Militaire FEEST Wat mag dit wel zijn. Hewel, 'fc is wel 'T is misschien eene vergetelheid. De Onvermoeibaren. Maatschappij der Oud-Pompiers der stad Yperen. SNEL WIELRIJDERS, STADSNIEUWS. Burgerwacht. Examen. Eene onbescheidenheid nopens het Festival. Rijschool. GROOT op liet Poly gone-veld Vrijen ingang. Uit Brugge. LItI __J_ in natuurlijke wetenschappen en kandi daat in geneeskunde. Wij bieden die twee moedige studenten onze beste gelukwenschen aan. In zijn Nr van Donderdag li. zegtonze Con frater Le Progrès Wij weten van over ouds dat arme lieden wier zwakke gezondheid een verkloekend voedsel vergt, gemachtigd zijn dagelijks naar het Oude-mannen gesticht te gaan, inde Diksmuidestraat, bestuurd door den gewezen beenhouwer Debruyne, en er eene goede maaltijd bekomen. Wij kunnen zulkdanigen maatregel slechts goedkeuren. Maar indien hetgene in de stad gezegd wordt waar is en wij spreken er maar over onder alle voor behouding moeten wij luidop laken wat in dat gesticht gebeurt. Inderdaad, wij zou- nooit aannemen dat lieden, die meer of min chic hebben, al waren zij zelfs verwant aan de heeren A. B. C. of D. dagelijks het deel des armen zoudenopeten. Indien er over vloed is, dat men een grooter getal ongeluk kige naar de tafel roepe, maar dat men geene jongelieden voede die in den bloei des levens zijn en in velo rijden. Wij herhalen slechts wat wij verscheidene keeren hebben hooren zeggen. Wij hopen dat het Journal d' Ypres die geruchten zal aflie- gen indien zij valsch zijn, of ten minste uit leggingen zal geven. -.-TrraQsasBXB-eï Het stadsbestuur is Maandag overgegaan tot de aanbesteding van het jachtrecht aan den Zillebeekvijver. Dit recht is overgesla gen geweest aan den prijs van fr. 502, wanneer het verleden jaar maar 100 fr. had opgebracht. Voor den Dickebuschvijver hebben onze meesters (I) anders gehandeldzonder iemand te verwittigen, hebben zij ter goeder trouw het jachtrecht hernieuwd, uit der hand, aan den zelfden prijs van 600 fr. Waarom deze jacht niet, gelijk de andere, n aanbesteding gebracht? De liefhebbers zouden talrijk geweest zijn en de stadskas [die 't hoogst noodig heeft zou eenige honderden franken meer ingekist hebben. De Dickebuschvijver is zeer wildrijk en zijne oppervlakte is veel grooter dan deze van den Zillebeekvijver. Wij mogen dus zonder vrees verzekeren dat de som van 600 fr. verre zou overtroffen geweest zijn. Wij laten onze me deburgers oordeelen over het gedrag van dezen die zich hebben weten aan te stellen voorde verdediging hunner belangen. Maar vooraleer uitspraak te doen raden wij hen aan het antwoord der klerikale gazetten af te wachten op deze twee vragen i° Is M. HenriIweins d'Eeckhoutte de kooper niet van het jachtrecht op den Dickebusch vijver? 2° Is M. Henri Iweins d'Eeckhoutte geen Gemeente Raadslid beeld der onverdraagzame kaloten van over negen jaar te volgen, aanvaarden de uit- noodiging van het stadsbestuur en verleenen hunne medewerking voor het opluisteren van het festival. Waarom Omdat de liberalen de belangen der ne ringdoeners boven allen partijgeest zetten, omdat zij wenschen dat herbergiers, bak kers, winkeliers, slachters enz. goede zaken zouden en maken dat iedereen zou verheugd zijn. Ziedaar het verschil van de differentie Het Journal d' Ypres van 25 Maart kon digde aan dat het den uitslag van het welda digheids concert van 12 Maartzoulaten ken nen zoohaast de inrichtingscommissie al de rekeningen zou gesloten hebben. Wij zijn reeds den 23 Juli en niets is nog medegedeeld geweestIs het eene vergetelheid Het kan niet anders zijn dan dat, want de eenvoudige plicht eischt dat men cijfers geve. Teroorzake der ruitersfeesten die heden zullen plaats hebben op het Polygoneveld, is het feest in de Citadel uitgesteld. BERICHT. Uitgenoodigd door de maatschappij van Sl Joris, zal de Harmonie zich Zondag 30n dezer maand naar Kortrijk begeven om een Concert te geven in het Park der Maat schappij. Vertrek uit Yperen, ten 14 u. 29. Aankomst te Kortrijk, ten 15 u. 19. Vertrek van Kortrijk, ten 21 u. 37. Aankomst te Yperen, ten 22 u. 37. Prijs der reis gaan en keeren 3e klas fr. 1,35. 2e klas 1,95. De leden der Oud-Pompiers, die begeeren aan dit uitstapje deel te nemen, worden ver zocht zich te doen inschrijven in het lokaal de dagen der repetition, ten 9 ure. Zij zullen kosteloozen ingang in het park hebben op voorwaarde dat zij voorzien zijn van hun eereteeken. MAATSCHAPPIJ VELO OLLLnB-'YIPIR.OIS Lokaal: PRINCE ALBERT bij F. VANDERSTUYFT, Boulevard Malou. GROOTE WEDSTRIJD voor OP ZONDAG 6 AUGUSTI 1899. ten 3 ure namiddag, op het Minneplein. Alzoo heeft het landbouwkomiteit van Antwerpen bijkans met algemeenheid de ope ning der grenzen gestemd. Daarom komt de minister voor den dag met een nieuw wetsontwerp. Hij is voornemens, vooral langs de Holland- sche grenzen slachthuizen op te richten, waar het vee zou gedood worden alvorens in België te komen. Nu meent ge misschien dat de Staat die slachthuizen zelf stichten zal 1 Dan kent ge den minister niet, er werden hem voorstellen gedaan door de machtige naamlooze maatschappij van Cureghem. Daar ligt nu juist het gevaar voor de bur gers. Het vee zal in de groote hoeveelheid opge kocht worden in Holland, geslacht op de gren zen, en verzonden naar de verschillende dee- len des lands, waar het zal verkocht worden naar goeddunken der Curegemsche maat schappij. Beenhouwers en bevolking moeten bij zulk stelsel verliezen. Eenieder is overtuigd dat we te weinig vee hebben in België, de veefokkers kunnen niet voorzien in noodwendigheden der bevolking. We zijn verplicht jaarlijks rond de honderd duizend koppen in te voeren. Tot heden bij buitengewonen maatregel, mocht het Hollandsch vet vee in België ko men op voorwaarde rechtstreeks in speciale wagens naar 4 groote slachthuizen gevoerd en binnen 24 uren geslacht te worden. De bestuurders der slachthuizen van Ant werpen en Brussel bevestigden dat de aldus ingevoerde dieren geen enkel geval van muil of pootplaag hebben veroorzaakt. Waarom verzaakt M. De Bruyn dan aan een maatregel, die eenieder tevreden stelt, om hem te vervangen door bedekte bescher mende rechten v Alleenlijk om de groote veefokkers te be- voordeeligen. Wordt het vee schaars dan kunnen de groote eigenaars ook duurder verkoopen. Het eerste slachtoffer is de kleine vleesch- houwer, het tweede en belangwekkendste, het volk. Reeds heeft de algemeene bond der been houwers protest aangeteekend, maar heer Streel, de patatermarchand van Borgworm een groot katholiek veefokker, heeft het ont werp van De Bruyn warm verdedigd. Dit was te voorzien en is zeer begrijpelijk. Arm volk, hoelang zult ge u nog door de heilige kwakzalvers bij den neus laten leiden? ■■i i vrr> 'Ti'iQïïAXin^—i i Maandag 11. heeft M- de generaal Bussine, vergezeld van eenert kolonel en eenen ka pitein. onze burgerwacht in oogenschouw genomen. Ten 6 ure 20 begonnen, is zij om 7 ure 3/4 geëindigd. De toeschouwers waren talrijk; vele Yperlingen hadden er aan ge houden zich door hen zeiven rekening te ge ven van den graad van militair onderricht waartoe onze burgerwacht gekomen is. Wij zijn zeker de tolk te zijn van allen met te zeggen dat de wapen-en krijgsoefening onder alle punten volmaakt zijq geweest. De gene raal Bussine heeft verscheidene keeren zijne voldoening uitgedrukt en de officieren en den onderichter M. Odillon Verhuist, l,n sergent bij het 3de linieregiment, vurig geluk ge- wenscht. Op onze beurt en in den naam van al onze medeburgers, bieden wij al onze ge lukwenschen aan den heer Majoor Ligy en aan zijne officieren voor de goede houding der wacht, en al onze loftuigingen aan M. Verhulst, die er in gelukt is op zoo korten tijd goede soldaten te maken. - l' Mijnheer Maurits Lemahieu van Dickebusch, oud leerling van het College de l'Union en van het College moderne, te Ype ren, komt met onderscheiding, vóór de Jury van Gent zijne tweede proef van kandidaat in natuurlijke wetenschappen, voorbereidende tot de veeartsenij, of te leg gen. Mijnheer Robrecht Joos, dezer stad oud- leerling van het afgeschaft stadscollege en van het college de l'Union, komt met goeden uitslag vóór de Jury van Gent, de derde proef te onderstaan van kandidaat Onze confrater le Progrès zegt uit zeer goede bron vernomen te hebben dat tot nu toe koorzang en muziekmaatschap- pijnen hunne bijtreding gezonden hebben tot het festival van 13 Augusti. Wij hopen dat een groot getal aDdere zich er zullen bij voegen, zoo niet zou het ons spijten een grooten en volledigen fiasco te moeten be- statigen. Welk verschii bij over 9 jaar, wanneer het liberaal stadsbestuur een festival uit schreef. 108 maatschappijen lieten zich inschrijven en, niettegenstaande de onge hoorde pogingen der kaloten om bet festival te doen mislukken, waren er nog 96 maatschappijen tegenwoordig. Men herinnert zich immers nog dat, om ons stadsbestuur te dwarsboomen, de kalo ten een festival inrichtten te Poperinghe, dat zij hemel en aarde deden beven om de muziek- en zangmaatschappijen er naartoe te lokken, dat verschillige muzieken van Yperen en het arrondissement naar Pope ringhe trokken, en dit alles om het genoe gen te hebben het festival door de liberalen uitgeschreven, te doen mislukken. De liberalen, integendeel, in plaais van stokken in de wielen te steken en het voor- ZIEHIER HET PROGRAMMA: N® 1. Ghampionnat d'Ypres. 1650 mètres. Entrée 50 centimes. N° 2. Grande internationale, entrai- nés par des machines multiples, motocycles ou tandems électriques. 14000 mètres. N° 3 Internationale pour les non clas- sés de la course 2 et les inscrits pour la course 3. 2500 mètres. N° 4 Pour ceux non classés dans les courses précédentes. 2000 mètres. N° 5 Internationale pour machines multiples, motocycles et tandemsélectriques. 20,000 mètres. Pour les autres conditions voir le pro- gramme. BERICHT. Ter gelegenheid der velokoersen van 6n Augusti aanstaande is er bij middel van sou missie in te schrijven voor het houden van het groot buffet langs den kant der tribunen deze zullen geopend worden in het lokaal Prince Albert den 30 Juli, om 12 ure 's middags. BERICHT. Men kan van heden af kaarten bekomen bij al de leden der maatschappij. Famillie kaart fr. 3.00 Voorbehoudene plaats 1.00 Voor de leden in bezit hunner kaart van den Belgischen bond of Belgischen Touring- club: 0.50 centiemen. Niemand mag zijn rijwiel op het plein brengen tenzij de deelnemers der loopstrijden men|is ook verzocht de honden t'huis te laten. Yper, 17 Juli 1899. Heer opsteller van hel Weekblad, Het belgisch kampioenschap heeft Zondag laatst den volgenden uitslag gegeven ln Jules Degeeter van Rumbeke in 3 u. 17 m. 46 s. 2" Alphonse Seys van Rumbeke in 3 u. 17 m. 47 s. 3" Vanderstuyft F. van Yperen in 3 u. 22 m. 12 s. Zooals men ziet is de strijd harnek- kig geweest want de loopers hebben eene regelmatige snelheid gehouden van 30 kilo meters per uur. De leden der Velo-club bedanken al de ge meente overheden die zich op den weg Yperen-Brugge bevinden voor de goede en wijze maatregelen die ze genomen hebben om den loopstrijd niet te belemmeren. ln het bijzonder moeten zij hunnen dank betuigen aan den heer Ingenieur der pro- vintie Mr Vanderghote onzer stad, die zich persoonlijk naar Westroosebeke begaf, om met zijne twee kantonniers de baan te be waken in den doortrek dier gemeente; niet tegenstaande de duizende bedevaarders die zich dien dag naar Westroosbeke begeven, hebben de renners op geheel hunne baan niet het minste ongemak met den voetgan ger gehad. Nogmaals bedanken wie die heeren voor hunne welwillende medehulp. Voor de leden der Vélo-club De Schrijver, F. VANDERSTUYFT. Feestkalander en "Wedstrijden voor Velocipèden. Juli 22-23. Verviers, koers van 24 uren zonder gangmakers. 22-23 Juli, Rijsel, 24 uren loopstrijd. Juli 23. St. Nicolaas, velofeest. Juli 23, Namen, koers Namen-Givet en terug. Juli 23. Brussel, Koersen in den Velo droom, Longchamps. Juli 23. Wasquehal, groote ringsteking in Rallye-Paper. Juli 23. Velokoersen te Meenen, half uur rijden. Juli 23. Velokoersen te Landen op baan. Juli 23. Velokoersen te Landen, 30 kilom. Juli 24 Auvelais, (Namen) snelkoersen en van duur. Juli 24 Deurne, 25 kil. loopstrijd op baan. Juli 24 Namen, koersen op het plein St Ni colaas. Juli 25 Deurne, wedren op baan voor alle renners. Juli 30. St. Nicolaas, koers van 8 uren in den Velodroom. Juli 30 Fleurus, wedrennen. Augusti 6. Yperen, koersen op het Minne plein. Augusti 6-7. Verviers, groote prijs van Verviers in den Velodroom. Augusti 8. Ringsteking en volksspelen te Yperen. De gemeenten zijn verzocht hunne feesten aan te kondigen. Morgen Zondag om 2 1/2 ure namiddag, X.E XOPVIVEBEKE. Enz'hebbeneen reisje naarBrugge gedaan 1 Wie? Ehde tuimelaars, Menheere. Ongelooflijk en toch waar; mits men hen te Brugge hun reiskaartje en hun eten '|i QQttciraTï-w 'KafNEO+eONM**

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2