Prijskamp voor het visschen. Examen. Feest aan de Potyze. Buurtspoorwegen. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 18 tot den 25 dezer maand. Feest Karei Deleu te Meenen. JUBELFEEST VERSCHILLÏGE TIJDINGEN. tiscb beroewd en zoo koelbloediglijk uitge voerd door eenen vreemdeling onder de bevelen van eenen Torquemada De prijskamp voor hetvisscben met de lijn gegeven doorde ware liefhebbers, heeft voor zeker de kroon gespannen van al de feesten van het luindagprogramma. 400 vreemde liefhebbers waren gekomen om aan dit feest deel te nemen, en hebben al gewedijverd om de prijzen te behalen, ook waren zij begunstigd met schoon weder. Hoe komt het, zou men vragen. Ehwel dat is zeer eenvoudig om te verstaan. Dat is eene oude maatschappij samenge steld uit meestal liberalen die er een handje van hebben feesten in te richten, en daar waar zij uitgenoodigd zijn, er naar toe gaan, om hunne confraters te bezoeken en dan wanneer zij eenen oproep doen ook weder zijds bezocht te worden. En dan de commiesie, dat zijn mannen die aan hun proefstuk niet meer zijn, die onder vinding hebben om zulke feesten in te rich ten.' Terwijl de kaloten ach 't Jeezes God toch wat kennen zij van feesten, wij hebben er een staaltje van gehad. Met den tuindag Yper-Fleuri, och God toch, gansch 't ge meentebestuur was op de been, met Surmont aan 't hoofd, en eene grootere wanorde heb ben wij nog nooit gezien en dan de prijs kamp voor de honden! Wel christene zielen, wat boel! wat boel! Enfin laat er ons van zwijgen, want wij zouden moeten spreken van de feesten op 't zaalhof, dan hebben wij in veertien dagen niet gedaan. In 't kort wij moeten bevestigen dat de prijskamp voor het visschen de kroon spant, en de commissie haalt er eer van, zij zijn voor hunne moeite beloond geweest, en't is te hopen, wanneer 't stadsbestuur zulke feesten wil zien gelukken, het d'inrichting van gelijk welk voor feesten, aan liberalen moet toe vertrouwen, en de kaloten naar het volks huis zenden, waar zij morgen 350 fr. prijzen gratis te verspelen hebben. Wat zegt ge nu daarvan he? Wij van onzen kant sturen aan de com missie der Maatschappij De ware Liefheb bers onzen oprechten dank,omdat zij aan de neringdoeners van Yperen en de kaai bij zonderlijk een goed stuiverken heeft laten verdienen. KAREL van het Nieuwsblad niet, maar onzen Karei. Met genoegen vernemen wij datM. Leon- ce Victoor van Meessen, gewezen leerling van het Collége de l'Union, zijne diplome met onderscheiding komt te bekomen, van Landbouw-ingenieur, in het gesticht van Gembloux. Wij sturen den jongen ingenieur onze oprechte gelukwenschen. Op Zondag 4" September en volgende da gen, zal er op het gekuchte de Potyze luisterlijke feesten plaats hebben. Het is te hopen dat het weder, de bewoners van dit gekuchte voordeelig zal wezen. Het is zeker dat alle maatregels genomen zijn om de be zoekers zeer goed onthalen. Voor verdere inlichting zie onze an nonce en de plakbrieven. De ontvangsten der nationale maatschap pij van buurtspoorwegen, gedurende de maand Juni op de volgende lijnen beloopen tot Oostende-Nieuport-Veurnefr. 10 365-27 voor de reizigers en fr. 5.351-67 voor de koopwaren. Te zamen fr. 15,716-94. Oostende-Blenkenberghe, fr. 8564-25 voor de reizigers en Ir. 1,860-95 voor de koop waren. Tezamen fr. 10,425-20. VeurneYper fr. 11,330 43 voor de rei zigers en fr. 3,640-56 voor de koopwaren. Te zamen fr. 14,970-99. De algemeene ontvangsten sedert 1" Ja nuari bedragen BURGERSTAND. van den 19 tot den 26 Augustus 1898. Mann. |geslacht 5. Vrouwelijk id. 2. luweli.j ken DeMaertelaere Edouard, handelaar en DeBisschop Eugénie, zonder beroep. Butaye Arthur, advokaat, en Soenen Ce line, zonder beroep. Overlijdens. Rouzé Louis 60 jaren, landbouwer wedu wenaar van Brasme Hermance, lange Thou- roulstraat. Verschelde Philomène, 34 jaren, kant werkster, eebtgenoote van Baert Constantin, Meenestraat, Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 1. De briefwisseling onlangs in het Week blad verschenen over het Festival is niet op al in den smaak der fanatieken uit den Cirkel gevallen, bewijs daarvan geeft een ellenlangen artikel of te boterham in het kathooohjk Nieuwsblad van Yper over acht dagen in antwoord op het Weekblad siil vous plait, 'tgeen sedert' lang niet meer gebeurde. Maar de krabbelaar uit de Jonge Kathooo- lieke k.k. wacht (sectie der gazetschrijvers die thans zijne proza naar het Vuilblad van Yperen stuurt, is in deze fonctie niet veel beter dan zijne Poperingsche collegas die destijds hun verstand in dezelfde Uolonnen storten 't is n'en jesuiet lijk de andere, men ziet het van 't begin af in zijn artikel. Hij zoekt eerst den briefwisselaar van 't Week blad te beledigen en daaraan kan men immers het ras der schijnheiligaars ver kennen die hedendaags de vrome katholieke partij uitmaken. Die weldenkende kerels welke men zou willen doen doorgaan als de steunpilaren van ons Geloof, dragen niets dan haat voor degenen die anders denken dan zij, en ze kunnen zelfs hunnen haat niet verbergen. Dat is hunne manier van het woord ^an Christus uit te voeren Bemind uwen naasten gelijk uw zeiven Och Heere, indien den even naasten maar hunnen intrest ware ze zouden hem alleszijns veel meer beminnen Wij hebben in volle rechtzinnigheid onze meening over het festival uitgedrukt en rechtuit bekend dat liet feest welgelukt was niettegenstaande is den correspondent van 't Vuilblad op ons ontevreden. Is het misschien omdat wij baweereri dat zijne vrienden van den Festival een partijfeest hebben gemaakt. Maar zeg eens jongen preekheer (met of zonder kletskop) dat is zonneklaar en gij zelf kunt het tegengestelde niet bewijzen aangezien - eheel het feest in den k. k. kring is op touw gesteld ge weest, aangezien geen enkele liberale noch onafhankelijke maatschappij aan uw feest heeft deel genomen aangezien de inrichtings commissie uitsluitelijk uit klerikalen was samengesteld alsook de commissarissen aan wie men bevel gegeven had de vreemde maatschappijen aan te sporen de liberale herbergen te schuwen. Ja, dat is algemeen gekend, en om die reden zouden de talrijke liberalen die hunne vlagge hebben uitgesto ken voor uw feest veel beter het niet ge daan hebben alzoo zou het Nieuwsblad wat minder kunnen boffen met de eensge zindheid der Poperingnaars voor den politie- ken festival Verder ten staat uw ook niet aan dat wij de versiering der stad onbeduidend hebben gevonden, en nogthans 't is zoo. Den kiosk van de groote markt heeft mogelijk min gekost dan wij dachten, alhoewel alleman weet dat lnj veel heeft gekost doch dit belet niet dat het een afschuwelijk stukis.dat men voor hetzelfde geld iets fatsoenlijker had kunnen hebben want 'nen leerling onzer teekenschool zou iets beters opvatten. De praalpoort aan de statie van 't zelfde, 't is de opmerking welk meestal de vreemde lingen desden in 't binnenkomen der stad, en daaraan met nog eenige stellingstaken op de markt en eene poort aan den keer bepaalde zich geheel de versiering der stad. Welnu die daarmee tevreden is en is voorzeker geen zinnelijken Om 't eindigen wil hethet Nieuwsblad zijne lezers doen gelooven dat wij spijtig zijn dat het met den festival niet geregend heeft. Daar laat weerom den jesuiet zijne oor uitstéken, want niets in onze briefwisseling kan dit bevestigen. Wij hebben alleenlijk de meening uitgedrukt in belang der inwoners van nabij de statie, en van alwie met de sta tie in betrekking is, dat indien Ons Heer de hemelsche sluizen hai opengesteld, den s.handelijken toestand der kasseïng van de statiemarkt des te beter aan de vreemdelin gen had voorgekomen, en dat alzoo ons kathooooliek stadsbestuur zou gedwongen geweest zijn de verbeteringswerken uit te voeren. Deze wei ken ten minste zijn er noo- dig, zoo noodig als brood, veor handelaars en neeringdoeners die dikwijls aan de statie moeten zijn of koopwaren af te halen heb ben, en schepen Vandenberghe ziu beter zij nen vlijt daaraan leggen, dan het geld der lastingbetalers verkwisten aan allerlei soor ten van boulevards die niemand begeerd en zonder nut zijn. Kom aan, weldenkende correspondent van 't Nieuwsblad -> gij die onder de bewon deraars telt van onze uitmuntende heeren schepenen, zeg mea culpa en tracht met ons dit te bekomen, indien gij 07er deze zaak de stijfhoofdigheid van schepen Vandenber ghe kunt' overwinnen, zult gij andersche verdiensten verdiend hebben, dan met den fiauw.m praat in uw artikel van zondag. Men vraagt? Waarom Napoleon Staelen uit de Brand weer en den baas van 't ons Heertje alle twee met een proces zijn gelukt geweest, voor het dansen toegelaten te hebben, ter wijl de sapeurs Pompiers van Poperinghe en het sladsmuziek een bal hebben gegeven in vollen achternoen met groot orkest in ze kere herberg buiten stad, tijdens hunne laat ste cibelschieting en zonder dat ze door de politie zijn gestoort geweest. Men vraagt waarom?Zou den corres pondent van 7 Nieuwsblad daarover misschien geen uitleg kunnen geven Wij vernemen dat er eene groote feeste zal plaats hebben op het kasteel der Lovie, waarschijnlijk op Maandag 12 September, met vrijen ingang voor het publiek. Het programma is nog niet vast gekend, doch alleszins zal er een groot Concert plaats hebben en eene Cibel schieting voor de werkende leden der Phil- harmonie met 700 franken prijzen gegeven door den achtbaren heer Voorzitter Julius Van Merris. Dat is nog al de moeite weerd, wanneer men nagaat dat het stadsmuziek en de pom piers met 120 mannen op n'en geheelen ach ternoen bij d'herberg de Peereboom 25 franken te verschieten zijn. GE BOOR TEN. Mannelijk 6. Vrouwelijk 4. STERFGEVALLEN. Scherpereel Ludovica, ongehuwd, 76 jaar. St.-Annastraat. Kinders beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. Zondag en maandag, 28 en 29 Augustus aanstaande viert de vlaamsche tooneelmaat- schappij De Kunstminnende Broeders het gouden jubelfeest, als tooneelspeler van haren voorzitter, den heer Karei Deleu. Zij viert den man, die, op eene grensstad, sedert ruim eene halve eeuw strijdt voor volk en taal. Hoewel deze plechtigheid enkel een fami liefeest is, zal zij, teroorzake van den jubi laris, een grootsch en vrijzinnig karakter aannemen en bewonderaars en ondersteu ners vinden in de andere liberale maatschap pijen: Karei Deleu immers is er overal werkend lid. Karei Deleu is een vrijzinnig burger, die een hoofd heeft dat denkt; dat edel denkt en een hart, dat gevoelt en geen onrecht duldt, het is een man, die bij de eerste toenadering, zich doet liefhebben, achten en gelden; 't is een van de weinige, die nog durft zeggen wat hij meent. Ook wordt deze btlooning die grootsch en indrukwekkend zal zijn door gansch de vrijzinnige partij goedgekeurd. Wij voegen ons bij de vriendenen bewon deraars van den jubilaris om hem onze rechtzinnigste en vurigste gelukwenschen aan te bieden. Hel Weekblad. VIJFTIGJARIG van den heer KARET, DELEU JUBILARIS-VOORZITTER der tooneelmaatschappij Kunstminnende Broeders SVleenen, Op Zondag 28 Augustus 1898 BUITENGEWONE GALAVERTOÖNING der Juffers Carolina Roman, Roza Van Trappe en den heer Bernard Sommerlinck van Gent kosteloos aan geboden aan de leden der maatschappij. Programma 1. Openingstuk voor symphonie. 2. ZÏELEKETEIW8 tooneelspel in éénbediijf door N. de Tière waarin de jubilaris de hoofdrol zal vervullen. 3. Aanspraak en aanbod van geschen ken en bloemtuilen aan den jubilaris: 4. Muziekstuk voor symphonie. 5. Het fabriekmeisje, declamatie door den heer B. Sommerlinck. 6. Schrik van de meisjes; blijspel met zang in één bedrijf door P. Kints. Op Maandag 29" Augustus 1. Om 5 ure vergadering in het Casino van de werkende en eereleden. 2. Om 6 ure stipt serenade aan den heer Jubilaris door de Koninklijke Philharmo- nie. 3. Om 7 ure Banket den Jubilaris aange boden door de werkende leden en de in schrijvende eereleden. N. B. Al de leden der Maatschappij wor den verzocht het nationale vaandel den Zon- en Maandag te laten wapperen. Echo des Concours Colombophiles Charleroi- Chatelet On va recommencer. dans le Hainaut, une expérience qui a été faite de ces derniers temps a Bruxelles. II s'agit d'un concours na tional de pigeons voyageurs dont le lacher se fera a Londres le Dimanche 4 septembre. La rnise en paniers, se fera a Chatelet, au local de la société Guioz, le jeudi 1 septem- relevée. bre, de 7 heures du matin, a 2 heures de Si, comme tout permet de l'affirmer, cette expérience réussit, les sociétés colombophi les du Hainaut abandonneront définitivement la direction Sud-Ouest. qui coüte trop cher. Des expériences ont déja été faites; des pigeons ont été lachés en Angleterre, a 7,20 kilometres, et le retour s'est efïectué en 10 heures. Un concours s'est dorné a 1100 kilom. Nord Ouest et le lendemain du la cher, aux premières heures,plusieurs pigeons ont été constatés. Si l'on considère la régu- larité des retours et l'extrème bon marché, nous pouvons prédire qu'en 1899, tous les pigeons seront expédiés en Angleterre. La ligne Ostende-Tilbury expédiera pour 86 francs 1000 kilos de Chatelineau a Lon dres et le passage gratuit sera accordé a tous les convoyeurs accompagnant 1000 kilos. Madame Lecomte, épouse Nalis, industrielle, rue Mommaerts, 58, a Molen- beek-Saint-Jean, écritJe souffrais d'un rhumatisme goutteux que je soignais depuis longtemps sans pouvoir non seulement me guérir, mais mème me soulager. Après avoir pris deux flacons (fElixir antirhumatis- mal et antigoutteux Vincent, de Bruxel les, j'étaiscomplètement rétablie. G'est avec plaisir que je renseignerai les personnes qui voudront me rendre visite. Einde der hondsdagen. Het was maandag, 22 dezer, dat de zoogenaamde hondsdagen die gewoonlijk de heetste dagen van het jaar zijn, ten einde liepen. Wij zullen ons de hondsdagen van 1898 lang gedenken, want zelden ot nooit hebben wij zulke hevige hitte beleefd als nu, vooral in de laa'ste acht dagen. Laat ons hopen, dat het nu met dit over dreven gloeiend weder zal gedaan zijn en wij nog een aantal goede en frissche dagen mo gen genieten. Wij hebben dit, dunkt ons, toch wel ver diend. 1897. 1898. Oostende-Veurne, 80,782-28 80,62-1-34 Oostende-Blankenb. 36.717 38 38,664-62 Veurne-Yper, 71,248-15 82,311-72 Geboorten. MW sa—11 Zaal open om 6 ure Gordijn om G 1/2 ure met de welwillende medewerking

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2