Tournée Gh. Baret. STADSNIEUWS. Wie is hier de haas Maatschappij Onvermoeibaren. Burgerstand der Stad Poperinghe. Werkstaking te Roeselaere. Alveringhem. Oostende. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. derzoeken van t wee andere experten. Ge moet weten, beste lezers, dit last hun niet dat het om zoo te zeggen bewezen is dat bij dader is. Maar wanneer er van een andersdenkende spraak is, dan is het iets anders, bijvoorbeeld de zaak Dreyfus, zijn het de klerikale bladen niet die sedert jaren lang alles schrijven wat mogelijk is om te bewijzen dat hij plicktig is? Zijn het geen klerikale officieren, die val- sche stukken maken om die plichtigheid te bewijzen Zijn het de klerikalen niet, die trachten het leger te verleiden om onplichtigen in het gevang te houden? Waarom al deze mis daden zult gij vragen? Wel eenvoudig omdat Dreyfus jood is. Dood aan andersdenken de! dat is de leus der klerikalen. Zijn het ook de katholieken niet, welke deze week den gewezen priester M. Victor Charbonnel het land hebben doen verlaten? Waarom? Wel, omdat hij ondervonden heb bende, dat het klerikalismus gesteunt is op valsche beginsels, dwang, brood- en eer- rooverij, hij in verscheidene steden van ons land voordrachten belegde, ten einde daar over eens te spreken. Wat is er gebeurd eenige klerikale studenten, waaronder de neef van den bisschop van Luik, zijn er heen gegaan huilen en tieren om die bijeen- eenkomsten te beletten, onmogelijk te ma ken ener wanorders te doen ontstaan. Zien de dat hun spel niet pakte, heeft de minister van Justitie hem uit het land gebannen. Waarom? omdat hij anders denkt dan onze meesters; terwijl men paters en priesters heeft uit alle gewesten van Europa, die hier in ons land komen naar kerken en krochten en zeggen dat de katholieken goede, brave menschen zijn, terwijl Liberalen, Democra ten en Socialisten als bandieten, moorde naars moeten aanzien worden nog verder gaan ze: zij komen ons wijs maken dat Lagrand-Dumonsaux en veel andere slacht offers zijn van het slecht volk en komen de menschen de eene tegen de andere opruien. Zaait tweedracht, zegt dejezuiet, en ge zult heerschen. In die enkele woor den ligt gansch de taktiek der kleriko's. Hebben wij dan geen gelijk te beweren, dat de godsdienst noch verzedelijkt noch ver betert, maar dat hij de oorzaak is van het grootste deel der onheilen, die het volk teisteren. Sedert Zondag hebben wij hier in Yperen het overgroot geluk paters redemptoristen te bezitten die ons, Yperlingen, den weg tot den hemel komen toonen en ons aan- leeren hoe wij het doen moeten om in het oord van eeuwige gelukzaligheid te geraken. Niets wordt verwaarloosd: Sermoenen, ge beden, biechte, ja zelfs gezang, alles wordt in het werk gesteld om de geloovigen op te wekken om de oefeningen bij te wonen en van die zonderlinge gratie gebruik te ma ken om hunne ziel te redden en hunne zalig heid te verzekeren. Te dezer gelegenheid zien wij bij elke pa rochiekerk een kraam opgeslagen waar kooplieden medaliës scapuliers, paternosters, ringen, enz. verkoopen, ter herinnering der H. Zending die hier gepredikt wordt. Dat die menschen goede zaken doen en eerlijk hun brood verdienen hoeft niet gezegd te wor den, ook vinden zij hier en daar benijders die hen zouden willen 't gras onder de voeten maaien om zelf er voordeel uit te trekken. Natuurlijk, om dien handel aan de kerk deur te mogen uitoefenen, moeten de koop lieden voorzien zijn van eene schriftelijke toelating van onzen hooggeachten heer Bur gemeester Surmont de Volsberghe, onzen welbeminden burgervader, de beschermengel onzer goede stad Yperen. Maar, wij weten niet juist hoe het komt, is de koopman die aan S' Pieterskerk staat het niet eens met den eerweerden heer Pastoor dezer parochie en niettegenstaande de bemachtiging van den Burgemeester, heeft die zielenherder hem verplicht zijne haspen en spillen te ne men en zijne ware elders te gaan uitventen. De man had schoon zich te beroepen op de vergunning die hij verkregen had, de pastoor had gesproken en hij wilde ^gehoorzaamd worden. Hij schreef dus een brief aan zijnen slaaf.... pardon, aan den burgemeester, om hem te bevelen deze vergunning in te trek ken en de plaats te doen ontruimen en het duurde niet lang of een politiebediende kwam den armen kramenier aankondigen dat hij mocht verhuizen met pak en zak. Wij vragen ons af wie hier nu de baas is in Yperen? Is het de pastoor of is het de bur gemeester? Wij zouden het antwoord schul dig blijven, indien wij niet wisten dat een briekenkuischer moet duim leggen voor een metsersbaas. Maandag, 2° Paaschdag, zal deze maat schappij een uitstapje doen naar eene der omliggende parochiën, en in den loop der maand April, geeft zij een luisterlijk Concert gevolgd van danspartij. De kaloten zullen misschien nog eens vuur en vlamme spuwen omdat er zal gedanst worden, daar zij zulke feesten niet mogen noch kunnen geven, nu, dat raakt ons niet, elk zijn goeste zei de vent en hij at :t kinds pap uit. Zij verkiezen vreemde kommedianten te doen komen om van de kerk eene komedie- en concertzaal te maken, de menschen voor den aap te houden en wat geld af te persen. Nu, nu, dat zijn hunne zaken. Indien Jesetje eens op de aarde moest we- derkeeren, wat zou hij staan zien van al die aperijen, dat zij zoo den zot houden met de religie, hij die in 't stalleken van Betheleem geboren werd, en hier in de kerken niets dan pracht en weelde vindt, afgeperst van de goedzakkige geloovigen die altijd bereid zijn aflaten te verdienen ten koste zelfs van hun huishouden. Jeudi 13 Avril 1899, réprésentation des deux plus grands succès de rire de l'année VILLA GABY, comédie en trois actes de Léon GANDILLOT, .ET LE GENDARME EST SANS PITIÉ comédie en un acte, de Georges Courteline, le puissant comique qui a signé le Train de 8 h 47. VILLA GABY, cette exquise comédie, l'oeuvre la mieux réussie de Léon GANDIL LOT, a été le grand succès de la saison der- nière au théatre du Gymnase et M. BARET y a trouvé un róle étourdissant de gaieté. LE GENDARME EST SANS PITIÉ est une de ces brillantes fantaisies qui ont le don de faire rire aux larmes et la presss parisienne a été unanime a en saluer le triomphal succès. Le Figaro terminait son article en ces termes «Quantau GENDARME EST SANS PITIÉ c' est une farce d'une drólerie in comparable. On y a ri a ventre déboutonné. Mais nous faire rire des gendarmes. Être irrespectueux envers l'autorité DéjA Et vous êtes décoré d'hier, Monsieur Courte line. Voila une soirée qui promet. On peut se procurer des cartes k l'avance chez le machiniste Degroote, place Vanden- peereboom. BURGERSTAND van den 24 tot den 31 Maart 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 4. Sterfgevallen. Breyne Theofiel, 29 jaar, dienstknecht, on gehuwd, Meenenstraat. Pienck Maria, 78 jaar, zonder beroep, on gehuwd, St. Jacobsstraat. Bartier Filiep, 84 jaar, landbouwer, echt genoot van Sinaeve Amelia,St-Jacobs-buiten. Verbrugghe Maria, 90 jaar, zonder beroep, weduwe van Destobeleir Vital, Kiekenmarkt. Einders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 0. Vrouwelijk gesl. 1. van den 23 tol den 30 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 4. Overlijdens. Edmond Plaetevoet, 56 jaar, ongehuwd, zonder beroep, Wijk A. Actiille Thayman 38 jaar, brouwersgast, echtgenoot van De Crock Virginie, Oasselstraat. Debyzer Joseph 72 jaar, fabriekwerker, echtgenoot van Herminia Vuylsteker, Pottestraat. Ackaert Remi 15 jaar, Crombekestraat. Einders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 0. Wanordelijkheden. De werkstaking in de weverij van Ghe- luwe-Lenoir verleden week uitgeborsten, neemt toe. Gisteren middag hebben verschil- lige worstelingen plaats gehad tusschen gen darmen en werkstakers. Een tiental werk lieden werden voor opstand tegen de politie aangehouden. Deze laatsten willen niet verdragen dat hunne plaats vervuld worde door vreemde lingen. Steenen werden niet gespaard van wege de oude werklieden ®n een politieagent was ferm toegetakeld. Heden avond was alles kalm. Men ver wacht zich aan nieuwe wanorders bij het hernemen van 't werk. Het ware wenschelijk dat patroon en werklieden zich onderling konden verstaan, om dien toestand te doen ophouden. Een schrikkelijk ongeluk is daar gebeurd. M. Gustaaf Vandemaelle, geneesheer aldaar, is donderdag avond, om 9 ure, verdronken in een vuilput, achter zijnen hof. Zijn zoon ligt op sterven en de onderpastoor was hem gaan bezoeken en er gebleven tot rond 9 uren. Vooraleer te gaan slapen, zegde de ge neesheer tot zijne vrouw dat hij wat zwaar hoofdig was en dat hij eerst wat ging wan den in den hof. Na een half uur wegblijvens is mevrouw met hare dochter gaan zien en roepen, maar nergens voDd men hem. Zij zijn dan eeuen gebuur gaan halen en hebben samen den hof doorzocht; eindelijk op het uiteinde van den hof zagen zij het poortje open staan en daar hebben zij het schrikkelijk tooneel voor hun ne oogen gezien. Onder eenen notenstruik lag hij met zijne handen samengevouwd op zijn aangezicht, met zijne voeten uit het water. Van Lierde in verbreking. Wij vernemen dat Van Lierde in verbre king gaat tegen het arrest van het Assisen hof dat hem veroordeeld heeft tot levens- durigen dwangarbeid. Naar men verzekert, zal dit proces aan Van Lierde van 35 tot 40.000 fr. kosten in hono- rarissen van advokaten, proceskosten, enz. Men weet datVanLierde meer dan 100.000 frank rijk is. De vreemde bieren. De bieren met lage gisting gemaakt, bewaren zich niet dan in ijskelders, zoo niet zijn zij troebel en op eenige dagen bedorven; ook om er de bewa ring te verzekeren gedurende het vervoer doen sommige brouwers er salicylisch zuur of salicylate op. Deze vervalsching, verboden door de wet als nadeelig aan de gezondheid, geeft aan deze die er gebruik van maakt eenen bitteren, vuilen mond. Die onaange name smaak voelt men nog 's anderdaags. Het gevolg daarvan is in 't kort eene maag ziekte. En nochtans de ingenomen dosis is weinig, daar eenige centigrammen voldoende zijn voor eenen hectoliter. Wat dan zeggen van de rheumatiek-en flerecijnlijders die voortgaan dagelijks een of twee grammen salicylate te nemen, 't is waar dat hun doktor zulks heeft voorgeschre ven om hunne de hevige, onuitstaanbare pij nen te stillen. Arme zieken, ongelukkige ma gen 1 Indien het salicylate een geneesmiddel is in zekere gevallen van hevige rheumatiek, als het aanbevolen is door den doktor, kan het in slepende rheumatiek en fleurecijn de schadelijkste gevolgen hebben. Waarom hier zijnen toevlucht niet nemen tot eene voorbe reiding van plantenuittreksels, die geene de minste hindernis kan verhoorzaken aan maag of hart. Het Elixir tegen rheumatiek en flerecijn Vincent, van Brussel, uitsluitend samenge steld uit plantensap, vrij van alle scheikundi ge zelfstandigheden, is gansch aangeduid. De talrijke geneezingen die wij dagelijks be- statigen zijq eukel te danken aan zijne uit muntende samenstelling. Afzettend en ontlastend, het verdrijft uit het lichaamstelsel het piszuur, de piszuurzou- ten in de groote hoeveelheid in het bloed be vat, het geeft welhaast eene gedurige ver betering en eene volledige genezing overal gezocht en zoo vurig verlangd. Depot bij M. C. Libotte, apotheker Boomgaardstraat, Yperen. Prijs: 3 fr.de flesch. (30) Buurtspoorwegen. De ontvangsten der nationale maatschappij van buurtspoor wegen, gedurende de maand Jan. op de vol gende lijnen beloopen tot: Oostende-Nieupoort-Veurne: fr. 10,070-85 voor de reizigers en fr. 6,797-32 voor de koopwaren. Te zamen fr. 16,868-17. Oostende-Blankenberghe, 3,622-90 voor de reizigers en fr. 2,512-37 voor de koop waren. Tezamen fr. 6, 135-27. Veurne-Yper, fr. 11, 409-55 voor de reizigers en fr. 2,157-10 voor de koopwaren Te zamen fr. 13,766-65. De algemeene ontvangsten sedert 1 Janua ri bedragen: Oostende-Veurne, 12,588-00 16,868-17 Oostende-Blankenb. 4,502-21 6,135-27 Yeurne-Yper, 14.136-70 13,766-65 Het Kaartspel. Waarom bestaat een kaartspel uit 52 kaarten: Waarom is de keuze niet op een rond getal 40 of 60 gevallen? Twee-en-vijftig kaarten verbeelden de 52 weken in het jaar. Het jaar heeft 4 getijden daarom zijn er in een kaartspel 4 azen, 4 heeren, 4 vrouwen. 4 boeren, 4 kleuren, 4 van elk getal. Elk jaargetijde heeft 13 weken, van daar de 13 kaarten van elke kleur. De Beukelaer's Rum Confiture Wafers DeBeukelaer'sCliocolade is de lekkerste De BeukeSaer's Cacao is de fijnste. De Briefdragers hadden vroeger recht op twaalf reiskoepons per jaar. Voortaan zullen zij er vier en twintig krijgen. Zij vra gen dat eenige dier koepons zouden mogen dienen voor hunne vrouwen. Het is te hopen dat M. Van den Peereboom deze billijke vraag zal inwilligen. In't ministerie. DeSozr verzekert uit goede bron te weten, dat na de paaschvacan- tie M. De Bruyn als minister zal aftreden. Hij zou vervangen worden doorM. de Smet deNaeyerof M. Van der Bruggen, van Thielt. Pinses Louisa. Er wordt opnieuw ge meld dat prinses Louisa van Saxen-Coburg naar Brussel zal komen om er zich waar schijnlijk voorgoed te vestigen. Zij wordt rond half april verwacht. De Koning, vergezeld van kapitein Cu- mont, is zondag nacht naar Wiesbaden ver trokken, waar hij eenigeD tijd zal verblijven. In de roomsche papiertjes lezen wij het volgende over het plezierreisje van kar dinaal Goossens naar Rome I)e Paus is volkomen genezen. Hij heeft dezen morgend in gehoor ont vangen den kardinaal Goossens, aartsbis schop van Mechelen. De prelaat bracht een deel mee der in schrijving honderd duizend frank van de Belgische katholieken voor den Paus. De Paus, op het zicht der 100.000 fr. gaf vol ontroering zijnen zegen. Wie zou er niet met gegronde ontroering een zegen geven voor 100.000 ballekens Maar wat diezelfde bladen vergeten te ver melden, is dat M. Goossens in de plaats optrad van de katholieke dagbladschhrijvers, die deze som van hunne snullezers afbedelden. Zij mogen bedelen... maar als er van die bedelpartij eenige eer of gunsten te plukken zijn, is het Peer Goossens die zich daarmede gelast. De Chocolade des bonnes IVIères is de beste en voedzaamste.De 1/2 kilo 1.60 en 2 fr. Letternieuws. Wilde roozen. Wij hebben met veel genoegen de derde aflevering van Wilde rozen, gedichten door Karei Bogaerd gelezen. Zij bevat 24 bladzij den geestverkwikkende en hartversterkende lectuur over K L. Ledeganck, Twee Vor sten, Twintig jaar, en God. Die brokjes poëzie vau natuurlijkheid, eenvoudige schoon heid en zuiverheid van taal. Hetvaderlandsch gevoel, den Vlaamschen volksaard wordt er in gehuldigd en doet elk Vlaamsch harte deugd, Die lieve dichtstukjes zullen het hun ne bijdragen om den ouden roem der Vlaam- sche letteren, te handhaven en nog liooger op te voeren. Wij nemen de gelegenheid te baat om onze lezers te herinneren dat, na het verschijnen der 6e aflevering, voor de niet uitschryvers. 1898 1899

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2