ipk; piller) voof Bieek,e Riedep m DE PINK PILLEN Wat de zieken die genezen zijn zeggen. De Kracht aan de Zwakken. De Gezondheid aan de Zieken. Vlaamsche Ster. BLOEMEKEN Eene Studentenliefde, lil a der-Bo ctor, MARTEN DE BOSCHWACHTER, Theatre Frangais. Les Eourberies de Scapin Maatschappij Oud-Pompiers. EMMER Y-POLLEY, Telefoonkantoor. Poperin Burgerstand der Stad Poperinghe. De Pink Pillen her- schenken de krachten aan de mannen die door het werken en de overdrevenheden uitgeput zijn. Landbouw. Wij vernemen met genoegen dat de eer ste vertooning der maatschappij De Vlaam sche Sier zal gegeven worden op morgen Zondag 16 October in de Stadstooneelzaal. Deze vertooning zal bestaan uit: Drama in drie bedrijven, en Blijspel in één bedrijf. Volgens men ons verzekert zijn nog ande re groote en schoone stukken ter studie voor de volgende vertooningen. Onder andere Drama in vijf bedrijven en, op algerneene vraag: Drama in drie bedrijven, dat verleden jaar zooveel bijval verworven heeft. Wij twijfelen er niet aan, of den iever die de Sterrelingen aan den dag leggen, zal ruimschoots door het publiek van Yperen en omstreken gewaardeerd en beloond worden. Wij wenschen die heeren een overgrooten bijval. MARDI PROCHAIN 18 OCTOBRE, h 8 heures au Thédtre d'Ypres, representation extraordinaire donnée par la Troupe, du Théatre frangais de Bruxelles sous la Direc tion de .Monsieur GARAY. PROGRAMME. L'ÈPREUVE Comédie en 1 acte et en prose de Mérivaux. ET Comédie en 3 acles et en prose de Molière. Nos lecteurs qui se rappelient le succès éclatant remporié par cette Troupe l'hiver dernier ne manqueront pas d'assister nom- breux a la representation de Mardi. Fris odinaire des places. Pour la location s'adresser a M. Degroote Machiniste du Thé&tre. De leden die begeeren het muziek te ver gezellen naar de betooging van Vinckem, den zondag 23 dezer, worden verzocht zich to doen inschrijven in het lokaal, gedurende de repetiliën van Dinsdag en Vrijdag aan staande. Prijzen gaan en keeren 1 fr. 25. Vertrek om 1 ure. Vooraleer een nieuwe Paraplu ie of Wandelstok te koopen gaat zien naar liet Groot Magazijn gekend voor zijne groote schoone en voordeelige keus, waar men ze maakt en vermaakt. Opgaiet: 22, Boterstraat 22. Ter telegraafontvangerij IJperen (statie), is er een openbaar telefoonkantoor geopend met den 13 dezer maand. De verbinding met de geabonneerde en de publieke kabien zijn vastgesteld als volgt 1° IJperen, Kortrijk, Roeselare, Isegliern, aan 25 centiemen. 2° Voor de andere bureelen van Belgie 1 fr. 3° Departementen van Frankrijk, 150 tot 2 frank. Voor 5 minuten sprekens, De personen die niet geabooneert zijn kun nen tegen personen spreken in de publieke kabien in 'l bureel van den telegraaf, waar van de kost 25 is voor de omstreken van Kortrijk, Roeselare, Iseghcm, en IJperen. En 35 centiemen voor de andere streken van 't land. BURGERSTAND. van den 7 tot den 14 October 1898 Geboorten. mann. geslacht 2. Vrouwelijk id. 5. Bonte Virginie, 62 jaar, zonder beroep, ecbtgenoote van Six Charles, L. Thouroutstr. Baes Bibiane, 82 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Nieuwe St-Jacobsstraat. Bary Louis, 21 jaar, onder-offlcier bij 't eerste regiment gidsen, Wateringstraat. Delbaere Sophie, 61 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Lange Thourout. Roothaer Victor, 18 jaar, bakker, onge huwd, Meenenstraat. Bouvier Sophie, 77 jaar, zonder beroep, ongehuwd, St-Jans Hospitaalstraat. Lejeune Reine, 84 jaar, zonder beroep, we duwe van Ferrycx Leopold, St-Jans Hospi taalstraat. Kinclers beneden de 7 jaar. mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. Milde jonst Sedert eenige weken was het gerucht verspreid in onze stad, dat den heer Burge meester Berten eene prinselijke gift kwam te doen aan de stad, namentlijk dat hij twee huizen gekocht had in de Schaalstraat pa- Jende aan het stadhuis en deze aan het stadsbestuur geschonken had. Het spreekt van 't zelfs dat dit nieuws veel verwonde ring te weeg bracht en iedereen met lof en eere over de mildadigheid van onzen acht baren heer burgemeester sprak. Ja, maar, sedert eenige dagen is de ver wondering onder het publiek nog hooger gestegen. Inderdaad het blijkt uit eene me- dedeeling door bet schepencollegie aan den gemeenteraad in de laatste zitting gedaan, dat bet niet den heer burgemeester is maar wel de stad die de twee huizen in kwestie heeft aangekocht, en dat den heer burge meester alleenlijk de koopsom aan de stad verschoten heeft mits drij en half per cent intrest en per jare I Dit verandert de kwestie en niet weinig; de milde jonst van den heer burgemeester is voor hem integendeel eene voordeelige geldplaatsing, en de stad die reeds zooveel kroos te betalen heeft zal de gemeenteschuld nog van eenige duizenden zien aangroeien Liberale Manifestatie. Wij roepen de aandacht der vrijzinnige Poperingnaars op de liberale manifestatie die op Zondag aanstaande 23n dezer te Veur- ne en te Vinckem zal plaats hebben. Men weet waarvan er kwestie is; Een ongelukkigen landsman van VinGkem met naam Dedullen bezat, een huisje op cijns- grond gebouwd. Welnu over eenige maan den omdat Dedullen liberaal was en bekend bad voor de liberalen gestemd te hebben wierd hij op de schandelijkste wijze op de straat gezet door den schatrijken katholie ken grondeigenaar aan wien hij den cijns- grond pachte, en zijn huis wierd afgebroken. Dank aan M. Buyl den knappe liberalen kandidaat voor de wetgevende kiezingen in Veurne-Ambacht, wierd er eene inschrijving geopend ten einde de nooJige som te ver zamelen om een nieuw huis voor den onge lukkigen Dedullen op te bouwen. In weinig tijds werden 3000 fran\en vereenigt en Zondag aanstaande zal te Vinckem eene ma nifestatie plaats hebben om plechtiglijk het nieuw huis van Dedullen te inhuldigen. Liberalen uit al de gedeelten van het land zullen er deel aan nemen, en zonder twijfel zal ter dezer gelegenheid den weispreken den heer Buyl het woord voeren. van den 8 tot den 13 dezer maand. HUWELIJKEN. Camille Ryckebuscb, koopman, en Eiisa Derycke, bijzondere. Henri Collinet,dienst bode, en Gabrielle Beel, zonder beroep. STERFGEVALLEN. Meilevede Jerome, 20 jaar, ongehuwd, werkman, Wijk J. Follet Henri, 57 jaar, ongehuwd, maalder, Boeschepestraat. Du- mely Philomene, 54 jaar, winkelierster, we duwe van Victor Baelen, Yperstraat. Einders beneden de 7 jaar. Mannelijk 4. Vrouwelijk 0. Vap Dr. Williarp? Lotgevallen van eenen mulder Werking op eenen zieke die sedert twintig jaren leed M. F;-G. Lugan, machinist, te Lescure bij Albi (Tarn), zegtSedert meer dan twintig jaren had ik tijdelijke pijnen in een been. Wanneer ik mij vermoeide iets of wat meer dan bij gewoonte zwol de knie op en ik kon ze niet meer buigen. Ik meende dat de oorzaak van de zenuwen kwam. Heden, dank aan de Pink Pillen, kan ik mij zwaar ver moeien zonder met dit been te lijden. Ademloosheid Hartkloppingen Nierpijnen zuiveren en verrijden fjet bloed, Ver- Sterken bet zepüto?tel?el, geven tracht aap de spieren. jNiet atleep zijp ze troop de Volgende ziekten puttig A-. Derneville, apotheker, 66, Waterloolaan, Brussel, tegen 3 fr*. 50 per doos of 17 fr. 50 per 6 doozen, franco tegen postwissel. De stikstof is de voeding der planten BQTERSTRAA.T N° 22, O verlij dens. GE BOORTEN. MANNELIJK 8. VROUWELIJK 2. Hieronder zijn de onderhouden met de personen die door de genezen zijn, zonder verandering; overgeschreven. Deze genezingen hebben plaats gehad daar waar alle andere genees middels zonder werking gebleven waren. Wanneer, ik den brief van M. Auguste Sauva- gest, molenaar, die op den molen Uouzy, werkt, ontving, klein dorp bij Brézé (M- ine-el-Loire), betreurde ik de reis niet te kunnen doen om nog eens deze schoone streek to m >gen zien. Ik zou mij met groot genoegen op dien weg van Tours naar Angers bevinden, met zijne lieve geziclnpun- ten, zijne zoo vruehtrijke hellingen van Satimur, met de Loire aan hunne voeten, met hunne talrjke Windmolens wi ns zwengels altoos in ging bij de minste win l zijn. De b sluurder van mijn dagblad, mij te Parijs noodig hebbende, heb ik, in plaats van h m to paan bezoekenmij moeten levre len ste len met mot M. Suu- vaget le briefwis e- Zijne gezondheid was erg besrh digd geweest De nabijh id an de klein rivier ie Thouet en hel ka- i naai van do Dive waarop dm molen waar hij werkzaam is heeft zeker voor i en deel geholpen bij hem de zinkingpijnen te ontwikko'en. In september laast- leden was hij ver plicht het bed te be waren zon lor zich te kunnen verroeren. Mijn dokter, ze t hij, gaf mij de beste zorgen wrijvingen, brandstelten, trekpleisters, watle rondom de beenen, alle goede dingen die mij eene kleine verzachting gaven maar de genezing niet Eens las ik in lie Potit .Journal een geval van genezing door een ontilbaar goncesmid lel tegen de heap- en zinking! dj nen de Pink Pillen voor bl'eeke lieden van Dl'. Williams die een groot aantal zieken van deze kwalen enezen hadden. Mijn besluit was rap genomen. Zoodra het geneesmiddel gekom n was begon ik het te nemen en sedert d- eerste doos gevoelde ik mij een weinig beter. Dit paf mij moed en ik ver volgde de verphging. Rap kwam de genezing. Vijl' doozen waren voldoende. tl Ik ben blijde deze verploging te hebben gevolgd wa t uu is mijn vertrouwen oremdig en indien deze afschuwelijke lijnen mij wt-êr aan vallen ken ik bet middel o n ze te bestrijden en ze weg te jagen. Ik dank U van liarle als proef mijner erkentenis veroorloof ik U mijntn brief uit te geven.» Mijne dochter, die zestien jaren bereikt heeft en dieaan bloedgebrek sukkelt en bijna altoos ziek is, heeft hare kleuren hernomen, eenen uitmuntenden eetlust en eene volko men gezondheid, dank aan de Pink Pillen. Ik zou U niet genoeg voor de diensten die gij mij betoond heb, kunnen bedanken. Sedert twee jaren, zegt Juffrouw Albertine Chevalier, te St-Mathurin (Maine-et-Loire), leed ik aan vele hartkloppingen en adem loosheden die mij krachteloos lieten. Ik was vei plicht geweest al werk te laten staan. Ik nam eene menigte geneesmiddels, maar te vergeefs. Men raadde mij de Pink Pillen te ondervinden et gelukkiglijk duurde hunne wonderaehtige werking niet voortekomen. Eenige tijd later had ik geene hartkloppingen meer en de ademloosheid was verdwenen. Eindelijk waren de schoone kleuren der jonk heid weêrgekomen. J.-M Gouindard, eigenaar, te Saint- Wilt Jodart (Loire), l,// vertelt het vol gende Mijne twaalf jarige dochter die erg aan de St. Veitsdans leed is volstrekt genezen. Haar nker arm was lam en hare beenen waren onmachtig haar te dragen en ze sprak niet. Rap verbeterde ze onder den invloed der Pink Pillen en nu kan zij ze missen daar zij volstrekt genezen is. Ik heb lang uitgesteld alvorens U te schrijven, zegt M. Marty, te La Grabie-de- Journiac (Dordogne), wat het vervolg mijner verpleging was. Ik liet eerst den oogst voorbij loopen om zeker over mijne genezing te zijn. Sedert mijne kinderjaren had ik afgrijselijke nierpijnen,was eetlustloos en sliep niet meer. Sedert ik uwe Pink Pillen neem ben ik volkomen genezen en heb niet het minste ver val ondervonden. Dat iedereen het wete, laat het overal drukken. bloedgebrek, zinking-en heuppijnen,zenuwpijn, lam heid, onregelmatigheid der voortbeweging, St. Veits dans, hoofdpijnen, zenuwkwaal, kliergezwel, enz., maar verder brengen zij de schoone kleuren terug, werken op de verschillende soorten van verzwakking bij de vrouwen en hebben op de mannen eene krachtige werking tegen al de ziekten die uit na tuurlijke of geestelijke overdrevenheden voortkomen. Koopbaar bij alle apothekers of ter stapelplaats voor België, bij De stikstof evenals het phosphoorzuur, de po- tasch, de kalk, enz., is een der bestanddeelen wel ke de organieke zelfstandigheden samenstellen. Hij is onmisbaar aan de voeding der planten, en wan neer een grond arm is aan opslorpbare stikstof, de oogsten, ten minste wanneer er geen spraak is van peulgewassen (klaverplanten), zijn zeer gering welke ook de hoeveelheid moge z(jn der andere vruchtbaarmakende bestanddeelen in den grond aanwezig. Daar de stikstof deel maakt van de organieke stoffen, hoe rijker een grond is aan organieke over blijfsels, hoe rijker hij ook is aan stikstof. Het is echter niet voldoende dat de grond overvloedig voorzien zij van organiekebestanddeelen, om groo te oogsten te bekomen, het is ook noodig dat eene voldoende hoeveelheid van dit stikstof langzamer hand opslorpbaar worde, om alzoo overvloedig te voorzien in de voeding van onze oogsten gedurende de verschillende tijdperken hunner ontwikkeling. Opdat de organieke stikstof opslorpbaar worde moet hij tot delfstof overgaan, zich in salpeter of, in een woord, in nitraat veranderen! Deze verande ring van de organieke stikstof kan enkel geschie den wanneer de volgende voorwaarden verwezen lijkt zijn: De tegenwoordigheid van salpetergist- stoffen, eene zekere graad vochtigheid en lucht in den grond, eene warmtegraad begrepen tusscben 4 en 40 graden en eindelijk eene zekere hoeveelheid koolzuurkalk. Uitgezonderd in zure gronden en in vaste leem gronden, vindt men deze voorwaarden kan men zeggen, in al onze gronden. Echter zijn de gronden zeer zeldzaam, welke, zonder het aanbrengen van stikstofhoudende bestanddeelen, en na aftrek king van de hoeveelheid salpeter welke de regens aan den grond ontnemen door uitspoeling, in hun schoot, eene hoeveelheid opslorpbare stikstof vor men, voldoende tot het overvloedig voeden onzer oogsten. Vandaar de noodwendigheid, indies men sterke oogsten wil bekomen, den grond van tijd tot tijd met stikstofhoudende bestanddeelen te be mesten. Deze laatste zullen op voordeelige wijze toegediend worden, gedeeltelijk onder den vorm van stalmest of andere organieke bestanddeelen voortkomende van dieren of planten, en gedeeltelijk onder den vorm van minerale stikstofhoudende meststoffen. Melden wij tusschen deze laatste, per rang van op3lorpbaarheidde soda-nitraat en de zwavelzure ammoniak. Evenals de stikstof van de organieke bestand deelen, is de stikstof van de zwavelzure ammoniak niet rechtstreeks opneembaar door de planten. Het is nooaig dat hij vooreerst de salpetervorming on derga. Deze kan heel snel geschieden in tegen woordigheid van eene koolbevattende zelfstandig heid en voor zooveel de andere voorwaarden noodig tot de salpetervorming, hierboven aangehaald, niet ontbreken. Daarentegen is de stikstof van de soda- nitraat rechtstreeks en seffens opslorpbaar vandaar de welgekende snelheid zijner uitwerkselen op den groei der planten. Onder al de vormen, onder de welke de stikstof zich voordoet, is het deze van ni- trieke vorm, 't is te zeggen van nitraat, die het voordeeligst is aan den groei. Wat de hoeveelheid en de tijdstippen aangaat, voor de toepassing van deze meststoffen de land-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 2