VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Prijskampen voor snel wielrijders. SNELWIELRIJDERS, OP ZONDAG 6 aUGUSTI 1899. Maatschappij Oud-Pompiers. Burgerstand der Stad Poperinghe. Nieuws uit Brugge. gedrongen, al de deuren opengeslagen en tellooren. kommen enz. al wat op de banken stond afgeworpen en ia stukken geslagen, andere schade heeft hij niet veroorzaakt. Het feest gegeven door de maatschappij Rapid Club heeft waarlijk veel bijval ge noten en veel volk uitgelokt. Ook is het door een gunstig weder bevoordeeligd ge weest. Alles is goed van stapel geloopen en de prijzen zijn op eene heerlijke wijze be twist geweest. Ziehier den uitslag der verschillige loop- strijden Vitesse. Eugène Lerique, Lille. Hector Verbrugge, Tourcoing. Cyrille Crommelinck, Tieghem. G. Stragier, Gand. Tandems. Jules Degeeter, Rumbeke. Valère Naert, Avelghem. iAlphonse Seys, Rumbeke. Camille Giller, St. Jean. G. Stragier. I Wilhelm Klingbell, Gourtrai. Maurice Herreboudt, Bruges. Honoré Neyrinck id. Fond. Eugène Lerique. Jules Degeeter, Rumbeke. Oscar Lepoutre, Lille. Hector Verbrugge. Consolation. Arthur Castelyn, Gand. Raymond Delrue, Courtrai. Joseph Laureys, Ste Croix Bruges. Arthur Metsu, Rexpoede. Automobiles. M. Accou. Mme Accou. Oscar Lepoutre. Frangois Hoflack. De heeren leden der inrichtings Commissie in het algemeen en de heer Secretaris in het bijzonder verdienen vele lof en dank voor al de moeite die zij zich gegeven hebben en den iever dien zij hebben aan den dag ge legd om het feest wel te doen gelukken. Wij bieden hen onze beste geluk wenschen. Wij willen deze gelegenheid te baat ne men om te spreken over de onbeleefdheid en barschheid van zekeren gendarm, die ge last was met den politiedienst. Die kerel dacht waarlijk dat hij met dieven en moor denaars te doen had. Het was een dikke moef, vol pretentie en zonder verstand, met twee chevrons op zijnen arm, die zich het recht toeeigende het publiek op eene onbe schofte wijze te behandelen. In plaats van de menschen fatsoenlijk aan te spreken, snauwde hij hen toe gelijk een bezetene en veroorloofde hem zelfs met de kalf van zijn geweer naar voeten en beenen te stooten. Wij gelooven nochtans niet dat zijne over sten hem zulke bevelen gegeven hebben, want daarvoor zijn zij te verstandig en zij wenschen niets anders dan den dienst met beleefdheid en manier te zien doen. Het ware niet slecht dat zulke onbeschofte ke rels in 't vervolg fijn op hunne plaats gezet werden, ja, dat er eene klacht ingediend werd, die hen eenige dagen arrest verleene, gedurende dewelke zij den tijd zouden heb ben te overwegen hoe zij het doen moeten om hunnen dienst op eene betamelijke wijze uit te oefenen. MAATSCHAPPIJ VELO CLIJB-VPROIS Lokaal: PriiiSiCE ALBERT ten 3 ure namiddag, op het Minneplein. ZIEHIER HET PROGRAMMA: N° 1. Ghampionnat d'Ypres. 1650 mètres. Entrée 50 centimes. N° 2. Grande internationale, entrai- nés par des machines muUiples, motocycles ou tandems éiectriques. 14000 mètres. N° 3 Internationale pour les non clas- sés de la course 2 et les inscrits pour la course 3. 2500 mètres. N° 4 Pour ceux non classés dans les courses précédentes. 2000 mètres. N° 5 Internationale pour machines multiples, motocycles et tandems éiectriques. 20,000 mètres. Pour les autres conditions voir le pro- gramme. Heer Opsteller van hel Weekblad, Gelief het volgende in te lasschen wegens den wedstrijd van het Belgisch-Kampioen schap welke den 16n Juli zal plaats hebben. Het signaal van vertrek zal om 8 ure 's morgends gegeven worden op den boulevard Malou, de loopers zullen het minneplein overrijden, volgende de wandeling, vandaar langs den Hazewind naar de Kalfvaart en zoo voorts naar St Jan, St Juliaan, Poelca- pelle, Westroosebeke. Hooglede, Gits (Land van belofte) Tbourout en Brugge om te kee- ren aan de paal O. De aankomst der eerste rijders zal omtrent 111/2 ure zijn de personen die zich op den weg bevinden, zijn vriendelijk verzocht ge durende dien voormiddag hunne kinderen gade te slaan en bijzonderlij k de honden vast te leggen. Het is op Zondag 25 dezer dat deze maat schappij zich naar het festival van Dunker- que begeeft. Vertrek uit Yperen ten 6.53. Aankomst te Dunkerque ten 9.30. Vertrek uit Dunkerque tei^7.27. Aankomst in Yperen ten lh35. 3® klas 3.50 fr. Prijs gaan keeren j 2e klas 5.10 fr. De kaarten zullen aan de inschrijvers overhandigd worden den Zaterdag 24 Juni in het Café de Commerce, Hondstraat, van 8 ure 's avonds. Zondag 2 Juli aanstaande, om 5 ure na middag, CONCERT in den hof der Citadelle. Hieronder geven wij het programma 1® DEEL. 1. Allegro Militaire. X 2. Mercédès, ouverture. Wettge. 3. Sapho, polka. Kakosky. 5. Les Chevaliers gardes, marche triomphale. Thomas. 2® DEEL. 1. Marche Militaire. X 2. Andalucia, mazurka. Heymans. 2. EÉtoileduNord,fantaisie. Meyerbeer. 4. LaValse des AmoureusesH. Moerman. BURGERSTAND van den 16 tot den 23 Juni 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 6. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. Clareboudt Jozef, langzager, en Thoma Pharaïlde, dagloonster. Gruwez Emiel, koopman, en Lapierre Louisa, zonder beroep. Overlijdens. Pareyn Melania, 67 jaar, kantwerkster, echtgeuoote van Staes Frans, Meenenstraat. Fleurbaey Arthur, 25 jaar, soldaat bij 't 3* reg' artillerie, ongehuwd, St. Jans-buiten. Duprez Emiel, 46 jaar, letterzetter, echt genoot van Viaene Maria, Elverdinghestraat. Rabaut Virginie, 73 jaar, zonder beroep, weduwe van Dondeyne Edouard, Bollingstr. Hinders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 1. Vrouwelijk gesl. 0. van den 15 tot den 22 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. Emile Vandermeersch, statiebediende te Lichtervelde en Maria Catrycke, zonder be roep te Poperinghe. Alphonse Delvoye, beenhouwer t'Yper en Rachel Ampen, zon der beroep te Poperinghe. Sterfgevallen. Lebbe Louis, ongehuwd, 68 jaar, schoen maker, Yperstraat. Bouve Jan, 87 jaar, zonder beroep, weduwaar van Victoria De Greve, Boeschepeslraat. Talrijke personen vergiftigd door slecht vleesch. Verscheidene personen dezer stad werden vergiftigd door het eten van bedorven vleesch. De politie kent reeds acht slachtoffers, allen zeer gevaarlijk ziek. 's Zaterdags brengen kleine beenhouwers vleesch op onze markten, welk vooral door de mindere burgerij en het werkvolk gekocht worden. Het gebeurt niet zelden dat stukken vleesch door de experten worden in beslag genomen als ongeschikt voor bet verbruik. Het volk koopt veel gepersten kop of paté omdat dit aan een lagen prijs verkrijgbaar is. Als deze paté uit gezond voedsel is samen gesteld, valt er niets op te zeggen; maar wie weet wat er soms wordt in verwerkt. Gisteren vertelde men in de Kuiperstraat dat de echtgenooten Seys en hunne kleinkin deren er door werden vergiftigd. Hun zoon Leon, die hen ging bezoeken, vond de deur hunner woning gesloten. Te vergeefs klopte en riep hij. Dan stootte hij de deur met geweld in. Droevig schouwspel! Op den zolder vond hij zijne ouders en zijne neefjes, kinderen van zijne zuster weduwe, uitgestrekt op den vloer liggen. Hun aangezicht was gezwollen en zwart. Dokter De Ruyter is allerhaast ontboden, bestadigdedat er hier vergiftiging gold. Twee zijner ambtgenooten deelden zijne overtui ging. De drie geneesheeren oordeelden den toestand der lijders zelfs zeer gevaarlijk. Uit hun onderzoek bleek weldra, dat deze familie paté had geeten welke bedorven was. En twijfel kon er desaangaande niet bestaan, want de dokters werden ontboden in twee andere huisgezinnen waar vier personen, insgelijks tengevolge van vergiftiging door zulk vleesch, vreeslijk leden. Krachtdadige maatregelen, door de dok ters genomen, zullen de zieken misschien van den dood redden. De politie heeft onmiddelijk een onderzoek ingesteld en het parket houdt zich met de zaak bezig. De geperste kop in kwestie werd ter markt gebracht door eenen beenhouwer van Ichte- ghem. Laatste nieuws. De toestand der slachtoffers van de ver giftiging, door het eten van geperst vleesch, is voldoende. Twee bejaarde menschen zijn evenwel nog niet buiten gevaar. Het parket heeft de zaak in handen en twee beenhou wers, verdacht het bedorven vleesch ver kocht te hebben, zijn reeds door den onder zoeksrechter ondervraagd. Van al de aandoeningen waaraan ons arm lichaam is blootgesteld, zijn de jicht en de rheumatiek zonder tegenspreken de twee ondraaglijkste kwalen. Zich verplicht zien gedurende langen tijd in eenen zetel te blijven, onverdraaglijke en eeuwige pijnen lijden van eene ziekte die u kwaad en men- schenschuw maakt, is dit niet tweemaal lij den? En welk geneesmiddel hiertegen inge bracht? Ret jicht- enrheumatiekbestrijdend Elixir Vincent, van Brussel, dat, door zijne behending bereide samenstelling, alleen be kwaam is uwe pijnen te stillen en u, met eene spoedige genezing, de terrugkeer tot het werkzaam en gelukkig leven dat ons al len noodzakelijk is, terug te brengen. Depot bij M. C. Libotte, apotheker BoomgaardstraatYperen. Prijs: 3 fr.de flesch. (42) Komen.Een dief gedood.Zekere M. was verledennacht op de wijk Ten Brielen in het pachthof gedrongen van Pieter Van Becelaere. Deze hoorde gerucht en loste een geweerschot in de richting van den kwaad doener. M., in volle borst getroffen, bleef dood op den slag. De dader gaf zich gevangen, doch werd terug in vrijheid gesteld. Wevelghem. Groote brand In den afgeloopen nacht is de hofstede afge brand, van den landbouwer Gustaaf Hans- sens. De stallingen met ganscb den inhoudt werden de prooi der vlammen. Het woon huis werd gered. De pompiers van Wevelghem en van Gul- leghem zijn op het tooneel der ramp geweest. Bizet. Zelf woord van een 13 jarig kind. Julius Coussement, 13 jaren oud, werkjongen in de bleekerij VandeWynckele te Bizet, had vrijdag van zijn meester stren ge berispingen ontvangen, en was daarover zóo teneêrgeslagen, dat hij besloot een einde aan zijn leven te maken. Des avonds ver trouwde hij zijn geldbeugel aan een kame raad toe, met het verzoek dien aan zijne moeder, te Tonguet (België), te overhandi gen. Den volgenden morgen werd het lijk van den ongelukkigen knaap uit de Leye opge haald. Alvorens zijn noodlcttig plan ten uitvoer te brengen, had Julius Coussement zich een zakdoek voor de oogen gebonden. Waar blijft Esterhazy? Eenieder vraagt zich af waar Esterhazy blijft, nu zijn persoontje op 't spelstaat, hij die eene maand geleden zooveel praats had, dagbladartikels schreef, bedreigingen uitte en alles naar den bliksem ging helpen. Dat Esterhazy zich minder roert dan vroe ger is desnoods te begrijpen. De fransche regeering heeft hem eenige duizende in zijn pooten gesteken om te zwijgen en hij zwijgt. Er zijn lieden die veel geld verdienen met te praten, andere met de lippen voor de tanden te houden... Maar de Reutel jacht van generaals en hoogere oföcierenin die zaak gemengd, waar blijft die?... Waar zit du Paty de Clam? Waar schuilt ergens generaal Gonse? Waarheen is Mercier vertrokken? Hoe is kommandant Lauth ver zonden? Wat zegt er Boisdeffre van? Wat denkt er Gavaignac over? Zijn al die lieden, die vroeger meer klaps hadden dan pratende papegaais, met longverlamming geslagen? Het ware nochtans zeer belangrijk voor 't publiek eens te vernemen wat die heeren denken over den gang der zaak? Een dreigend gevaar voor de Her bergiers. Onder voorwendsel, het drank misbruik in België te bestrijden, heeft de gewezen klerikale minister Le Jeune een wetsontwerp in de Kamers neergelegd, waardoor de negen-tienden der herbergiers met totalen ondergang bedreigd worden. Een blad heeft de opsomming gemaakt van de herbergen die in het arrondissement Ant werpen door bedoelde wet zouden afgeschaft worden. De cijfers zijn verbazend. Alleen voor onze stad zou de uitslag zijn als volgt: In 1896 waren er te Antwerpen 3837 herbergen, Met de wet Le Jeune zullen er nog 893 overblijven. Dus dat er te Ant werpen alleen 3004 herbergen zullengeslo- ten worden. Dat wil zeggenmen zal 3004 deftige neeringdoeners broodrooven. Het gevaar is groot. Een krachtig verzet kan duizenden burgers van den ondergang redden, maar er dient een oog in't zeil ge houden te worden. Aalst. Belangrijke aanhouding Vrijdag, 16 Juni, werd de volkrijke wijk Mijlbeek in opschudding gebracht door de aanhouding van een gevaarlijken kerel, ze keren Karei Vylder, geboortig van St-Nico- laas. In 1855 werd hij verwezen door het assisenhof van Oost-Vlaanderen tot de dood straf; na 15 jaar gevang was hij terug op vrije voeten gesteld. In 1875 kreeg hij van het assisenhof van Antwerpen 17 jaar gevangzitting en nog verscheidene andere straffen, gezamentlijk 32 jaar. Verleden jaar werd hij nogmaals bij verstek te Antwerpen veroordeeld tot 10 jaar gevang voor diefte, aanslagen op de eerbaarheid, enz. Sedert had men zijn spoor verloren hij zocht in alle steden van ons land schuilplaat sen zonder ontdekt te worden. Sedert eeni- gen tijd verbleef bij te Aalst in een verloren hoek en oefende den stiel van kloddenkoop- man uit, toen vrijdag namiddag de brigadier Boete en de gendarm Roctus zijne schuil plaats ontdekten. De kerel is weer beticht van erge feiten. De gendarmen gelukten er in, niet zonder moeite hem bij de kraag te vatten en hebben hem naar Dendermonde in het gevang geleid. De bevolking mag dank wijten aan de ieverige gendarmen die de streek van zulken gevaarlijken kwaaddoener verlost hebben die reeds tot de doodstraf en te samen tot 42 jaren gevang is verwezen geweest en nog op vrije voeten liep. Het is te hopen dat hij nu voor goed zal vastzitten, ten ware dat men hem naar het Duivelseiland zond I Liefde in een klooster. Eene jon ge non op de vlucht. Een werkman, Z. genaamd, arbeidde in een klooster uit den omtrek van Brussel en voerde nu en dan een praatje met eene jonge en zeer schooue non. Deze verklaarde hem weldra, dat zij bet kloosterleven beu was en dat zij zich vooral van den kost zeer had te beklagen. De jongen gevoelde medelijden en liefde bij F. YANDERSTUYFT, Boulevard Malou. GROOTE WEDSTRIJD voor SMjJHlHfr-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2