BRUXELLES £3 LET OP TENTOONSTELLING ONDERVINDING LEERT STOFLE BIJ MS ÏEBIMEEli YAK 'I HEMMEST Boekbeoordeeling. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. CHRYSANTHEMEN op 6, 7, 8 en 9 November 1898 Wandelingen in Brugge. w w w RFE VRERIE LEES HIER EN SPOED 85.000 bijzonder goede Gigaren Handboekje van Gezondheidsleer. bewerkt naar bet officieel programma (tweeden graad) van de lagere scholen en van de voorbereidende afdeeling der middel bare scholen door Lodewijk Franpois, tafelhouder, Aoutdok, nr 31, te Brussel schrijft: Ik leed aan een jichtig rheumatismus sedert verscheidene jaren. Na alle geneesmiddelen uitgeput te hebben heb ik, op aanraden van mijnen geneesheer, het tegen-rheumatisch en tegen-jic.htig Elixir Vincent van Brus sel genomen. Van af de eerste glazen, hiel den mijne pijnen op; mijne geheele genezing volgde kort daarop. Ik ben er de heer Vin cent heel dankbaar voor en ik beveel zijne bereiding aan alle jicht en rheumatismus- lijders ten zeerste aan. (10) Lodewijk Franqois. Wevelghem. Die J stallen. Onbe kende kwaaddoeners zijn in bet huis van M. Cornet, bakker, op de baan van Meenennaar Kortrijk gedrongen en hebben een paard en eene kar gestolen. Denzelfden nacht werd ook nog een paard gestolen ten nadeele van den landbouwer Van Butsel, wonende even eens op hooger gemelde baan. De politie heeft een onderzoek geopend. Roeselare. Eene honderdjarige. Onze stad zal aanstaande jaar ook eene eeu- wenlinge tellen, namelijk Theresia Buyse, ■weduwe Samyn, geboren te Wynkel-St-Eloi op 31 Mei 1899. Zij geniet nog eene goede gezondheid en verblijft sedert lange jaren in bet hospitaal. Waasten. Man overreden. M. Victor Delobel, van Waasten, bakker van stiel, voerde eene kar brood, wanneer 't paard op bol ging. De voerman viel ongeluk kiglijk onder 't paard en werd met inge stampte borst opgenomen. De brievendragers hebben een vlug schrift uitgegeven waarin zij hunne grieven aanklagen. Men weet dat vader Vandenpeereboom aan die staatsbedienden verboden had hunne belangen in 't openbaar te bespreken. Zij hebben dus hunne toevlucht tot het vlug schrift genomen. Hierin wordt met bewijzen ter staving be toond dat de brievendragers inderdaad over last zijn van werk en met recht en reden klagen over hunne loonen. Elk rechtgeaard man zal de klagers in 't gelijk stellen. De posterijen brengen eene zuivere winst van belang opde Staat beeft dus voor plicht den toestand te verbeteren dezer nuttige be ambten en hunne dagelijksche taak te ver lichten. Niemand zal beweren dat de brieven dragers worden behandeld naar verdienste. Het wordt hoog tijd dat ook onder dit op zicht, gerechtigheid geschiede. De Beukelaers Rum Confiture Wafers DeBeukelaer'sChocolade is de lekkerste De Beukeiaers Cacao is de fijnste. Sluiting der patrijzenjacht. De patrijzenjacht zal op 25 October worden ge sloten in de provinties Antwerpen, Brabant, Oost- en West-Vlaanderen, Limburg, en voor de gedeelten der provinties Henegouwen, Luik en Namen, gelegen op den linkeroever van Samber en Maas, er in begrepen het grondgebied der steden Charleroi, Luik, Na men; en na 15 November in de provintie Luxemburg en de gedeelten der provinties Henegouwen, Luik en Namen, gelegen tus- schen Samber en Maas en op den linker oever der Maas. Voor onze officieren. De minister van oorlog heeft een beslissing genomen in het vraagstuk der verhooging der jaarwed den van de officieren onzer infanterie. Eene crediet van 300,000 frank is cp de begrco- ling van 1899 ingeschreven. Wie moet rnen gelooven. Wij zeg den, naar de Cournier de Bruxelles dat pastoor Daens niet de functie van almoeze- nier of bestuurder in 't klooster van Schaar beek zal waarnemen, maar alleen daar mis mogen lezen met toelating der nonnekens op aandringen van den aartsbisschop. In strijd met dit bericht kondigt Het Land van Aalst, orgaan der gebroeders Daens, 't volgende af Pastoor Daens verlaat Aalst... bij gaat over naar 't aartsbisdom van Mechelen, als aalmoezenier der Yisitatie, op Schaarbeek. Talrijke onwaardige middelen zijn tegen die benoeming in 't werk gesteld De wetenschap. Men komt te Parijs den cinematograaf van Edison te benuttigen in de hospitalen. Ais eene operatie gedaan wordt, wordt een rollende lichtdruk van de zelve genomen, die dan naar beliefte kan weergegeven worden in de leergangen van ontleedkunde en heelkunde. Zeer praktisch om het onderwijs aan schouwelijk te maken, zooals men ziet. De Yankees van den anderen kant heb ben nu in de gevangenissen spreektoestellen geplaatst mot uiterst fijngevoelige plaatjes, op behendige wijze weggedoken. Twee ge vangen worden in een cel gebracht waar dergelijk toestel is geplaatst; na eenigentijd, in de overtuiging of de waan verkeerend dat zij niet gehoord worden, beginnen zij mal kander hunne heldendaden te vertellen en al wat zij zeggen wordt door den nieuwerwet- scben telefoon aan de ooren van de bewa kers gebracht, gelast die conversaties op te vangen. Zoo wordt op 't einde der eeuw de spreuk bewaarheidt: de muren hebben ooren 1 De Chocolade des bonnes fVlères is de beste en voedzaamste. De 1/2 kilo 1.60 en 2 fr. Aux SOURDS. Une dame opulente, qui a été guérie de sa surdité et de bourdon- nements d'oreille par les Tympans artificiels de Dr. Nicholson, a remis a son institut ia somme de 25,000 trancs afin que toutes les personnes sourdes q-ui n'on pas les moyens de se procurer les Tympas puissent les avoir gratuitement. S'adresser a A. T. HALE, Secrétaire, 25, Richmond St., St. Luke'sLondres, E. C. Met één aandeel van de Crédit immobi- lier populaire betaalbaar in 12 maande- lijksche stortingen van 56 centiemen, kan iedereen aan 150 trekkingen van Belgische stedeleeningen deel nemen en premiën van 0815 franks winnen, met gewaarborgde teruggave der stortingen met intrest. Voor alle inlichtingen schrijve men, met zegel voor het antwoord, aan het Bestuur, 9, Lange Boomgaardstraat, te Gent. Agenten worden gevraagd. KOMT TE VERSCHIJNEN. op Stadshalle (Groote Botermarkt) De tentoonstelling is open den Zon dag 6U November, van 12 uur tot 4 uur namiddag, de andere dagen van 9 uur voormiddag tot 4 u. namiddag. 1NGANGPRIJS den Zondag 6 Nov., 50 centiemen den Maandag 7 25 den Dinsdag 8 10 Een schoon en groot boekwerk van 265 bladzijden en 160 photogravuren, in twee kleuren gedrukt met eene kaart. Alwie liefhebber en kenner is zal zich voorzeker zulk een boek aankoopen, haast u dus want er zijn niet veel exemplaren meer over Eene beoordeeling zal binnen 8 dagen over dit werk, in ons blad overgenomen worden. 2. S- Z,aQ ~"2 w O H LIKWI I)AT IE VAN aan den spotprijs van 50 fr. de dui zend, 5 fr. 50 de franco, tegen postmandaat ot remboursement. TH. FOLOGNE, te S'-Truiden. Om alle misslag te vermijden, de chirur gijn tandmeester Maurice Meier van Kortrijk heeft de eerzijne talrijke kalanten, alsook de personen die begeeren hem te raadplegen, ter kennis te brengen dat er een nieuwen tandmeester die dezelfde naam draagt en met wien iiij geenszins in handels betrekking is, naar Yper komt, twee huizen van zijne woonst. Hij verzoekt hun zich wel te verzekeren indien zij bij den ouden tandmeester zijn Maurice Meier te Kortrijk die te Yperen te raadplegen is sedert bij Mevr. We Van Kemrnel, Groote Markt, 5, (gesloten huis) Maandag, Don derdag Zaterdag, van 9 tot 4 u^e. Hij heeft nog broeder, nog zoon, nog bloedverwant belast met het vertegenwoor digen van zijn huis. Iiidicn ik u schrijf, tbn is dil voor mijn zoon, die hoest sedert hij van het regiment terugkwam. Hij heeft dit betrapt gedurende zijnen diensttijd, ten gevolge eener verwaai loosde verkoudheid. Alle morgendenhoert hij gedurende een uur; hij geeft gal en slijm over, en'dit met veel moeite. Na het ontbijt gaat het beter. «Zoohaast het koud wordt vermeerdertde hoest; wanneer hij in de warmte komt gaat het beter en de hoest stilt. Voor het overige is'hij wel te pas, de eetlust is goed. Zijn vader en moeder hebben nooit gehoest; er zijn geene borstlijders in de familie. Wij hebben eene vriendin die door uwen teer genas. Ik verzoek u mij eene flesch ervan te zenden. (Get.) Marie Desnoix, 125, rue de Sèvres, Parijs. De apotheker die op 19 October 1896 dezen brief ontving, zond de gevraagde flesch onmiddellijk. Eenige weken nadien schreef Mevr. Desnoix op nieuw 21 November 1896. Mijnheer Guyot, wanneer mijn zoon de flesch teer. die gij mij ge zonden hebt, hadt genomen, gaf hij noch gal noch slijm meer over en hoestte bijna nici meer. Zijne krachten zijn teruggekomen, en, na nog eenigcn tijd gebruik uwer voortreffelijke remedie, was hij ten voile genezen. Al onzen dankIk zal u mijn leven lang erken telijk zijn, want ik begon erg ie vreezen voor de gezondheid van mijn kind, die voor zijne brood winning noodig heeft wel te pas te zijn. lk machtig u gaarne mijn schrijven af te kon digen, en ik kan uwe remedie niet genoeg aanbe velen aan allen die lijden aan de luchtpijptakken of de borst. (Get.) Marie Desnoix. Het gebruik der teer Guyot bij iederen maaltijd, met hoeveelheden van een koffielepel in een glas water of in den drank die men verkiest, is inder daad voldoende om in weinigen tijd den weer- spannigsten hoest en de meest verouderde bron- lige wijze aan den grond zullen toevertrouwd wor den in den Herfat, zoowel voor de Winter- als voor de Zomerteelten. In hetzelfde geval bevinden zich de metaalslakken, waarvan het phosphoorzuur in opslorpbaarheid toeneemt door ziin verblijf in aan raking met de bestanddeelen van den grond. De superphosphaten en de geprecipiteerde phos- phaatkalk kunnen insgelijks in den Herfst met den grond vermengd worden, nochtans daar hun phos phoorzuur merkelijk meer kost dan dat der me taalslakken, en in strijd met dit laatste, van zijne opslorpbaarheid verliest door een verlengd verbluf in den grond moet men deze phosphaten bijzonder voorbehouden om in de Lente te gebruiken voor oogsten, welke snel opslorpbaar phosphoorzuur ver- eischen en den grond slechts weinigen tijd beslaan. Wat de stikstofmesten betreft (soda-nitraat en zwavelzure ammoniak) welke hun stikstof kunnen verliezen door uitspoeling van den grond, is het geraadzaam er geen misbruik van te maken, in den Herfst, dan op zeer gematige wijze (40 a 50 kg. per hectare) en slechts wanneer het uitgeputte gronden of late zaaiïngeD geldt. L. VAN DEN BERCK, landbouw-ingenieur. MEDARD VERKEST. Tongeren, W4 Demarteau-Thys en Zoon. Ziedaar een schoolboekje, dat ons zeer welkom is en dat wij gretigdoorbladerden om zijnen klaren, eenvoudigen schrijftrant, om zijne zuivere taal en vooral om zijne onschatbare wetenswaardigheden, die iedereen ten zeersteaanbelangen, aangezien het de gezondheid geldt, den grootsten schat, dien men op aarde kan bezitten. Wanneer men dat alleszins lief boekje opent dan ontvlamt de lust om meer te weten en heeft men dien nieuwen voorraad gezonde begrippen op gedaan, dan gaat men weer met verdubbelde vlijt en aandacht aan 't lezen èn uitpluizen en men houdt niet op voor dat men tot de laatste bladzijde tot den laatsten regel gelezen, herlezen en zich den inhoud toegeigend heeft. Het boekje is uitmuntend belang wekkend en is dus voor de school zeer geschikt te meer daar het gewetensvol alles verhandelt wat het programma voor den middelbaren graad voor schrijft. Wij mogen het dus den onderwijzers volop aanbevelen. Doch in het huisgezin zal het nog meer dienstbewijzen. De ouders, die veelal de eerste be grippen der zoozeer aan te bevelen regels der ge zondheidsleer niet bezitten, zuilen aldra door de lezing van het kind. dat zijne les leert, aangetrok ken worden, hunne aandacht vestigen op al het nuttige, daarin zoo duidelijk uiteengedaan, en er ook wel hun voordeel weteajrit te trekken. Wij wenschen den schrijver geluk met het puik werkje, dat wij aan zijne werkzame en geoefende pen te danken hebben. Het is den grootsten bij val overwaard. Klauwaart. chitis te genezen. Zelfs gelukt men er soms in eene reeds verklaarde tering terug te houden en te genezen, want de teer belet* het ontbinden der iongtuberkulen, daar zij de kwade mieroben doodt die deze ontbinding veroorzaken. Dit is eenvoudig en waar. De minste verkoudheid, verwaarloosd, kan in bronchiet ontaarden. Ook kan men den zieken niet genoeg aanraden hunne kwaal in den beginne reeds te bevechten door het gebruik van teer. In tegenwoordigheid der talrijke genezingen, in hopelooze gevallen bekomen met *de teer Guyot, en dit sedert dertig jaren, zoeken zekere konkur- renten somtijds hunne waar te verkoopen, in plaats van het echte produkt, ten nadeele van den kooper natuurlijk. Inderdaad, zekere fabriekanten gebruiken teer van mindere hoedanigheid, die*somtijds een weinig minder kost maar die niet geneest. Het is dus onbetwistbaar noodig, om uwe bron chitis, catarrha, verouderde vallingen, en, meer nog, kortborstigheid en tering te genezen, al spoedig in de apotheken Teer Guyot te vragenóm alle m isslag te voorkomen bemerke men zorgvuldig het etiket.' Dit moet den naam Guyot dragen, in vetten druk, en zijn handteeken in drij kleuren, violet, groen, rood, schuins gedrukt. Prijs der Teer Guyot, 2 ir. de flesch. Dit geneesmiddel is te verkrijgen in alle apo theken. Voor de gemeenten die geene apotheek bezitten in de buurt,is het voldoende te schrijven naar de fabriek der Teer Guyot, 19, rue Jacob, te Parijs, en terzelfdertijd het bedrag zenden van wat men verlangt, en de verzending geschiedt onmid dellijk franco. P. S. De personen die den smaak van het teerwater niet kunnen gewoon worden kunnen in de plaats daarvan gebruiken de Kapsulen Guyot met zuivere Noorweegsehe teer, te nemen 2 of 5 kapsulen voor eiken maaltijd. Aldusbekomenzij denzelfden goeden uitslagen eene verzekerde genezing. Prijs2 fr. 50 de flesch van 60 kapsulen, wat uitmaakt dat de behande ling minder dan 20 centimen per dag kost. Alvorens er eene proefneming van gedaan te hebben kan niemand het overgroot voordeel kennen van Scott's Emulsie op de gewone traanolie. De meest bebloemde taal zou u niet met meer zekerheid kunnen overtuigen dan uwe persoon lijke ondervinding, maar wij mogen met de grootste gegrondheid verzekeren, dat indien gij traanolie noodig hebt om uw gestel te voeden en te regelen, gij deze olie, onder den gemalc- kelijksten en doelmatigsten vorm, in de Scott's Emulsie vinden zult. Deze toebereiding verwijdert de moeie- lijkheid welke de verteringsorganen beproeven bij 't innemen van de gewone olie en zij is zoo smakelijk, «dat de meest tengere Ipersonen haar mei fhet grootste gemak -innemen. Behalve de traan olie, behelst de M. WLïijiS' Scott's Emulsie nog hypophosphieten van kalk en soda, die van overgroote waarde zijn, en werkelijk tot de vertering der olie helpen. In den volgenden brief geeft een heer zijne, oordeelvelling over de Scott's Emulsie, die hij gebruikte, aangezien het hem onmogelijk was gewone traanolie te verdragen. St-Jean-Ligoure (Ilta-Vienne), Frankrijk, 8 Mei 1897. Mijnheer, Door eene algemeene verzwakking en eene ziekte der Ingewanden aangetast, ten gevolge mijn verblijf in 't onderwijs, te Tunis, had ik gebruik gemaakt van een hoop geneesmiddelen, die niet de minste verbetering in mijnen toestand brachten. Daar ik de walgende traanolie niet verdragen kon, nam ik uwe Scott's Emulsie, die ik met veel gemak verteerde en toeeigende, en thans heb ik eene bloeiende gezondheid. Aanvaardt, Mijnheer, de uitdrukking mijner innigste erkentelijkheid. (Geteekend), Valéry, toegevoegd onderwijzer. De Scott's Emulsie vindt men in alle goede apotheken. Algemeen dépotCh. Delacre en Cie, Apothekers, Brussel. VAN 2 H o K, oi 3=3 8 2- 57" <1 CÏQ CD 09 CD CD 4^ CO O H O O O 4* o to CR O O O O O O to to Oi CR 00 COCJTOOOOCJTO oooooooo O i-» CO to O) O CR j© O 00 *to O O O Ü1 ül O 00 CR O O O O O SO O SS o T3 £T £0 CTQ C/3 O S" h- 5. O 8 O C/3 O r-t- o p N p C"t" CD <s CU p WJ bS O O Cf ffi ►s 00 CD 00

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1898 | | pagina 3