Visietkaarten. Viaamsche vertooning. Viaamsche Ster. Het Huis in de Peperstraat De viool van den Duivel Het Liedje van Moeder Fransch Tooneel. Maatschappij Burgerwacht Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Kortrijk. Landbouw. De Aardappelplaag werd er gedronken op de gezondheid der Commissie. Op al die heildronken volgde de koffie, en terwijl de genoodigden hunnen fijnen Moka verobberden en eene lekkere sigaar rookten had een verrukkelijk Concert plaats, waar kluchtliederen, romancen en muziek stukken uitgevoerd werden. Kortom het was een schoon en aange naam feest dat nog lang in het geheugen der Oud-Pompiers zal blijven. Waar is hij nu, de kaloot die durfde zeg gen dat de maatschappij dor Oud-Pompiers een doodgeboren kind was Hadde hij Zondag het Sinte-Barbarafeest moeten bijwonen hij zou wel gezien hebben dat dit doodgeboren kind springlevende is, en kloek en gezond genoeg om al de kalo- ten en slechte profeten den loef af te. steken. Donderdag avond hebben wij eene puike vertooning bijgewoond die, niettegenstaande al het schoone men er van verwachtte, een ieders verwachting overtroffen heeft. Het programma bevatte slechts één stuk, maar een stuk van groot gehalte, dat op de bijzonderste schouwburgen van Frank rijk, Holland en België den grootsten bijval bekomt. Wij bedoelen De Twee Straatjon gensin 't fransch Les Deux Gosses en welk het Laatste Nieuws als feuilleton uit geeft onder den titel van: De Twee Ver stoot dingen. Dit stuk bevatte twee afdeelingen, ver deeld in acht tafereelen. De Tooneelschik- kingen waren overheerlijk en strekken den heer regisseur J. Devos tot eer. Het ware te lang om dit drama in zijn geheel te ontleden en aan eiken acteur en actrice den lof te brengen die hen toekomt. Bepalen wij ons met onze bewondering uit te drukken over het talent der heeren Van Havermaete, De Neef, Van den Heuvel, die eene zware, lastige en alleszins moeilijke hoofdrol te vervullen hadden. Mevr. J. Steven, De Somme, Kinsbergen en de Juffers Van Trappe en Dubosch heb ben ook meesterlijk hunne rol vervuld en aller bewondering opgewekt. Hoe sympathiek toch waren de arme Claudïnet en Fanfan en hoe afstootelijk en hatelijk was Zephyrine, de waardige echtgenoote van La Limace. Kortom al de artisten wedijverden om op eene meesterlijke wijze het stuk van Pierre Decoureelle te vertolken. Wij bieden hen hier onze hartelijkste ge- lukwenschen, alsook aan den heer bestuur der Gevaert, die zich zulk puik en uitgele zen gezelschap heeft weten te verschaffen. Naar wij vernomen hebben zullen wij bij veertien dagen nogmaals de gelegenheid hebben deze talentvolle artisten te gaan be wonderen. Op Zondag 20 dezer biedt de tooneelmaat- schappij De Viaamsche Ster haren inschrij- verg en het publiek de 3d0 vertooning aan van het wintergetij. Op het programma ko men Blijspel in een bedrijf. Blijspel met zang in een bedrijf. Blijspel met zang in een bedrijf. Het zal weeral eene puike en schoone vertooning zijn, die de Sterrelingen zullen geven, wie eenige aangename uurtjes wil doorbreggen weze op zijn post. Begin om 5 1/2 ure juist. Men kan een abonnement bekomen bij K. Deweerdt, Rijselstraat, 59, te Yperen. On nous annonce pour le Lundi 21 Décem- bre 1896, une représentation de la Tournée Ch. Baret avec un programme vraiment artistique et exceptionnellement gai. Le désopilant Baret s'est entouré d'une troupe comique de premier ordre, en tête de la quelle se trouvent M. Borell; lesjo- lies et élégantes Georgette More&u, Marie Prat, de Givry, etc. La partie musicale sera représentée par les soeurs Chaigneau, les célèbres virtuo- ses, qui interprèteront un trio pour violon, violoncelle et piano, Mademoiselle Marge- rie, l'exquise cantatrice, Marcel Chadei- gne, le brillant prix du Conservatoire, etc. Ajoutons que, fldèle a ses principes, la Tournée Baret nous offre un program- gramme d'une gaieté intense qui n'en reste pas moins absolument moral. VoilA done un spectacle auquel on peut venir en familie 1 ce qui devient de plus en plus rare, Un spectacle honnête... et amusant, je n'ai pas besoin de le dire, puis- que chacun sait que la Tournée .Baret est la Tournée du rire. Schieting van 10 Décember 1896. Tir aux cartons. Ligy Alb; 20 25 25 25 25 120 Vandevyver L. 25 25 25 25 20 120 Gaimant A. 20 25 26 20 25 115 Vandevyver A. 25 20 25 20 25 115 Butaye A 25 20 25 20 25 115 Legon E. 20 25 25 52 20 115 Vermeulen H. 25 25 20 25 20 115 BURGERSTAND van den 4 tot den 11 December 1896. Mannelijk geslacht, 9. Vrouwelijk id. 5. Un well j ken Steenhaut Cyrille, bediende, en Coene Emelie, kleermaakster. Ameloot Alfons, smid, en Mesure Alber- tine, huishoudster. Vansteenkiste Alidor, koperslager, en Noi sier Alix, zonder beroep. Overlï.j diens. Vermeersch Leonie, 58 jaar, zonder be roep, ongehuwd, Platteelstraat. Vandamme Augustinus, koetsier, weduw naar van Baelde Catherine, Blindeliedenstr. Vandewalle Louise, 54 jaar, zonder be roep, echtgenoote van Vandelanoitte Désiré, Groote Markt. Duprez Louis, 69 jaar. kleermaker, we duwnaar van Provoost Marie, Rijselstraat. Cnockaert Isabella, 82 jaar, zonder be roep, weduwe van Bayeen Edouard, We- ninckstraat. Brutsaert Sophie, 58 jaar, zonder beroep, weduwe van Polley Henri, Boterstraat. Hinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 0. Ter drukkerij van dit blad, Rijsel straat N° 59, kan men spoedig Visiet kaarten bekomen. Schoonen druk en zeer genadige prijzen. Heeren katholieken volgt het voor beeld der liberalen Reeds zeer dikwijls heeft men kunnen on dervinden dat het geld der liberalen voor de heeren katholieken volle waarde heeft, en dat zij het op verre na niet en misprijzen als wanneer dat zij er maar kunnen aan raken. Deze week zien wij daarvan het be wijs opnieuw. In het bisschoppelijkkollegie, lijk andere jaren, wordt er op tweeden Kerstdag een Concert gegeven ten voordeele van den arme of liever van hunnen arme ondersteund door de Conferentie van St. Vincentius. Meermaals hebben wij onder vonden dat alle armen voor Vincentius niet gelijk en zijn, degenen die niet volkomen onderworpen zijn aan het klerikalism krij gen niets; Wee den arme die eene eDkele spark vrijzinnigheid bezit, hij wordt zonder genade uitgesloten en alle ondersteuning ge weigerd al moest hij zelf van honger ster ven. Dat is klerikale liefdadigheid. Nochtans om deze liefdadigheid te plegen verstooten zij de medewerking noch het geld der liberalen niet. De leerlingen van het bisschoppelijk kollegie zijn deze week van huis tot huis gezonden geweest om geld om te halen of kaarten te plaatsen voor het Concert van 2n Kerstdag ten voordeele van Vincentius. Overal op weinige uitzondering zoowel bij liberalen als bij katholieken waren zij welkom, en hunne ontvangst beloofd groot te zijn. Maar wij vragen ons af wat zouden de katholieken gedaan hebben ware het hier een liberaal Concert geweest? Over eenige jaren gaven liefhebbers dezer stad een lief dadig Concert op den stadsschouwburg, waarvan de opbrengst aan het armbestuur der stad overhandigt werd. Welnu verre van dit aan te moedigen, hebben de geeste lijken en de klerikale kopstukken alles in gespannen om dit tegen te werken. Het verschil van handelwijze op dit ge bied is dus geheel en al ten voordeele der liberalen. Tot staving daarvan kunnen wij nog an dere bewijzen aanhalen. Wanneer libe ralen eene brooddeeling aan den arme geven mogen meest altijd de bakkers leveren zon der onderscheid van politieke denkwijze zagen wij niet onlangs eene groote deeling waarin al de bakkers der stad hun deel ge had hebben. Welnu ten zijn geen katho lieken die zoo handeleu want wanneer dee lingen gedaan worden door katholieke fa- milien, 't zij bij sterfgeval 't zij anderszins het zijn meest altijd de hevigste fanatieken onder de bakkers die alleen daarvan hun aandeel hebben. Zoedus is't met overvloed van gelijk dat wij zeggen in het begin van dit artikel: Heeren katholieken volgt het voorbeeld der liberalen Verder onder dit oogpunt zie maar naar de handelwijze van onze katholieke dischmees- ters. Waar is den liberale bakker die ooit van de katholieke dischmeesters profijt heeft gehad wanneer hij niet zelf bij hun ten winkel gaat? M. Marquis, alhoewel hij maar demokraat en was, weet daarvan te spreken en hij is de eenigste niet in de stad. Dat is nochtans de echte katholieke han delwijze 1 vari den 3 tot den 10 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 4. Vrouwelijk 8. Sterfgevallen. Madame Maria Roelens, 39 jaar, grond eigenaarster, echtgenoote van Mijnheer Emile Valcke, Groote Markt. Octavie Verbrug- ghe, 32 jaar, herbergierster, echtgenoote van Firmin Deroo, Boeschepestraat. Cau- weraet Nathalie, 69 jaar, zonder beroep, weduwe van Carolus Delanghe, S' Michiel- straat. Amelia Caneele, 71 jaar, werk vrouw, ongehuwd, Wijk L. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk 1. vrouwelijk. 0. >-*»♦» Dinsdagmorgen rond 10 ure is er brand uitgebarsten in het achergebouw van het hotel Au Cercle des Voyageurs, rechtover een hangar der statie. De licht ontvlambare stoffen gaven 't vuur eene gemakkelijke prooi en weldra dreigde de brand eene groote uit gebreidheid te nemen. Verscheidene kamers, met al wat zij in hielden, kassen, tafels stoelen, bedden, tapij ten, enz. enz. werden door de vlammen aan getast. De pompiers, spoedig ter plaats gesneld, konden gelukkig den brand beper ken. Teelt der wortertelplanten. Bewerking en bemesting van den grondvóór den winter. De wortelplanten eischen een frischen grond, goed en diep bewerkt, toch gesloten en rijkelijk van voedzame elementen voor zien. Zijn deze voorwaarden niet verwezen lijkt, zoo is hunne ontwikkeling gebrekkig en hunne opbrengst grootendeels verminderd. Ontegensprekelijk, van onze gewassen wierteelt in 't groot gedreven wordt, zijn het de wortelplanten zooals ten andere ook de klavers en de luzerne die zich het dankbaarst toonen van' eene goede voorbe reiding van den grond, en die eene bewer king op 30 a 40 centim. diepte noodzaken. In den Herfst of vroeg in den Winter ge daan, zal deze gedurende den Zomer de frischheid van den grond verzekeren, ter wijl zij ook de plant over eene grootere hoe veelheid opneembaar voedsel zal laten be schikken. 't Is op het oogenblik der diepe bewer king, dat men den stalmest behoort onder te delven in verteerden of half ontbonden toe stand. De hoeveelheid mag niet te groot zijn, bijzonder voor de suikerbeet en wanneer hij slechts ondergedolven wordt laat in den win ter. In dit laatste geval is het dikwijls voor- deeliger, zoowel voor de suikerbeet als voor de peen (poot, wortel) en de suikerijpeen, hem niet te gebruiken en slechts gepaste scheikundige meststoffen aan te wenden. In algemeenen regel, bij de teelt der wor- terplanten, hetzij voederbeet, peen, suike rijpeen, rutabage, raapkool en raap als eer ste vrucht, worden de beste uitslagen beko men, in de praktijk, met de volgende mest stoffen 800 a 1000 kg. Thomas-phosphaat en 1000 1200 kg. kaïniet, per hectare. Het is van belang deze meststoffen per helft, vóór en na de diepe bewerking te ge bruiken, om zooveel mogelijk, hunne ge lijke verdeeling in den grond te bekomen. Voor de suikerbeet dient er opgemerkt te worden, dat het gebruik van potaschmes- ten, in min of meer leemachtige gronden, weinig winstgevend is, en dat het aanwen den van potaschmesten, rijk aan ebloruur, zooals de kaïniet, carnalliet, enz. voor ge volg heeft de rijpheid der beet te vertragen, hare gehalte in suiker te verminderen, even als voor den aardappel zijn inhoud in zetmeel. Voor deze twee laatste planten, zal men dus slechts de hierboven aangeduide hoe veelheid Thomas-phosphaat gebruiken, ten zij de grond arm zij aan potasch (zandach tige gronden, b. v.) In dit geval, zal men te gelijkertijd met de metaalslakken 200 k 300 kg. potasch-sulfaat gebruiken. Wat de meststoffen betreft, dienende om de bemesting in de Lente te volledigen, wij zullen er ten gepasten tijde over spreken. L. Van Den Berck, Landbou w-ingenieur, en de wijze waarop men ze het best kan bestrijden. DeBordeauxsche papen hare bereiding Bij onze proeven hebben wij in 1889 en 1890, naar de practische voorschriften van den heer AProost, Algemeenen Toezich- ter bij het ministerie van Landbouw steeds gebruik gemaakt van Bordeauxsche pap met gelijkvormige samenstelling, be vattende namelijk 2 kil. zwavelzuur koper kopervitrioolen 1 1/2 kil. vette, ongebluschte kalk, 't is te zeggen, kalk gewogen vooraleer ze te blus- schen, per hectoliter water. Ons steunende op de ervaringen en waar nemingen, welke wij gedurende die 2 jaren konden verzamelen, alsook op de voor schriften van andere proefnemers, hebben wij in 1891 de hoeveelheid kalk wat ver minderd. De pap welke wij bij al onze ge wone proeven gebruikten, behelsde, pei hectoliter 2 kil. zwavelzuur koper, 0,7 kil. vette, ougebluschte kalk. Deze hoeveelheid kalk, wanneer zij zuiver is, is ruim voldoende om 2 kilogr. zwavel zuur koper te ontbinden. Men moet trouwens in acht nemen dat de kalk bij het zwavel zuur koper niet gevoegd wordt om de wer king der pap te versterken, maar wel om het koperzout te ontbinden. Wanneer men namelijk de kalkmelk bij 'het zwavelzuur koper giet, dan verbindt het zwavelzuur zich met de kalk en er ontstaat zwavelzure kalk (plaaster) terwijl het koper onder den vorm van blauw koperhydroxyde (dit is waterhoudend koperoxydete voorschijn treedt. Die ontbinding van het zwavelzuur koper, door bijvoeging van kalk, is nood zakelijk, daar men anders, bij aanwending van kopervitriool alleen, al de aardappel planten zou dooden. Menigmaal hebben proef nemers de onvoorzichtigheid begaan, te wei nig ofwel slechte kalk bij het bereiden van Bordeauxsche pap te gebruiken, waardoor een deel van het kopervitriool niet ontbon den wierd, met het ongelukkig gevolg, dat de aardappelbladen, enkele dagen na de be sproeiing, eruit zagen alsof zij verbrand waren. Is het gebruik van te weinig kalk slecht, het gebruik van eene te groote hoeveelheid is eveneens af te raden, want wanneer de pap te veel vrije kalk behelst, kleeft zij min goed aan de bladen; M. Girard heeft dit nog onlangs door rechtstreeksche proeven aan getoond (1). Geboorten. (Comment done tantde flel peut il se loger dans l'&me des ca- gots (R36 Vervolg). (1) Zie verder: Andere behandelingen tegen de aardappelplaag.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2