VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Dertiende jaar. Zaterdag 9n April 1898. Nummer 15. West-Vlaanderen en de Taalwet. Het kiesjaar 1898. STADSNEÜWS. Een antwoord aan het Nieuwsblad. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per O maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per inland. 5 centiemen per nummer Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten buroele dezer gedrukt w orden eens gratis ingelijfd Do annoncen voor België, ter uitzondering der bei le Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicifé, Magdalenasiraat, Brussel. Men wordt verzocht allo hoegenaamdc artikels uiterl jk tegen Vrijdag middag vrij on onderteekend toe te zenden. Artikelen ongetcek end of personnaliteiien bevattende «orden niet opgenomen. Wij lezen in het weekblad Het Recht tolk der christene volks partij van zondag 3 april 1898 Met spijt moeten wij vaststellen, dat West-Vlaanderen's vertegen woordigers weinig uitmunten door hunne welsprekendheid er zijn er zelfs onder, die hunne Vlaamschge- zindheid niet eens te hunnen dienst hebben, om zich wat te kunnen warm maken voor Vlaanderen's taal recht en deze zijn wel de treurigste specimens van de West-Viaamsche vertegenwoordigers. Het verraad van Surmont en Struyeis spreekwoordelijk geworden; moeten wij den heer Colaert geloo- ven, dan zou er beternis waar te nemen zijn in 't Iepersche. Des te beter, 't wordt tijd Deze vertegen woordiger is ook de éénigste West- Vlaamsche Representant,die in't krijt is gesprongen voor de gelijkheid van Vlaming en Waal. De Ronsse's, Tack's, Declercq's enz. zijn in dit opzicht zoo karpelstom gebleven als de Visart's en de Spillebout's. Uit de streek van Berten Roden- bach is er evenmin een schoon woord gekomen als uit de stad van Breydel en de Coninck; van 't Groeaingher- veld ook niet het kleinste pleidooi van verdediging En zijn dat de vertegenwoordigers van de afstammelingen van Zanne- kin, van de Vrije Viaamsche kust, van de noeste arbeiders der Viaam sche akkervelden Een vooral verdient eene eervolle melding, dat is Juulte Van der Heyde uit Oostende. Wat is mij dat voor een grappenmaker Hij, de gewezen Eerevoorzitter van 't Nationaal Vlaamsch Congres van verleden jaar heeft tegen de wijziging Lorand gestemd en is weg- geloopen vóór de stemming van de gelijkheids wet begon. En nochtans, daar en was geen gevaar voor Juultje, dat hij zijn trein zou gemist hebben, want de zitting werd gesloten om 5 ure, ja nog wat vroeger, dat is een groot uur vóór Juultje naar 't land der moedige ko nijnen moest terugstoomen. Zullen de Viaamsche burgers van Oostende en de Viaamsche buiten kiezers dat zoo maar laten begaan Zullen zij even herteloos zijn tegen over de Viaamsche kwestie, als zij het waren tegen de democraten Wij raden in alle geval de volks bonden aan het liedje der Viaamsche schooiers te veranderen als volgt Vilain-Surmont, Van der Heyde, Dumont Op straat zal u de Vlaming gooien DeVlaming haat uw laf verraad En God weet, welke onaangename verrassingen de Senaat ons niet be spaard Waar zouden die senators hunne viaamsche gedachten hebben vandaan gehaald De colleges zijn verfranscht, door en door. Er is geen spoor van eene toepassing eener taalwet als die van 1883 in Staatsgestichten, waar de taal van het volk ten minste nog dient om de daden van 't Vlaamsch voorge slacht aan te leeren waar er geen hatelijk en evenmin een verroeste sleutel bestaatEu als het zal te laat zijn, dan zullen de bewaarders inzien, welk slecht werk zij hebben verricht, welke ramp zij hebben voorbereid 'aan het christene Vlaanderen Zij zijn legio de vrijzinnige jonge Clau- waerts te Brugge zijn er Van Maer- lant's zonen te Oostende, Vlaande ren's zonen te Antwerpen, worden ze opgeleid door een Pol De Montte Brugge, door een Julius Sabbe, enz., en ten onzent, in onze gestichten is verjaging, spioenneering, verfransch- ing en ontaarding de boodschap. Arm Vlaanderen, gekluisterd land, werp uwe ketens af, wees weer Vlaamsch, wees weer vrij houd op te zuchten onder den heil der kasteel- heeren en der saamzwerende rijke families laat u vertegenwoordigen niet meer door trawanten als Struye en Van der Heyde, die de Viaamsche beweging gebruiken als eene poli tieke springplank, maar door Viaam sche kerels van onverbasterd bloed Herword schoon Iverelenland, wees weerdig van 't groote voorge slacht, dat wenscht u van herte X. Dit jaar zullen belangrijke kiezin gen plaats hebben, echter niet van aard om den politieken toestand des lands veel te veranderen, dat zoo noodlottig het strop der zeeldraaiers over den hals getrokken werd door het zoo hooggeprezen algemeen stem recht en de twistzaaierijen der radi- kalen onze zoo goede vriendjes Den zondag 22Mei zullen kiezingen voor de Kamer en den Senaat plaats hebben in de provinciën, Oostvlaan- deren, Henegouwen, Luik en Lim burg. Dan moeten 75 afgevaardigden vervangen worden, 39 van de rech terzij en 36 van de linker. Bijna de geheele linkerzijde treedt af36 leden op 41. Er zijn drij ministers aan herkie zing onderworpen MM. Begerem' De Smet-de Naeyer en De Bruyn, gekozen te Gent en te Dendermonde. Wij verhopen dat de liberalen in zooveel arrondissementen mogelijk kloekmoedig zullen strijden om hunne verloren positien te herwinnen in de provinciën Luik en Henegouwen. Het is nog te vroeg om eenigzins iets met zekerheid aan te teekenen over den toestand der partijen en de wending der openbare denkwijze. De Kamer moet nu nog de nieuwe provinciale kieswet stemmen, waar uit de ontbinding van al de provincie raden zal volgen. De kiezingen zullen waarschij- nelijk plaats hebben den derden zon dag \an juni. Voortaan zullen de provinciale raadsheeren voor acht jaren gekozen worden. Vier jaren dat was een veel te korten tijd voor die heeren. Zekerlijk zouden zij voor hun leven lang moe ten op de kussens zitten. Zou je niet zeggen dan Bovendien het klerikaal ministerie is vol zorg voor de rust van het land. Hoe min Ier kiezingen hoe beter, zegt het, dan kunnen de menschen te huis blijven en slapen zonder zich om iets te bekommeren, de pastoor zal wel voor alles zorgen en zichzel- ven niet vergeten en voorzegenen, het hemdeke gaat nader dan het rokje. Volgens de wet is iedereen ver plicht te gaan stemmen en volgens dezelfde wet moeten er geen kiezingen plaats hebben wanneer er geen strijd is. Alzoo zal men er toe komen dat er in vele plaatsen nooit meer van kiezingen kwestie zal zijn. De volksvertegenwoordigers ge kozen voor vier jaren. De senators voor acht jaren. De gemeenteraadsleden idem voor acht jaren. En nu de provinciale raadsleden ook voor acht jaren. Zeg eens zijn de klerikalen meester- makend en alleenheerschend genoeg l Gij vraagt mij of ik het dagloonboek gaau bezichtigen heb van mijnen vriend, welnu ja, Vuilblad, en ik beb er gevonden dat de jongens betaald werden volgens verdiensten, maar geen 50 centiemen per week voor gansche dagen kolen te huis te dragen dat het werk is van eenen volkomen daguur- man Gij vraagt mij ook waartoe een patroon verplicht is, die een leerjongen aanvaardt!? Welnu de meester verplicht zich, van den jongen zoo gauw mogelijk eenen werkman te maken, derwijze dat hij, wanneer hij uit de school vertrekt, zijn brood waard is, en voor meer dan zichzelven kan zorgen. Maar niet om met kleine jongens te spelen, er me de te wandelen, en het werk van eene meid te verrichten en, zooals ik hierboven zeg, zakken kolen van 50 kilos op zijn lijf te sleuren, voor 50 centiemen per week 1 Is dat menschlievend? Is dat redelijk? vraag het eens aan Seys, als gij het niet gelooft, hij zal u misschien beteren uitleg kunnen geven dan wij. Hier nog een bewijs hoewel de kaloten handelen met hunne mannen: Mijnheer de uitgever, Zoudt gij zoo goed niet willen zijn deze menige regelen op te nemen in uw geëerd Weekblad Als katholiek werkman, bij eenen tim mermansbaas, moet ik u eens laten weten hoe onze stadhuismannen met den werkman handelen. Er was kwestie van door het stadsbestuur te doen werken. Ik zegde tot mijnen baas, gij zoudt eens moeten naar het stadhuis gaan en u recommanieeren daar het niet al te straf gaat in 't werk, en wij hier met eenige mannen werken, moet gij zorgen, of zoo niet zullen wij verplicht zijn ons pakje te maken en naar Frankrijk te gaan. 't Is gelijk, antwoordde de baas, ik doe het niet geerne, daar ik het nooit ge» daan heb. 't Is wel, baas, als gij niet durft mag ik gaan? Voorzeker, zegde de baas, 't zal mij plezier doen. Ea ik ben er naartoe geweest, op mijn paaschbest. Ik vroeg achter M. den schepen van openbare werken, hij kwam op met zijnen paraplui. Ik legde mij ne vraag af, bij aanvaarde, en beloofde mij er voor te zorgen! Ja maar, dat duurde zoo lang, en het werk vloog voorbij de neus van mijnen baasIk ging er nog eens naar toe M. de schepen, ik ben hier nog eens om over de kwestie te spreken, en Ja! ja! antwoorde de schepen, ik weet al wat gij zeggen wilt, maar zulke werken zijn voor groote bazen en anders is er niet. Ik salueerde schepen paraplui en trok er van door. Daar ik verstaan had dat er daar 5 of 6 mannen zijn, welke zij willen rijk maken, en de overige kleine bazen moeten het maar weten, en hun werkvolk mag de stad uittrekken. Ziedaar nu de beloften van onze valsche meesters, zij gingen tijdens de kiezing het werkvolk genegen zijn en bijstaan, welnu, wij ook zullen ons er van herinneren wan neer zij nog ons zullen vragen voor hen te stemmen. Dan zullen wij op onze beurt zeg gen, gaat bij deze welke gij met onze centen rijk gemaakt hebt! en zij zullen alzoo eene buize krijgen dat zij er mede van het stad huis zullen rollen, en 't zal wel verdiend zijn ook. uwen dienaar, JAN. Met genoegen nemen wij dezen brief over, en wij hoopen dat de weinige regelen die wij komen te schrijven, voldoende zullen zijn om onze lezers te overtuigen van de waarheid onzer klachten. Het Nieuwsblad zal maar altijd voort loochenen en rond den pot draaien, want er valt niet te redeneeren met iemand die er steeds op uit is om zijne lezers met leugens te paaien en hun appels voor citroenen te verkoopen. t HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 1