COURSES O'YPIES STADSNIEUWS. Bond voor A. S. en E. V. OPROEP! Liberale Yereeniging Het feest der Onvermoeibaren l'Ecole d'Equitation Dimanche 4 Juin 1899, 2500 FRANCS DS PRIX. 1"' Avis. 2mc Avis. 3me Avis. Poperinghe. gezeld van eene talrijkte menigte soldaten, in priesterskleederen verkleed, al luidkeels gebeden lezende en zingende. Voor de poor ten van het kasteel gekomen, werden zij onthaald; de heer Idriel, omringd van eene geheele bende knechten en lakeën, bedank te den Bisschop voor de groote eer welke hij hem aandeed. Maar, o schrikkelijk o gruwelijk 1 op een gegeven teeken van den Prins-Bisschop, wierpen al de soldaten hunne priesterklee deren af, trokken hunne zwaarden welke zij verborgen hadden en beginnen zich van de vestingen meester te maken. De slotvoogd, uitzinnig van schrik, van woede en van wanhoop en om te ontsnap pen aan het moordend staal, wierp zich van boven de vesting neer in de waters van de Vesdre en verdween in de golven. De knechten en lakeën, gelijk woedende brieschende leeuwen, deden ongehoorde po- pingen om het kasteel van hunnen heer en meester te verdedigen.Maar helaas, zij moes ten wijken voor de overmacht, en die niet wilden of konden vluchten, werden op bevel van den Prins-Bisschop in schellen gekapt. De jonge vrouw, die van binnen in het kasteel was, werd verwittigd door een van de dienstknechten, zij hoorde van buiten het ijselijk gehuil en gekerm der dienstknechten en het gekletter der wapens. Ook zinneloos van schrik en wanhoop, deed zij gelijk ha ren man om te ontsnappen aan het zwaard sprong zij van de vestingen in de Vesdre met haren zuigeling aan de borst en ver dween insgelijks in de golven. De doop van het kindje, dat was het min ste van Notkers gedacht, als hij maar in het bezit kwam van het kasteel; het kindje doop te zich zelve in de waters van de Vesdre. Er werd aldaar eene kapel gebouwen die er nog staat uit dankbaarheid toe gewijd aan Onze Lieve Vrouw, om die moordenj, die verraderij en die rooverij te vereeuwigen. De bijtreders van de afdeeling Iepe ren worden dringend verzocht Zondag morgend, 14 mei, ten 11 ure te ver gaderen in het Bronzen Hoofd, om den dienst van de meeting te regelen. De jongelingen worden bijzonder lijk uitgenoodigd. Er zijn commissarissen noodig. van IJperen. In algemeene zitting van 8 Mei 11. heeft de Liberale Associatie de volgende dagorde met eenparigheid gestemd: Overwegende dat het ontwerp van kies wet door de regeering neêrgelegd aan de West-Vlaamsche liberalen het recht van ver tegenwoordiging ontkent dat zij aan de min derheid van ander provinciën verleent; dat zij ten hunnen opzichte eene ware wet van uitzondering toeeigent dieniets verrechtvaar- óigt en die strijdig is met het princiep van de gelijkheid der Belgen, uitgeroepen door art 4. onzer Grondwet; Overwegende dat hetde plicht is van alle beheer dat bezorgd is om de opperste belan gen van het vaderland, het land met eene eenvormige wetgeving te begiftigen - De liberale en grondwettelijke Vereeni- ging van IJper protesteert uit al harekrach ten tegen den louter politieken aanslag wel ken de Regeering beraamt en drukt den wensch uit al de strijdige partijen zich te zien vereenigen de evenredige vertegenwoor diging en het verplichtend onderwijs, tedoen zegepralen. De Nationale Bond voor Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoor diging had eene meeting met tegenspraak belegd waartoe kiezers van alle de gezind heden waren uitgenoodigd. Die ineetiDg moest plaats hebben in de Tooneelzaal, mor gen 14 Mei, om 3 ure namiddag, maar het inrichtingscomiteit had gerekend zonder de onverdraagzaamheid van den man, die in het stadsbestuur van Yperen het liooge woord voert en alles onder zijnen hiel wil pletten, van den vreemdeling die den ondergang van Yperen gezworen heeft, van den bastaard vlaming die in den Senaat taal en stamge- nooten verloochende en de Vlamingen voor schooiers uitschold, kortom Die zonderlinge burgervader, wil niet dat het volk over zijne rechten onderricht wor de, hij wil niet dat men het hatelijke, het verfoeilijke, het onrechtvaardige van het wetsontwerp der Regeering kenbaar make en daarom weigert hij de tooneelzaal. Arme dwerg, die zich eenen reus waant en wiens zetel reeds aan 't wankelen is, hij beseft niet dat de Belgen, zoowel hier als el ders, het slavenjuk willen afschudden en dat de tijd gekomen is dat allen als éón man zul len opstaan om zich te verzetten tegen de kuiperijen der Bisschopsslaven en zich niet langer zullen onderwerpen aan de grillen van eene fanatieke partij die de heiligste be langen des lands wil opofferen aan hare heerschzucht. Welnu, niettegenstaande de weigering van Surmont, spijts al hetgene hij kan ver zinnen om die Meeting te beletten, zal zij toch plaats hebben morgen om ure 's avonds in het HUIS DER OUD-POMPIERS, en Priester Daens, P. Janson en Grimard zullen dan de YperliDgen op de hoogte bren gen van al het hatelijke van het wetsont werp, en de kuiperijen, het bedrog en de on rechtvaardigheid der Regeering doen uit schijnen. Dus, kiezers van Yperen en omstreken al len naar de meeting. Laat u niet afschrik ken noch door beloften noch door bedreigin. gen, het geldt hier twee uwer duurbaarste rechtenhet algemeen stemrecht en de evenredige vertegenwoordigingwaarbij nog gevoegd wordt het verplichtend onder wijs. Maar, alles wel ingezien, heeft de auto- kraat Surmont het recht de tooneelzaal voor eene politieke vergadering te weigeren Wij twijfelen er aan, en deze maatregel dient slechts om eens te meer te bewijzen dat hij voor niets achteruit deinst om zijne heer schappij te behouden. De Tooneelzaal is de eigendom van Sur mont niet, zij is door het stadsbestuur ge pacht en die pacht wordt betaald door al de schatplichtigen van Yperen. Weihoe! een vreemde tooneeltroep, een goochelaar, een kunstenmaker zou het ge bruik der tooneelzaal niet ontzegd worden, maar men zou verbieden dat mannen die het wel meenen met het volk hier komen het goede woord verkonden 1 O! Surmont, uwe kleingeestigheid ver mindert u zoodanig dat gij de achting van alle ware Yperlingen niet meer waard zij t. Zondag 11. was het volop feest in het lo kaal der Onvermoeibaren. Een aantrekke lijk programma had eene talrijke menigte uitgelokt en, wij mogen het zeggen, niemand is in zijne verwachting bedrogen geweest. Allen, van groot tot klein, kunstenaars en liefhebbers hebben het hunne bijgebracht om het feest wel te doen gelukken. De werkzaamheden die de kleinen uitge voerd hebben, zoowel als de oefeningen van 't boksen der meerderen, getuigen van een aanhoudenden ijver om zich in al de Tur ners oefeningen te volmakende leermees ter haalt eere van zijne leerlingeu. De heeren Marx en Brusselmans hebben bewezen dat zij in de schermkunst zeer be dreven, en wel bekwaam zijn deze kunst aan te leeren aan alwie het edele wapenspel wil beoefenen. M. Devogelaere, leeraar bij de koninklijke muziekschool van Gent heeft wonderen ver richt op de piano en zijne toehoorders verrukt. De heeren Bartier en Rabau hebben zich doen onderscheiden door hunne schoone en heldere stem zij hebben door hun gezang het publiek vervoerd, ook zijn zij meermaals toegejuicht geweest. De kluchtliederen werden gezongen door den heer Mailliard. Dit vvil zeggen dat zij in de volmaaktheid werden gegeven, en alwie den naam van M. Mailliard op een pro gramma ziet prijken mag voorop verzekerd zijn een echten kunstenaar in het vak te ontmoeten. Wat nu het gebarenspel of pantomiem be treft, deze heeft zoo hartelijk doen lachen dat men er bij krulde. Het onderwerp was ontleend aan de Betooverde Fluit, waarin onze turners hebben uitgemunt. Indien de wapenoefeningen en de kunstsprongen heb ben doen huiveren, indien muziek en gezang hebben verrukt, het gebarenspel en de grap» pen van Prosper en zijne vrienden hebben het programma waardiglijk gesloten. Vergeten wij nochtans de Vergoding of Apotheose niet, waaraan al de leden der Maatschappij, groote en kleine, deelnamen en waar allen zoo schoon gegroepeerd wa ren dat men geen schooner tafereel kan uitdenken. De trompetters ook hebben het hunne bij gebracht om het feest op te luisteren en be wezen dat allen wedijveren om eere aan de Maatschappij te doen. Wij wenschen de heeren leeraars geluk over de gObde uitvoering hunner leerlingen. Wij bieden hulde aan den heer Voorzit ter en de heeren inrichters van dit schoon feest en drukken den wensch uit hen te zien volharden in de schoone maar moeielijke taak die zij op zich genomen hebben. Waren de zwetsers van het Nieuwsblad op dat feest tegenwoordig geweest, zij zou den gezien hebben waar de Turners bleven, zij zouden verwonderd geweest zijn over hunne bekwaamheid en misschien zouden zij het verschil hebben bemerkt dat bestaat tusschen de Onvermoeibare Turners en de processiemannen waarmede zij zoo hoog op- loopen. Want van deze zou men mogen zeggen avec le bienveillant concours de a S lires de reïevée. La commission du sport hippique a l'hon- neur de porter a la connaissance du public, que l'Ècole d'Équitation commencera son intéressant travail k 2 heures. Les courses au trot monté et attelé com- menceront a 3 heures précises pour se ter miner a 4 1/2 heures. L'Ècole d'Équitation terminera la fête par un concours de sauts en hauteur qui durera 30 minutes. La commission du Sport Hippique a l'hon- neur d'informer le public qu'elle acceptera jusqu'au 28 Mai, a midi précis, au café du Sultan, grand'place A Ypres, les soumissions cachetées pour la location du buffet prin cipal, k établir, aux frais du plus haut sou- missionnaire, dans l'enceinte du pesage. Les personnes qui désirent se faire inscrire comme Membres Protecteurs (10 francs, carte de familie habitant sous le même toit) sont priées de s'adresser jusqu'au 28 Mai inclusivement chez Monsieur Auguste Brun- faut, rue de Lille, ou chez Monsieur Louis Vandoorne, Place Van den Peereboom i Ypres. Après cette date les inscriptions ne seront plus reques BURGERSTAND van den 5 April tot den 12 Mei 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 6. Huwelijken. Van üaele Hector, bloemenmaker, en Van- holst Felicia, zonder beroep. Philippart Arthur, daglooner, en Ghis- quiere Maria, kaulwerkster. Bailliu Camiel, schilder, en Hofiack Louisa kantwerkster. Overlijdens. Brackez Isabella, 84 jaar, zonder beroep, weduwe van Barbez Pieter, St. Janshospi- taalstraat. Deleye Pelagia, 64 jaar, zonder beroep, weduwe van Buseyne Karei, Rijselstraat. Degryse Catherina, 85 jaar.zonder beroep weduwe van Doom Pieter, Bollingstraat. Einders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 0. Hieronder geven wij vertaling van de lijk rede door den heer Dhont in het fransch uit gesproken op het graf van M. Van Merris. Lijkrede van M. Dhont vrederechter. Van Surmont, wijl ik hem moet noemen bijzijn naam Die voor 't onrecht niet wijkt en, tot alles bekwaam, Ons, Yperlingen, steeds voor zijnen wil doetbuigen. >£J8 Men leert hen densalut, de houding en den stap, En leert men anders nog, het is maar voor de grap. Het is innaam der uitvoerende leden der maatschap pij van welluidendheid van Poperinghe, gewezen muziek der Sapeur-Pompiers, dat ik de voor mij zoo droevige taak waarneem in dit oogenbiik het woord te voeren. De leden der Philarmonie, mijn- heeren, maken heden eene famillie uit welke door een buitengewoon en hartverscheurend verlies ge troffen is. Inderdaad, het is het hoofd dezer famillie dat wij komen te verliezen, en onze beproeving is even groot als deze van kinderen die hunnen vader komen te verliezen. Wij waren niet door bloedver wantschap aan den geliefde voorzitter Van Merris gehecht, maar wel door de banden van het hart die bijna even zoo sterk zijn. Hij heeft ons met eene edelmsedigheid zonder weerga de beste jaren zijns levens geschonken, en de grootste opofferingen ge daan op zijneeenvoudige en natuurlijke wijze voor den voorspoed van onze lieve maatchappij op kun- stelijk en stoffelijk gebied. Gij weet, mijnheeren, voor welke talrijke vediensten en voor welke meni ge redenen, den duurbare Overledene, den Weldoe ner der Philharmonie mag genoemd worden. Deze herhalen ware de geschiedenis der Philhar monie zelf maken, zijnen oorsprong en daarna zijn zegetocht beschrijvenjwelke onvergeetbare zegepra len veroorzaakt hebben. M. Jules Van Merris was sedert 1851 Bevelheb ber van het korps dei Sapeur-Pompiers onzer stad toen hfj in 1872, in den bloei zijns levens, het ge dacht opvatte het oud muziek der Pompiers welk door (het algemeen ontslag der leden ontbonden was, op nieuw onder zijn voorzitterschap in te rich ten. Niettegenstaande de tegenkanting en de bedrei gingen waarmee men zijn ontwerp reeds vereerde, heeft MrVan Merris zijn gedacht uitgevoerd op bijzonder gelukkige wij ze en de maatschappij wierd ingesteld in een prachtig lokaal >.velk de grootste kringen des land's ons benijden. Deze merkwaar dige gebeurtenis in 's lands muziekale geschiedenis is geheel en gansch te danken aan de edelmoedige mildadigheid van Voorzitter Van Merris. Van 't begin af zijner herinrichting, heeft de nieu we maatschappij het doel en de verwachting van onzen diep betreurden voorzitter beantwoord, zij mocht, door haren voorspoed in de kunst, en door haren roem den naam van Poperinghe doen aan groeien. En het was aan de taak dat M. J. VanMerris, die zijn geboorte stad uit ganscher harte lief had, zijne tijden zijne krachten bezigde, onder zfjn bestuur behaalde ons kunstgenootschap de eene zegepraal na de andere, en het is met fierheid dat M. Van Merris de zegeteekens zag aangroeien, die zooals hy het gaarn zegde, het schoonste sieraad van zijn prachtig huis uitmiek en waar hij ons zoo dikwijls uitnoodigde. Om den wensch van onzen Voorzitter te beant woorden hebben wij den strijd aangegaan in drij wederlandsche wedstrijden, tot Rijsel, Beauvaisen Denain waar onze vlagge, dit prachtig geschenk van onze vriond en weldoenerzegepralendmetkran- zen en kronen overladen uit den strijd is gekomen. Voor degene die weten welke krachten en opoffe ringen noodig zijn om eenheid en sterkte te bewaren in een kunstgenootschap, en de leden in hunne pogingen aan te moedigen, moet ik niet herhalen welke moeite onze Voorzitter deed om de roem van onze geliefde en dappere Philharmoniestaande te houden. Moeten wij herinneren met welke zorgvuldigheid M. Van Merris alle jaren nieuwe reizen inrichtte die voor de leden van het muziek even nuttig en aangenaam waren, en die telkenmale hem de gele genheid gaven ons zijne onuitputbare mildadigheid te bewijzen. Ontelbaar zfjn de Concerten welke wij voor den arme gegeven hebben dank aan de edel moedigheid van onzen Voorzitter En verder welke heugelijke uitstappen hebben wij niet gedaan naar de bijzonderste steden van het noordergedeelte van Frankrijk dank nog eens aan de welbekende gene genheid van onzen Voorzitter voor onze fransohe vrienden. elen van degene die mij hier aanhooren her inneren zich nog de daverende toejuichingen die ons te beurt vielen, alhoewel zij rechtstreeks onzen waarde en uitmuniende Voorzitter toekwamen Ik mag dus verklaren Mijnheeren, dat het dank is aan M. VanMerris die de liefde voor de kunst met de weldadigheid wist te paren, dat de stad Po peringhe met hare kinderen, eene eereplaats ver overd heeit op muziekaal gebied zoowel in Frank rijk als in België. Dank aan den overledene, is de muziekkunst bij ons ten hoogste gestegen, en verre buiten evenredigheid voor onze kleine stad, ook verhoop ik wel dat het muziekaal onderwijs door Van Merris ingericht tot voorspoed en roem der Philharmonie, voortaan zal bijblijven, en eene stichting zal uitmaken welk onvergankelijk zal zijn lyk hetgeen M. Van Merris zelf gedaan heeft. Om zijn levensloop als Voorzitter onzer maat schappij in 't kort te herhalen moet ik maar de di- p ornas, eerbewijzen en medaljes opsommen die beurtelings en persoonlijk aan den overledene ge schonken wierden door de Belgische en fransche steden en door de bijzonderste maatschappijen der

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2