Oorlog tusschen Spanje en Amerika STADSNIEUWS. Onze loopstrijden. Schrikkelijk ongeval. Ons garnizoen. Fransch Amerikaansche Circus Hypodrome en Menagerie Rechterlijke benoemingen. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Oostende. Minimum als pastoor met koste- looze huisvesting 1200 fr. Zonder de kleine profijtjes aan missen en andere ceremoniën, totaal 5,800 fr. voor een jongman. l)it gekruind heerschap dat gedu rende 9 maanden 6 maal per week of 200 dagen aan 2 uren te zamen 400 uren les per jaar geeft, ontvangt dus 8 frank per uur of 16 frank per 2 uren katechismusles En derwijze wordt er door ons klerikaal ministerie met onze vijf frankstukken naar den kop derhemel- dragonders geworpen. Werk en slaaft maar burgers, boeren en werklieden, in de Wet straat is het altijd kermis wanneer het geestelijken geldt. Zeemachten. 1000 950 900 850 800 750 700 650 600 550 500 450 400 350 300 250 200 150 100 50 bc 3 E .5 §1 - a S Het slechte weder dat ons verledens week is komen kwellen, had ons een oogen- blik doen vreezen dat onze paardenloopstrij- den gingen mislukken en dat de iever en de werkzaamheid, door de leden van het Co- miteit aangewend, om die feesten tot een goed einde te brengen, nutteloos zouden ge weest zijn. Gelukkiglijk is het weder daags te voren opgehelderd en de loopstrijden die Zondag hebben plaats gehad zijn ten volle gelukt en dit in tegenwoordigheid van een uitgekozen publiek. Zooals wij het in ons laatste nummer heb ben aangekondigd, waren er meer dan 60 paarden ingeschreven en de prijzen zijn dap per bekampt geweest. De groote aantrekking van den dag, was zonder tegenzeg, het schoon militaire feest geweest, dat door de officieren en onder officieren der Rijschool gegeven werd. Een wonderbaar werk, dat te Brussel zooveel bijval behaald heeft, in de laatste feesten door den Ruiters kring gegeven. Wij danken vuriglijk de Rijschool in den persoon van haren achtbaren bevelhebber, M. den Kolonel adj. d'Ë. M. De Haes, voor de zeer belangrijke medewerking die zij wel heeft willen verleenen en wij bieden haar onze vurigste gelukwenschen met de hoop, het toekomende jaar, het gansche personeel der eenige rij kunstschool van ons land te mogen bewonderen en toejuichen. Wij bieden insgelijks buide aan het Co- miteit van den Sport Hippique wiens pogingen met den grootsten bijval zijn be kroond geweest. Wij danken ook het Stadsbestuur dat medegeholpen heeft aan het welgelukken der loopstrijden, door het verleenen van een hulpgeld en door de medewerking der Stads Harmonie en het Pompierskorps. Kortom wij bedanken de heeren Commis sarissen die zoo bereidwillig hunne mede werking hebben verleend en zoo hoffelijk zijn geweest met al de bezoekers. Aan allen onze beste gelukwenschen. Ziehier den uitslag der loopstrijden waar alle deelnemers zoo gewedijverd hebben en overwonnenen en overwinnaren om zoo te zeggen evenveel lof en eer behaalden. Eerste Loop (trot monté). 1. Paquerette M. Verhaeghe. 2. Zémire M. Verkinderen. 3. Pistache M. Mestagh. 4. Rieuse M. Cnudde. Tweede Loop (trot attelé). 1. Patte M. Lefebvre. 2. Polka M. Callaert. 3. Quinault M. Dierckens. Derde Loop (trot monté et attelé). I. Don Quichotte M. Lameyze. 2 Capucine M. Dierckens. 3. Schamrock M. Heye. Vierde Loop (trot attelé). 1. Devinette M. Verriest. 2. Pourquoi M. Dierckens. 3. Dark Wilmor M. Cnudde. ïfcïfscliooi. Concours hippiqtie pour officiers. F PrixM. Hagelstein. 2e M. Dierieckens. 3® M. Nyssens. 4® M. Demeulenaere. E° M. Hagelstein. Sauts par quatre. P Prix 2me Groupe MM. Piquet. Marneffe. de Foestraet. Guns. 2me Prix 4me Groupe. MM. Henrion Herman. Cleynmans. Fiévet. Donderdag voormiddag is de genaamde Gustaaf Deprez, tegeldekker, die bezig was het dak van den heer César Cardinael te helpen vermaken, van de ladder gevallen. De ongelukkige was op den slag dood. Hij laat eene weduwe en zes minderjarige kin deren achter. Volgens wij komen te vernemen zal het bataillon van het 3® linieregiment, na zijne terugkomst van Antwerpen geen lang ver blijf meer in onze stad genieten, daar het met 27 September aanstaande naar Oostende moet om vervangen te worden door een ander bataillon, tegenwoordig in garnizoen te Oostende (Koninklijk besluit van 15 dezer). De groote 60 artisten van alle landen, meer dan 100 paarden, olifanten, leeuwen, apen, enz. enz. zal de stad Yperen bezoeken den Vrijdag 24 Juni. Om -1 ure Cavalcade. Om 3 ure Matinée. Om 8 ure, groote voorstelling. Oericlit. Het Bestuur van den grooten Fransch- Amerikaanschen Circus laat het publiek kennen dat, gezien hun eerste bezoek in Belgie, en om te voldoen aan de werkende klas, het 800 plaatsen voor hen zal behou den aan 60 centiemen per persoon. Eene belangrijke, beweging in de rnagi- stratuur der Vlaanderen zal eerlang in den j Moniteur verschijnen. M. de Gammondeerste advokaat generaal, zal procureur generaal bij het hof vsn Gent benoemd worden. M. Cahier, substitut, zal de plaats van advokaat generaal nemen. M. de Kerkhove d'Exaerde, procureur des konings te Brugge, wordt substitut van den procureur generaal te Gent. M. Janssens de Bisthoven, procureur des konings te Kortrijk, gaat in dezelfde hoeda nigheid over naar Brugge. M. Wouters, procureur des konings te Yperen, zal naar Kortrijk overgaan. M. de Busschere, substitut te Gent, zal procureur des konings worden te Yperen, en M. Tbienpont, substitut te Kortrijk, zal in dezelfde hoedanigheid overgaan naar Gent. Hij zal te Kortrijk vervangen worden door M. Morel de Westgaver, substitut te Veurne. BURGERSTAND. van den 10 tot den 17 Juni 1898. Geboorten. Mannel. geslacht 4. Vrouwelijk id. 5. Huwelijken. De Jonghe Jean, daglooner, en Luyten Hélène, zonder beroep. Huygehbaert Auguste,herbergier,en Craye Berthilde, dienstmeid. Meesdom Emile, schrijnwerker en Carton Hélène, dienstmeid. Overlijden». Woussen Charles, 70 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Degraeve Julienne, Kanon straat. Duprez Eugène, 48 jaar, dekker, echtge noot van Debrouwer Marie, Dijkstraat. Kinderen heneden de 7 jaar. Mannelijk 1. vrouwelijk. 3. Sterfgeval. Maandag laatst is in onze stad overleden den achtbaren heer- Frederik Baes. De overledene door iedereen geeërd en bemind was begaafd van een edel karakter die hem talrijke vrienden had verworven, hij was vol goedheid en dienstwilligheid voor zijne onderdanen, voorden werkman, voor alwie die met hem in onderhandeling was. Ontel baar zijn dezen dien hij diensten heeft be wezen, behulpzaam is geweest, en ja zelfs te veel goeds heeft gedaan. Frederic Baes was een oprecht Popering- naar van den ouden stempel lijk er onge lukkiglijk hedendaags maar weinig meer overblijven. Deze waren des tijds fler over hunne vrijzinnigheid en wilden 't recht zon der omzien, en zoo ook was Frederic Baes; nooit zou hij ja voor neen hebben gezegd voor wie het ook geweest zoul Welk verschil met het meestendeel der hedendaagsche verbasterde Poperingnaars, die zich laten onderkruipen en slavelijk on derworpen liggen aan den wil hunner gees telijke oversten. Des tijds kende men in onze stad zulke mannen niet, de burgers waren vrij en koozen in de kiezing hunne mannen naar eigene overtuiging zonder naar bevel der heeren pastoors te luisteren. Dat is 20 tot 30 jaren geleden. De stad was door vrijgezinde mannen bestuurdsenatoor en volksvertegenwoordigers behoorden tot de liberale denkwijze, en dan ook waren de tijden beter dan nu, er was weelde en voor spoed terwijl er nu ellende en achteruit gang is. Aan onze denkwijze is Frederik Baes, geheel zijn leven getrouw gebleven.Hij heeft het bijzonderlijk bewezen toen bij in het jaar 1890 zijne kandidatuur in de Gemeen- tekiezing voorstelde. Wij herinneren ons nog deze kiesworste- ling, de eerste en de ernstige welke in Pope ringhe sedert den val van het liberaal ge meentebestuur in 1872 plaats greep. De men- schen waren ten uitersten misnoegd over 18 jaar bestuur der fanatieke pijpekoppen die Poperinghe tot over 't hootd in schul den hadden gebracht, die de belastingen hadden verdubbeld en de mannelijke hoppe- planten hadden doen uitkappen. Het is als dan dat Frederic Baes den moed had zich op rang te stellen ten dienste zijner mede burgers. Zijne edele houding werd door al leman hoog geprezen en Baes won bij het volk eene buitengewone populariteit. De geestelijken liepen de beenen af om de kan didatuur van Frederic Baes te bevechten, doch niets kon er aan doen, Baes was de lieveling van het volk en zoo hij maar ge tuigen in de kiesbureelen had gehad, zou hij zegevierend uit de stembus zijn gekomen. Welnu wij die des tijds in deze zelfde ko- lonnen van Het Weekblad Frederic Baes ter zijde gestaan hebben wij ook achten het eenen plicht hem op dezelfde plaats eene laatste hulde van dank en genegenheid te bewijzen. Voor al het goeds welk hij gedaan heeft zal onzen ongelukkigen confrater ginds meer belooning vinden dan in het leven. Den Heere is niet ondankbaar lijk zekere men- scken, en Baes was godsdienstig niet uit schijnheiligheid maar uit ganscher herte. Komt te verschijnen eene geschiede nis van Poperinghe door den heer onder pastoor van S' Jan Opdedrinek. De boek heeft voor titelPoperinghe in de Geu zen tijd het is eene zonderlinge geschie denis waar de spaansche beulen lijk Philip- pus II en den hertog van Alva zoo niet op gehemeld ten minste verschoond worden, terwijl hunne slachtoffers de Graven Van Egmont, De Horn en anderen die het leven voor het vaderland verloren hebben bijna als schuldigen uitgegeven worden. Dat is nu wel het verkeerde van al hetgeen men tot heden over dit tijdstip aangeleerd heeft. Waarom niet de Spaansche Inquisitie ofte bloedraad goedkeuren? Zonderlinge Vader landsliefde!! Zonderlinge geschiedenisII van den 9 tof den 16 dezer maand. GE BOORTEN. Mannelijk 1. Vrouwelijk 3. HUWELIJKEN. Achille Devos, timmerman en Irma Cous- sey, werkster, beide te Poperinghe. Henri Quaghebeur, landbouwer en Euge nie Tamboryn, landbouwster, beide te Po peringhe. STERFGEVALLEN. Cornells Sophie, 72 jaar, huishoudster, echtgenoote van Petrus Vermeulen, Boesche- pestraat. Bergof Leopold, 63 jaar, rond leurder, echtgenoot van Martha Vanspran- ghe, Hondstraat. Baes Frederic, 69 jaar, brouwer, weduwaar van Constantia Brut- saert, Yperslraat. Vandenbroucke Julia na, 72 jaar ongehuwd, zander beroep, Brug- gestraat. Claeys Auguste, 55 jaar, werk man, echtgenoot van Sophie Schoonaert, Wijk A. Kinders heneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 0. Feestelijkheden ter gelegenheid der plechtige plaatsing van den eersten steen der nieuwe havenwerken. Zooals onze lezers weten is het morgen, Zon dag 19 Juni, dat de groote plechtigheid plaats heeft, het leggen van den eersten steen on zer nieuwe haveninrichtingen. Zaterdag 18 Juni. Om 3 ure, concert in de Kursaal. Om 7 3/4 ure 's avonds, sym- phonie-concert in de Kursaal. Om 8 ure, be gin der feestelijkheden door het luiden van al de klokken der stad en den beiaard. Om 9 1/2 ure, dansfeest in de Kursaal. Om 91/2 ure, concert op de Groote Markt door de Stadsharmonie. Zondag 19 Juni. Om 9 ure's morgens, salvo van 101 kanonschoten door de burger wacht. Om 9 1/2 u., vergadering der ver- schillige maatschappijen, langs de Van Ise- ghemlaan. Om 11 ure, plechtige ontvangst van Z. M. den Koning, die het leger, de bur gerwacht en de maatschappijen in oogen- schouw zal nemen. Om 11 1/2 ure, plechtige plaatsing van den eersten steen door Z. M. den Koning. Daarna lunch aangeboden door de aannemers der werken, aan de verschil- lige burgerlijke, leger- en godsdienstoverhe den. Om 3 1/2 ure, concert in de Kursaal. Om 6 ure 's avonds, in de Kursaal, groot banket door de koophandelskamer. Om 9 ure, lichtstoet, waaraan al de maatschappijen der stad zullen deel nemen verlichting der ge vels en straten. Om 10 ure, bal in de Casino en concert op de Groote Markt. Maandag 20 Juni. Om 11 ure, con cert op de Groote Markt. Om 4 ure, concert in het Maria-Hendrika park door de harmo nie van het 3® linie. Groot turnteest inge- G O O t> O lO 'S O C_j O <33 G O hD a o T3 G CD JG O aS <D W CD QJ JG CD a N T3 cn G jt4 t-. jji q c/3 <33 o go-a o a> B -Q a g o, c- B ai n a S N H O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2