Jan en Sus. VERKOOPINGEN Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Roeselaere. Spoorwegongeval. VERSCH1LLIGE TIJDINGEN. de l'Ecole d'Equitation sous ,1e com mandement du L'-Golonel Adj' d'Etat Major De Hase. L'Harmonie de Zonnebeke, sous la direc tion de M. Eugène Iweins, donnera un con cert pendant la fète. Voici le programme des courses I. Prix d'Ouverture. Course plate pour officiers. Poids légers. 1400 m. environ soit un tour et demi. Chevaux de pur sang appartenant a VEtat ou a des officiers détachés d l'Ecole d'Equitation. II. Prix de la Butte. Course de haies pour sous-instructeurs et sous-officiers de struction. Qroupe de quatre. Chevaux d'armes. 1400 m. environ, soit un tour et demi. III. Prix de l'Arsenal. Course plate pour officiers. Gros poids. Chevaux de pur sang appartenant d VEtat ou d des officiers détachés a l'Ecole d' Equitation. 1400 m. environ, soit un tour et demi. IV. Prix du rendez-vous. Course de haies pour officiciers, par groupe de quatre. Chevaux d'armes appartenant aux offi ciers détachés a l'Ecole d'Equitation. 1400 m. environ, soitun tour et demi. V. Prix de Zonnebeke. Course plate pour sous-instructeurs et sous-officiers d'instruction. Poids moyens. Chevaux depur sang appartenant a VEtat 19C0 m. soit 2 tours. VI. Tally-ho. Course pour officiers montant leur cheval d'armes. VII. Concours hippique. pour les sous-officiers élèves de la 4e et la 5' divisions. Groupe de quatre. 7 obstacles. Un tour et demi. (Samenspraak). Sus. Ah! dag, Jan, hoe gaat het? 't is lange dat ik u niet gezien heb. Zijt gij eens naar de processie van onze vrouw van de vesten komen zien. Jan. Jaak! en 'tis verdde moeite weerd; de kaloten schrijven in hunne week bladen dat er nog nooit zulke processie te zien is geweest, 6005te verjaardag van onze vrouw van de vesten. Sus. Vijftigjarige processie Jan. Jan. 't is gelijk is het maar 50 jaar t is eene groote kl...terij geweest en een groot fiasco. Sus. Ja, het had kunnen beter zijn. Jan. Wat zeg-je daar. beter zijn? 'k zou een beetje gelooven vele vreemdelingen zijn bedrogen geweest door bet geschreeuw der stoffers, maar per naaste zullen zij zich niet meer laten beet nemen. Sus. Peist-je gij dat't volk is fana tiek genoeg om al te doen wat de pastoors zeggen en vragen, dat is gekendt. Jan. - Ja, maar bij ons, in Komen fransch, is het alzoo niet maar ze zenden daar afflchen uit met kerken, wagens en chars met olifanten bespannen aan eene for- tresse; 't geleek beter aan een leeuwenkok. Vele Komenaars keken of Surmont er niet bij was, de klucht volmaakt geweest, om eene geheele karote te verbeelden en de menschen te misleiden, maar 't is uit ze zul len ons niet meer vangen. Sus. Ik moet bekennen, dan, dat ge gelijk hebtIn geheel de processie was niets dat historisch was. Jan. Wat zeg-je daar, historisch zij hebben toch zeker nooit gedacht dat zulk eene processie, eenen historischen stoet zou verbeelden. Sus. Zeker, ja. Daar is daar veel in dezen stoet van 't gedacht van M. Ch. Baus. Jan. - Oh zwijgt mij van dien paljas: Ah 1 't is geen kunste of was hij zoo wel wat historischen stoet En wat was er daar in? Eenige groepen die wij reeds gezien hebben in de processie tuindag en deze van andere parochiën en dan kunstenaars of gymnasiarUen een toe vele verplichtende slaven van hunne scholen dieliedje zongen gelijk congreganisten onder het bestuur van M. Henri IweiDs die de mate sloegpeist een keer, een gemeente raadsheer en volksvertegenwoordiger die kunstenmakers leert zingen, is 't niet pro per'! en dat noemt men een historischen stoet. Sus. Ja maar, Jan, 't zijn al gasten van 't Volkshuis. Jan. 't is gelijk, ik zeg dat het eene schande is, en dan wat verder eenen praal wagen met vier paarden bespannen ge leid door 4 mannen in kleeding van de 16de eeuw met zwarte hedendaagsche frak en klak, de twee andere met blauwe kiel en den vierden in kostuum van den tijd, ik vraag het u eens af is het niet historisch en Onze vrouwe, hoe was zij vertegenwoor digd? met eene plaasteren onze vrouwken van 75 centiemen die daar van boven aan 't theater genageld was. Sus. Ja, maar, Jan, gij zoudt toch niet willen dat er daar eene levende onze vrouw boven op de forteresse stond, wie zou dat durven wagen. Jan. Wel! wel! er zijn bij hen schoone juffrouwen die al grootere toeren kunnen dan dat! Ware de stoet wat beter ingericht geweest. Over jaren hadden de liberalen geene moeite om juffers te krijgen tijdens de onthulling der beelden langs de halle en van Onze Vrouwe van Thuine. Er waren er zelfs die te paard zaten. Maar nu, 'tis een ander paar mouwen. Sus. Enfin, ik zie dat ge slecht gezind zijt, gij zult eens uwe reis moeten verbeteren met tuindag. Ja7i. Wat zegt ge daar, met Tuindag? 't zal alweer wel zijn, wij zijn den 44 Juli en d'affiche is nog niet te zien, gij ziet van hier wat het zal zijn, ten ware dat zij nog eens de ministers De Bruyne en Begerem zouden doen komen, en de processie opnieuw zou den doen uitgaan, met nieuwe groepen, van 't waterkasteel brikekuischers, gotezuivers, enz. dan zou het misschien de moeite weerd zijn Sus. Enfin, Jan, wij zullen er van zwijgen, en 't is te hopen als gij nog eens komt dat gij' zult tevreden zijn, laatstmaal klaagdet gij over den slechten staat der ge bouwen en straten, en nu dat ge bedrogen zijt door de afflchen en de katholieke week bladen. Jan. Ja, en 'k ben kontent dat er nog gekl... geweest zijn want het was eene wa re exploitatie. Van de Lombaardstraat zul len wij niet spreken, zondagavond al naar huis gaan, heb ib bijna de nek gebroken, maar 't is genoeg, ik ga slapen, Sus tot mor gen. Sus. Ja, Jan slaapt wel tot morgen. Op maandag 18 Juli 1898 ten 9 ure s morgens venditie van meubels, menagie- goederen enz. ten huize van M. D. Demyte- tenaere-Bloemine. Cartonstraat te Yperen deurwaarder Alf. Hof. 1 Augustus 1898, ten 1 ure namiddag verkooping van Meubels, menagiegoed, enz. ten huize van M. den luitenant Dumont, paterstraat, deurwaarder M. G. Vander- schueren. BURGERSTAND. van den 8 tot den 15 Juli 1898. Geboorten. Mannel. geslacht 1. Vrouwelijk id. .4 Ovei-n j dens. Delmotte Maria, 87 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bolstraat. Callewaert Marie, 31 jaren, kloosterlinge de Stuerstraat. Lowet Jules, 52 jaren, ontvanger der be lastingen, weduwenaar van Missoul Mathil- de, Lange Thouroutstraat. Kaesteker Gabrielle, 12 jaren, zonder be roep, Zaalhofstraat. Loonis Emerence, 67 jaren, huishoudster, echtgenoote van Dethoor Karei, Almoeze- nierstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk 1. vrouwelijk. .2 Ter gelegenheid van het nationaal onaf hankelijk feest, de bureelen van het stadhuis zullen gesloten worden den Donderdag 21 Juli. De kermis. Nooit is de kermis-ommegang minder geweest dan dit jaar„ en laat het ons maar rechtuit bekennen de oorzaak daarvan is toe te schrijven aan het gemeentebestuur die niets weet te verrichten om het volk uit den vreemde alhier aan te trekken. Ware het niet van O. L. V. van Sl Jan onze kermis ware echt lijk een oud wijvekens kerkgang; inderdaad de bedevaarders die den jaarlijk- schen ommegang gaan geven nog aan de stad een feestelijk uitzicht, en bijzonderlijk den zaterdag toen zij van alle kanten in dicht geschaarde drommen opkomen voor donkeren ommegang, maar buiten dit is er volstrekt geene beweging, geen feest, niets in stad. Ook al de neeringdoeners zijn het eens om te klagen over den slechten uitslag der kermis, buiten hier en daar eene her berg op de markt hebben al de ander minder neering gehad dan op andere weken van het jaar, En zeggen dat de kermis van Poperinghe destijds de kroone spande over al de kermis sen van het omliggende I Toen was de stad te klein voor de vreemdelingen te herbergen, alle afspanningen en gasthuizen waren opge kropt, er was teering en neering, leven en vreugde in stad, terwijl nu de straten doodsch zijn lijk in een Begijnenhof. Voor tijds was de markt met talrijke allerschoon ste barakken bezet waar de Poperingnaars acht dagen lang vroolijkheid en vermaak kwamen scheppen, terwijl dees jaar niets dan eenige ellendige kotjes te zien waren die de weke te voren op de kermis van Westou- tre stonden. Is 't armelijks genoeg? Het gaat zoo verre dat onze stadhuisbazen. Schepenen en Cle, die nogthans niet houden dat er leven en vooruitgang in stad kome, naar het schijnt zelf bekommerd zijn met den verval van kermis-ommegang. Ze zijn zoo goed geweest zelve naar de markt te ko men, om hun te overtuigen dat het kermis plein n'en oprechten fiasco was, en naar 't zeggen zouden zij de sehuld daarvan op een ander willen leggen terwijl zij alleen ver an t- woordbaar zijn. Het schoonste die in de stad te zien was en welk de weinige vreemdelingen die alhier af stapten bewonderd hebben is den uitgang der statie of het statieplein. De kasseiing al daar is een echtën Montagne Russe waar menschen en dieren gedurig iD gevaar zijn te verongelukken. Moest ooit schepen Van- denberghe aldaar voorbijgaan hij kan onmo gelijk niet over de kassei geraken zonder schaapsprongen te geven. Nu 't zal weldra waarheid zijn dat Poperinghe 't einde der wereld ligt Het groot festival Het programma van het festival is einde lijk verschenen. VYaarlijk het is iets flauw tjes en bewijst eens te meer dat onze kaloten niet bekwaam zijn iets puiks te verrichten, zonder de medehulp der liberale partij. Slechts 22 muzieken, eenige koormaat- maatschappijen en daarbij de brandweer van alle de klerikale dorpen en gemeenten uit het ronde. Op het programma vinden wij niet eene enkele liberale maatschappij, zelfs niet eene onafhankelijke, 't zijn al sussen en kwezelsmuzieken met kerkkooren van de zuiverste soort. Kortom het programma mag voorzeker in de kerken uithangen nevens dit van de groote geldklopperij van den Katsberg De Philharmonie doet niet mee, nu zij heeft honderdmaal gelijk en het ware te wenschen dat geen enkel liberaal aan dit klerikaal kluchtspel deelneme. Aangezien zij een partijfeest willen zullen zij wel vinden wat ze gezocht hebben Nota! De inwoners van de statie om alle onge lukken te vermijden verzoeken de commissie van het festival eerst het statieplein behoor lijk te doen verheffenen en de kasseiing al daar te doen vermaken opdat de vreemde muzieken die met den spoorweg zullen aan komen zonder gevaar tot in de stad zouden kunnen geraken. Een beetje menschlievendheid als 't u beliefd 1 van den 7 tot den 14 dezer maand. GE BOORTEN. Mannelijk 5. Vrouwelijk 3. HUWELIJKEN. Jonkheer Théodore Ridder van Elewijck, substitut van den Procureur des Konings te Yper en Jonkvrouw Jeane de Ghelcke, grond eigenaarster te Poperinghe. Henri Deroo, dienstbode en Emma Deraeve, werkster bei de te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Derudder Julie, 67 jaar, echtgenoote van Louis Techel, Yperstraat, Briche Pieter ongehuwd, 73 jaar, Boeschepestraat. -1 Artois Maria, 11 jaar. Einders heneden de 7 aar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 0. Sedert eenigen tijd was onze politie in bezit van een aanhoudingsmandaat tegen zekeren Constant Mollet, door de rechtbank van Kortrijk tot 7 maanden gevang en 100 fr boet veroordeeld voor dieften. Zijne nieuwe schuilplaats vernomen heb bende, gingen de agenten Hoet en Degrendele in burgerskleederen, zich langs de Gitsche- straat verbergen in de vruchten, en toen de kerel daar voorbijkwam, grepen zij hem vast, en hij werd naar Kortrijk overgebrachi. Een trein met wilde dieren ontriggeld te Vorst. Dezen morgend rond 8 u 5., kwam in de statie van Vorst een wagon, met kolen gela den, in botsing met den trein die de menage rie Camillien naar de foor van Brussel bracht. Weldra hoorde men het gehuil der wilde die ren. Drie groote kooien lagen omgeworpen en dreigden door de ontzette dieren te worden vernield. De temmer M. Camilius, geholpen door M. Th, Vergoven,gelukte er in 2 hyena's in een koopwarenwagon te brengen; daarna gelukte het met twee beren. Een der andere hokken, een leeuw en eene leeuwin bevattend moest men gansch omgekeerd laten.De dieren bleven kalm, doch de werklieden waren niet al te zeer op hun gemak, daar een klauw nu en dan door de tralies verscheen. Ten laatste, na uren arbeid, was alles her steld. Op iaeht. Baron Snul was jager, doch kwam nooit met wild op het kasteel terug. Zekeren keer verscheen de jonge stal knecht en zegde hem Pas op, mijnheer, de knechten hebben een opgevulden haas bij den draaiboom ge zet, tegenover het dennenboschken. Goed antwoordde de baron. Hij toog 's morgens vroeg weer moedig ter jacht. Aan den draaiboom gekomen, sprong een haas daar voorbij en vluchtte, de ooren in de lucht de weide over. Loop maar zegde de baron ik zou niet gaarn schieten want gij zijt opgevuld. Zij draagt de broek. Oom Pietje, zeg aan papa, dat hij dezen middag met u naar den circus moet gaan ik zal zorgen voor twee plaatsen in de kindervoorstelling. Pietje Ja, oom, papa luistert niet naar wat wij, kinderen, zeggen hij doet alleen wat mama zegt,... die alleen is meester, en draagt de broek. De Beukelaer's Rum Confiture Waters De Beukelaer's Chocolade is de lekkerste De Beukelaer's Cacao is de fijnste. Btj den beenhouwer Jongen. Baas een half pond bifstek- vleesch maar vooral taai. Slachter. Taaiwaarom jongen Jongen. Anders eet vader alles alleen op Eertijds om 'tis gelijk welk voorwerp te verwen moest men acht of veertien dagen wachten en duur betalen Heden verwen de huisvrouwen zelve, in alle kleuren met de MAYPOLE zeep. Duur der bewerking eenige minuten. Besparing 60 a 80 Te koop bij alle specerij handelaars. Aux SOURDS. Une dame opulente, qui a été guérie de sa surdité et de bourdon- nements d'oreille par les Tympans artiflciels de Dr. Nicholson, a remis son institut la somme de 25,000 francs afin que toutes les personnes sourdes qui n'on pas les moyens de se procurer les Tympas puissent les avoir gratuitement. S'adresser a A. T. HALE, Secrétaire, 25, Richmond St., St. LukesLondres, E. C. 1 i' i iiTif i i»<5K> lirsnïïm ■■■ii..vaBmr»fftni^>iTiiiiiiifiiiiiiiBiaiiiiBBirB?yBrirrmitti[ in11—aaaa

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2