COURSES D'YPRES l'Ecole d'Èquitation Avis. De afgekeurde en versletene munten. Dimanche 4 Juin 1899, 2500 FRANCS DE PRIX. Zondag 4 Juni 1899, Snelwielrijdersmaatschappj Rapid Club. Burgerstand der Stad Poperinghe. Vreeselijke zeeramp te Oostende. Laatste nieuws. Zaak Dreyfus. YERSCHILLÏGE TIJDINGEN. brengsthij is de goudmijn waaruit de spaar zaamheid zijne Voslbaarste middel°n trekt. Da rijkdom, in zijn schoonst genomen, is bet go\olg van den arbeid en van de spaar zaamheid; de vermeerdering der rijkdom men is de vrucht der spaarzaamheid toege past aan de vermeerdering van liet werk en den voortbrengst. Niet alleen is het werk de schepper van het persoonlijk welzijn, en van de openbare fortuin, maar aan hem ook is de beschaving, de geleerdheid, de zedelijkheid, de vrijheid, de macht der volkeren te danken. Het werk is zoo noodzakelijk, dat den dag waarop het niet meer zoude bestaan, er geene voort brengst van welken aard ook niet meer zoude bestaan en, bijgevolg, geen landbouw, geen nijverheid, geen handel meer. Zelfs het ka pitaal voortaan zonder bestemming, zou on nuttig blijven in de handen van dezen welke het bezitten en zou zelfs niet meer kunnen ge bezigd worden lot het aankoopen van brood. Den arbeid staat dus aan het hoofd van al de menschelijke instellingen, hij heeft ze geschapen en ondersteunt ze; hij is hun zoo noodig, dat zij zonder hem zouden verdwij nen. Het is dus met zeer veel wijsheid dat de heilige boeken zeggen dat den mensch geschapen is om te werken. Het werk is zelfs het doel der samenleving en inrich ting zelf van de samenleving. Ja, als een souverein, als een godheid bijna heerscht en regelt de arbeid. Hij is de bron van allen welstand, van allen voor spoed, van alle kapitaal, wel te verstaan indien hij gepaard gaat met de orde, de zui nigheid cn de voorziening, welke te samen met hem, dezen gouden ketting uitmaken waarvan de schakels zich noemenMaat schappelijke verbetering, geluk der familie, eerbied voor zich zeiven en voldoening over den volbrachten plicht. Ditoestand wordt onverdragelijk voor het publiek en zeer 1 slig voor de dagelijksche handelingen. Wij hebben reeds de ongangbare munt groot in gcial en welke eene gedurige oplet tendheid vereischt daar moest het bij blij ven. Indien de Staat zich nu nog terecht er kent dit of dat stuk geld te weigeren onder voorwendsel, dat het min of meer bescha digd is, zou rmm een geruimen tijd verliezen met ieder stuk na te zien van de belastingen in geld en dan nog is men altijd niet zeker er geene aan tc nemen welke door den Staat geveigerd worden. Dit stelsel is niet houdbaar. Men biedt zich aan de Staatskas om eene betaling te doen. De beambte onderzoekt ieder sluk geld, dat men bem geeft, en wei gert, volgens zijne beliefte, elke munt, welke hem beschadigd voorkomt. Er is hier geen spraak van eene bepaalde ongeldigheid. Neen het is aan het oordeel van den beambte overgelaten onnoodig opmerkingen te maken het geldstuk is niet goed de beambte heeft het gezegd gij kunt het terugnemen. Wij hebben het gezegd, zulke handelwijze is niet verstaanbaar. Griekenland, Italië en Frankrijk hebben een muntstelsel aangenomen. Belgie en Zwit serland hebben zich daarbij aangesloten en een kontrakt gevormd. Ieder land beeft een zeker getal stuk-zilvergeld in omloop gezet en zich verplicht na alloop van het kontrakt de terugbetaling in goui te doen. Het zilver geld is gangbaar in de landen, die zich ver bonden hebben. Zulks is de geest van de overeenkomst. Ingevolge deze overeenkomst hebben deze linden eene zekere hoeveelheid zilverstuk ken uitgegeven, die tengevolge van den af slag van liet zilver, sleclits eene vastgestelde waarde hebben. Zoodat op heden vijf frank in zilver slechls ongeveer de helft in goud waard zijn. Maar aangezien zij voor vijf frank door den Staat worden aangenomen, neemt het publiek ze orkaan. Het publiek voert dus de overeen komst uit. Maar welk recht erkent zich de Slaat, om deze geldstukken te weigeren on der voorwendsel, dat deze tengevolge van wisseling versleten of een weinig beschadigd zijn. Hetzelfde zou zijn, indien de Nationale Bank weigerde bank biljetten te ontvangen door haar uitgegeven onder voorwendsel dat deze verslaten, gesclu.urd of bei lekt waren. De vergelijking is zeer juist; daar het bank biljet op zich zelf geene wr arde heeft. De zilveren munte, ons door de Staten ge leverd, hebben er niet veel meer en worden alleenlijk aangenomen voorde waarde welke er de buiterilandsche overeenkomst aan heeft. En wat wil eigenlijk zeggen "beschadigde munt Indien het stuk niet valsch is dat het onbetwistbaar het fabrikaat is van den Staat, heeft deze Staat of een ander der co- kontraktanten niet het recht, dit stuk te weigeren, is het dan ook een weinig ver sleten of beschadigd dit zijn gevolgen van verwisselingen en het publiek is daar niet aansprakelijk voor. Deze munt weigeren is het kontrakt breken ten nadeele van het publiek. Het is wel waar, dat de versletene of de beschadigde stukken niet in omloop mogen blijven. Maar er is een eenvoudig middel om dit te beletten. Wanneer de Staat een dezer stukken aantreft, dat hij ze beware en uit de circulatie trekke en dat hij er de vervan ging van vrage aan den Staat, die de munt verdwijnen doet zonder eenig middel en zonder moeilijkheid door het publiek. avec le bienveillant concours de a S lires de relevée. I. Course au trot monté, pour che- vaux de 3a série. 350 francs, dont 175 au premier, 100 au second, 50 au troisième et 25 au quatrième. Entrée 17.50 fr., moitié for fait. Poids 70 kilos. Distance 3000 mètres. II. Course au trot monté, pour che- vaux de 2e série. 400 francs, dont 200 au premier, 100 au second, 60 au troisième et 40 au quatrième. Eutrée 20 fr., moitié for fait. Poids 7(i kiles. Distance 3000 mètres. III. Course au trot monté ou atte- lé, hors série. 600 francs, plus une poule de 5 fr., dont 300 et la moitié de la poule au premier, 150 et un quart de la poule au se cond, 100 et l'autre quart de la poule au troisième et 50 au quatrième. Entrée 30 fr. Poids 70 et 100 kos. Distance 3000 mètres. IV. Course au trot attelé, pour che- vaux de lre série. 650 francs, dont 350 au premier, 150 au second, 100 au troisième et 50 au quatrième. Entrée 30 fr., moitié for fait. Poids 100 kilos. Distance 400 mètres. La commission du sport hippique a l'hon- neur de porter a la connaissance du public, que l'Ècole d'Èquitation commencera son intéressant travail a 2 heures. Les courses au trot monté et attelé com- mencero.it a 3 heures précises pour se ter miner a 4 1/2 heures. L'Ècole d'Èquitation terminera la fête par un concours de sauts en hauteur qui durera 30 minutes. Naamlooze Maatschappij van IJzerenwegen van West-Vlaanderen. 50 ten °/0 afslag. Er zullen kaarten gaans-keerend gegeven worden voor de koersen van Yperen in de hieronder aan geduide bureelen en aan de hieronder staande prijzen. 1° Kr,. Kortrijk fr. 2,60 2,00 1,30 YYevelghem 2,10 1,60 1,10 Meenen 1,70 1,30 0,90 Wervicq 1,30 1,00 0,70 Komen 1,00 0,80 0,50 Houthem 0,80 0,60 0,40 Iiazebrouek 3,00 2,00 1,40 Caestre 2,30 1,70 1,10 Godewaersvelde 1,90 1,40 1,00 Abeele 1,30 1,00 0.70 I'operiDghe 0,90 0,70 0,50 Rouselaere 1,80 1,40 0,90 Moorslede 1,10 0.80 0,60 Zonnebeke 0,70 0,60 0,40 Deze kaarten zijn gangbaar voor het ver trekken van Kortryk ten 12,35 van Haze- brouck ten 1,42 's namiddags en van Rouse- lare ten 1,35 en voor het terugkeeren uit Ypëren, voor Kortrijk ten 7,38, voor llaze- brouck ten 6,24 on voor Roeselare ten G,23. Op zondag 18 Juni geeft deze maatschappij op het plein d'amour eenen grooten prijs kamp voor SNELWIELRIJDERS, (Velocipeden). en A 1 om oIvi Ie n Iedereen herinnert zich nog het feest wel ke deze maatschappij één jaar geleden gege ven heeft. Geen wonder of dit feest zal dit jaar nog meer aantrekkelijkheid aanbieden. Reeds kan men kaarten bekomen bij de leden dezer maatschappij. BURGERSTAND van den 26 Mei tot den 2 Juni 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 4. Huwelijken. Dochy Arthur, doctoor in geneeskunde, en Donck Andrea, zonder beroep. Overlijdens. Lestienne Melania, 57 jaar, kokin, on gehuwd, St. Pieters-kerkhof. Massckelein Karei, 57 jaar, zonder beroep ongehuwd, Meenenstraat. Mieroo Amand, 81 jaar, zonder beroep, weduwn. van Sanctorum Apolonia, Rijselstr. Vanderghote Maria, 73 jaar, zonder beroep echtgenoote van Lebrun Louis, Doorgangstr. Vanspranghe Aloïs, 58 jaar, werkman aan den ijzerenweg, echtgenoot van Vermeulen Florence, St. Nikolaas-buiten. Stratsaert Calharina, 84 jaar, zonder be roep, weduwe van Lecocq Karei, Plateelstr. Scboonlieere Theodoor, 11 jaar, scholier, St. Christofelstraat Einders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 0. Vrouwelijk gesl. 0. van den 25 tot den 1 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 0. Sterfgevallen. Einders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 0. Donderdag der vorige week woedde te Oostende een hevige storm uit het Noorden. Een groot getal garnaal bootjes was 's mor gens met schoon weder in zeegestoken, doch rond 10 ure werd de wind heviger en verer gerde in een storm. De bootjes konden slechts met groot gevaar nog de haven bereiken, uitgenomen twee, nr 6 van M. Kroothoep, en nr 28 van M. Ant. Ryckx. Rond den middag klonk het blijde nieuws van een mast die in 'tzichtkwam. Inderdaad, een der sloepjes kwam in de nabijheid der Elokkeboei aanzeilen, Het scheepje nadert en men kan welhaast bemerken dat het nr 6 is, welk de haven binvaart. Te vergeefs blijft men wachten naar de aankomst van nl' 28. Er valt niet meer te twijfelen aanderamp. 's Nammiddags vindt men langs het strand het luik een riem, aan het vermiste scheepje toebeoorende. Het nr 28 werd bevaren door denzoon van den eigenaar, Auguste Ryckx, oud 18 jaar; Charles Maldeghem, 17 jaar, en L. Boucke- naere, 14 jaar, die alle drie slachtoffers der golven geworden zijn. Het is zijn derde zoon die Ant. Ryckx in dezelfde omstandigheden verliest. Voor de zitting wordt het krachtdadig be sluit van M. Ballot-Beaupré fel besproken. M Manau spreekt over liet papier waarop het bordereel werd geschreven. Esterhazy heeft gelogen, omdat hij gewoon is te liegen. (Gelach in de zaal). Het papier doet den schrijver van het bor dereel kennen: Esterhazy. Dit feit alleen is genoeg om Dreyfus on schuldig te verklaren. Al ware Esterhazy nog honderdmaal plich- tiger, hij kan niet meer vervolgd worden, omdat hij vrijgesproken werd. Zaak Picquart. M. Berirand, prokureur-generaal, is niet ongunstig aan de invrijheidsstelling van ko lonel Picquart. Dreyfus per telegram verwittigd. Dreyfus weet dat het Verbrekingshof zich met zijne zaak bezighoudt. Hij werd per te legraaf verwittigd. M JulesDanneels, landbouwer, Ruys- selede, bij Tbielt, schrijft: Mijnheer Vincent, apotheker te Brussel, Sedert meer dan twee jaren leed ik aan fferecijn dat mij alle werk onmogelijk maak te. Ik heb nutteloos alle remediëu gebruikt alsook verschillige doctors geraadpleegd, zonder eenige hulp te bekomen. Ten einden raad, sprak men mij van het Elixir van M. Vincent, te Brussel. Nog een laatste middel willende beproeven,deedikereenigeflesschen van komen en na eenige dagen gebruik was ik volkomen genezen Ik kon werken als te voren en alle pijn is verdwenen. Gij moogt van deze getuigenis gebruik maken tot welzijn van al degenen die aan dezelfde kwaal lijden en, gelijk ik,er grooten troost en genezing zullen vinden. Aanvaard, M. Vincent, met mijneinnigsten dank, mijne beste groetenissen. Jules Danneels. landbouwer, Ruysselede, bij Thielt. Depot bij M. C. Libotteapotheker Boomgaardstraat, Yperen. Prijs: 3 fr.de flesch. (39) Het ontslag van M. Buis. Een blad kondigt aan dat M. Buis op 31 Decem ber a. s. zijn ontslag als burgemeester van Brussel zal indienen, eereambt dat hij sinds zeventien jaar waarnam. Men spreekt reeds van zijnen opvolger. Naar allen schijn, zal men dien tusschen de huidige schepenen kiezen en hij die de mees te kans heeft de burgemeesters sjerp aan te snoeren is schepen Lepage. Sieur Demot zou ook gaarne het ambt van isten magistraat waarnemen maar de czaar kent geen gebenedijd woord Vlaamsch, be zit niemands sympathie, wordt veracht van vriend en vijand en is een onmogelijk per- sonnagie om burgemeester van Brussel te zijn waar men een rondborstig man, goedgezien van iedereen moet bebben zonder dat hij hierom een echte Pic de la Morandole weze. Een geneeskuudig voorschrift. Een geneesheer wordt bij eene oude vrouw geroepen, die ongesteld is en schrijft een ge neesmiddel voor, met de volgende aanbeve ling: Alvorens het in te nemen, moet men goed schudden. Twee dagen nadien komt men hem zeggen dat de vrouw overleden is. Maar, zegt de geneesheer tegen den echtgenoot, hoe is het mogelijk, het was maar eene lichte ongesteldheid. Maar, mijnheer de dokter, antwoordt de man, ik heb ze zoo dikwijls en zoo hard geschud, alvorens maar een lepel van uw fleschje te geven, dat zij in mijne handen is gebleven. De ongelukkige had zijne vrouw, in plaats van het medecijaflescbje, geschud. Postmandaten voor Congoland. Eene overeenkomst is getroffen tusschen België en den Congo-Vrijstaat voor wat het uitbetalen van postmandaten betreft. Men zal voortaan mandaten naar Congo land kunnen sturen tot het beloop van 1000 frank met een minimumtaks van 50 centie men beneden de 25 fr. De uitbetaling zal geschieden in de post- bureelen van Banana, Boma, Matadi en Leo pold ville. Een nieuwe muziekmeester. Het 20 linieregiment heefteen nieuwen muziekmees ter, het is de hr. Gaston Garlier, eerste prijs van hoboi bij het conservatorium van Brussel en laatst muziekmeester bij het 3e lansiers, te Brugge. Het is een artist van groote ver dienste. die een waardige opvolger zal wezen van M. Maeck. De gevolgen van het spel Te Londen vooral wordt er veel gespeeld onder derlarnes der aristocratie. Een dezer dagen verloor eene burggravin eene som van 50,000 fr. Maar deze verwittiging beterde haar niet; zij speelde door tot op het oogen- blik dat ze teenemaal was geruineerd. Het tooneel had plaats in een salon van Londen. De dame was zeer schoon en had voor speelgenoot een der rijkste burgers der cily die lot haar laatsten shellling afwon. o n wii i«g—h— 2' Kl. 3« Kl.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2