals wij het vroeger zegden is de lijn visscherij geene liefhebberij voor eenigen, maar voor honderden menschen die in dit onschuldig vermaak eene uitspanning vinden. Daarenboven zou zij nog eenig profijt en verteer in de stad brengen, want talrijke vreemdelingen komen hier herwaarts en doen kosten waarbij de neeringdoeners hun profijt vinden. Weinige steden zijn zooals de onze met zulke grachten begiftigd. Nu trekken de vreemdelingen naar Oostende en elders, maar indien zij hier vinden konden wat el ders reeds bestaat, zouden zij de voorkeur geven aan Yperen, en alzoo ruimschoots goedmaken wat thans de verpachting op brengt. Wij keeren op deze kwestie terug. Een Lijnvisschen Ter gelegenheid van het Ste Ceciliafeest gaf de Maatschappij der Oud-Pompiers aan hare talrijke eereleden een prachtig feest. Als naar gewoonte was de ruime zaal zoo vol als een ei, men kon letterlijk op de hoof den gaan. En geen wonder, het feest bestond uit een concert, gevolgd van een vroolijk kluchtspel en sluitende met eene danspartij. Het Concert begon met eene marsch ge componeerd door den kundigen muziekmees ter H. Moerman. Dit stuk, evenals de twee andere verwekte de algemeene bewondering, maar wat de kroon spande was het derde stuk, de laatste dag van het schrikbewind, een meesterlijk gewrocht van Litolff, door- zaaid met allerhande moeilijkheden, waar over de muzikanten als ware kunstenaars wisten te zegepralen. Daarna had eene verrassing plaats en over handigde de Commandant drie diploma's van ouderdom aan de heeren Dehollander, Emiel Degroote, en Prosper Igodt die, de eerste 30 en de twee anderen 20 jaren dienst tellen. Wij bieden die drie oude gedienden onze hartelijkste gelukwenschen. In het tweede deel vergastte men ons op twee schoone romancen gezongen door M. Emiel Bartier, den alom geitenden en gelief- - koosdeL-zanger die altijd bereid is zijne me dewerking te verleenen in alle omstandig heden. Tussctten de tweeromancen, eene boertige alleenspraak door M. Victor Dosfeld, lid der Maatschappij. En (Jan een schoone solo voor Clarinet, uitgevtoerd door M. Maurice Caillez, met be geleiding van piano. Eir delijk en om de reeks uitvoeringen te sluit/jn, Eene kamer met twee bedden, boertige tweespraak door de heeren G. Maillard, en K. Deweerdt, twee volleerde töoneelisten, wier lof niet meer te maken is. Wat men met de boertige kwinkslagen dezer twee liefhebbers gelachen heeft is on beschrijfelijk. Nooit heeft men twee komie ken beter in hun element gezien, en zij wa ren zoodanig in hun schik dat zij eenen doo- den hadden doen lachen. Om te eindigen een aangenaam dansfeestje waarop iedereen zich vermaakte tot in de kleine uurtjes. Een gul proficiat aan de inrichters van het feest en aan de moedige en talentvolle me dewerkers. Wanneer zal het uit zijn dat men de Yperlingen zonder water zal laten, onze slimme bestuurders houden niet weinig den zot met de Yperlingen. Het is nog niet ge noeg met hunne centen den spot te drijven maken zij hem nog uit voor onnoozelaars en zegt hun, heb maar geduld, gij zult water hebben voor uwen Sint-Niklaas. Spotdrij vers wij weten het dat Sint-Niklaas zal ko men, maar in plaats van in onze koes zal het in onze porte-monnaie zijn. Dinsdag waren er hier en daar wat bui- zekens gebarsten, 't waterkasteel was reeds in werkstaking en de drukking bestond niet meer, doch men had water, gelijk vroeger. Maar 't spelletje was te herbeginnen. Van woensdagavond tot vrijdag en van zaterdag avond tot maandagmorgend is de heele stad weder zonder water. Doch iedereen werd er nu op voorhand van verwittigd en kan zijne maatregelen nemen. Welke poetsen ons wa terkasteel ons deze maal bakken zal, weten wij nog niet, maar wij gelooven dat onze leeuwen er nog al spel mede hebben, want ze trekken gezichten zoo lang als veertien dagen en 't is best maar op afstand te blij ven, want ze zien zoo zuur als een vat azijn Wil men onze nieuwgebouwde Spoorhalle naderen, wel dan is het geraadzaam zich van waterlaarzen te voorzien want voor de statie vindt men een uitgestrekt modder- plein, waar de reizigers tot aan de knoezels in plodderen mogen. Dat is 't werk der Naamlooze Maatschappij, zal men zeggen goed, maar 't is de plicht aan onze gebene dijde bestuurders dien zakentoestand niet te dulden, waartegen heel Yperen sedert twee jaren gestadig opkwam. Maar ja, honderden malen ondervonden wij reeds dat onze godzalige bazen fijntjes hunne botten vagen aan al wat Yperen voordeelig zijn en onzen voorspoed bevor deren kan. Hopen wij dat de oogen eens voor goed open gaan zullen, en dat men die mannen met hunne beloften en rotte appelen bij de naaste de beste gelegenheid een dansje leeren zal. 't Zal immers maar verdiend en wel be steed ziin ook. Onlangs ging een jongeling een wande- lingske doen langs de Statiestraat van daar door de Boterstraat, daar zag hij een mooi meisje aan de deur eener woning, nam de gelegenheid te baat om er een woordje te gen te spreken; dit had hun zoowel bevolen dat zij 's anderdaags het nog eens waagden dit gesprek aan te gaan Maar holade baas was te huis en was het gewaar, die schoot in eene kattekolerie en zegde: den eersten keer dat hij nog aan mijne meid durft spreken zal ik hem een proces-ver- baal aan doen en voor 't tribunaal bren gen!!! voorzichtig Staftje! jongen, dat gij geene attaque krijgt; volgens mij ware het beter dat gij haar in een glazen kaske sloot en aan uw vitrine stelde, dan ware de zaak geklonken, of te wel, nog beter, ik zou ze bij de eerste gelegenheid herbakken en wat leelijker maken dan zou ze zooveel niet be hagen, maar tribunalen wat denkt gij. Staf je gij suft jongentableau Wien 't aangaat. De koude is gedaan, gelukkiglijk zonder sneeuw. De regen heeft sedert Donderdag zijne intrede gedaen. De schaatsenrijders die zich reeds gereed maakten zijn in eene kat tekolerie, daar zij maar eenen dag hunne liefhebberij hebben kunnen uitoefenen spij tig voor hen, maar eene goede zaak voor den arme. Nauwelijks vriest het sedert eenige dagen en reeds is men op al onze wateringen volop aan het ijsvermaak. Ongevallen deden zich ook reeds voor. Een knaap Landerwijn ge naamd viel in den grondeloozen stadsgracht de Majoor. Een paar toeschouwers speelden hnnnen frak uit, knoopten die aaneen en konden den knaap redden. Nog andere, Bartier, Allewaert Elie, en Verhack vielen in de beek der verdronken loeide en kwamen er ook dank aan de spoe dige hulp, met een ijskoud bad van af. Alwie liefhebber is van tooneel moet donderdag aanstaande 10 dezer naar de ver tooning komen zien, gegeven door het neder- landsch tooneel van Gent. Sedert lang hebben wij de gelegenheid niet gehad zulk stuk op 't Ypersch tooneel te zien opvoeren. Groot succes aan de schouwburgen te Parijs, Brussel, Antwerpen, Rotterdam, Amster dam enz.. nieuw drama in 2 afdeelingen en 8 taferee- len, naar het fransch Les deux gosses. Gezien de noodigen tijd om het stuk te vertoonen zal de opening des bureelsom 51/2 zijn en om 6 ure juist beginnen. Zondag 6 dezer, ter gelegenheid van St. Barbara, uitgang van 't muziek om 10 3/4 s' morgens, vergadering in de herberg de Zalm. Om 1 1/2 ure groot Banket in het lokaal. Tir aux cartons. Minnekeer 15 25 20 25 15 100 Rabau A. 15 25 20 52 15 100 Sacré 5 25 10 25 20 85 Vandevyver A. 15 25 10 25 10 85 Vermeulen H. 25 20 15 5 15 80 Masscheleyn A 15 10 25 20 10 80 Vergracht 5 15 05 25 10 60 BURGERSTAND van den 20 27 November tot den 4 Dec. 1896 Geboorten. Mannelijk geslacht, 9. Vrouwelijk id. 5. Overlijdens. Derancé Pieter, 76 jaar, zondef beroep, echtgenoot van Cardoen Amelie, St. Niko- laas-buiten. Seghers Fideel, 21 jaar, kleermaker, on gehuwd, Pateelstraat. Einders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 0. In de Philharmonie. De'Feesten van St. Cecilia. De feesten van St. Cecilia zijn dit jaar in onze wijdvermaarde Philharmonie bijzonder prachtig geweest. De Zaterdagavond in plaats van den ge wonen fakkeltocht welke andere jaren in den hof der maatschappij plaats had, is een schitterende lichtstoet ingericht geweest welk onder het geschal van trommen en klaroenen de bijzonderste straten der stad heeft doorgaan en overal de grootste bewon dering verwekte. 'S Zondags reeds om 11 ure was een me nigte nieuwsgierigen op de groote markt vergaderd waar de Philharmonie om 12 ure eenige puike muziekstukken heeft uitge voerd. Alle echte muziekliefhebbers der stad, zoowel klerikalen als liberalen waren aldaar tegenwoordig en hebben met veel ge not de verschillige stukjes aanhoord en zelfs toegejuicht; 't is lijk of het in Poperinghe slechts Cecilia ware wanneer de Philharmo nie dit feest viert. Aan het banket welk om 1 ure in de zaal der Philharmonie werd opgediend hebben zoowat 175 leden deel genomen. Ter dezer gelegenheid was de zaal overheerlijk ver sierd met allerlei prachtplanten en bloemen uit de serren van den achtbaren voorzitter d'heer J. van Merris. Het banket nochtans werd min wel op gediend dan andere jaren; Louis, manneke, g'hebt u daarin vergistmaar de confraters hebben hem gauw vergeven daar de wijnen lekker en fijn waren. Bij het nagerecht heeft d'heer ondervoor zitter Dhondt de gezondheid voorgesteld van den heer van Merris, den achtbare en altijd milden voorzitter der Philharmonie. M. van Merris scheen diep bewogen, bij zijn antwoord, bijzonderlijk wanneer hij opent- lijk den wensch uitdrukte de Philharmonie te zien groeien en bloeien zelfs na zijne dood. Het talrijk gezelschap dat M. van Merris door dit gedeelte zijner rede ook bijzonder lijk getroffen had; bracht hem een groot- sche ovatie toe. De Maandag was de zaal der Philhar monie proppensvol voor het vlaamsch avond feest gegeven door de artisten van het natio naal tooneel van Gent onder het bestuur van den heer Gevaert. Het drama de Heide boeren werd kunstig opgevoerd zooals alleenlijk artisten lijk d'heer Van Haver- maete en zijne medewerkers het kunnen. Dinsdag had het bolspel plaats der damen en juffers der Philharmonie aangeboden. De mededingers waren ten getalle van vier hon derd de eerste prijs, een prachtig schouw- sieraad door M. J. van Merris geschonken werd door juffer Van Uxem gewonnen. Tot slot had het dansfeest plaats. De zaal was nogmaals daartoe met planten en bloemen versierd, en zag er overschoon uit. Het gezelschap dat buitengewoon talrijk was heeft zich fel vermaakt tot rond 1 ure van den nacht. jln het Volkshuis. Een overheerlijk avondfeest! Nog zulk een avondfeest lijk dit welk maandag in 't Volkshuis plaats haden zon der twijfel zullen al de treffelijke lieden hun congé van dit gesticht nemen; bovendien de geburen in de Yperstraat zouden het recht hebben de sluiting van dit lokaal te vragen dat welhaast onder de gevaarlijke en zede- looze zou mogen gerekend worden. Een fransch spreekwoord zegt: quisème le vent, récolte la tempête - en dit mag aan de bestuurders van 't Volkshuis toegepast worden, want zij zijn wezentlijk de oorzaak van de schandalen welke aldaar gepleegd werden. Het was hun niet genoeg duizend of twaalfhonderd boeren, pilaarbijters en ande re sukkelaars in 't Volkshuis te hebben; zij wilden 't vrouwvolk ook den weg van den klerikalen tap doen kennen. Daarom werd maandag laatst eene vertooning gegeven door den tooneeltroep van den K. K. Kring, waartoe al het katholiek vrouwvolk van Poperinghe uitgenoodigd was. Welnu de uitslag was buiten alle verwachting, vijftien honderd, mischien wel tweeduizend vrouws personen waren opgekomen, maar, och Heeretoch, welk gezelschap! Het volkshuis kon er het vlooienhuis van wordenLaag, gemeen, slechten klap, afstootend krakeel, nu daar was van alles, men tierde en huilde dat ooren en zien verging tot zelfs van oeren en snoeren Wij zullen de rest voor onze lezers verzwijgen want 't schijnt dat het daarmee niet al was. Personen die 't gezien hebben, verklaren eenpariglijk dat het wal gelijk was. Proficiat, aan wereldlijke en geestelijke voorzitters en bestuurders van 't volkshuis, het succes is proper. Toen M. Schaballie aan de deur van het volkshuis werd gezet, beweerden de kop stukken dat alleenlijk echte katholieken in het volkshuis mochten binnentreden. Welnu het gezelschap van Maandag en het geen er gebeurde geven een mooi gedacht van de samenstelling der klerikale partij en M. Schaballie mag fier zijn bij zulke com pagnie niet te kunnen gerekend worden Maar 't is voor 't welzijn, niet waar? van den 26 tot den 3 dezer maand. G E B OOR T EN. Mannelijk 4. Vrouwelijk 4. Sterfgevallen. Lefever Amelie, ongehuwd, 87 jaar, ren tenierster, Kleine Markt. Verschaeve Ma- M «o^ -■ V -J.--» I i vr\i^v y

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2