BRUXELLES 1 tOr- LET OP Bureau van Stenographic YERSCHILLIGE TIJDINGEN. COUVERTS 51 MEDAILLES D OR 5 DIPLID'HONNEUR Ixiqerle nom CHRISTOFLE De Gracieuse I w MUZIEKSTUKKEN Landbouw. supchaquepjèce DÉPOT CENTRAL Rue S- «Jfean 2 Ten bureele van dit blad GROOTE KEUS VAN Een goed besluit van M. Buis. Men weet welk groot gevaar de verlichting der barakken op de kermissen bij miidel van petroleumlampen, oplevert. M. Buis kom te b eslissen dat voortaan al de barakken'die op bet grondgebied Brussel zullen staan bij middel der electriciteit zul len moeten verlicht worden, De eerste toepassing van dien maatregel zal plaats vinden tijdens de groote foore van Brussel. De Beukelaer's Biscuits zijn de beste De Beukelaer's Chocolade is de lekkerste De Beukelaer's Cacao is de fijnste. Slecht geld. 't Is ongelooflijk hoe veel slecht geld er in omloop is. De slechte goudstukken van 10 franken dragen de beel tenis van Napoleon III en 't jaartal 1857. Het is alleen aan den klank dat men de goe de uit de slechte kan herkennen. De slechte zilvermunt van 5, 2 en 1 fr. draagt ver schillende beeltenissen van Louis-Philippe, Charles X en Leopold II. De eene herkent men aan de wrijvinger schijnt eene laag vet op le liggen; de andere erkent men aan den klank. Herinneren wij nogmaals aan onze lezers dat zij die zich plichtig maken aan uitgifte van slecht geld, 't zij met of buiten hunner wete, gestraft worden met 8 dagen gevang en eene boete die tot 1000 frank kan gaan. Bescherming der vogels. De lente is begonnen, volgens den Alma nak, op 20 Maart. Het is te zeggen dat de natuur herleven gaatde böomen gaan groen worden, de lucht zoet, de zon zal helder en warm schijnen, zoete uitwasemingen gaan ons tegenwaaien in den herlevenden buiten het vogelgezang gaat ons opwekken tot nieu wen levenslust, en die heerlijke zangers gaan hun nest bouwen. Hun nestStaat het altijd veilig in de boomen en het struikgewas,wel ke zorg de vogel ook besteedt om het ver holen en verscholen te maken in het dichte loover Neen 1 Honderde, duizende kwade oogen loeren er naar, zoeken het op, om als het vol jongskens ligt, of slechts maar vol eieren, het uit te trekken. Deze rooven de nesten uit winstbejag, om de vogelen te leveren aan vogelaars, die ze op hunne beurt verkoopen; genen doet het uit een kwaadaardig vermaak zooals de jonge schelm, dien wij eens met eenen dooden nachtegaal, welke hij geschoten had, aan zij nen boog gebonden in een dorp ontmoetten. Ah, wisten allen hoeveel kwaad zij doen aan den landbouw, die bron van ons voed sel, van ons leven Zij zouden dit vernie- tingswerk staken en integendeel de kleine vogelen beschermen. De geschiedenis van Frederik den Groote is gekend Onder zijne regeering werden de musschen in zijn land volkomen uitgeroeid, tengevolge van een dwaas veroordeel, dat die vogels als vijanden van den landbouw had aanzien. Wat gebeurde er De oogsten in Pruisen werden volkomen vernietigd door de insec ten, vooral de koornbijters, Frederik II, ver schrikt door die ramp, deed in andere landen musschen opkoopen en vaardigde eene wet uit om deze vogelen te beschermende gce- sel verdween, doch slechts na millioenen schade aan Pruisen veroorzaakt te hebben. De vogelen zijn de nuttigste helpers in den landbouwzij vernielen het schadelijk venijn. Allen zijn insecteneters. Volgens bevoegde schrijvers is het eene dwaling te gelooven dat alleen de fijnbekken de insecten verslinden. Wat kan er gedaan worden om de vernie ling van vogelen te keer te gaan Het gou vernement heeft, schijnt het, alles gedaan wat het kan om het kwaad te beteugelen het heeft eene wet gemaakt, die het nesten- rooven, het dooden van zekere vogelen als een misdrijf straft. Kan er meer gedaan worden? Niet alleen kan er meer gedaan worden. Immers op de wet wordt niet of niet genoeg gelet.. De overheden, die de wet moeten doen naleven, zijn niet streng genoeg en de vernieling der nuttige vrienden van den landbovw wordt op groote schaal voortgezet. Er moet gewerkt worden op 't hart en op den geest der jeugd. Voedsel der vogelen. De musch ver slindt de witte wormen, de meikevers, de boomloozen, enz. Een nest musschen heeft per dag 400 insekten noodig. Een nest ko- ningskes (troglodytes) verbruikt eiken dag 150 rupsen. Een roodstaartje kan in eene kamer G00 vliegen vangen in één uur. De leeuwerik valt de wormen aan, de krekels de sprinkhanen, de miereneieren, enz. De kwakkel, het riethoen en de patrijs of veld hoen eten pieringen. De zwaluw, de reisvo gel die 20 mijlen per uur kan afleggen, eet een buitengewoon getal insekten. Men zegt dat zij iederen zomer 16,000 vliegskens ver slindt. De meerlaar zuivert de hoven van schelp- en naakte slekken, en, gelijk delijs- ter, slikt hij in den loop van het jaar, mil lioenen schadelijke insekten binnen.De nach tegaal is een groote vernieler van mieren eieren en coxus-larven. De mees verslindt 300,000 insekteneieren op eenige uren 6 tot 7000 insekten van allen aard is 't getal dat een koppel meezen aan zijne jongskens draagt binnen den kweektijd. Een koppel spreeuwen, dat zijne jongs kens voedt, verbruikt 300 slekken. De graanmusch verjaagt de vliegen, de kevers en de boomluizen. De vink valt met woede de aphydes aan. Twintig herderin netjes zuiveren een graanzolder van de kala- neers. De havik eet op een jaar meer dan 400 ratten, muizen, veldmuizen en mollen. Aux SOURDS. Une dame opulente, qui a élé guérie de sa surdité et de bourdon- nemenls d'oreille par les Tympans artificiels de Dr. Nicholson, a remis a son institut la sornine de 75,000 francs afin que toutes les personnes sourdes qui n'on pas les moyens de se procurer les Tympas puissent les avoir gratuiteinent. S'adresser a A. T. HALE, Secrétaire, 25, Richmond St., St. Luke'sLondreSE. C. De Chocolade des bonnes Mires is de beste en voedzaamste. De 1/2 kilo 1.60 en 2 fr. CHRONISCHE HOEST 3 GRANDS PRIX ta 1 N Het beste geïllustreerd Neder- landsch modeblad. Tijdens een bezoek bij Mevrouw V...., overal om baren opschik en hare kleedij ge roemd, vroeg haar eene vriendin Welke toovernijmf geeft U de heerlijke gedachten die U in zake van opschik bestie ren? Voor elke aangelegenheid waarbij de vrouw bekoorlijk schitteren moet, vindt gij iets aantrekkelijks, iets bijzonders dat elkers oog op u vestigt. Mevrouw V...., glimlachte en vroeg met een zekere zweem van voldoening: In wat overtreft mijne kleedij die der andere dames, In goeden smaak, sierlijkheid en snede? was het antwoord. Mijn geheim bekoort u dan waarlijk, lachte Mevrouw V.... nochtans staat de too- vergodin die ik voor mijne modellen raad pleeg U zoo goed als mij ten dienste. Voorwaar? Wel zeker, haar naam is De Gra cieuse. Abonnementsprijs Gewoon Abonnement Voor 3 maanden. fr. 2,50 "6 5,00 1 jaar 10.00 Met gekleurde plaat Voor 3 maanden fr. 4.00 Voor 1 jaar 16 OO Zich te bevragen bij de Belgische Boek handelmaatschappij, 16, Treurenberg, Brus sel, ofwel ten bureele van ons blad. sr w gd w ja P a N g sa W <KJ H W W •g N 2. S 53 (SNELSCHRIJFKUNST) Stelzel-Zangers Turnhout. Directeur: LEON ZANGERS,gediplomeerd leeraar. Lessen per correspondentie tegen 25 franken voor den geheelen cursus, (24 les sen) bij vooruitbetaling. Gemakkelijk en eenvoudig aan te leeren stelsel. Succès gegarandeerd. Om alle misslag te vermijden, de chirur gijn tandmeester Maurice Meier van Kortrijk heeft de eer zijne talrijke kalanten alsook de personen die begeeren hem te raadplegen, ter kennis te brengen dat er een nieuwen tandmeester die dezelfde naam draagt en met wien hij geenszins in handels betrekking is, naar Yper komt, twee huizen van zijne woonst. Hij verzoekt hun zich wel te verzekeren indien zij bij den ouden tandmeester zijn Maurice Meier te Kortrijk die te Yperen te raadplegen is sedert II JtiJU" bij Mevr. We Van Kemmel* Groote Markt, 5, (gesloten huis) Maandag, Don derdag en Zaterdag van 9 tot 4 ure. Hij heeft nog broeder, nog zoon, nog bloedverwant belast met het vertegenwoor digen van zijn huis. voor Plano, door de genaamde meesters zooals Verdi, Beethoven, Meyerbeer, Schubert, Wagner, Donizetti, Mozart, Rossini, Weber, Offen bach, Gounod, enz. enz. aan den geringen prijs vark Aanleg eener welde. Waarde van hooizolderzaad tot zaad gebruikt. M. A. Damseaux, de geleerde professor van land bouw aan het Instituut, te Gembloers, heeft een bewijsveld ingericht, om te toonen hoe weinig redernatig het gebruik van hooizolderzaad als zaad is. Hij geeft als volgt rekening der bekomen uit slagen. Men heeft dikwijls gewezen op de nadeelen die het bezaaien met hooizolderzaad na zich sleept om graszoden te vormen, doch dikwijls loonde men dat het noodig is de zaadmengsels te schikken aan den grond, zijne ligging en de bestemming der weiden. Dit alles wordt reeds heel klaar bewezen door de opbrengsten van het le jaar van drie per- ceelen behoudende 1.6 are ieder en bezaaid als volgtHet 1® wierd bezaaid met 20 kg. hooizolder zaad van eene weide van Gembloers, zooals dit hier gebruikt wordt om weiden aan te leggen het 2« met 10 kg. gezuiverde hooizolderzaad voortge bracht door de prachtige Maasaanspoelingsweiden, te Eysden, bij Visèhet 3e met zuivere zaden, te welen Beemdgras der weiden 0.200 kg. 't zij 12,500 kg. 0.200 12,500 0.145 8.000 0.10C 6,250 0.100 6,250 g- 0.080 5.000 g- 0.080 5.000 0.050 3.008 0.040 2.500 0.020 1.250 Deze zaden werden in den vreemde gekocht. De Belgische landbouw teelt, om zoo te zeggen, geene graszoden. Ieder perceel verkreeg vóór den Winter den mest overeenkomstig met 20.000 kg. stalmest, 1250 kg. metaalslakken en 500 kg. kaïr.iet. De bezaaiing heeft plaats gehad den 12 April. Driesneden zijn gedaan geweest op 16 Juni, 14 Juli en 1 Septem ber zij hebben, per hectare gegeven Produkten Hcoholderzaad van Gez. hooizolderzaad Zuivere zaden. Gewoon beemdgras Thimotheugras d. w. ltaliaansch ray-gras Engelsch ray-gras Havergras Zwenkgras d. weiden Hondsgras Witte klaver Hoppe rupsklaver le snede 2e 3e Gembloers. 2.500 kg. 13.750 3.120 der Maasweiden. 11.250 kg. 7.310 15.000 10.620 kg. 9.060 13.130 Totalen 19.370 kg. 33.560 kg. 32.810kg. Zoo de beiaaide perceelen omtrent gelijktijdig geschoten hebben, zij hebben toch merkelijk van van elkander verschild voor wat de dichtheid van het gras en zijn hoogte betreft. Het perceel bezaaid met hooizolderzaad uit de weiden van Gembloers, was zijn groen worden verschuldigd aan grasplan ten met breeJe bladeren die niet groot wierden er waren weinig grasplanten en bijzonder weinige grassoorten van hooge en middelmatige gestalte, en veel doorlevende planten waaronder meestal de weegbree. Dit legt de zwakke opbrengst uit der eerste en derde snede. De goede grasplanten lijden van de nabijheid hunner mededingsters die in den zomer sterker zijn, meer plaats innemen aan de oppervlakte van den grond door hunne grootere bladeren, en in den grond door hunne sterkere wortelen. De totale groene opbrengst is merkelijk kleiner dan voor de twee perceelen, maar zij is dit voornamelijk in hare voedende waarde en ook als hooi. Zoo het groene gras van gezuiverd of zuiver zaad dit jaar 10 fr. de 1000 kg. waarde heeft, dat voort komende van hooizolderzaad heeft slechts eene waerde van 7 fr. daarenboven indien de perceelen met zuiver of gezuiverd zaad 25 kg. hooi gaven per 100 kg. groengras, dit bezaaid met hooizolderzaad verliest veel meer van zijn gewicht en men bekomt slechts 20 kg. hooi per 100 kg. gras. De verge lijking van de perceelen geeft dus voor het 1€ jaar Produkten Hooizoldarzaad van Gez, hooizolderzaad Zuivere zaden. Gembloers. der Maasweiden. Groengras 19.370 kg. 33.565 kg. 32.810 kg. Hooi 3.874 kg. 8.391 kg. 8.262 kg. Wezentiijke waarde van den opbrenst 271.18 fr. 839.10 fr. 820.20 fr. Wij denken dat de uitslagen van het eerste jaar genoegzaam beslissend zijn om de ongeloovigsten te overtuigen van de noodzakelijkheid slechts goede zaden te gebruiken bij het aanleggen van weiden evenals elders. ~TimnrfTwnT'fii ii urn hi imp -■*«■■■ Tusschen de gemeene ziekten van het leven is er eene zeer vervelende, de chronische hoest, die wederspannig is aan alle gewone behan deling. Dikwijls bestatigen wij, dat bij een kind de hoest zich voordoet zonder merkbare oorzaak, en zich voortzet tot het kind verzwakt en vermagert en voor de ziekte Heel en ganscli bereid is. De chronische hoest of zelfs de voorbe- stemdheid tot verkouden verraadt altijd een gebrek aan levenskracht. De beste behandeling van den chronischen hoest of van eenen algemeenen staat van vermagering bestaat in het nemen van Scott's Emulsie, den aangenaamsten vorm om den traan in te nemen, verbonden met de hypo- phosphieten van kalk en soda. Scott's Emulsie is niet enkel een recht streeks werkend geneesmiddel voor alle aandoeningen van keel en borst, maar schenkt ook aan het gansche stelsel levens kracht en bevecht de voorbestemdheid tot verzwakking. Scott's Emulsie doet zich altijd voor als een zeer doelma tig geneesmiddel. zsaai'ic-Tbéi-èse SASiJOU Deze Emulsie is zoo aangenaam van smaak, dat zelfs de tee- derste personen haar kunnen innemen zonder moeite en hare herstellende werking op het stelsel is zoodanig, dat zelfs de wederspannigste gevallen van verzwakking weldragen ezenziju. Het is met genoegen dat wij onder de oogen onzer lezers dezen brief brengen betrekkelijk een vierjarrig kind dat van eenen chronischen hoest werd genezen en tot volle gezondheid werd teruggebracht. Villeneuve-sur-Lot, Frankrijk, 6 Mei 1897. Mijnheer, Met aanvang November 1890 werd mijn 4 jarig dochtertje door eene bronchitis aangetast, waaruit zij eenen hoest hield tot in Januari 1897, hetgene mij erg bekommerde. Ik gebruikte uwe Scott's Emulsie en ben gelukkig u te kunnen melden, dat na eenige dagen behandeling den hoest ten volle opgehouden had en mijn dochtertje genezen was. Aanvaardt, Mijnheer, de uitdrukking mijner bij zondere gevoelens. (Cel JMev.Sanjou,onderwijzeres. 3 (B •-3 S3 tr. 07 ts td O OI E> P -i O- t 2 fl ""O O CD - O '-S P O <1 09 CD 09 CD oc co 01 O O <1000000 000000 O O O O to - O O O W '01 O O O O O OXOO 00000 to <1 0000 to OO O O O O CJThUüTOOOOO mcoooooo© Sö £- £- <T> rt! 90 OQ i_j tn c*- O O O tra *"2 ja W 1-1 «H i-k 00 co 00

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 3