Le Chapeau d'uD Horloger STADNIEUWS. Een verwaande baas. Eene kwestie van openbaar belang. Bouwgroud. De prachtige Maloulaan Statie. Vlaamsche Ster. Het Huis in de Peperstraat De viool van den Duivel Het Liedje van Moeder Theatre d'Ypres. Touraée dli. Baret. LAUVERGNAT Les Espérances Maatschappij Burg er ic acht dat weten wi.i ook. Maar, dat is een land, waar eiken dag tegenwoordig eene open- bare school gesloten wordt en een speel- bol geopend, waar men tot het kookpunt de par. uriften opwarmt; waar eene blin- de b:jg loovigheid zonder genade de vrij- mabing der geesten bestrijdt, dat in zulk land menschen en zaken eensdaags tot bloedige scheuring moeten komen, zulks kan alleen door de onwetend- lloid Gn een blind fanatismus geloochend "worden. Die dag werd nu, door de ver - werping van de legerhervorming en de weigering der clericale partij om haar op den voet der maatschappelijke rechtvaar- beid te verwezenlijken, merkelijk osoer tot ons gebracht. y Dat is de mannentaal dgp^vaarheid. '.ij iv inkt ons uitpjQitgcpig^q toe, uit het am. waarmeê wij ci00r 011S germaansch J oed verwant zijire het land, dat nim- mei de hand uitstag, naar onze onafhanke- l-kgiioid, anders jciail om haar te helpen in stand houdenu» |iet land, dat nu nog alle belang erbij heesj een vry en onafhankelijk Belgie ais sclnh|sweer behouden tegen de dolle i'cvancho^aQbt van Frankrijk, die nu nog aangewakkerd is door den bloedigen droom van ee4 verbond met Rusland. De clerical^ pers wacht zich wel die mannelijke i^al aan hare lezers bekend te maken. Integendeel, zij neemt goedkeuringen van het clerifcaie landsverraad uit de franse he bladen «over, uit de meest chauvinistische gazet wan dat zuidervolk, dat ons meer dan veertigj maal met zijn legers, moordend en plund'krend; op den nek is gevallendat u niet t xiieen droomt van het Duitsche Elzas bewent. ,ieE en iaat toe Kou;'rebion terug te nemen, maar ook de onderbroeken, lïtijngrens, met Belgie daarin begrepen, te bereiden. verleden week nog gaf de Patrie van Fabrjtege, als eene verschooning van de mi- nisteriëele misdaad, het volgend uittreksel uit... de Figaro (met permissieI) het blad dat eenige maanden vroeger eene war me ophemeling ten beste gaf van den per soonlijken dienst.... in Frankrijk: Zeker is het dat het oogenbük weldra komen zal, waarop men, hetzij door druk- king, hetzij door een slinkschen trek. Belgie hervormen zal in eene militaire «- mogendheid. Dien dag zal het gedaan zijn met do werkelijke onafhankelijkheid, met de rust van dat land, welk, onder het o schild zijner onzijdigheid, gedurende CO jaren de weldaden heeft genoten van den vrede en van de maatschappelijke gerust- heid. Men zal, misschien, een groot Belgie v maken, 't is blijkbaar de droom van Koning Leopold, maar het voorspoe- dige, het vrije Belgie zal geleefd hebben. Dit laatste is eene bloote en domme las tering tegen onzen Koning, waarvan de be doeling klaar en duidelijk is. Men wil Leo pold II verdacht en impopulair maken, met de aartsdwaze beschuldiging dat hij Belgie met een deel van Frankrijk zou willen ver- grooten Belgie eene veroverende mili taire macht l!l Zulk een raad in den franschen Figaro, is de raad van den roover, die aan zijn aan staande slachtoffer wil doen gelooven dat hij wijs handelen zou met zijn huis onbe waakt te laten Die twee citaten van de Kolnische en van den Figaro vergelijken, geeft een klaar bewijs dat ons ministerie misdadig heeft ge handeld, en dat hot hoog tijd is wakker te worden, om de dreigende gevolgen van die landsverraderij te voorkomen. De Kolnische spreekt de waarheid, de Duitse!ie, ons toegenegen mannentaal. Wat de Figaro zingt, is het bedriegelijk liedje van den vogelaar, die zijne netten spant I Het gaat er nogal liefelijk toe met sommi ge menschen, vooral met dezen die wanen iets te zijn en niet bekwaam zijn ooit iets te zullen worden. Naar men vertelt zou een baas eener katholieke instelling, die vroeger een kaloot en eenen priester bij elkeen zijner maaltijden zou geëten hebben, een zijner vrienden voor een enkel woord zoo erg heb ben afgerammeld, dat het bloed hem uit neus en mond vloeide. En dit nog wel den eersten dag van zijne in bedieningtreding. Deze zaak zou maar een aardig einde heb ben gehad, ware het niet dat de jappers alles in het werk gesteld hebben om dezelve te verdooven, want 't schijnt dat beide kam pioenen een ambt in de kerk bekleeden en dat men niet wil dat kerkbedienden in aan raking komen met moeder Justitia. Wat er van zii, wij willen den verwaan den en opgeblazen kerel aanraden met meer omzichtigheid te werk te gaan, want wij hebben nog niet vergelen welke brutale en laffe fratsen hij heeft uitgezet over eenige maanden. Dat hij niet vergete wie hij is en vanwaar hij komt, dat hij zich vergenoege mét stille- kens door het leven te slenteren, en trachten te doen vergeten wat hij vroeger geweest is, hij zal er zich wel mede bevinden. Maar denken, omdat hij, opgeblazen puit,zich reeds een personnaadje waant, dat hij het recht heeft te trommelen op deze die hem niet be vallen, dat gaat over zijn hout en hij zou het zich kunnen beklagen want een welop gevoed en verstandig mensch slaat niemand, al hadde hij duizendmaal met eenen Piot te doen. Hij houde zich dus voor gewaarschuwd. Eene inrichting waarvan de noodzakelijk heid zich dagelijks meer en meer doet ge voelen, is een bureel van ontleding der eet waren, waar handelaars en burgers de door hen gekochte waren zouden kunnen laten ontleden. In vele steden bestaat zulke instelling en zij brengt groot nut bij. De concurrentie wordt dagelijks grooter en daar de goede zuivere waren altijd hun nen prijs gaan, zoo nemen sommige fabri kanten en handelaars hunn6 toevlucht tot vervalsching. Men mag zeggen dat er tegenwoordig in al de zaken vervalsching en bedrog bestaat en bijzonder in de zaken van dagelijksch gebruik. De bloem, de koffij, de bitter, de suiker, de rijst, enz., zijn aan vervalsching onder worpen en hoe dikwijls hoort men r iet zeg gen dat de ba&ker, de kruidenier, hunne waren vervalschen. Dat is meestendeels het geval niet. Deze handelaars worden zelf bedrogen. Zij moeten de vervalschte waar voor zui vere waar betalen, zij zijn de gefopten en bedriegen onwillens hunne kalanten, die soms daarvoor elders gaan, als zij ontdek ken dat hunne waren vervalscht zijn. Als men met gewetensvolle handelaars spreekt, met goede gewetensvolle fabrikan ten handelt, dan staat men verstomd over het bedrog dat er gepleegd wordt, dat zij vermoeden, maar waarvan zij de zekerheid niet kunnen opdoen, omdat er geen ontleed kundig kabinet bestaat waar zij gratis of voor een geringen prijs hunne koopwaren zouden kunnen laten ontleden. Hoe dikwijls worden onze huishoudsters bedrogen bij den aankoop van boter op de markt 1 Men ziet nauwkeurig en dikwijls op het jaar de melk na, en streng worden de land bouwers en hoveniers gestraft als zij de melk wat al te veel gedoopt hebben. Dat is zeker bedrog op de verkochte waar, maar dit bedrog is geenszins schadelijk aan de openbare gezondheid. De andere waren worden oprecht ver valscht met bijvoeging van vreemde chi- mieke bestanddeelen, die meerendeels groo- telijks nadeelig zijn aan de gezondheid, ja, zelfs gevaar opleveren. Onnoodig is het in verdere uitleggingen te treden en de nadeelige bestanddeelen aan te halen die door gewetenlooze handelaars gebruikt worden. Meestal deze bestanddeelen zijn gekend, men weet dat zij gebruikt worden, maar men laat het gaan omdat men de zekerheid niet heeft dat de gebruikte waren in zulk geval zijn. Men zal ons opwerpen dat zulk ontleed- kabiüet eene kostelijke instelling zijn zou. Wij zijn daarover Takkoord. Vroeger reeds werd om deze reden er de inrichting van geweigerd. Kostelijk zou het zijn, daar wij zelf zou den willen dat de ontleding gratis of aan zeer geringen prijs geschieden zou, maar als men het nut zulker inrichting van dicht bij beschouwt, als men rekening houdt der openbare gezondheid die hier op het spel staat, dan ware het zeker te wenschen dat zulk kabinet tot stand kwame. Wij werpen dit gedacht op. Wij vragen* er aanstonds de uitvoering niet van, maar het te wenschen ware dat het gedacht ter studie gelegd wierd, om te zieD hoe men met de minst mogelijke kosten de openbare vergiftiging want het is niet overdreven de vervalsching zoo te noemen kan tegenwerken en doen ophouden. Het geldt hier eene der bijzonderste zaken van openbaar belang. Verledene week had op het stadhuis de openbare verkooping plaats van een stuk bouwgrend, gelegen langs de oostzijde van de nieuwe Maloulaan. Het doodarme kloos ter der Rousbrugge damen zoude dat heel gaarne inpalmen voor een appel en een ei. De instel is bepaald op 10 fr. den vierkant meter. Gelukkiglijk dat er liefhebbers waren om dit te koopen, zoo niet, dan hadden de 4 aren wel voor eene geringe som bij hun reeds zoo uitgebreid blok gevoegd geweest. En zoo breiden de onmetelijke eigendommen der doode hand zich langzamerhand uit als olievlekken op een blad papier. Een mooi deel onzer stad is reeds in handen van hen en haar, die eeuwige armoede zwoeren, maar toch naar wereldsche goederen hunkeren als de duivel naar eene ziel. die ons zoovele oordjes kostte, heeft tot nu toe maar een treurig uitzicht. Langs de eene zijde een grasplein met een stinkenden wa terpoel, dat men heel nederig met den naam van park betitelde, en langs de andere een langen blinden muur, die de onbescheiden blikken buiten een klooster houden moeten en daarneven eene partij bouwgrond, die braak ligt en er alles behalve prachtig uit ziet. Had men nu eens het gezond verstand gehad heel dien bouwgrond in nagenoeg ge lijke deeltjes te verdeelen, en die te koop ge boden met de uitdrukkelijke voorwaarde dat er binnen een zeker tijdsverloop op moet gebouwd zijn. Als men daar een beetje reklaam zou voor gemaakt hebben, zouden er wel liefhebbers opgedaagd zijn; want't is immers daar de voordeeligsle plaats om te bouwen, juist bij de staties van den ijzerenweg en den buurt- tram. Het ware tevens een uitmuntend mid del geweest om een onvruchtbaar kapitaal te doen opbrengen en in korten tijd eene laan te hebben, bezoomd met fraaie gebou wen. Wat een prachtig uitzicht zou dat on ze stad langs dien kant niet bijgezet hebben Ook daarom was het, dat ons vorig! liberaal bestuur die stilstaande vuile vestinggrachten deed vullen. Maar ziet, al wat die beoogden, deugt niet voor de felle kleppers, die- ons nu de keel uithangen door het toedoen van eeni ge karakterloozen, die eenige peerdsoogen, goudstukken of een blauw briefje verkozen boven de stadsbelangen en een^eerlijk, zuiver geweten. Onze handelaars vinden dat men wat al te zeer het bijleggen van sporen en 't aanleg gen van andere gerieflijkbeden bij en rond onze statie op de lange baan schuift en ko men daar ook krachtig tegen op; de plaats bestemd voor het lossen en laden van koop waren, is veelal heeletnaal ongenaakbaar, zoodanig is zij opgepropt met geladene wa gens, die moeten wachten en blijven wach ten. De noodige gelden zijn nochtans be schikbaar gesteld, sinds ruim twee jaren, maar niemand verdedigt onze belangen. On ze vertegenwoordigers, die wel alles beloof den, wat de hemel geven kan, bekommeren zich niet meer om ons dan een aardworm om eenen diamant. Daar moet volstrekt komaf mede gemaakt worden; men moet eens„kracktdadig de tanden laten zien en ie dereen tot zijnen plicht roepen. Op Zondag 20 dezer biedt de tooneelmaat- schappij De Vlaamsche Ster haren inschrij- verg en het publiek de 3d0 vertooning aan van het wintergetijOp het programma ko men Blijspel in een bedrijf. Blijspel met zang in een bedrijf. Blijspel met zang in een bedr ijf Het zal weeral eene puike en schoone vertooning zijn, die de Sterrelingen zullen geven, wie eenige aangename uurtjes wil doorbreggen weze opzijn post. Begin om 5 1/2 ure juist. men kan een abonnement bekomen bij K. Deweerdt, Rijselstraat, 59, te Yperen. La représantation de la T0URNÉE BARET est déflnitivement fixée au Lun- di 31 Décembre 1896. Le programme des plus attrayants nous promet une soirée vraiment artislique. Rappelons a nos lecteurs qu'il ne contient pas une situation, pas un mot qui puissent choqu-T l'oreille la plus délicate. Du reste, voici le programme de cette representation unique. LUMQi 21 DÉCEMBRE 1898, Une seule représentation de la Tournée M. GH. OiSkEfcEY LE MYSANTHROPE M. BARET remplira le rêle de Machavoinb qu'il ajoué Paris. INTERMÈDE-GONCERT. a. Espana Rapsodie E. Chabrier b. Valse Chromalique B. Godard M. CHADEIGNE. a. Sérénade Widor b. Scherzo- Valse Ch. Levadé M1,t! Thérèse, Suz. et Marg. CHAIGNEAU' Chansons du XVIe siècle, arr. p. Wekerlin. Mu' MARGERIE Chansons et Chansonettes, Baret. M. BARET Ordredu spectacle: 1. Les Espérances; 2. Le Chapeau; 3. Intermède; 4. Le Misan thrope. Prix des places: Premières, 3 fr. Deuxiè- mes, 2 fr: Troisièmes, 1 fr. Pour la location, s'adresser comme d'usa- ge. La salie sera chauffée. Schieting van 17 Décember 1896. Tir aux cartons. Legon E. 25 20 25 52 25 120 Vergracht F. 20 20 25 25 25 115 Masschelein A 25 20 20 25 25 115 Sacré Th. 20 20 25 25 20 110 Gaimant A. 20 20 25 25 20 110 Ligy Alb. 20 25 20 25 20 110 Minnekeer A. 20 25 25 20 20 110 -i—aii a Bureaux a 8 heures. Rideau a 8 h. 1/2. avec le concours de Mesdemoiselles Thêrèsé, Suzanne et Marguerite Chaigneau, piano, violon et violoncelle; Mlle Blanche Margerilro chanteuse des Théatres Royaux de la Mon- naie de Bruxelles et de la HayeMlle Gearg. Moreau, de la porte-Saint-Martin M1Ieü4a- rie Pratdu Palais-RoyalMn<s de Givry, de la Renaiesance; M. Borell, du Gymnase; M. Dorban, du Vaudeville, M. Léon Chau- four, du Cbateau-d'Eau; M. Marcel Cha- deigne, premier prix (1895-Piano) du Con servatoire de Paris. ET Comédie-Vaudeville en 1 acte. dë E. Labichè, de l'Académie franqaiso, Lubize et Siraudin. Machavoine MM. BARET Prunette Mlls» deGivrt Chïffonet Dorban Mm,Coquenard G.Moreau Coquenard Borell Comédie en 1 acte, de Mma Emile de Girardin. M. BARET remplira le róle d'AMÉDÉE. Les autres róles par M)1,s de Givry, Marie Prat, MM. Borell, Dorban et Chaufour. Comédie en 1 acte, deM. Paul Bilhaut. Jouée par Mlle Georgette Moreau et M. Borel.-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2