STADSNEUWS. In 't water. Diefte. Theatre d'Ypres. LE SUR Médecin malgré lui Brand te St. Jan. Brand te Poelcappelle. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Vierdubbele verstikking te Schaarbeek XE LEZEN DOOR DE PERSONEN DIE LIJDEN OUDE VERWAARLOOSDE VALLINGEN Eene verwaarloosde of slecht behandelde valling ontaardt dikwijls in bronchiet, wan neer zij niet tot de longtering leidt; soms herhalen de hoestbuien zich zoo dikwijls en •worden zoo geweldig dat zij gansch het li chaamsgestel verzwakken; de slaap is on mogelijk, de pols koortsachtighet minste gevoel van koude verdubbelt de smarten. Te dikwijls vormen er zich knobbeltjes die, door hunne vermenigvuldiging, de longen verstop pen; wanneer zij verzweren, vernietigen zij de longcellen en veroorzaken er grcote ver liezen van zelfstandigheid, welke men holten noemt. Deze zieke is door eene verkwijning zonder «mart, door eene voortdurende droef geestigheid aangetast. Zijne speeksels, eerst wit, schuimig en paarlmoerkleurig. nemen meer en nner eene onheilvoorspellende kleur digheid zal heerschen, dat er alles zal beter zijn en dat het de achting en de genegen heid van elkeen zal hebben. Moeders, gij moet met uwe Manner strij den, opdat al dat schandalig onrecht ver- dwijne! en ge moet hem aanwakkeren om den strijd niet te lossen zoolang wij niet mogen uitroepenHier in Belgie zijn de zonen van al de moeders gelijk voor de militievoet Ja, de vrijzinnige partij, hoe men ze ook neme, gematigde liberaal, vooruitstrever of socialist, wil het alleman soldaat; zij wil, dat elke Belg door daden toone, dat de woorden Vaderlandsliefde en Vaderlands plicht enkele holklinkende woorden zijn. Maar wat zij ook wil, 't is dat ieder man die zijne plichten jegens die algemeene moe ders, het Vaderland, vervuld heeft, of zich bekwaam gemaakt om haar in nood te steu nen, ook iets te zeggen hebbe, in het ma ken van de wetten en de verordeningen, die het groote huis houden, het landsbestuur regelen; zij wil, dat elke Belg, die er waar dig van is, beschikt over het stemrecht en dat op eene gelijke wijze; zij wil dat ieder een op gelijken ouderdom beschikke over hetzelfde getal stemmenzij wil niet aan nemen dat iemand, hoe geleerd en hoe rijk hij ook zij, jonder politiek gebied, drie en viermaal meer waard is dan zijn gebuur. Dat is eene politieke onrechtvaardigheid ook zullen wij de pen niet neerleggen en niet ophouden het op alle daken te schreeu wen tot zij verdwenen is. En gij vrijzinnige moeders, vrouwen van werklieden en kleine burgers, hebt er ook alle belang bij dat uwe mannen, uwe groo- tere zonen zooveel te zeggen hebben als de bevoorrechten der fortuin in het benoemen der wetgevers. ,'t Is alsdan en dan alleen, dat iets derge lijks, ten uwen voordeele zal gedaan wor den. Wij willen dat in geval van ongelukken op het werk, er vergoeding zij voor het slachtoffer, of voor zijne familie. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat men den man verminkt of dood uit de fabriek, van het werk naar huis brengt, dat is van negen op tienmaal de nood, de armoede in het huis, wij willen dat hier billijke vergoe ding zij. Wij zijn van degenen niet die den werk man altijd ongelijk gevenwant wie zoo spreekt is nooit in eene in werkingzijnde fabriek geweest, heeft nooit geene stellingen beklommen of nooit geene ijzerwegbediende aan 't werk gezien of van de koolmijnwer kers gehoord. Ook niet van degenen, die alles van den patroon willen, die het somtijds lastig heeft en vele slaaplooze nachten doorbrengt om zijne werklieden werk te bezorgen, en uit oorzake van de groote concurrentie, veel moet doen om de twee einden aan een te knopen. Wij zijn van degenen die denken dat werk nemer en werkgever alle twee medewerken voor de nationale welvaart, en dat wanneer de arbeider door ongeluk belet wordt zijn eigen bestaan en dat van de zijnen te winnen, de Staat er moet tusschen komen om hem behoorlijk te doen leven. De verzekering bij ongevallen is een on misbaar iets, dat zoohaast mogelijk moet tot wet gemaakt worden, en waaraan geene enkele moeder, geene enkele vrijzinnige j bekomen, en dit binst de dertig jaren, zoeken mededingers, zich soms steunende op de naamgelijkenis,hunne produkten in de plaats van het echt te verkoopen, alzoo de zieke bedriegend en nadeel berokkenend. Er zijn inderdaad verschillende soorten teer. In Noorwegen groeien de dennen die den besten teer geven, en M. Guyot gebruikt uitsluitend voor zijne voortbrengselen den zuiversten Noorweegschen teer, ondanks zij nen hoogen prijs, terwijl dikwijls vele fabri kanten, uit spaarzaamheid, teer van minder goede hoedanigheid gebruiken; deze kosten minder maar genezen niet. Het is dus volstrekt noodig, om uwe bron chitis, catarrha, verwaarloosde vallingen en meer nog kortborstigheid en tering te ge nezen, en om alle misrekening te voorko men, dat gij u wel verzekert, wanneer gij in eene apotheek eene flesch teer Guyot vraagt, dat men u wel de echte teer Guyot geve. Dit is gemakkelijk te zien, gij hoeft enkel te bestatigen of het etikel wel het vrouw onverschillig moet en mag blijven. Wij willen nog meer! wij willen als va der en moeder zich afgesloofd hebben voor hunne kinderen en voor het algemeen, dat zij op hunnen gevordenden ouderdom kom merloos en zonder zorg .hunne oude dagen mogen slijten. In plaats van ze te doen be delen, in plaats van ze naar bedelaarsge stichten te zenden, of ze in gasthuizen op te houden, waar zij als kinders behandeld worden, en waar zij aan gedacht en wil moeten vaarwel zeggen om in goede ver standhouding te zijn met dweepzuchtige non nen of zwartgallige paters of priesters, wil len wij hun een pensioen verschaffen, dat hun een onafhankelijk bestaan zal geven in het midden van hen met wie zij geleefd heb ben, en door wie zij geacht en bemind wer den. Verplichtend onderwijs voor allen, we reldlijk en kostelijk voor de stadsscholen Alle man soldaat, maar dat enkel voor den strikt noodigen tijd Het algemeen zuiver stemrecht op eenen door den wet bepaalden tijd, doch welke de 25 jaar niet te boven gaat. Verzekering of vergoeding in geval van ongelukken op het werk. Eene pensioenkas voor afgesloofde werk lieden. Ziedaar vrijzinnige moeders, wat de vrij zinnige partij van gedachten onmiddelijk tot wet zal moeten maken eenmaal dat de kiszers haar hun vertrouwen zullen schen ken en de plaats zal doen innemen van de klerikale partij, die nooit iets degelijks, iets rechtzinnigs, iets onbaatzuchtigs voor de minderen of voor hare tegenstrevers zal doen. Een kindje viel aan 't Hoornwerk in de grondelooze stadsgrachtenhulp daagde langs alle kanten op. doch niemand waagde het in 't water te springen, toen een soldaat, zekere Moerman, aangeloopen kwam, zich gansch gekleed in 't diepe water wierp en er in gelukte het kind behouden aan land te brengen. Dat verdient toch wel eene schoone belooning. Onze waakzame politie knipte hier vrouw X., van den Verloren Hoek, terwijl ze een portemonnaie vingerde uit den zak eener boerin. Men zal ze w el een weinig de gariool in duwen Tournèe FREDERIC ACHARD La représentation de la joyeuse folie militaire de MM. Sylvane et Jean Gascogne aura lieu le Mercredi 20 Avril. II sufBt de savoir qu'une troupe est mon- téepar M. Frédéric Achard pour être con- vaincu qu'elle est d'un parfait ensemble M. Lecoeur, de Déjazet, est superbe d'ahurisse- meut dans le röle du réserviste M. Bessey, des Variétés, est magnifique en commandant M. Dornais, un transfuge de Bruxelles, est tout a fait typique en Manillon. aan, en, op 't einde worden groenachtig grijs. Zijn bestaan is slechts eenen langen doodstrijd en hij sterft in volle besef. Men kan dus niet genoeg voorzorgen ne men tegen eene voortdurende valling, nog meer bij 't ontstaan eener bronchiet. Men moet de kwaal tegenhouden alvorens zij in eene ergere aandoening ontaarde en het ze kerste is ze bij haren aanvang te bestrijden. Een koffielepel Teer van Guyot, gemengeld in elk glas water of drank welke men ge woon is bij zijne eetmalen te nemen, is ge woonlijk voldoende om in weinigen tijd de meest hardnekkige valling en de meest in gewortelde bronchiet te genezen. Men kan zelfs zoo de reeds verklaarde tering tegen houden en genezen. In dit geval belet de teer de ontbinding der knobbeltjes, en, met de hulp der natuur, heeft de genezing snel ler plaats dan men kon verhoopen. 't Is een voudig en echt. Ten gevolge der talrijke genezingen, in hopelooze gevallen, door de Teer van Guyot M"8 Juliette Doucet, est une étourdissante Marinette MmeA. Nantier, est remarquable en Laurence, et M118 Thilda, est une ravis sante Geneviève. Enfin MM. Courtois et Donnet, M1" Hélène Villiers, complètent cette réunion d'excellents artistes. Tous les types de Le Sursis sont pris sur le vif, rendus dans la perfection, et faits pour amuser pendant de longs mois toute la population de la France. Troupe Daumerie et Garay. Nous apprenons que la troupe francaise (Direction Daumerie et Garay) donnera sa représentation le Mardi 26 Avril au théa- tre d'Ypres. Le spectacle sera composé du Gomédie en 3 actes de Molière et du Dépit Amoureijx Comédie en 2 actes de Molière. Ges deux pièces, toujours accueillies par Ie même succès par le public, auront pour interprètes les mêmes artistes qui ont si vaillamment et si profondément, consacré a Bruxelles et dans toute la Belgique la répu- tation du Théatre Francais. Maandagavond rond 8 ure 's avonds is er een brand ontstaan in d'hofstede gebruikt door S. Canepeel en toebehoorende aan 't bu reel van weldadigheid van Yperen. Schuur, wagenkot, en schaapstal zijn door het vuur vernietigd geweest. 5 Schapen zijn er in verbrand, een veerze is door den rook ver stikt, en 's anderdaags gedolven geweest. Paarden en koeibeesten zijn gered. Het huis is onschadig gebleven. Alles is verzekerd door de maatschappij Les propriétaires réunis Canepeel die reeds te bed was, werd ten 8 1/2 ure ontwaakt door de klaarte van 't vuur, alles stond in vlam, en had nog juist tijd genoeg om de koeibeesten en peerden te vluchten. Gisteren Vrijdag rond een ure namiddag is er te Poelcapelle door eenen onbekende oorzaak, de hofstede bewoont door Boutens gansch afgebrand. De beestialen zijn gered. BURGERSTAND. van den 8 tot den 15 April 1898. Geboorten. Mannel. geslacht 5. Vrouwelijk id. 6. Huwelijken. Hahn Henri, daglooner, en Ingelaere Ma rie, dagloonster. Vandaele Emile, kleermaker, en Torre- borre Hélène, dagloonster. Rommens Cyrille, dagloener en De wachter Pharaïide, huisvrouw. Ameloot Henri, daglooner en Dehollander Irma, kantwerkster. Moerman Prosper, muziekprofessoor, en Pelgrim Marie, zonder beroep. Decockman Agatiion, daglooner, en Van- devivere Marie, kleermakster. OverSlj dens. Latour Adèle, 58 jaar, zonder beroep rchtgenoote van Liégeois Alphonse.Hondstr. volgende adres draagtMaison Frere, 19, rue Jacob, Parijs, alwaar M. Guyot sedert 1869 zijne werkhuizen heeft overgebracht elke flesch draagt het handteeken van den uitvinder E. Guyot, in drie kleuren violet, groen en rood, schuinsch geplaatst. Prijs van den teer Guyot: 2 fr. de flesch. Dit geneesmiddel is te koop in alle apo theken. Voor de gemeente waar geene apotheek is kan men schrijven, 19 rue Jacob te Parijs, en het bedrag van wat men verlangt in post zegels te zendende zending zal onmiddel lijk geschieden. P.-S. De personen die den smaak van het teerwater niet kunnen gewoon worden, kunnen hetzelve vervangen door de Capsu- len Guyot in zuiveren Noorweegschen teer, en er 2 of 3 nemen vóór iedere maaltijd Al dus verkrijgen zij dezelfde heilzame gevol gen en eene even zekere genezing. Prijs 2.50 fr. de flesch met 60 capsulen. Banden Basile, 87 jaar, zonder beroep, weduwnaar van Hellebout Benoite, Rijsel- straat. Kinderen heneden de 7 jaar. Mannelijk 2. j vrouwelijk. 2. Verledene week speelde het driejarig zoontje van H. Bonduweele, werkman, nabij de woning op een bak van eene driewiel- kar, die recht tegen een muur stond. De bak kantelde om en verpletterde het kind. Toen men het kleine slachtoffer ter hulp kwam, gaf het geen teeken van leven meer het was erg aan het hoofd gekwetst. Zater dag is het kind aan de gevolgen zijner won den overleden. van den 7 toi den 14 dezer maand. GE BOORTEN. Mannelijk 4. Vrouwelijk 5. STERFGEVALLEN. Silvie Malbrancke, 52 jaren, ongehuwd, landbouwster, WykG. Catharina Weuten, 77 jaar, zonder beroep, weduwe van Floren- tin Boeket, Wijk L. Pinceel Pieter, 16 jaar, zonder beroep, Wijk I. Barbar Ra- maut, 77 jaar, kleermaakster, ongehuwd, Boeschepestraat. Kinders heneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 1 Een verschrikkelijk ongeval heeft Zondag namiddag gansch het kwartier der markt plaats in opschudding gebracht. Zondag morgen was M. en Mrae Linster afwezig daar de moeder van zijn 3 echtge- noote ziek is, was hij haar een bezoek gaan afleggen. Eene gasreuk verspreidde zich rond den middag, niet alleen in de vertrekken van M. Linster, maar zelf in het commissariaat. Zij spoedden zich naar de slaapkamer waar zich drie kinderon van M. Linster bevonden. Wat een ijselijk schouwspel Een veertienjarig dochterken van den heer commissaris Linster lag op den planken vloer, met het aangezicht omlaag. Hare twee broertjes, oud 9 en 2 jaren, la gen nog in hun bed. Alle drie werden door het ontsnapte gas verstikt op de slaapka mer hunner ouders. Zij gaven geen teeken van leven meer. In eene aanpalende kamer, lag de werk vrouw te bed, de weduwe Vande Wyngaar- de, moeder van vier kinderen. Eilaas I deze was dood 1 Zij was aan ver stikking bezweken 1 Dank aan de verkleefde zorgen der dokters hebben zij er in gelukt bet jongste kind te redden, de 2 ander stierven eenige uren later. Dindagavond werden de lijken van de kinderen Bertha en Romain Linster, in de kist gelegd. De mannen met dit akelig werk gelast waren er in gelukt onopgemerkt met de twee kisten in de kamer te dringen doch eensklaps hoorde M. Linster gerucht en hij wilde kost wat kost het kisten zijner ge liefde kinderen bijwonen. Daar hij reeds 's morgens in bezwijming was gevallen, evenals zijne echtgenoote, heb ben zijne broeders en de verkleefde vrienden die hem gezelschap houden hem zulks belet. aan BRONCHIET, ZINKING a m m—11 ttt

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2