ZIJT GIJ BLOEDGEBREKKIG? De pfK pmiiEH Voor KliEEKE I^IEDEH Uijt gij bleel^ of Vaal1$ f)et oqder^fe gedeelte UV/er oog- leder) V/it^leürig? 2Iiji) uwe lipper) opl^leUrig? I§ de eet lust slecht? Zijt gij bij de rr)ir)§te ^raci)t- ipspappipg Ver foeid GEKEZEiN HET BLOEDGEBREK. Een Zeldzame werkmansvriend. 't Liefdadigheids Concert van Zondag 1 Hoe rechtzinnig onze kalotebazen handelen. Vlaamsch Tooneel. DE LOGIEBROEDERS Zijt gij moedeloos en is uwe ademhaling hort HET 1$ HET BLOEDGEBREK Verzorg U, anders stelt gij U bloot aan de ergste der ziektenaan de hwijning, en dusvolgens aan den dood. hoe groot haar talent ook zij, wij twijfelen er aan dat zij bekwaam zij aan iemand een uiterlijk te geven dat hij niet bezit. Volgens den verslaggever, om niet te zeg gen den criticus van het Journal, zou Mej. L. Dehem van haar model een soort van halven god gemaakt hebben die al de ver- eischte hoedanigheden bezit om de algemee- ne bewondering uit te lokken en tot de on sterfelijkheid over te gaan. Wij, Yperlingen, wij denken er anders over. Eene bemerking hebben wij hooren ma ken dat ons tamelijk gegrond scheen. In dien, zei een der aanschouwers van dit meesterstuk, dit portret geschikt is om op het stadhuis tusschen de vroegere burge meesters te prijken, waarom heeft M. de ba ron Surmont de Volsberghe het officieel kostuum van Burgemeester niet aangetrok ken? Het Journal d'Ypres zegt dat hij noch goud, noch zilver, noch decoraties noo- dig heeft om een schoon figuur te maken, wij zijn van 't gloeien van hem die op deze vraag antwoordB| dat Surmont, niettegen staande al zijndPerwaandheid wel wist dat hij het stadhuis op eene oneerlijke wijze ver overd had, dat hij burgemeester was ge worden tegen den wil en dank der Yperlin gen en zelfs tegen den wil zijner eigene vrienden; en dat hij derhalve zich schaamt een kostuum aan te trekken dat hem niet pastdat hij maar een indringer is en dat het nageslacht hem immer zal beschouwen als de grootste vijand die Yperen ooit bezat, en de oorsprong van Yperen's volledigen on dergang. Het gaat toch al aardig in de wereldDe rijken drukken op den werkman, de werk man benijdt den rijke en sedert onheugelijke tijden bestaat er een soort van vijandschap tusschen die twee klassen der samenleving; Ook verwondert het ons geenzins de eene en de andere klachten te hooren uiten. Maar wat ons ten hoogste verwondert, wat over zijn hout gaat, is dat men werklie den vindt|iie hunne medegezellen vervolgen en zoeken te broodrooven omdat deze zich niet slavelijk willen onderwerpen aan hunne {willekeurigheid. Hier in IJperen hebben eenige ambachts lieden eene maatschappij gevormd met het doel malkander te ondersteunen en hunne onderlinge belangen te verdedigen. Die ver- eeniging is zeer schooD, zeer prijsbaar, zeer loffelijk in beschouwing, maar in toepassing is het geneel iets anders. Volgens wij vernemen is hier een kerel, zekere E. G., aan het hoofd van dergelijke maatschappij, welke hij de verdwaandheid heeft naar zijnen wii te willen besturen, en ten allen tijde het hooge woord voert over al de belangen der vereeniging. Een man die, doordrongen van zijnen titel van voorzitter, schijnt te willen zeggen: In mij zult gij den man vinden die uwe belangen zal verdedigen, die zich als be middelaar wil aanzetten tussciien de bazen en de werklieden en die onderduims dezen vervolgt, beschadigt en ja zelfs broodrooft die niet dansen willen gelijk hij zingt. Welnu, zulke mannen doen meer kwaad dan al de bazen te zamen. het zijn dwinge landen, in 't klein 'i is waar, maar even ge vaarlijk en misschien nog gevaarlijker dan de ergste vijanden van den werkman. Zij verdienen niet deel te maken van eene am bachtsgilde en zij verdienen nog min aan het hoofd van dusdanige maatschappij teprijken, De verontwaardiging hunner werkgezellen is billijk en zij moesten met misprijzen aan de deur gezet worden, want het zijn valsche broeders, verraders en vijanden van het alge meen welzijn. Moge de rekel dien wij hier bedoelen en wiens naam wij uit eerbied nog verzwijgen willen, tot betere gevoelens komen en zich de spreuk herinneren: Wie een put graaft voor een ander, zal er zelf invallen. was uittermate well! ook 't en kan niet anders, d'Ypersche fluiten en clarinetten wa ren niet goed voor zulk een concert, zij moesten vreemde fluiten hebben, die matjes waren van den chef, aan 50 en 100 fr. per hoofd leg ze me daar maar de clarinetten en fluiten zijn goed genoeg voor d'Ypersche muiiiken 1 Velen vragen zich af of het nu wel de dag en de plaats was om zulk een Concert te geven dat zooveel geld kost, en goe ar- tisten te doen komen. Vooreerst, de dag was het niet, 't was halfvasten-feest, draaimolen, renbaan, bals, enz. al de herbergiers zijn het gewaar ge weest daar er niemand in hunne herbergen waren, dus een slechte dag. Ten tweede is het nu wel de zaal om ar- tisten zangers en zangeressen te doen zin gen? kunnen zij nu de weerde geven die zij verdienen volgens hun talent? Neen zeker niet, en moesten de damen weten in zulk eene halle te moeten zingen voorzeker zou den veie weigeren te komen. Maar daar is hun doel niet van de kaloten, de herbergiers schade veroorzaken, daar zij denken alzoo d'orgels en de danspartijen te zien verdwij nen, daar is 't geen zij willen. Men zou verstaan dat men voor den arme zorgt, dat is schoon, edel, en feesten geeft j wanneer men eenen harden winter heeft, in de maand October of November, maar niet in tijd van feest en karnaval, en de herbergiers en krameniers schade t« ver oorzaken en alzoo van hun Concert een politiek in plaats van een liefdadigheids feest maken. Wij zijn nieuwsgierig te weten of zij de rekening van inkomsten en uitgaven zullen durven veropenbaren. Wanneer de liberalen feesten geven spelen zij kaart op tafel, en laten aan de inschrijvers of belanghebben den in de weekbladen den uitslag van hunne feesten kennen. Maar zij zullen waarschij- nelijk niet durven. Het is jaren geleden dat er spraak was de huisjes bij de vischmarkt af te breken, dus dat de inwoners verwittigd waren eene an dereschuilplaats te vinden, Eindelijk werd er besloten de inwoners te verwittigen, dat zij moesten verhuizen en trachten een huis te vinden, twee van de inwoners na lang zoe ken vonden iets, maar de derde die er zijne botten aan vaagt, is ergebleven en blijft er nog, in plaats van een huis te gebruiken, ge bruikt hij ze nu alle drij om zijne koopwa ren ten toon te stellen, en spreekt niet meer van verhuizen, is zulks niet belachelijk. Ons stadsbestuur keurt zulke handelwijze goed, daar zij van afbreken geen woord meer rept en de kalote baas maar laat handelen naar zijn goeddunken, de andere zijn nu buiten, wat jammer dat het geen liberaal is, reeds lang had hij moeten plaats maken, zooniet ware hij door den deurwaarder buiten ge zet geweest I Ziedaar de rechtveerdige handelwijze van onze kalotebestuurders. Met genoegen vernemen wij dat het Ne- derlandsch tooneel van Gent onder het be stuur van M.Wannyn,op Maandag 20 Maart eene luisterlijke vertooning komt geven op Stadsschouwburg bestaande uit: Het groot lachsucces nieuw blijspel in 3 bedrijven, naar het duitsch DE BOR8TPELD Blijspel in één bedrijf. Dat stuk dat uitmunt door zijn fijn hu- mour, dat kunstig bewerkt is en dat het beste en fijnste blijspel is, welk wij in lange jaren zagen opvoeren, heeft daarenboven dit voorstel, dat het iedereen hartelijk doet lachen en niemand kwetst noch schokt in zijne overtuiging. Kortom het is eene fijne, gepolijste klucht,gelijk alleen deDuitschers in staat zijn ze aan den man te brengen. Men heeft de Logiebroeders te Gent met het beste welgelukken 26 maal rekewijs ge speeld en eiken keer was de zaal proppens vol. Ziehier een paar woorden over den inhoud van het stuk. Twee mannen, een vader en een schoon zoon, laten verstaan dat zij logiebroeders of vrijmetselaars zijn, ofschoon geen van beiden het is. Beiden zijn doodbeangst voor elkaar, vreezende dat zij elkanders leugen zouden ontdekken. Daar komt nu een derde persoon bij die mordicus logiebroeder worden wil een verliefde jongeling die wenschelijk logie broeder isen een ex-tooneelspeler, portier in den schouwburg van loge nr 8, waar de schoonzoon, tijdens zijns vrouws afwezigheid, met Mimi en Lili gefeest heeft. Het stuk, bovendien doorweven van bij-intriguen, vel aardige quiproquos en geestige zetten, ont lokt ééne lachbui van het begin tot het einde. Hetgeen in dit blijspel vooral aanstaat is dat het geen oogenblik zakt, men heeft den tijd niet na te denken over wat vertoond wordt: de tooneelen volgen elkaar zoo on verwacht snel en komisch op, dat men niets anders doet dan zien en lachen. Nóg eene verdienste van de Logiebroeders is dat het derde bedrijf, in stede van als in de meeste blijspelen minder goed te zijn dan de voor gaande bedrijven, hi?r integendeel in komi sche toestanden het op de 2 eerste akten wint. Het vajt niet te betwijfelen of onze schouw burgzaal zal maandag 20 Maart te klein zijn. Begin om 7 1/2 ure. Bureel ten 7 ure. Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. De Groote en ten bureele van ons blad. BURGERSTAND van den 10tot den 17 Maart 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 4. Sterfgevallen. Suffis Pieter, 27 jaren, landbouwwerk- man, weduwenaar van Warlop Euphrasia, Meenestraat. legethoff Alphonse, 31 jaren, goudsmid, echtg. van Moinié Ernestine, Brielenjbuiten. Debouck Pieter74 jaren, zonder beroep, weduwenaar van D'haeyer Catherine, lange Thouroutstraat. Metsu Camille, 20 jaren, bakker, onge huwd, St. Nikolaasbuiten. Allewaert Francois 86 jaren, zonder be roep, weduwenaar van Brulein Catherine, St. Jacobstraat. Vandeginste Eugenie, 21 jaren, dienstmeid ongehuwd, Groote Markt. Room Joseph 28 jaren, kleermaker echtg. t van Poodts Josephine, Oude Houtmarktstr. van Dr. WILLIAMS Onder de talrijke gevallen van genezing, zullen wij het volgende vertellen Mr. Victor Bousseau, te Guissery (Seine-et- Oise), zegt: Uwe goede Pink Pillen hebben mijne dochter volstrekt genezen; zij was erg bloedgebrekkig en hare gelaatskleur was zoo geel dat het verdrietig was haar te zien Sedert 18 maanden was zij zonder eetlust, zonder macht noch moed; zij hoeste veel. Ik was van al de verplegingen moede en wij waren wanhopig wanneer men ons per geluk uwe Pillen aan raadde, Met de tweede doos zag iedereen in de streek de goede kleuren bij mijne dochter terug komen en haren goeden gang kwam ook terug, want het bloedgel rek had haar nedergeslagen. Heden is alles verdwenen en gij hebt ons geluk kig gemaakt met onze beminde dochter te genezen. Belangwekkend onderhond niet M. den Pastoor van Mons (Var), Frankrijk. Uit de Soleil, van Parijs. Vervolgens eenen brief van M. den abt Martel, pastoor te Mons,bij Fayenne (Var), werd ik door mijn dagblad gezonden om sommige der belangrijke feiten te beoordeelen di® dezen brief vertelde. Ik zal hier eene korio schets van het onderhoud met dezen goeden priester geven. Ik gevoel het mijne plicht, zegde hij, U de gebeurtissen over te brengen die mij het hart vol vreugde vervu d hebben, daar het geluk van eenige mijner parochianen in zaak is. Drie personen werden voisirekt door het gebruik der Pink billen voor bleeke lieden van Dr. Williams genezen. Drie andere hebben wonderachtige gevolgen onder vonden gedurende al den lijd dat zij ze gebruikt hebben. Een zevende persoon die pijnen in de kniëa had za» geene verbetering, maar gij zegt het rechtuit dat uw genees middel geen algeneesmiddel is. Eene der drie genezene zieken was op zulk een punt bloedgebrekkig dat hare magerheid en hare vale gelaatskleur pijnlijk om zien waren. Op den ouderdom van zestien jaren begon zij te lijden alle verplegingen bleven vruchteloos. Men raadde haar uwe pillen endaar zij wanhoopte wilde zij ze wel ondervinden. Na de derde doos, kwamen de schoone kleuren terug die zij sedert drie jaren verloren had. i^ a de achtste doos, was zij herlevend en zij bevindt zich nu volkomen goed en heerlijk is hare gelaatskleur. De tweede persoon is acht en twintig jaar oud en leed sedert den ouderdom van twintig jaren aau zenuwachtige pijnen die van jaar tot jaar verergerden. Zij volgde uwe verpleging ook en met twaalf dozen werdt zij volstrekt genezen. Sedert Mei heeft zij niets meer ondervonden. De derde zieke is een jong kind dat na eene ontsteking der luchtpijptakken en een zweer aan de knie bloedgebrekkig geworden was. De verpleging met uwe pillea is wat lang geweest maar vandaag is zijne gezondheid uitmuntend. De drie andere personen zijn vrouwen wier bloed zoo arm was dat de zenuwen het overste genomen hadden duizelingen, hoofdpijnen, eetlust verlies, algemeens zwakheid, daar was hunnen toestand. De Pink Pillen hebben deze personen in goede gezondheid gebracht maar zij mogen nooit nalaten de pillen te gebruiken. Ik ben gelukkig ter verspreiding te kunnen werken van een geneesmiddel van hetwelk ik de wonderachtige werking en de voortdurende werkdadigheid heb kunnen ondervinden. De Pink Pillen zijn een krachtig bloedhervormer en versterker der zenuwen zij genezen: ztnkingpijnen, heup-, hoofd-, zenuwpijnen, onregelmatigheid der voortbeweging, St. Veitsdans, zenuwkwaal, kliergezwel, enz. zij geven aan bleeke gezichten schoone kleuren terug, werken tegen alle soorten van verzwakking bij de vrouwen en hebben bij de manaen eene weldoende werking tegen al de ziekten die uit natuurlijke of geestelijke overdre venheid voortkomen. Koopbaar bij alle apothekers en ter stapelplaats in België, bij A. Derneville, apotheker, 66, Waterloolaan, te Brussel, voor 3 fr. 50 per doos, of 17 fr. 50 per 6 doozen, franco tegen postmandaat. II ®i IHII EN VAN

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2