pillei) voor bleek,e Bieder) Zipï^ipg-, T{eüp- ep ZerjUV/pijrjer) Galilee et le Weekblad. Sterfgeval. Bleekzucht, bleeke Kleuren, algemeene Zwakheid Lamheid, St. Veitsdans, langdurige Ontsteking der Luchtpijptakken Brand en Knobbels id naar Lauweren. i De Onvermoeibaren. Onder dien titel schrijft het Journal d'Ypres twee kolommen vol om te houden staan dat Galilëus niet vervolgd is geweest om zijne leering, dat hij niet naar Rome ge roepen is geweest om zijne zoogezegde dwa ling af te zweeren.dat hij niet vóór de recht bank der inkwisitie is moeten verschijnen omdat hij bevestigde dat het de aarde was die rond de zon draaide. Het maakt van deze gelegenheid gebruik om de wreedheden, de onrechtvaardigheden en de misbruiken der inkwisitie te looche nen, en het zegt dat zij een reden van be staan vond in de beroerde tijden der 16® en 17° eeuwen, wanneer de volgelingen van Luther en Oalvyn duizende personen moord den en brandden. Herinner u, roept het Journal d'Ypres ons toe, de gruwelmoorden van Gorcum, de slachterijen van Oudenaerde, Reninghelst enz., en de werken der Ypersche en andere beeldstormers. Dus dat het godvruchtig Journal wil be sluiten dat de inkwisitie eene nuttige instel ling was, die, wel is waar, soms zou kunnen gefaald hebben, maar die niettemin groote diensten bewezen heeft. En om te eindigen, beweert het Journal d' Ypres dat Galilëus nooit vervolgd is ge weest door de inkwisitie, dat zijne leering nooit gedoemd is geweest en dat hij integen deel 20 jaren lang leeraar geweest is te Pa dua, dat hij zich nadien te Florencië heeft gevestigd en eindelijk dat hij gehuisvest werd bij een der opperofficieren van de inkwisitie. Dit ware al goed en wel indien het Jour nal d' Ypres, dat het monopolium niet heeft van de wetenschap, niet tegengesproken ware door het volgende koppelvers: Met die twee eenvoudige regels valt het pleidooi van het waanwijs Journal in dui gen. Den 15 dezer maand is de heer Albert Bal- maekers, muziek leeraar, vereerd met het burgerkruis van Ist8 klas, te IJperen overle den. Deze droevige tijding verspreidde zich blik semsnel niet alleen over de stad maar tot in de gemeenten waar M. Balmaekers muziek- bestuurder was. Daar M. Balmaekers een ontelbaar getal oud-leerlingen en vrienden telde, besloot men in sommige maatschappijen zijne stoffe lijke overblijfsels te vergezellen naar hunne laatste rustplaats. De Oud-Pompiers, die meest allen M. Balmaekers voor leeraar hadden gehad, op het voorstel van den heer Aug. Igodt, reken den het zich tot eenen plicht eene laatste hulde, een laatste bewijs van achting en dankbaarheid te geven aan hem die eerst hun meester, dan zoovele jaren hun medebroeder was geweest. De muziekmaatschappij van Ledeghem, eene afvaardiging der muziek maatschappij vanRousbrugge, de Maatschappij der Vlaam- scheSter, (wierorkestmeester M. Balmaekers vele jaren was geweest en die hem nog on der hare leden telde,) wilden insgelijks eene laatste hulde bieden aan den man die van iedereen geacht en bemind was en die immer zal betreurd worden. De Stadsharmonie en eene afdeeling pom piers bewezen hem insgelijks al de eer die zij verschuldigd waren aan hunnen onder overste en vriend. De rouwstoet was schoon en indrukwek kend. Honderden en honderden menschen verdrongen zich op den doortocht. M. Balmaekers is gedurende vele jaren muziekleeraar geweest in de stadsschool, hij was daarenboven bestuurder van verschei dene muziekmaatschappijen van 't omliggen de. Zijn minzaam karakter, zijne dienstwillig heid hebben hem de sympathie en den eer bied zijner talrijke leerlingen verworven. Hij was een eerlijk man inliet volle betrek van 't woord. Op het kerkhof zijn twee lijkreden uitge- prokengeweest. De eenedoor M. Wittebroodt namens de stadsharmonie; de andere door M. E. Boddaert, namens de muziekmaat schappij der Oud - Pompiers. Hier laten wij deze lijkreden volgen: Het spijt ons deze van M. Wittebroodt j zooals al de ziekten die uit een arm en onzuiver bloed voortkomen, worden genezen door de trap Df. Wiiiiarp? Geen enkel geneesmiddel heeft zulke verbazende werking getoond KRACHT AAN ZWAKKEN ECHO UIT BRETANIEN DE PINK PILLEN schenken de gezondheid terug in de wanhopigste gevallen. TWEE ONDER DUIÉND VOORBEELDEN DE PINK PILLEN geven aan de ouderlingen de kracht en de gezondheid der jonkheid terug. INK 3 ICRS ONNES JL. Ales niet te kunnen mededeelen, daar zij ons niet toegekomen is, maar wij laten bier de lijk rede van M. Boddaert volgen Mijnheeren, Het is in naam mijner vrienden, de muzikanten der Oud-Pompiers, dat ik eene laatste hulde kom brengen, een laatste vaar wel kom zeggen aan hem die onze professor, onze meester geweestis; aan M. Balmaekers, die de lastige en moeilijke taak altijd op zich genomen heeft aan ons, werkmanskinderen, de eerste grondregels der muziekkunst van af onze teedeiste jaren aan te leeren. Ik moet niet zeggen, mijnheeren, hoe lastig, hoe zwaar zulke taak is. M. Balmae kers heeft die altijd met moed, bekwaamheid en takt weten te vervullenook heeft hij een goed aandenken gelaten bij dezen welke hij onder handen heeft gehad en immer is hij van allen bemind en geëerbiedigd ge weest ook kon hij geen voet op de straat zetten of hij werd gegroet en een Goeden dag, M. Balmaekers toegestuurd door den eenen of anderen van zijne oud-leerlingen, en deze zijn talrijk. Was hij van zijne leerlingen geacht en bemind, hij was hen ook verkleefd eD stelde het grootste belang in hen. Hoe was hij niet altijd bekommerd met het muziek der Oud-Pompiers, meerendeels samengesteld uit leerlingen van hem. Welk belang stelde hij niet in ons, tij dens den wederlandschen wedstrijd van Avesne? Wij hooren hem nog ons een goed- gelukken toeroepen bij ons vertrek, en hij was een der eersten om ons, met de tranen in de oogen, geluk te wenschen bij onzen terugkeer, want hij wist dat het zijne oud- leerlingen waren die lauweren geplukt hadden. Wanneer wij hem ontmoetten, met welk niet te luisteren naar hoe fier was hij niet op een muziekfeest genoegen stond hij onze uitvoering en te mogen zeggen tot zijne muzikanten Dit zijn mijne oud leerlingen Ja, M. Balmaekers was met hart en ziel bij ons, maar om zijn bestaan te vrijwaren was bij, door de alles overeerschende en on verbiddelijke politiek van heden, verplicht zich vau ons in werkelijkheid verwijderd te houden. M. Balmaekers is niet meer, hij is niet meer van deze wereld maar verdwijnt de mensch stoffelijk, zijn aandenken is onsterfe lijk Dit aandenken zal nooit uit ons ge heugen gaan, bij ons zal hij altijd met al den eerbied, welken zoo een werker, zoo een man verdient, herdacht worden. In naam uwer oud-leerlingen, hulde aan u, M. Balmaekers, voor uwe bekwaamheid, voor uwen iever! Hulde aan uw groot en goed karakter «Vaarwel, moester! Vaarwel M. Bal maekers De tentoonstelling welke de Maatschappij Strijd naar Lauweren geopend heeft, is met belangstelling bezocht geweest door de zen die liefhebber zijn van schoone gewroch ten en zich bekommeren met de strevingen der moedige leden, die onverpoosd werken om iets schoons voort te brengen. De verzameling van werken muntte niet uit door de kwantiteit, maar wel door de kwaliteit. Als men nagaat dat de leden verplicht zijn op eigene krachten te moeten steunen, dat zij sedert de afschaffing der schilderklas in onze akademie, genoodzaakt zijn malkaar onder ling te ondersteunen, is men verplicht te be kennen dat er veel moed noodig is om jaar uit jaar in, hunne ledige uren te wijden aan de kunst ten einde ten minste één gewrocht 's jaars voort te brengen. Schilders, beeldhouwers en teekenaars vindt men er niet bij de vleet, maar hoe klein in getal zij ook zijn, zij bewijzen dat Wil en kracht één zijn en dat zij voor geene hinderpalen wijken willen. Wij zagen van den heer Georges Coffyn een vijftiental schilderijen, waaronder er verscheidene van een oprechten kunstsmaak getuigen. Zoo hebben wij de Mijmering langs de zeekust, de Kersnacht, Portretten, een oogenblik rust, Fruiten, Bloemen, enz., die iedereens aandacht op zich trekken. Onder de vijf schilderijen van M. Frans Declein bemerkten wij zijne studiekoppen, Appelen en beschuiten, Jasmijnen en Stil le naturen. De heer Camille Cornillie gaf ons een schoon tafereeltje te zien, getiteld Pierrette. De stille naturen, ajuinen, Pensée- en najaarsbloemensanM. Alois Depuydt zijn ook niet zonder verdienste. De heer Aug. Goethals had verscheidene gebeeldhouwde voorwerpen tentoongesteld die getuigden van veel smaak en keunis. Een lief schilderijtje van M. Lucien Kes- teleyn, en eindelijk de teekeningen en gra veerwerken van den heer K. Deweerdt. Wij kunnen de leden dezer schoone maat schappij niet genoeg aanwakkeren te volhar den in hunde loffelijke pogingen, en wij zijn overtuigd dat zij immer grooten voortgang zullen doen op de kunstbaan die zij ingesla gen hebben en dat zij, spijts hunne benijders en tegenstrevers, in hunne ondernemingen zullen gelukken. Morgen is het de laatste dag dat de ten toonstelling te bezoeken is, wij raden dus de liefhebbers aan er van te genieten. De zaal is open van 10 ure 's morgens tot 4 ure 's avonds. Ingang langs de poort bij de tooneelzaal. Volgens wij komen te vernemen is het op Zondag 7 Mei dat deze maatschappij haar tweede feest zal geven, gevolgd van dans partij. Bravo Turners, laat maar zien dat gij nog wakker zijt en bestaat,want{Nieuws blad zou welhaast nog eens vragen waar gij naartoe zijt. BURGERSTAND van den 14 tot den 21 April 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 9. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. Spilliaert Hendriek, glas werker, en Van- spranghe Emma, naaister. Guvelier Augustinus, koetsier, en Van- spranghe Victorina, dienstmeid. Verleure Frans, vischkoopman, en Hubert Maria, dagloonster. Van Ooteghom Aimó, fabrikant, en Van- doorne Marie, zonder beroep. Sterfgevallen. Hecht Maria, 79 jaar, zonder beroep, echt- genoole van Verleure Karei, Meeneiistraat. Van Iseghem Rosalia, 73 jaar, zonder be roep, wed. van Simoens Isidoor, Meenenstr. Noliet Alfons, 17 jaar, kaporaal bij het4"* linieregiment, Statiestraat. Balmakers Albert, 72 jaar, muziekprofes- soor, echtgenoot van Vanderschelden Maria, St. Jacobs-buiten. Mulle Pie, 51 jaar, daglooner, echtgenoot van Borreman Celine, Meenenstraat. Ramon Julia, 04 jaar, zonder beroep, echt- genoote van Bossaert Hendriek, Gr. Markt. Einders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 0. Galilée expia par trois ans de prison L'inexcusable tort d'avoir trop tót raison. M. G. Teyssier, onderwijzer te Labarthe-Bleys (Tarn), zegt dat zijne dochter, nu 23 jaar oud, sedert meer dan zes maanden pijnen in de nieren, in de schouders, in het hartputje en in het hoofd govoelde.Hare eetlust was verdwenen en hare krachten ver minderden. Na zij eenige doozen Pink Pillen genomen had kwamen hare krach ten volstrekt terug. Geene pijnen, geene maagkrampen meer; ile eetlust is uitmuntend; de krachten zijn terug ge komen en dezen toestand blijft sedert reeds lang voortduren. Van een onzer medewerkers: Uit Gampel, bij Maure-de-Bretagnc rï 'e-en-Vi- lainejkomi. mij dit belangwekkend feit -r kennis. Het wordt mij door Juffrouw Ang< - llourré verteld en ik zal maar weinig aan kaïuii dank- vollen brief veranderen. De gezondheid van Juffrouw Bourré, die tot alsdan goed was, werd erg in twee maanden tijd geschonden. Plotseling ziek gevallen had zij al de afwisselingen eener erge ziekte doorgestaan. Hare kleuren waren verdwenen, de frischheid harer gelaatstint was door bleekheid vervangen, de vonk harer oogen was vervallen. Hevige stekingen in de zijden, pijnen overal, gedurige hoofdpijnen, herhaalde hartkloppingen, maakten haar het leven onverdraaglijk. De bleekzucht had haar bijna uitgeput en dit alles in twee maanden tijds. Dé geneesmiddelen die haar waren voorge schreven geweest konden niets verbeteren en zij meende verloren te zijn wanneer men haar aan raadde de Pink Pillen van Dr. Williams te ge bruiken. Zonder te aarzelen,volgde zij de voorgeschrevene verpleging voor het gebruik dezer Pillen en zij laat de volgende uitwerking kennen Ik vraag U om verschooning, schrijft zij, U niet vroeger de gelukkige uitslagen die de Pink Pillen bij mij verwekt hebben, te hebben laten kennenmaar ik had liever wat te wachten om over mijne genezing zeker te zijn. Van den eersten tijd af bevond ik mij veel beter en alle dagen zag ik mijne kwalen de eene na de andere verdwijnen. De genezing was bijna even plotseling als de toeneming der ziekte steken in ae zijden, pijnen, zenuwziekten, hartkloppingen, dit alles verdween als tooverij. Het is nu maar een droom of beter het aandenken eener merrie. Heden heb ik met mijne kleuren eenen moedigen en voordeeligen eetlust herwonnen. Mijn bloed is hernieuwd. De erge bloedeloosheid, gevolgd door al de ongelukken die gewoonlijk bij ae vrouwen medekomen, is volstrekt verdwenen. Het is mij onmogelijk U mijne erkentenis uit te drukken, die voor U oneindig is. Ik ben zoo ge lukkig de gezondheid te hebben weergevonden dat ik van uwe Pillen niet ophoud te spreken en Ik bid U overal te zeggen dat zij de eeenige oorzaak mijner genezing zijn. De wijze en voorzienige moeders zullen aan hunne dochters de Pink Pillen doen nemen. Is uwe dochter bleek, zwakof met niets ver moeid, heeft zij hoofdpijnen, ondervindt zij nier- pijnen of zenuwpijn tusschen de ribben, zijn hare maandelijksdhe zuiveringen achteruit of gebeuren zij moeilijk Dan moogt gij geen tijd verliezen. Gij moet U de Pink Pillen van Dr. Williams bezorgen. Zij zullen het lichaam helpen zich regelmatig en natuurlijk te ontwikkelenzij zullen het bloed verrijken en op de wangen den blos der gezond heid terug roepen. Al gevaar van kwijning en van vroeg steroen zal overwonnen zijn. Brief van eeneit üoctor M. Parod, doctor der Geneesschool van Parijs (7, Da Mothe plaats, to Limoges), in eenen brief aan M. Gablin, schrijft dat hij gelukkig is de goede gevolgen die hij door de Pink Pillen voor bleeke lieden van Dr. Williams bekomen heeft te mogen mededeelen. Ik verzorgde, zegt hij, eene jonge vrouw die hare ouders door de long tering had verloren zij leed aan zeer erge bleekzucht. Dank aan deze uitmuntende Pillen zijn de kleuren teruggekomende eetlust is verwekt en de zieke is nu in den besten gezondheids toestand. Een ander mijner kalanten had sedert lang hevige heuppij nen die aan al de ge- woone verplegingen weerstaan hadden Eene enkele doos Pink Pillen heeft hem van dezo pijnlijke ziekte verlost, en hij raad hun gebruik aan de personen die hij ontmo et Wat mij aangaat, ik veroorloof U van mijnen brief gebruik te maken volgens U wilt. OUR Daar de grondregel dezer verpleging in de hernieuwing des bloeds en de versterking der zenuwen bestaat spreidt hare werking zich tot vele ziekten uit: bloedgebrek, zinking, heuppijn, zenuwpijn, lamheid, onregelmatigheid der voort beweging, St. Veits dans, hoofdpijnen, zenuw kwaal, kliergezwel, enz. De Pink Pillen geven aan een bleek gelaat zijne schoone kleuren terug, werken tegen alle verzwakkingen en hebben eene krachtige werking tegen al de ziekten die door natuurlijke of geestelijke overdrevenheid voort komen. Koopbaar bij alle apothekers en in de bewaar plaats voor België bij M. A. Derneville, apothe ker, 66, Waterioolaan, Brussel. Prijs 3 fr. 50 per doos of 17 fr. 50 per 0 doozen. franco tegen nost- wissel

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2