Voorde Zwakke Imderen. M BONNE CUISINIER Hotel de la Tête d'Or. LET OP 85.000 MEUBELEN Entile "mnAerds, IP VERSCHILLSGE TIJDINGEN. De Gracieuse ON BEMANDE LEES HIER EN SPOED GIGAREN EN SPEELGOED Boekbeoordeeling. bijzonder goede Bij Uitscheiding M O YE N D'ASSAI MIR Ib'JElA.TT et de se préserver surement des MALADIES ÉPIDÉMIQUES. De jicht en het rheumatismus zijn, onder alle kwalen, de gemeenste, entevens de smartelijkste. Beroofd zijn van het ge bruik zijner ledematen en door zorgloosheid gevaar loopen te eindigen met de algeheele en bepaalde verlamming, is er wel iets, op het gebied onzer ellenden, dat meer verdient onze zorgen te vestigen? De wijze keus van een doelmatig geneesmiddel dringt zich op, ten einde op zijne geneeskracht beroep te doen bij de minste lijdensvlaag. Onder de duizend bijzondere middelen in de apotheek voorbanden is eene verstandige keus noodzakelijk. Een opperbest genees middel is datgene, welk, uitgaande niet van de scheikunde maar van de eukele bereiding der kruiden, de kwaal tegenhoudt, zoodra men er gebruik van maakt; datgene welk niet alleen de pijn stilt, maar de oorzaken er van vernietigt. Welnu, het tegen-rheuma- tisch en legen-jichtig Elixir Vincent, dat in de apotheek van die naam, Grensstraat, 33 Brussel, bereid wordt, vereenigt het best al de vereischte hoedanigheden. 9 Eene billijke vraag. Verledene week is aan het ministerie van oorlog een verzoekschrift gezonden tot het bekomen eener zaak welke wij zeer billijk vinden. Wanneer een officier ziek wordt, blijft bij altijd zijne volle bezoldiging genieten. Wan neer een soldaat ziek wordt en nagenoeg voldoende hersteld is, mag hij eene, twee of drie maanden naar huis gaan, in ziekverlof, wanneer zijne ouders voor hem kunnen zorgen. Natuurlijk antwoorden allen dat zij dit kunDen, ten einde hunnen zieken zoon te huis te krijgen, doch dan ontvangt de zieke noch soldij, noch niets meer. Het verzoekschrift vraagt dat de soldaten die in ziekverlof gezonden worden voortdu rend zouden genieten hunne soldij en den prijs van het voedsel dat zij anders in de kazern zouden ontvangen. Dit is maar 'bil lijk en deze som zou stellig in de meeste ge vallen den ouders der zieke soldaten goed te pas komen. De Bsukelaer's Rum Confiture Waters DeBeukelaer's Chocolade is de lekkerste De Beukelaer's Cacao is de fijnste. De strijders van 1830. Er zijn er nog 92 in leven. De Staat betaalt hun een pensioen van 900 franks, dat kan gaan tot 1500 fr. als zij een helper noodig hebben. De Romeinsc'ne steenwegen in België. De Oude Belgen bleven na eenen tegen stand, die zeven jaren geduurd had, onge veer vijf eeuwen lang onder de heerschappij der Romeinen. Het voornaamste feit dier vreemde over- heersching alhier was het aanleggen van krijgswegen (legerbanen of heirbanen), om des te gemakkelijker de strijdmachten te verplaatsen en het overwonnen land te be waken. Dat gebeurde onder keizer Augustus en merkwaardige overblijfselen zijn er van bewaard gebleven. Die banen waren zes a zeven meters breed, op sommige punten zelfs tien en vijftien, vooral daür waar poststatiên of wisselplaat sen bestonden, die de kern onzer oudste ste- den geworden zijn. Daar die banen Oud- België in zijne volle breedte doorsneden, dwars door bosschen en moerassen die toen een groot [deel onzes lands bedekten, droe gen zij machtig bij om het verkeer en de handelsbetrekkingen tusschen verschillende stammen te vergemakkelijken. Op eenen bodem, uit keien gevormd, wer den ze aangelegd met klei of kiezelzand, volgens de natuur des gronds: De bovenlaag bestond meermaals uit steenen, door eene soort van mortel bevestigd. Van mijl tot mijl (dat was 1480 meters in onze maat) stond eene zuil om den wegaf- stand aan te duiden. Van tijd tot tijd vond men er een vierkanten steen, waarop de voetganger rusten kon, of waarop de ruiter stond om weer te paard te stijgen. Langs die banen werden nog kunstmatige heuvels (tumuli) angelegd, welke nu eens als begraafplaatsen, andermaal, als seinplaat- sen, waar 's nachts vuren aangelegd werden) moesten dienen. (Tumuli te Coninxheim, Jes- seren, Tienen, enz. S 1° De Zee, langs Doornik, Meenen, Wervik en Boulogne (Te Meenen bestaat nog een weg die de Heirweg heet) 2° den Rijn, langs Gembloers, Per- wez, Tongeren, Maastricht en Keulen. (Ook nog heden heet ze de Romeinsche steenweg,te Coninxheim,Tongeren, enz.) 3° Rome, langs Reims, Soissons, Pa rijs, enz. met eene vertakking op Aarlen en Trier (daar ook vindt men er nog sporen van). LESSEN TJIT IDE VADERLAHDSCHE GESCHIEDENIS Bewerkt naar het officieel programma (mid delbaren graad) van ln Mei 1897. door Het beste geïllustreerd Neder- landsch modeblad. Tijdens een bezoek bij Mevrouw V...., overal om baren opschik en hare kleedij ge roemd, vroeg haar eene vriendin Welke toovernijmf geeft U de heerlijke gedachten die U in zake van opschik bestie ren? Voor elke aangelegenheid waarbij de vrouw bekoorlijk schitteren moet, vindt, gij iets aantrekkelijks, iets bijzonders dat elkers oog op u vestigt. Mevrouw V...., glimlachte en vroeg met een zekere zweem van vcldoeninglu wat overtreft mijne kleedij die der andere dames, In goeden smaak, sierlijkheid en snede? was het antwoord. Mijn geheim bekoort u dan waarlijk, lachte Mevrouw V.... nochtans staat de too- vergodin die ik voor mijne modellen raad pleeg U zoo goed als mij ten dienste. Voorwaar? Wel zeker, haar naam is De Gra cieuse. Abonnementsprijs; Gewoon Abonnement Voor 3 maanden. fr. 3,50 "01 5.0O ljaar 10.00 Met gekleurde plaat Voor 3 maanden fr. 4.00 Voor 1 jaar 16 00 Zich te bevragen bij de Belgische Boek handelmaatschappij,16, Treuren berg, Brus sel, ofwei ten bureele van ons blad. Om alle misslag te vermijden, de chirur gijn tandmeester Maurice Meier van Kortrijk heeft de eerzijne talrijke kalanten, alsook de personen die begeeren hem te raadplegen, ter kennis te brengen dat er een nieuwen tandmeester die dezelfde naam draagt en met wien hij geenszins in handels betrekking is, naar Yper komt, twee huizen van zijne woonst. Hij verzoekt hun zich wel te verzekeren indien zij bij den ouden tandmeester zijn Maurice Meier te Kortrijk die te Yperen te raadplegen is sedert jaar bij Mevr. We Van Kern mei, Groote Markt, 5, (gesloten huis) Maandag, Don derdag Zaterdag, van 9 tot 4 ure. Hij heeft nog broeder, nog zoon, nog bloedverwant belast met het vertegenwoor digen van zijn huis. LiKWIDATIE VAN aan den spotprijs van 50 fr. de dui zend, 5 fr. 50 de franco, tegen postmandaat of remboursement. TH. FOLOGNE, te S'-Truidén. VERKOOPING ten huize van Sr AIMÈ VAN BECELAERE, Korte-Thouroulstraat 10, Te Yper, op Dinsdag 18 October 1898. Om 9 ure's mjrgeas en 2 urea namiddag door het ambt vau den Deurwaarder VAN DER SOHUEREN. gediplomeerde Chirurgijn-Tandmeester Tandmeester 1 on het Koninklijk Gesticht van Mees sen, Lombaardstraat, 19, IJ PEREN Inzetten van tanden en kunstge gebijten. Uittrekking, Goudstopping en Herstelling van ongeregelde tanden -volgens tie beste stelsels. T Chacun sait aujourci hui que les médecins sont tous d'accord pour recounaltre que e'est par l'eau que se communiquent la plupart des maladies épi- démiques, telles que la fièvre typhoïde, la dysen terie, le choléra et aussi la grippe et l'iufluenza. L'eau contient une infiuité d'aniinalcuies que l'on appelle microbes et dont quelques-uns sont les ger- mes de maladies les plus dangereuses. De la, une eau est malsaine quand elle contient ces mauvaises microbes. C'estpourquoi, depuis trente ou quarante ans, on s'est préoccupé d'amener dans les villes des eaux de source qui sont, en général, trés pures et ne contiennent pas de mauvais microbes; et on n'a pas hésité a dépenser pour cela des centaines de millions. bouwers zullen nuttige inlichtingen vinden in de rechtstreeksche proefnemingen, alsook in hun landbouwpraktijk. Ten anderen, wij stellen ons voor deze kwesties binnen kort te onderzoeken. L. VAN DEN BERCK, landbouw-ingenieur. (Zie de kaart). Quand on n'a pas une eau trés pure, et surtout quand il règne des épidemies dans unpays, il sera prudent, pour sen préserver, d'assainir l'eau que 1 on bolt. U'est une precaution que l'on fera bien de prendre aussi pendant les grandes cbaleurs, mo ment. ou on a tant besoiu de boire, «urtout les ou- vriers et les agriculteurs. On ésite tout danger en la faisant bouillir pendant quelques minutes mais tout le monde ne peut pas faire bouillir son eau, ni s'assurer que cela a été bien fait, Le moyen le plus simple, le plus sur et le plus économique d'assainir l'eau, est d'y verser un peu d'eau de goudron. Le goudron est un antiseptique au premier chef. tl tue les microhes, causes de toutes nos maladies graves et, de la sorte, nous en préserve. II rend done saine et salutaire l'eau que nous buvons, et nous garantit ainsi des épidémies. Comrne autorité scientiflque a i'appui de ce que nous venons de dire, il suffit d'en citer une bien haute, que reconnaissenl tous les médecins.L'illus- tre professeur, Docteur Bouchardat, ancien prési dent de 1'Académie de médecine de Paris, dit dans Eerste verschijnsel der twee landstalen. De volksstamme i, ten N. der groote heirbaaD, hadden weinig betrekkingen met de Romeinen en bewaar den ongeschonden hunne Germaansche taal, die later Dietsch heette en nu Vlaamsch of liever Nederlandseh. De bevolking, die ten Zuiden der baan van Bou logne naar Keulen woonde, vermengde langzamer hand hare Germaansche taal met het Latijn, hier door de Romeinen medegebracht en vormde alzoo het Waalschdat thans nog hoofdzakelijk ten Z. dier baan gesproken wordt. O*, p o B 3 I CD CS po td MEDARD VERKEST. Ieperen, Karei Deweerdt. Rijselstraat 59. Weeral een schoolboekje, dat ophef maken zal in de wereld der schoolmannen. Tot heden waren meest alle handboekjes van geschiedenis opgevuld met dagteekeningen, gebeurtenissen en daden, zon der eenig verband met elkander. Dat was ook de groote oorzaak dat het onderricht in de geschiede nis zoo weinig vruchten afwierp en zeer weinig me- dehielp om het verstand, het gezond oordeel bij de kinderen te openen en te ontwikkelen. De heer Verkest heeft dat anders opgevat en hij heeft ver standig gehandeld. Elk punt, door het programma voorgeschreven, is voorafgegaan van al die begrip pen en omstandigheden, noodzakelijk om de leer lingen het tijdvak te doen begrijpen waarirr de ge beurtenis voorvalt. Ook de oorzaken er van en de gevolgen ziin niet verwaarloosd en, zoo verstaan, vormt het geschiedkundig onderricht een keten, waaraan geen enkeleschakel ontbreekt, een geheel, dat belang inboezemt, de verstandelijke vermogens ontwikkelt en oefent en den kinderen lust tot lee- ren, tot begrijpen, tot oordeelen en besluiten geeft. Het is stellig een der beste, zooniet het beste schoolboekje van dien aard, dat bestaat. Geen twij fel ook of elk onderwijzer, die er een ter inzage zrch aanschaffen zal, gaat niet dralen om het ais leerboek in zijne school in te voeren en hij zal wal doen ook. Hij en de kinderen zullen er zich opper best bij bevinden. "Wij bevelen het allen onderwijzers ten zeerste aan. Kl auwaart. l'Annuaire de thérapeutique: L'usage habituel et quotidien du goudron coastitue un excellent pré- servatif contre un grand nombra de maladies, sur tout contre les maladies épidéiniques. Un pharrnacien de Paris, M. Guyot, a réussi, il y a une trentaine d'années, a ren Ire le goudron soluble dans l'eauet. grace a cette invention, on trouve aujourd'hui, cheztousles pharrnaeiens, sous le nom de Goudron de Guyot, une liqueur ties con- centré de goudron, qui permet de préparer instan- tanément, au moment du besoin, une eau de gou dron trés limpide et trés efBcace. On en verse une ou deux cuillerées a café par verre d'eau ou du liquide que l'on a coutume de prendre ses repas, ef on obtient ainsi une boisson trés saine, qui préserve des épidémies et des mala dies graves, et qui guérit sürement la grippe, i'in- fluenza, les bronchites, et les catarrhes. En présence des services que rend le Goudron Guyot, et du succès qu'il a si justement obtenu de puis trente ans, des concurrents cherchent a vendre Niets heeft een meer merkwaardiger] invloed op de kinderen met zwak gestel dan de Scott's Emulsie. Deze toebereiding is de gemakke- lijksten en doelmatigsten vorm om de zuiverste traanoiie verbonden met de Hipophosphieten van Kalk en Soda in te nemen. Zij bezit het groot voordeel aangenaam van smaak te zijn zij wordt door de kinderen gaarne genomen tot dus verre,dat zij haarals eenesnoeperij aanzien. In de Scott's Emulsie, is de smaak der olie ganseh verborgen, en goed vermengd zijnde, geeft, zij niet het minste werk aan de verte ringsorganen. De geneesheeren hebben dikwijls vast ges teld, dat de Scott's Emulsie toegeëi gend wordt zelfs wanneer het ge woon voedsel net niet is, hetgeen wil zeggen, dat de Scott's Emulsie het gestel voedt, wanneer al de voedsels slag feWBs andere voed zonder uits ,','T blijven. 'ItaliSsi De volge 't Eilllsl CMAiJLET Ogende f brief zal hetbelang van iedereen op wekken die een kind hebben in het tijdstip van den wasdom, en zich niet goed ontwikkelt. Zij zullen in de Scott's Emulsie eene voorbeeldige toebereiding aantreffen en aan bet lichaamsgestel een doelmatig voedsel op bescheidene wijze bezorgen. Aiuay-le-Chateau(Allier), Frankrijk,9 Mei 1897. Mijnheer, ik deed uwe Scott's Emulsie nemen door mijn wichtje van 20 maanden, door eene algenieene vermagering aangetast, gevolg eener bronchiet. De goede uitslag uwer kostbare remedie liet zich niet atwachten en eenige dagen behandeling brachten eene zichtbare verbetering te weeg in den toestand van mijn kleine zieke. Het beteren duurde voort, heden is' het gansch hersteld, maar ik ga voort met het uwe Scott's Emulsie te doen nemen, die ik aanzie als den besten krachtherstellcr. Aanvaardt, mijnheer, de uitdrukking, mijner erkentelijkheid. Ge teekendChaulet, onderwijzer. De Scott's Emulsie vindt men in alle goede apotheken. Algemeen depótCh. Delacre en Cie, Apothekers, Brussel. UNE p lenrs produits, aux lieu 'et place du produit véri- table en trompant le malade, a son détriment. C'est qu'en effet eertains fabricants emploienf des gou- drons de qualité inférieure, qui coütent queiquefoi s un peu moinscher, mais qui n'ont pas d'effieacité 11 est done absolument nécessaire, pour assainir l'eau que l'on boit, et pour se préserver d'une faqon certaine des maladies épidémiques, de bien deman- der dans les pharmacies du Goudron de Guyot; et, afind'éviter touteerreur, il faut regarder l'ótiquet- te. El'.e doit porter le nom de Guyot, en gros carac- tères, et sa signature en trois couleursvioletrou ge et en biais. Prix du Goudron Guyot, 2 francs le flacon. Ce médieament se trouve daus toutes les phar macies. Pour les localités dans le voisinage duquel- les il n'existe aucun pharrnacien, il suffira d'écrire a la fabrique du Goudron Guyot, 19, rue Jacob, a Paris, en envoyant le montant en timbres-poste de ceque l'on desire et l'envoi sera fait immédiate- ment franco. KJ cd cr? c- ot to ut O 000 O O O to to o> 00 ut O O O O -J Ut O to O O O O ut O Ut Ut CO O W 00 03 O O O to "o O Ut O O OtOUtOOOOO VAN RECHT OVER DE STERRESTRAAT. Te raadplegen alle dagen van 9 tot 5 uren. behalve den Zondag. V.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 3