Wilde Rozen. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Rijschool. Oögeluk. Nog een ongeluk. Bijua verdronken. Maatschappij Onvermoeibaren. Yzereu wegen. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 16 tot den 23 dezer maand. De prijzen werden behaald als volgt Snelheid. 2 maal de ronde van 't plein. 1600 meters. ln M. Dutrieu in 2 minuten 44 seconden. 2n William 44 1/2 3a - Alb. Lamote 45 Snelwiel met 2 zaten. 10 ronden van 't plein. 8000 meters, vertrek met 5. 1" M. William-Delrue in 12 m. 52 seconden 2n Mr en Mme Dutrieu-Dutrieu. 3n M. H. Lamote-Stein. Fond met medeloopers. 20 ronden van't plein. 16 kilometers. ln M. Dutrieu in 27 minuten 47 seconden 2n M. William 3n M. Vanthor Troostprijs. —5 ronden van 't plein, 4000 meters. 1" M. Verhulst 2U M. Klingbei 3" M. Desinder. Zooals men ziet is het een waar succes voor de inrichtingsmaatschappij, die nog, met meer subsidie van 't stadsbestuur, zulke feesten zou moeten inrichten. Wij wenscben haar van ganscher harte proticiat over den goeden uitslag. 't Is nu reeds zoolang dat men aan 't schrijven en vertellen is dat de rijschool van Yperen vertrekken zal. Wij meenen dat het zoo gauw niet zal geschieden, daar men komt, eene subsidie te stemmen voor het vergrooten van het polygonne veld dat is hoopen wij een goed voorteeken dat de Rijschool nog in lange jaren Yperen Diet verlaten zal. Nu te beter voor de Ypersche neeringdoeners. Want verlaat zij Yperen velen zouden mogen de brug op trekken en elders gaan zingen, daar al die schoone en groote fabrieken beloofd door de kaloten met de masse uit de grond reizen. Maandagavond rond 8 1/2 ure s'avonds waren er eenige jongelieden van Voorme- zeele kermis, in velo afgekomen, en aan de Steenenbrug, steenweg van Brielen, stapten zij af om een glas bier te drinken, daar von den zij een hunner makker A. Vanhecke van Brielen, die vroeg eens een toerken te mogen op de velo rijden; ja antwoordden zij, maar kunt gij rijden? Ja zei hij 't zal wel gaan en sprong er op en reed zooa'.s hij kon tot over de brug van de vaart, daar komende, zag hij de machien van den tram die daar stond wa ter te nemen, hij keerde terug. Ongelukkig lijk bleef hij haperen aan de rails toen eens klaps de machien aankwam. Den tijd niet meer hebbende zich uit de rails te maken, sprong hij er af met het ongelukkig gevolg dat hij langs den kant der rails viel en de machien hem over het hoofd reed. De dood was oogenblikkelijk. Achille Vanhecke woonde te Brielen by zijne ouders, en was een voorbeeldige wer ker, ook was hy van eenieder geacht en bimind. Verledene week vrijdag rond 10 ure voor middag, was Henri Parein van Vlamertin- ghe, bezig met brikken te lossen aan het nieuw klooster der arme klaren, toen hij eensklaps door eenen anderen wagen bijna verbrijzeld was. Gelukkiglijk is hij er goed koop van afgekomen, een weinig aan de baenen gekwetst, de kneuzingen zijn niet gevaarlijk. Men heeft hem naar Vlamer- tinghe gevoerd waar hij de noodige zorgen ontvangen heeft. De kleine Leo VandenBulcke, oud 13 jaar, was aan de oude tempelpoort bezig met op zijne driewielvelo te rijden toen eensklaps zijne velo omdraaide en in 't water tuimelde. Zijne kameraden liepen weg al schreeuwen toen juist een onderluitenant der artillerie M. Gillicaux, daar aankwam, het gevaar zag en gansch gekleed in 't water sprong en, na veel moeite, den jongen bij zijn bloesje vatte en boven het water bracht Alle middels werden ingespannen om den jongen tot het leven te brengen, eindelijk gelukt» men er in en toen ouders en doctors aankwamen was hij reeds buiten gevaar. Zulke daad van moed en zelfopoffering van wegens M. den luitenant Gillicaux verdient voorwaar beloond te worden. Morgen Zondag is er te Meesen een groot en mooi Turnfeest met ballet, waaraan onze eiverige Turners deel nemen. Niet genoeg met hunne leden schoone feesten aan te bie den, verleenen zij nog hunne medewerking aan zustermaatschappijen zooals Roeselaere Poperinghe, Komen, Ryssel en Meesen. Wij wenschen hun schoon weder veel vermaak en goede reis. Veel leden van Kunnen is Willen gaan er naar toe om eenige lesjes te nemen, daar zij tot nu toe maar goed zijn om toeren te maken in de processie, en ze waren zoo schoon gekleed 1111 De afschaffing der eerste klas bij den ijze- renweg, volgt zich langzaam. Men kondigt aan dat met 1" Juli toekomen de, al de treins, loopende op de volgende lijnen, maar twee soorten van klassen meer zullen zijn 2* en 3e klas. Moerbeke-Eecloo Sint Gillis-Waas-Moer- beke Y peren-T hou routBrussel (Noord) Denderleeuw-Kortrijk Anseghem-Ingel- munster Mons Dour-Quievrain Soignies- Haine-Sint-Pieter Piéton-Faurceulx Ma nage-Piéton Piéton-Jumet-Brulotte-Fleu- rus Lutre- Piéton-Manage-Baulers-Otti- gnies; Landen-Statte-Ciney; Arlon-Lougwy Libramont-Bertrix-Virton-AthusLibramont- BastogneBastogne-Gouwy Bertrix-Ge- dinneBattice-Bleyberg. Op de lijn van Brussel naar Antwerpen, de treins Brussel verlatende ten 1 ure 19, 4-55, 7-26 zullen maar twee klassen hebben 2e en derde, op de lijn van Brussel-Vervier3- Herbestal, de eerste klas zal afgeschaft wor den voor de treins Brussel verlatende ten 7 ure 41, trein Brussel naar Oostende ten 4-52, 8-14, 12-05, 6-29, 7-50, deze van Brussel-Doornyk ten 1-07, 3-53, op deze van Brussel-Mons 9-46, 6-31 en op eenige lynen van kleiner belang. BURGERSTAND. van den 17 tot den 24 Juni 1898. Geboorten. Mannel. geslacht 8. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken. Staelens Henri, hovenier en Bertier Ro- manie, dienstmeid. Therry Emile, daglooner, en Denexter Elodie, dienstmeid. Overlijdens. Jacques Pierre, 44 jaren, leurder, echt genoot van Ghyselen Marie, Paddepoelstraat. Muiier Colette, 73 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rosestraat. Delbeke Ide, 78 jaren, kloosterlinge, St. Jakobstraat. Louer Auguste, 56jaren, schilder, echt genoot van Domarle Marie Christoflelstraat. Vanhecke Achille, 19 jaren, bakker, on gehuwd, Brielen buiten. Vander Stichele de Maubus, Marie, 70 jaren, zonder beroep,ongehuwd, Hondstraat. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 0. Maandagmorgend stond gansch de buurt van de Cassel- en Boesscbepenstraten in rep en roer. Het huisgezin van Henri Samyn, dat nog maar eenige maanden in Poperinghe woont, werd vergiftigd bevonden. De ver- gifting komt waarschijnlijk voort van het eten van bedorven vleesch. De man is reeds overleden; de vrouw en twee kinderen zijn aan de beterhand. Men zegt dat de vrouw het vleesch uit Yperen zou meegebracht hebben. Volgens hetgeen wij vernemen zou het d'eerste maal niet zijn dat men in Yperen bedorven, of vleesch verkoopt van zieke beesten die nooit den abattoir is binnen ge gaan om d'expertise te passeeren. Het ware niet slecht van de politie of wie het aangaat wat nauwkeuriger te zijn op eene zaak die d'algemeene gezondheid betreft. Ter gelegenheid der installatie van den pastoor van O L. V. parochie, zijn hier nog al koddige opschriften te lezen geweest, on der andere: Bij een verkenbeenhouwer Bij Carpentier Ik ben slachter en woon nog niet lang alhier Mag ik soms voor u sosiessen maken Zeker zou er voor u niets beter «maken. Een ander Bij een schoenmaker Bij een herbergier-. Bij een smid: Nog een herbergier: GE BOORTEN. Mannelijk 2. Vrouwelijk 1. HUWELIJKEN. Franciscus Dedrie, wever en Reine Vitse, dienstmeid, beide te Poperinghe. Jerome Vermote, dienstbode en Magdale- na Van Peperstraete, kantwerkster, beide te Poperinghe. René Vanderbeke, bijzonderen en Lucie Pareyn, dienstmeid, beiie te Poperinghe. Samyn Henri, 42 jaar, landbouwer, echt genoot van Mathilde Vansteelandt, Boesche- pestraat. Victorian Vande Weghe. Wervick. Een ongeluk dat de ergste gevolgen kon gehad hebben, heeft zich vrij dag voorgedaan in de fabriek van M. A. L. Dalle te Wervik. Een kwart uurs veor dat de werklieden moesten binnenkomen, is eene buis ontploft. De stoker, Blicq genaamd, die zich in de machienzaal bevond, heeft ergo brandwonden in het aangezicht bekomen. De geneesheer, die hem de eerste zorgen toediende, vreest dat bij het zicht zal verliezen. Het gebruik van 't Vlaamsch ln het Bestuur van den IJzerenweg. Het Bestuur van den IJzerenweg heeft aan het personneel onderrichtingen gezonden, betrekkelijk het gebruik der Ylaamsche taal in de offlcieele aankondigingen. Voortaan zullen de omzendbrieven en be richten de algemeenheid dar burgers aanbe- langende moeten opgesteld en afgekondigd worden in het fransch en in het vlaamsch. Men gelieve op te merken dat de wet de afkondiging in de twee talen slechts vereischt voor de omzendbrieven, verschijnende in 't Staatsblad. De Beukelaer's Biscuits zijn de beste De Beukelaer's Chocolade is de lekkerste De Beukelaer's Cacao is de fijnste. Zondag 18 Juni 1815 had de veld slag van Waterloo plaats, alwaar Napoleon, de bloedhond, met zijn leger verslagen werd, dank aan de komst van den Duitscben gene raal Blücher. 't Was zondag 19 Juni, juist 31 jaar geleden, dat Maximiliaan, Keizer van Mexi- ko, echtgenoot onzer huidige zinnelooze belgische prinses, te Queretaro gefusiljeerd werd. Dit gebeurde in 1867. Groote afslag op het graan. Men seint uit Chicago dat een groote alslag op het graan is waar te nemen. Men schrijft die schielijke verandering in den toestand toe aan het feit dat een der groote speculanten van Chicago in eens 10 million bushells op de graanmarkt van deze stad geworpen hebben. Eene algemeene daling in den prijs zal hierdoor volgen. Een zonderlinge wandelaar. Een Amerikaan, een geboren Bastonnes, kapitein William Oldrieve, zal op 4 Juli een stoute en zonderlinge proefneming doen. Hy denkt over den Oceaan te gaan, met schoenen, door hem uitgevonden. De schoenen zijn niets anders dan groote doozen in cederhout, lang 1 meter 50, voor zien van platte zijstukken. Hoewel zeer licht, kunnen die schoenen 140 pond dragen en daar de uitvinder er maar 130 weegt, be weert hij op zijn schoenen zoo vast en veilig te zullen staan als op de stuurbank van een transatlantieker. Reeds heeft hij zijn schoenen beproefd op de Hudson en de Merimac, hij ging zonder moeite de snelstroomen van den Saint Lau rens over en de Niagara op 3 mijlen beneden de watervallen. Gezien is, dat hij tot 20 my- len de zee in ging naar Boston, alsook dat hij 27 uren op het water wandelde in de Baai van Massachusetts. Op zekeren dag dat hij weer op 't water wandelde in de Baai van Pablo, Staat Flo rida, werd hij door een snelopstaanden wind de zee ingedreven. Iedereen dacht hem ver dronken; maar eenige uren later kwam hij terug, zoo kalm alsof er niets gebeurd was. Na dien tijd heeft kapitein Oldrieve nieuwe verbeteringen aan zyn uitvinding gebracht, ook twijfelt hij niet aan den goeden uitslag zijner aanstaande onderneming. Hij zal op zijn tocht vergezeld zyn van kapitein Wil liam Andrews, dezelfde die in 1878 en 1892 de stoutmoedigheid had in een notendop den Atlantischen Oceaan over te steken. De twee waaghalzen zullen gezamenlijk uit Boston vertrekken, de een in zijn boot de andere op zijne schoenen. Bij kalm weer zullen zij hun bootje voorttrekken, want kapitein Andrews denkt ook het grootste deel van den weg te voet af te leggen en kapitein Oldrieve zal enkel gebruik maken van de boot als de zee te ruw is om daarop te wandelen. Dewijl ze denken den weg te volgen die de groote overzeesche stoombooten volgen, zul len zij in de gelegenheid zijn berichten over hun wedervaren te geven. Zoodra ze den Oceaan over zijn, denken ze te Havre aan te komen, en zullen alsdan de Seine opwan delen tot Parijs. Taks voor postwissels.—-Het Staats blad bevat een koninklijk besluit, waarbij de taksen voor postwissels bepaald worden als volgt Wissels van niet meer dan 10 fr., 10 cent. Wissels van meer dan 10 fr.tot en met 20 fr., 15 centiemen. Wissels van meer dan 20 fr. tot en met 50 fr., 20 centiemen. Wissels van meer dan 50 fr., tot en met 100 fr., 30 centiemen. Mijnheer pastoor, wees gegroet Doet de missen kort en goed In den preekstoel maar een kwart In de biecht niette hard Want de menschen zijn hier fraai, Buiten hier en daar een gaai. Mijnheer pastoor hier wonen menschen Die u hertelijk gekomen wensehen, Ik maakgoêen kloeke schoan, Gy zoudt my veel eer aandoen Als de uwe versleten 'raken Mij een paar nieuw te laten maken, Mynhear de pastoor, wees wel gekoman Ons keel is droog. Komt tot mijn toog lk schenk u met plezier Een pint lekker bier, Hier op 't einde van dees straat Doet de smid zyn duivelsdraad, Schiet zijn weerlicht, rolt zijn dond Boort en vijlt en praait zoo wonder Dat nog palijzer noch frei is wys Hoe hy toovertaan dien prys Doet gy, pastoor, dan eens smeden Komt dan naar myn hel getreden De pastoor is ingehaald met muziek Zal hy ook zich moeien met politiek, 'T is te hoopen van neen, Wil hy bemind zyn van iedereen enz. DE JAREN De jaren schuiven stil en traagjes heen Door vreugd en smart, door zonneschyn en vlagen Zy tellen niet, onthoudend slechts hetgeen De liefde schonk en 't jammer kon verjagen. Zij weten slechts hoe vroeger een na een Der kindrenry in 't donzen wiegje lagen De jaren schuiven stil en traagjes heen Door vreugd en smart, door xonneschyn en vlagen. Zy tellen niethun arbeid is alleen De poëzie van milde levensdagen Wordt rondom hem om roem en macht gestreên, Daarvoor heeft nooit hun gouden hart geslagen... De jaren schuiven stil en traagjes heen. DEZE EEUW. Deze eeuw zinkt weg in een zee van bloed ln bloed en tranen werd zy eens geboren Blyft Godes woord in 't menschelyk gemoed, In 's werelds aanachyn dan voorgoed verloren Is Adams schuld dan nog niet uitgeboet, En blyft de vloek staeds ruischen om ons ooren 1 Deze eeuw zinkt weg in eene zee van bloed In bloed en tranen werd zy eens geboren, 'lis 't werk der menschen En, o God, gy moet Die smart aanschouwen en die klachten hooren, Alsof uw liefdezonne door dien vloed Van rampen nimmer redestraal zal boren.,.. Deze eeuw zinkt weg in eene zee van bloed.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2