COURSES CYPRES Het normaal onderwijs. STADSNEÖWS. Dimanche 12 Juin, lei Avis. 2me Avis. Eene terechtwijzing. Diefte. Eene kerkfabriek vóór de rechtbank. Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 5 tot den 12 dezer maand. Assisenhof van West-Vlaanderen. DOOR DE PERSONEN DIE LIJDEN OUDE VERWAARLOOSDE VALLINGEN Eene verwaarloosde of slecht behandelde valling ontaardt dikwijls in bronchiet, wan neer zij niet tot de longtering leidt; soms herhalen de hoestbuien zich zoo dikwijls en worden zoo geweldig dat zij gansch het li chaamsgestel verzwakken; de slaap is on mogelijk, de pols koortsachtig; het minste gevoel van koude verdubbelt de smarten. Te dikwijls vormen er zich knobbeltjes die, door hunne vermenigvuldiging, de longen verstop pen; wanneer zij verzweren, vernietigen zij de longcellen en veroorzaken er grcote ver liezen van zelfstandigheid, welke men holten noemt. Deze zieke is door eene verkwijning zonder smart, door eene voortdurende droef geestigheid aangetast. Zijne speeksels, eerst wit, schuimig en paarlmoerkleurig. nemen meer en meer eene onheilvoorspellende kleur voor eigen rekening, terwijl zijne zusters meer dan hij werken en zwoegen en niets van deze 6 a 700 fr., te deelen krijgen. Mits 1600 franks (één cent voor den ar men man koopen de rijken hunne zonen vrij van dienst. Ware iedereen soldaat, dan zouden de kasernen niet onrein en de ratla- toe wat smakelijker wezen. Zoo kunnen wij onrechtvaardigheden met dozijnen aanhalen, maar moest men ze af schaffen, dan kon men de vriendjes niet meer bevoordeeligen. De woeste jeven zullen zich wel wachten er iets aan te veranderen, 't is daarin dat hunne macht bestaat. Een blad doet opmerken dat hot normaal onderwijs, het vormen van onderwijzers en onderwijzeressen heel en al in handen der bisschoppen is. De officieele scholen vormden 40 en de klerikale gestichten 178 onderwijzers De klerikale scholen benoemden 249 on derwijzeressen en de Staatsnormaalschool van Brugge 19. Ons land is goed geleverd wanneer men nagaat dat de klerikale zoogezegde onder wijzers en onderwijzeressen de helft minder kennen dan degene onzer vlaamsche officiee le normaalscholen. Waarom niet liever in eens de nog drie be staande Vlaamsche normaalscholen afge schaft? De algeheeie verstomp;ng en geeslverne- dering moeten immers volledig warden. Woeste de slaaf der bisschoppen die van hen verkreeg, dat Pastoos Daens, geen man daat voor de kamers meer mag aanvaarden zal daar wel voor zorgen, want de eene dienst is de andere weerd. We zijn waarachtig goed geleverd. 2 heures de relevêe. Longueur de la piste: 800 m. environ. S200 fT. de prix. 1° Course au trot monté pour chevaux de 3me série, 350 francs, dont 200 au premier, 100 au second et 50 au troisième. Entrée Ir. 17,50, moitié forfait. Poids 70 kilos. Distance 3000 mètres minimum. 2° Course au trot allelé pour chevaux de 2me série, 400 francs, dont 250 au premier, 100 au second et 50 au troisième. Entrée 20 francs, moitié forfait, poids 100 kilos. Distance 3000 métres minimum. 3° Course hors série au trot monté et attelé 300 francs, dont 150 au premier, 100 au second et 50 au troisième. Entrée fr. 15, Poids 70 et 100 kilos. Distance 3000 mètres minimum. bekomen, en dit binst de dertig jaren, zoeken mededingers, zich soms steunende op de naamgelijkenis,hunne produkten in de plaats van het echt te verkoopen, alzoo de zieke bedriegend en nadeel berokkenend. Er zijn inderdaad verschillende soorten teer. In Noorwegen groeien de dennen die den besten teer geven, en M. Guyot gebruikt uitsluitend voor zijne voortbrengselen den zuiversten Noorweegschen teer, ondanks zij nen hoogen prijs, terwijl dikwijls vele fabri kanten, uit spaarzaamheid, teer van minder goede hoedanigheid gebruiken; deze kosten minder maar genezen niet. Het is dus volstrekt noodig, om uwe bron chitis, catarrha, verwaarloosde vallingen en meer nog kortborstigheid en tering te ge nezen, en om alle misrekening te voorko men, dat gij u wel verzekert, wanneer gij in eene apotheek eene flesch teer Guyot vraagt, dat men u wel de echte teer Guyot geve. Dit is gemakkelijk te zien, gij hoeft enkel te bestatigen of het etikel wel het 4e Course au trot attelé pour chevaux de le série, 650 francs dont 350 au premier, 150 au second, 100 au troisième et 50 au 4m". Entrée fr. 30, moitié forfait. Distance 4000 mètres minimum. Cloture des engagements le Lundi 6 Juin, a huit heures du soir, au secrétariat du Trotting Club, Hótel du Damier, Courtrai. Les Commissaires A. Brunfaut J. Onraet-Parret Nys- sens, Ss Lieutenant, Instructeur a l'Ecole d'Equitation. La commission du sport hippique a l'hon- neur de porter a la connaissance du public, que l'Ecole d'Equitation prêtera son concours a la fête du 12 Juin, elle commencera a 2 heures par le travail d'ensemble qui aura été exécuté au Concours hippique de Bruxel- les. Les courses au trot monté et attelé commenceront A 3 heures précises pour se terminer a 4 1/2 heures. L'Ecole d'Equitation terminera la fête par un concours hippique. La commission du sport hippique a l'hon- neur d'informer le public qu'elle acceptera jusqu'au 5 Juin, a midi précis, au café du sultan, grand-place a Ypres, les soumission cachetées pour la location du buffet prin cipal, a établir, aux frais du plus haut sou- missionnaire, dans l'enceinte du pesage. In zijn nummer van 12 Mei geeft le Pro- grès een verslag over de zitting van den Gemeenteraad, dat eenige onnauwkeurighe den bevat. Onder andere zegt hij De maatschappij de Vlaamsche Sier heeft den 26 April eenen brief naar het Schepencollegie ge- stuurd, waarin zij aankondigt dat eene betooging zal plaats hebben ter gelegen- heid der zegepraal door twee barer leden behaald in den tooneelwedstrijd van Thou- rout, het Collegie verzoekende den bei- aard le laten spelen den dag dezer -> betooging. Deze laatste zinsnede is onnauwkeurig, want dit verzoek is aan het Schepencolle- gie niet gedaan geweest en dat willen wij bewijzen. De Maatschappij de Vlaamsche Sier heeft uit welvoeglijkheid het schepencollegie kennis gegeven van de betooging die zij op touw zette, omdat zij dacht dat het haren plicht was de overheid, die haar jaarlijks de tooneelzaal met licht en vuur toestaat, in te lichten. Maar zij heeft niets, volstrekt niets gevraagd. Dit is zoo waar, dat de heer Burgemeester zich niet aan dien brief verstond en den Voorzitter der Vlaamsche Ster ontboden heeft om te weten wat de Maatschappij verlangde. De heer Ducorney heeft gezegd dat die brief niet geschreven werd met hel inzicht aan het Stadsbestuur iets te vragen, maar ndien het nochtans iets wilde doen, dat de maatschappij er erkentelijk zou over zijn. En den 2 Moi, om 6 ure 's avonds, werd het feest der Sterrelingen opgeluisterd door het gespel van den beiaard. Dat is de waarheid 1 En ten bewijze De heer Burgemeester zegt: Den 3 Mei aan, en, op 't einde worden groenachtig grijs. Zijn bestaan is slechts eenen langen doodstrijd en hij sterft in volle besef. Men kan dus niet genoeg voorzorgen ne men tegen eene voortdurende valling, nog meer bij 't ontstaan eenor bronchiet. Men moet de kwaal tegenhouden alvorens zij in eene ergere aandoening ontaarde en het ze kerste is ze bij haren aanvang te bestrijden. Een koffielepel Teer van Guyot, gemengeld in elk glas water of drank welke men ge woon is bij zijne eetmalen te nemen, is ge woonlijk voldoende om in weinigen tijd de meest hardnekkige valling en de meest in gewortelde bronchiet te genezen. Men kan zelfs zoo de reeds verklaarde tering tegen houden en genezen. In dit geval belet de teer de ontbinding der knobbeltjes, en, met de hulp der natuur, heeft de genezing snel ler plaats dan men kon verhoopen. 'tls een voudig en echt. Ten gevolge der talrijke genezingen, in hopelooze gevallen, door de Teer van Guyot hebben wij een nieuwen brief ontvangen van het bestuur der gezegde maatschappij om het Schepencollegie te bedanken den beiaard te hebben doen spelen den dag der ontvangst van de heeren Mailliard en Deweerdt. Wij willen recht geven aan wien recht toekomt. 't Is uit eigen beweging dat de heer Bur gemeester den beiaard heeft laten spelen en niet omdat men het hem gevraagd had. Daarmede heeft hij willen bewijzen dat het stadsbestuur niet onverschillig is aan de eer die twee Yperhngen ten deele viel, en nog maals weten wij er hem dank voor. Is de verslaggever misleid geweest, of heeft hij wetens en willens de zaak aver echts uitgelegd, wij weten het niet maar althans is het zeker dat hij onnauwkeurig is geweest. Een Sterreling. Zaterdag morgend was er een welgekleede man die eene schoone koe te koop stelde. De koopman werd algauw gewaar dat de zaak niet zuiver was, om reden dat den ver- kooper zoohaastig was en de koe voor veel minder gelaten had dan ze weerd was, ver wittigde aanstonds de politie. Deze vatte den verkooper bij den kraag en geleide hem naar het politie bureel waar hij algauw bekende de koe gestolen te hebben uit de weide van M. Lebbe te Poperinghe. De dief werd bet gevang in geduwd in afwachting dat de justitie hem eene beloo ning zal geven voor zijn diefte. Een behanger van Brugge versierde on langs het binnenste der kerk van Passchen- daele welke door den bisschop van Brugge zou bezocht worden. Over den prijs kwam hij overeen met de leden van de kerkfabriek, die eene groote, sterke leer ter zijner beschikking stelden. De behanger, M. B.., bediende zich echter van eene andere leer welke hij was gaan halen. Deze leer brak en M. B... viel op den vloer. De man eischte 4000 fr. schadevergoeding, doch de kerkfabriek weigerde. De zaak kwam voor den vrederechter; men poogde ze te regelen op eene basis van l,2oO frank. Nieuwe weigering. Binnen eenige dagen zal de kerkfabriek voor de rechtbank van Yperen verschijnen, alwaar 2,700 fr. van haar zal worden ge- eischt. M. Begerem zal de kerkfabriek verdedigen. Een vriend deelt ons het volgende lief briefje mede van zijn nichtje dat sedert zes jaren naar de nonnenscholen gaat X le 29 Avril 1898. Mes cher parans. Dans le komansemant de ce noeveau an 1898 qui komanse, je veut vous écrir un peu de franqais. Sa es pour dire que vous pouvés être glorieus sur ton plus aucien fil, qui sei descha tres kauzé kommes les mademamzels N.., qui iconen...sa je ne sei pas komme on dit dans le fransais) dans le notre vwazinasey je peut déscha auschi un peu krosseieeren et sa sas si sjoli et du dernière chic. Sur uiie volgende adres draagtMaison Frere, 19 rue Jacob, Parijs, alwaar M. Guyot seder 1869 zijne werkhuizen heeft overgebracht elke flesch draagt het handteeken van de uitvinder E. Guyot, in drie kleuren violet, groen en rood, schuinsch geplaatst. Prijs van den teer Guyot: 2 fr. de flesch. Dit geneesmiddel is te koop in alle apo theken. Voor de gemeente waar geene apotheek is kan men schrijven, 19 rue Jacob te Parijs, en het bedrag van wat men verlangt in post zegels te zendende zending zal onmiddel lijk geschieden. P.-S. De personen die den smaak van het teerwater niet kunnen gewoon worden kunnen hetzelve vervangen door de Capsu- len Guyot in zuiveren Noorweegschen teer, en er 2 of 3 nemen vóór iedere maaltijd. Al dus verkrijgen zij dezelfde heilzame gevol gen en eene even zekere genezing. Prijs 2.50 fr. de flesch met 60 capsulen. lettre on ne peut pas krosseieerèn. Quan notre vasche aura une petite veau, esseque je puis allors aprendre jouwer le piaano sa sest auschi la mode ché les jeuns komme il faux et vous pourré allors enkors etre plus glorieus sur ton Treeske, mès mademamzel Térèse. Komme sa auschi vous devés appe- ler sur moi dans les vacanches, savé vous. Votre obéichante fil, Thrèse. Hewel, geachte lezers, is het niet lief? Arm Treeske?. Zendt maar uwe meisjes naar de nonnenscholen zij zullen in 't kort fransch, vlaamsch en de cijferkunst meester lijk kunnen. BURGERSTAND. van den 6 tot den 13 Mei 1898. Mannel. geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. Huwelijken. Litière Pierre, daglooner, en Delcroix Marie, dagloonster. Overlijden». Rifflet Antoine, 72 jaar, gepensioneerde echtgenoot van Muldermans Marie, Mond- straat. Harteel Emérence, 65 jaar, zonder beroep, echtgenoote van Clement Henri, St Jan buiten Snaet Pierre, 60 jaar, zonder beroep onge huwd, Lange Thouroutstraat. Blaecke Théophile, 53 jaar, metser, echt genoot vanVandervelde Silvie, Meenenstraat. Fiers Edouard, 72 jaar, slotmaker, we duwnaar van Simoens Isabelle, Hondstraat. Verbeke Blondine, 73 jaar, zonder beroep, weduwe van Vandermeersch Charles, St Ja cobs buiten. De Grou Rosalie, 90 jaar, zonder beroep, weduwe van Defever Pierre, Brielen buiten. Einders beneden de 1 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 0. GE BOORTEN. Mannelijk 5. Vrouwelijk 2. HUWELIJKEN. René Vanspranghe, leurder en Victorine Devynck, kantwerkster, beide te Pope ringhe. Josef Hauspie, dienstbode en Leonie Devloo kantwerkster, beide te Pope ringhe. Camille Botter, schoenmaker, en Maria Brabandts, kantwerkster, beide te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Den Eer weerden Heer Henri Anseeuw, 79 jaar, Pastoor van Onze Lieve Vrouwkerk, O. L. V. kruisstraat. Lazoore Pieter, 64 jaar landbouwer, echtgenoot van Juliana Billiau, Wijk D. Verbrigghe Virginie, gepension- neerde, weduwe van Charles Gerards, Boe- schepestraat. De Rynck Emerence, 26 j., ongehuwd, zonder beroep, Groote Markt. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk 4. vrouwelijk. 0. Kindermoord. De laatste ingeschre ven zaak is afgeloopen. Emma Gekière, echtgenoote Saete, van Becelaere, werd beticht haar pasgeboren kind gedood te hebben om aan haren man te verbergen dat zij zwanger was op het oogenblik van haar huwelijk met hem. De betichte werd vrijgesproken. TE LEZE» aan BRONCHIET, ZINKING a 11 H avec le bienveillant concours de L'ECOLE D'EQU ITATION. Geboorten.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2