Vaderlijk en bezorgd bestier! Burgerlijk eereteeken. Sraauws-Clup, IJper. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. van den 16 toï den 23 dezer maand. Te Thourout VERSCHÏLLIGE TIJDINGEN. in zijn gezin, in zijne kinderen, in zijne on dernemingen. Wat er toch al gedaan is om onze polichi nellen op het stadhuis te houden Zou er op J dien nieuwen Gaféchantant geen bijzon deren taks gelegd worden Advies aan wie het behoort. Het Nieuwsbtad schreeuwt en |roept als nen tandentrekker op alle toontjes dat de kaloten Yperen Vaderlijk en met be zorg heid bestieren! Dat zulks waarheid was,dan zou de schrij vers zich zooveel moeite niet moeten ge ven om die leugen door de Yperlingenjte doen gelooven. Weet ge niet vuile Nieuwsblad dat gij altijd liegt en de menschen die u lezen tracht om den tuin te leiden? Van eenen anderen kant, weet ge niet dat eigen lof stinkt en dat wanneer de Vos de passie preekt de- boeren hunne ganzen moet bewaken, 't Weekblad zegt het u vocrwaar, dat het tijd wordt voor de Yperlingen niet hunne ganzen te bewaken, maar hunne geldbeurzen. En nu uw vaderlijk bestuur? Hebt gij dan al vergeten van wie gij het brood afge nomen hebt. Hebt gij vergeten dat gij onschul dige vrouwen en kleine kinderkens honger hebt doen lijden. Zien wij niet tegenwoordig nog hoe haatdragend uw bestuur is? Wie niet als ultra katholiek bij u gekend staat krijgt niets terwijl demauwvagers ee valschaards alles krijgen. Zijn het niet twee of drie lieve vriendjes, die onder elkander al het werk der stad hebben terwijl al de andere neering- doeners niet een slag werk ontvangen Zoo hebt gij gehandeld met het liefdadig heid Concert en zoo zult gij zeker ook han delen voor wat het festival betreft. Alwie geen kalote of volkshuisman is gesn centiem profijt trekken, alhoewel deze feesten groo- tendeels met het geld der neringdoeners ge geven werden. En dat noemen zij vaderlijk bestuur Brandt u de pen in de handen niet als ge zulke schrikkelijke leugens schrijft en zoo wetens en willens liegt? Dat doet het kalote blad, opgesteld door geestelijken! En die mannen zeggen nog dat wij een bezorgd bestuur hebben. Omte bewijzen dat hij hier nogmaals eenen fermen kemel schiet is het genoeg te zeggen hetgeen geheel Yperen weeten om maar een enkel voorbeeld aan te halen dat ons bezorgd bestuur tien jaar lang aan de oude lombaard niet een hand heeft laat ste ken dat én plafond én dak en plancher, de deurenen vensterramenplukke vort worden Dat toont hunne bezorgdheid in daden! Men doet werken aan het statieqlein, die eenen schrik van geld zullen kosten, enkel om eenige mannen van 't jvolkshuis geld te laten winnen. Weeral vaderlijk bestuur I en waar zul len zij het, geld halen om die zotte kosten te betalen? Niet tegenstaande al dat durft 't Nieuws blad nog drukken dat ons bestuur bezorgd is. Welnu, men doetgeeneuitgaven waarvoor men vooraf niet de noodigo gelden gestemd heeft. Wij noemen dat een zorgeloos en slecht bestuur! Doch de kaloten zeggen bij hen zeiven: De stemming staat aan de deur. Laat ons, terwijl wij aan 't schotelken zittenonzelieve vriend jes voldoen! Naar geen geld gekeken. Wor den de vrijzinnigen gekozen dan hebb en zij maar te betalen; en zijn wij herkozen dan zullen wij eene leening doen en in 4 jaar hebben de goede Yperlingen alles vergeten Is dat eene beredeneering van mannen die met zorg bestieren? AUons done! Zie mijn zielken gods, 't Nieuwsblad zou d'Yperlingen willen doen gelooven dat de kiekens hooi eten! Doch uwe taktiek zal niet lukken! De Yperlingen zijn de kaloten moede juist, omdat gij niet vaderlijk en met zorg bestiert hebt. En daarom zullen alle vrijzinnigen Yperlingen ons slecht en partijdig kalote- bestuurzijn pasport ge"en. Kiezers! Maakt hetmaar van nu af gereed! In het Staatsblad van 19n Maart hebben met genoegen gelezen dat onzen vriend, den welbekenden heer Vuylsteker, gemeente i sekretaris van üheluvelt, Becelaere en Zille- beke met het eerekruis van Is klas gedeco reerd werd. Wij bieden hem onze oprechste geluk wen- schen aan. Eene solo slim! is gespeeld geweest bij Mondje met de acht hoogste hartens en vijf koekens, derden aas en twee kleine. Ge moet ook G. Dzijn om zulk eenen te winnen. Nu, wij wenschen den kondigen en stouten wisscher hartelijk proficiat. Dobbeltje-rond, en een soutje in 't potje. BURGERSTAND van den 17tot den 24 Maart 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. Morel Edouard,schrijnwerker, en Boutens Catherina, kantwerkster. Dumortier Hilaire, schoenmaker, en Six Christina, dienstmeid. Sterfgevallen. Payé Karei, 40 jaar, commissionnaris, we duwenaar van Staes Eveline, Meenenstraat. Desmedt Florence, 58 jaar, zonder beroep ongehuwd, Hondstraat. Dekerle Gustaaf, 18 jaar, klakmaker, on gehuwd, Meenenstraat. Coutelle Maria, 53 jaar, kantwerkster, ongehuwd, Meenenstraat. Debal Julia, 67 jaar, kantwerkster, weduwe van Devers Josef, Mondstraat. Bertier Leonie, 61 jaar, winklierster, eclit- genoote van Claeys Polydoor, Palingstraat. Goeminne Pieter, 77 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Cleenewerck Pelagia, St. Pieters-buiten Hinders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 1. BoulevardsOveral Boulevards 1 Men maakt zooveel boulevards rond de stad dat men geene namen genoeg zal vinden om ze te doopen. Schepen Aliboron, die zich in het stadsbestuur met alles bemoeit, moet waarlijk een boulevard in het hoofd hebben, om zulke werken uit te voeren. Waar hij het gedacht heeft opgevat hoorn tjes te midden der kasseien te planlen? den duivel mag het weten! Binnen twee of drij jaren zullen de boomtjes over de kassei groeien en niet een wagen met strooi of hop pe geladen zal voorbij kunnen rijden. Men kan zich niet inbeelden welk komiek effekt deze zoo geschikte planting maakt; de vreemdelingen die in de stad komen zijn d'eerste die het belachelijk vinden. Nergens ziet liet schooner uit dan in de Casselstraat, van bij de O. L. V. kerk zou men zeggen dat de reeks boomtjes van den Abeele steen weg te midden in de straat geplant staan! Een geheele zijde der kasseien wordt in trottoirs herschapenwel is waar zullen dit aangename wandelingen zijn, maar indien de trottoirs half zoo breed waren, zij zouden ook aangenaam zijn en den helft niet kosten voor het maken en later voor het onderhou den, terwijl het overige der kasseien nog breed genoeg zou blijven om den voorbij gang van wagens en rijtuigen ni6t te hinde ren. Terwijl men overal aan deze fantazijwer ken bezig is, die veel geld kosten, ligt de statieplaats en omtrek altijd even slecht, hetisnogtans aldaar dat dagehjksch hon derden menschen en paarden arbeiden en slaven terwijl de boulevards meestendeels voor wandelaars dienen. Ten past nog niet aan schepen Vandenberghe van eenige S honderden franken te besteden om de statie- p'aats betamelijk te verbeteren. De handelaars, en de boeren die ook veel naar de statie moeten rijden, de reizigers en de inwoners rond de statie verwachten met ongeduld deze zoo noodige verbeterings- werken die voor niemand kunnen miskomen maar het stadsbestuur of hij willen ze niet. Schepen Vandenberghe gaat niet veel op reis en heeft ook geene wagons medicamen ten af te halen, anderszijns zou hij dezen on- gehoorden toestand doen ophouden en liever de stadsgelden daaraan besteden dan aan boulevards die men belachelijk vind. Terwijl men boulevards maakt blijft er ook bij de herberg Het Zilveren Hoofd tusschen de statie en de stad, een stinkenden gracht openstaan die 's avonds bijzonderlijk gevaarlijk is, en waar dezen winter ver- schillige personen zijn ingevallen. Men vrage het aan Jules Citeirnel! Wacht men mis schien tot dat ergere ongelukken voorvallen om dezen gracht te vullen of af te sluiten. Op de Pottestraat boven was er ook zoo een gracht, maar die leverde geen zooveel ge vaar, welnu, dezen werd sedert lang gevult en een boulevard is gemaakt, waarop de in woners tegenwoordig aardappelschellen en vuilnissen storten! Ons dunkens het is het stadsbestuur die de verbeteringswerken aan de statie niet wil uitvoeren. Zekeren beweren event'wel dat men het leggen der tramlijnen afwacht, maar moe ten eerst de tramlijnen voltooid zijn welke heden zelfs nog niet to. gestaan zijn, voor aleer men den uitweg der statie vermaakt, dan kan den huidigen modderpoel n >g vier of vijfjaren bijblijven. Een middel, een enkel middel blijft de in woners van de statie en'alle belanghebbende nog slechts over om Vandenberghe en het stadsbestuur te dw ingen voldoening te geven en dit is van met de aanstaande kiezing alle maal als een man tegen het stadsbestuur te stemmen. Niet vijf demokraten maar zeven of acht moeten naar het stadhuis gezonden worden* Op het Kerkhof. Het kerkhof van Poperinghe begint een fraai en sierlijk uitzicht te krijgen, en wordt door onze stadsgenooten meer en meer be zocht. Het is maar geheel natuurlijk dat de personen die familieleden onlangs over leden hebben gaarne de laatste rustplaats gaan bezoeken. Waarom dan is het kerk hof niet toegankelijk op alle uren van den dag. Tot Yper, tot Belle, zelfs op vele dor pen is het alzoo; den putgraver of bewaar der van het kerkhof woont er geheel nabij en laat de personen binnen, die het kerkhof begeeren te bezoeken. Maar te Poperinghe woont de graver op het ander einde der stad, en diegenen die willen het kerkhof be zoeken moeten eerst bij hem den sleutel af vragen. Nogthans hier was kortelings altijd een sleute! liggend iD de herberg nevens het kerkhof, waar vele personen en familien der stad de gewoonte hadden hem te halen om op het kerkhof te geraken. Welnu het schijnt dat dit ook aan de ooren is gekomen van - ie mand die in zijne welbekende goedwillig heid voor zijne stadsgenooten, niets beters heeft gevonden dan dit onmiddelijk te ver bieden, en zoo is het kerkhof nu meest altijd gesloten, zelfs voor vele beproefde personen die van deze toegevendheid gebruik maak ten. Ave Stanislas morituri te salutant!! Geboorten. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 1. Overlijdens Dumelie Regina, 24 jaar, ongehuwd, kant werkster, Wijk K. Dekeyne Emma, 20 jaar, ongehuwd, zonder beroep, Wijk E. Merlevede Beatrice, 83 jaar, ongehuwd, zon der beroep, Wijk L. Raekelboom Henri, 77 jaar, commissionnaris, weduwaar van Rosalie De Raedt, Pottestraat. Kinders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 1. vierde men zeer lustig den Halfvasten. Bij honderden maskers doorkruisten de straten en de bals werden druk bezocht, duizende nieuwsgierigen waren van einde en verre toegestroomd tot profijt der neering. Doch geen feesten zonder beesten: rond 9 ure ontmoette een bende maskers, waar- schijnelijk lieden van de gemeenste soort, den genaamden Charles Deketelaere, bakker ter stede, vielen hem te lijve, wierpen hem ten gronde, stampten en sloegen hem en brachten hem eene messteek in de bil toe. Thans is hij nog bedlegerig. Het is de zoon van den Politiecommissaris. Men vermoedt eene wraak van oud-veroordeelden. DE OORLOG TEGEN BLOEDARMOEDE Het XXVste Nederlansch taal - en letter kundig congres. De afvaardiging van het bestuur der rege lingscommissie van het XXV0 Nederlandsch Taal- en Letterkundig Jubelcongres, dat dit jaar te Gent zal plaats hebben, zal waar schijnlijk reeds nog vóór Paschen door den heer Minister van Binnenlandsche zaken in verboor ontvangen worden. De koning is, als naar gewoonte, aangevraagd geworden het beschermheerschap te willen aanvaarden. Madame Van Obbergh, Zennelaan, 19, Brussel, schrijft: Mijnheer Vincent, apotheker, rue de la Limite, 33, Brussel. Ik leed aan gewrichtrheumatiek; sinds verscheidene maanden was ik bedlegerig. Na nutteloos verscheidene geneesmiddelen beproefd te hebben, nam ik mijnen toevlucht tot uw reumatiek- en lichtbeslrijdend Elexir. Ik werd dadelijk verlicht en weinig bijds nadien was ik volkomen genezen. Depot bij M. C. Libotte, apotheker Boomgaardstraat, Yperen Prijs: 3 fr.de flesch. (29) De vischvangst in Maart begint op brengst te leveren; de zon verwarmt, de wa terplanten botten, de insecten wassen. De visschen in die schoone dagen zwemmen en zoeken het eerste lekker aas. De warme zon doet ze op reis gaan en 't is langs de kanten dat men moet zoeken. Z. - W., Z. O. is de beste wind in dit sai- zoen; tot 9 ure 's morgens vischt men in de diepten, en daarna onderzoekt men de ver warmde plaatsen, het gras, enz.; tegen den avond men herbegint in de diepten. De Beukelaer's Rum Confiture Wafers DeBeukelaer sChocolade is de lekkerste De Beukelaer's Cacao is de fijnste. Hoe men lacht. Weet ge hoe men ie mands karakter kan leeren kennen? Maak hem, wiens gemoed ge voor u wilt zien open gelegd, aan het lachen en let goed op, welke klinker aan zijne lippen ontsnapt. Dat is eene vinding van een dokter. Deze heeft n. 1. opgemerkt, dat personen die in a lachen openhartig en welwillend zijn, maar tevens een weinig wispelturig. Het lachen in e is een eigenaardigheid van flegmatieke en melankolieke menschen. Kinderen en naïeve, vreesachtige, weinige krachtige per sonen lachen in i. De u- lach is van de men- schenhaters. Jammer dat de dokter niet zeer volledig is want men kan nog lachen in 0, in enz. i IwiiBT Vele personen lijden aan bloedarmoede, zonder te weten welke kwaal ben ondermijnt. Zij habbea hoofdzeer, verteren slecht de spijzen, zijn gedurig onpasselijk en vertoonen al de grondkarakters der bleekzucht. Zij zijn bleek, hunne lippen en tand- vleesch zijn ontkleurd, en als gevolg hebben zij hart klop, zijn buiten adem, gevoelen duizeligheid, val len buiten kennis, hunne hooren suizen, enz. Deze ziekre heeft voornamelijk voor govolg eene ver mindering van het bloedgewicht en der gehalte in bloedbolletjes. De brief welke wij afkondigen zal den waren bloedhervormer doen kennen, 't Is Mw. de Adolphi- ne Ferain, naaister te Neufvilles, provincie Hene gouwen (België), die hem schrijft: lk ben gelukkig, zegt zij, den wonderbaren uit slag te bestatigen welke op mij de Pillen van Pink te weeg gebracht hebben, lk leed sinds lang van eene bloedarmoede welke mij verplicht te bedledigerig te blijven. Onuitstaan baar hoofdzeer en en gedurenge be- zwijmingen gingen gepaard met pijnen gansch het lichaam door. Ik kon noch eten noch slapen. Alle geneesheeren hadden mij verlaten. Ik nam mijne toevlucht tot de Pillen van Pink, en mijne kwalen'verdwenen; eetlust, slaap en krachten kwa men weer, ik bedank u en laat u toe mijnen brief uit te geven. Het is noodig, te dien bropooste, de personen, die aan bloedarmoede lijdend, en hunne kwalen afzonderlijk beschouwen, af te iaden en de eene na de andere te willen genezen, dan wanneer men wij- selijker handelt met eene redelijke methode te vol gen, en in het herstellen van 't bloed do volledige genezing te. Dit verschijnsel wordt door de Pillen van Pink verricht, die met het bloed en de zenuwen te versterken, voor immer de ziekteteekens doen verdwijnen. Al de ziekten die er uit voortkomen worden ook genezen. Hoofdzeer, algemeene zwakte utegequtheid, schedelhoofdpijn, oortuiting, zullen de plaats ruimen voor eene volkomene gezondheid De Pillen van Pink voor bleekzuchtige personen zijn te koop in alle apotheken en in het hoofdepot in Belgie, A. Derneville, apotheker, 66, Waterloo- laan, Brussel, 3 fr. 50 de doos of 17 fr. 50 voor6 doozen, franco tegen postmandaat. i I

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2