VAR IJPEREH ER HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Veertiende jaar Zaterdag 29" Juli 1899. Nummer 31. Dat hebben de liberalen gedaan De ontbinding der Kamers. STADSNIEUWS. De Oud-Pompiers. Flamidianus en de klerikalen. Feest op 't Polygoneveld. Examen. Maatschappij der Oud-Pompiers der stad Yperen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaarnde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij n oiiderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De liberalen hebben niets ver richt gedurende al den tijd dat zij het Staatsbestuur in handen hadden, dat beweren onze tegenstrevers. Zij handelen dus uit onwetendheid of uit verregaande partijhaat. Laat ons het eerste veronderstel len en hopen wij dat zij onderstaande tabel in liet geheugen zullen prenten. Ziehier 1. Instelling van het gemeente fonds. 2. Instelling van hetgemeentekre- diet. 3. Instelling der spaarkas. 4. Instelling der pensioenkas. 5. Wet op de maatschappijen van onderlingen bijstand. 0. Afschaffing der verplichtende werkmansboekjes (livrets). 7. Afschaffing van den hatelijken maatregel, waarbij in een geschil tusschen de werklieden en bazen, de laatsten alleen geloofd worden. 8. Recht van vereeniging voor de arbeiders evenals de werkgevers die er tot dan toe alleen gebruik mochten maken. 9. Wet waardoor het bouwen van werkmanswoningen werd vergemak kelijkt: de burgerlijke verpersoon lijking werd toegezegd aan al de maatschappijen welke te dien einde zouden gesticht worden. 10. Onderzoek naar den toestand der mijnwerkers; maatregelen tot verbetering daarvan. 11. Wet waarbij ieder jaar, ten voordeele der militianen, tot de wer kende klas behoorende, een pensioen van 150 werd ingesteld, waarvan zij konden gebruik maken te beginnen van hun55e jaar of onmiddelijk wan neer hun, tijdens de uitoefening van hun burgerlijk bedrijf een ongeluk overkwam. (De klerikalen hebben die wet ver nietigd). 12. Kredietinstelling ten behoeve van den handel, de nijverheid en den arbeid. 13. Afschaffing der octrooien. 14. Afschaffing der belasting op het zout. 15. Wet regelend het gebruik der Nederlandsche taal in het middelbaar onderwijs, (1882. Wet Julius de Vi- gne). 16. Het kiezerskorps werd drij maal aanzienlijk uitgebreid, eens deels door de verlaging van den kies- cijns, ander deels door de bijvoeging der bekwaamheidskiezers. 17. Het geheim der stembus werd gewaarborgd. 18. Het kiesbedrog gestraft, maar niet voldoende, om de pastoors en de klerikale kiesdravers dit stieltje beu te maken. 19. Wet op het lager onderwijs (1879). 20. Het Beknogt verslag (Vlaairp sche en Fransche uitgaven) werd in i 1880 aan zoo geringen prijs mogelijk 1 te koop gesteld. Nauwelijks aan 't be wind hebben de Rlerikalen dien prijs meer dan verdubbeldopdatde kiezers hun bokkensprongen in Kamer en Senaat niet zouden waarnemen. Toen het liberaal ministerie viel, waren reeds de wetsontwerpen, waar bij de handenarbeid in de officieele scholen, en den leerplicht ingevoerd, en de loting afgeschaft worden, aan gekondigd en in gereedheid gebracht. De heer Emile Vande Velde, de leider der socialisten, had dus geen ongelijk toen hij in volle kamer zegde dat het liberalismus een gulden bladzijde in de geschiedenis van Bel gië verdiende terwijl de klemkalis- mus met zijne reeks jaren regeering niets dan onheil aan t land meebracht! Men ziet, niet waar, wat er reeds door onze vrienden in het belang der arbeiders werd aangewend. De Commissie der XV zal, daar is geen twijfelen meer aan, het niet eens geraken over eene nieuwe kies wet. Al hunnevergaderingen, bespre kingen en stemmingen leveren niet den minsten uitslag op. Voegt daarbij de verklaring van Vanden Peereboom in den Senaat, dat het schurkenwetsvoorstel niet ingetrokken is en men staat voor een ondoordringbare, onoplosbare war boel. Indien pater Boom weer voor den dag komt met zijne schurkenwet, breekt de storm nogmaals los in de Kamers en in het land, en ditmaal voorzeker nog ernstiger van drie we ken geleden. De eennamige knoeierij en de Evenredige vertegenwoordi ging hebben beide in de Kamere he vige verdedigers en bekampers. Men dient nog in aanmerking te nemen dat het gouvernement ver klaart dat de kieshervorming nog in dezen zittijd zal worden afgehandeld ener misschien geene meerderheid zal gevonden worden om 't is gelijk welk stelsel aan te nemen. In zulk geval is maar ééne oplos sing meer mogelijk: Ontbinding der Kamers, Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging. Triomf der Ev. Vertegenwoordiging. Het Gouvernement neemt de Even redige Vertegenwoordiging aan. De Commissie der XV zal heden vrijdag bijeenkomen en misschien maandag om een besluit te nemen. Het ontwerp van M. Theodor zal zegevierend uit de debatten komen. Dus zal de E. V., toegepast gansch het land door, aangenomen worden door de commissie met 10 stemmen tegen 5 of 6. In deze voorwaarden kan men de bespreking der kieswet toekomende week reeds aanvangen. Verledene week hebben wij gezegd dat de Oud-Pompiers de uitnoodiging tot het festival aanvaard hadden en hunne mede werking zouden verleenen. Nu is dit alles veranderd. De Oud-Pompiers hadden gevraagd om op de Groote Markt te mogen spelen, 's avonds bij het gazlicht. Dit was hen in princiep toegestaan geweest, maar zekere kleingeestigekaloten deden bemerken dat de Harmonie der Oud-Pompiers te groo- ten bijval zou hebben indien men aan hun verzoek voldeed en men besloot hen eene pert te spelen. Na wel en lange te hebben beraadslaagd hoe zij het zouden aan boord leggen, kwa men de klerikale huichelaars overeen dat de Oud-Pompiers het festival zouden openen op de Oude Botermarkt, en er niets anders spelen zouden dan de Brabangonne en de Marseillaise. Zij beweerden dat het zeer redelijk was het festival te doen openen door de vier stadsmuzieken, op vier verschillige kiosken: de Stads harmonie op de Groote Markt, de Blauwe Kousen op de Vanden- peereboomplaats, en de Weezen op de Oude Kleermarkt, enz. De vreemde muzieken alleen (bijna uit- sluitelijk samengesteld uit kleine muziek maatschappijen van te lande) zouden het recht hebben twee of drie stukken van hun repertorium uit te voeren. Men ziet van hier dat de Oud-Pompiers, bij het vernemen dezer schikking, eenparig - lijk besloten hebben zich te onthouden en de kleingeestige kaloten hunnen pap te laten koken gelijk zij hem eten willen. Wij vragen ons nu af welk recht die in- richters hebben om over de Oud-Pompiers te beschikken. Dat de Stadsbarmonie bet festival opene, dat is verstaanbaar, maar dat men wille eene onafhankelijke maat schappij verplichten aan bunnen eisch te voldoen, dat gaat over zijn hout. Dat is nogmaals een bewijs dat de kaloten altijd en in alles partijdig willen zijn en dat zij alles aan hunnen partijhaat willen opofferen. Is het kleingeestig genoeg Ofschoon wij voornemens waren op den armzaligen prietpraat der ellendige schrij- velaars van 't Nieuwsblad niet meer te antwoorden, vinden wij ons verplicht een laatste woord te reppen over de zaak van het rijselsch liefdebroertje. Het Nieuwsblad beschuldigt ons, na hetgene wij van Flamidianus gezegd hebben, de invrijheidstelling van den betichte niet te hebben kenbaar gemaakt. Dit is een eerlooze leugen, wij hebben gezeid dat het hof van Dowaai verklaard had geen verder gevolg aan de zaak te willen geven omdat er geene genoegzame bewijzen van plichtigheid wa ren. Dit moest ons dunkens voldoende zijn om iedereen te bevredigen. Maar het Nieuws blad oordeelt er anders over. Het zou willen dat wij een akte van berouw verwekken over al betgeen wij gezegd liebben en luidop de onschuld van broeder Flamidianus ver konden. Indien het hof van Dowaai geene voldoen de bewijzen gevonden heeft om de verdachte te veroordeelen, het heeft ook niet de min ste bewijzen zijner onschuld kunnen vaststel len en diensvolgens hebben wij het recht er over te denken wat wij willen en ons te houden aan hetgeen wij gezegd hebben; noch min noch meer. Het feest gegeven, Zondag 23 Juli, door de heeren Officieren, Onder-Officieren en Brigadiers der Rijschool mag een vermake lijk en welgelukt feest genoemd worden. Onnoodig te zeggen dat het feest zoo prach tig was als andere jaren. De Harmonie van Zonnebeke, onder het bestuur van den on- vermoeibaren heer Eug. Iweins, luisterde het feest op, en speelde een Stal der schoon ste stukken uit haar repertorium. Het uitgestrekt veld was wel bezet: Min stens 200 rijtuigen, met heeren en damen opgepropt reden er rond. Het onderwijzend personeel met den heer Majoor adj' d'E. M. Dausfresne de la Cheva- lerie aan 't hoofd hebben weer laten blijken dat zij er een handje van hebben om 't volü naar de polygone te trekken om eenen aan- genamen namiddag te doen doorbrengen. Een hartelijk bravo! voor den heer be velhebber en zijn onderwijzend persooneel, en voor al de knappe ruiters die aan het feest deelnamen. Het is Maandag ten 71/2 ure 's morgens dat gansch het persooneel de stad verlaat om elk zijn regiment te gaan vervoegen. Mijnheer Prosper Vanden Bulcke, van Becelaere, oud-leerling van het afge schafte Stadscollege en van het College de l'Union dezer stad, komt met onderschei ding voor de Jury van Gent zijn eerste examen af te leggen van doctor in genees- heel- en vroedkunde. Wij bieden hem onze rechtzinnigste ge luk wenschen. BERICHT. Uitgenoodigd door de maatschappij van S'Joris, zal de Harmonie zich Zondag 30n dezer maand naar Kortrijk begeven om een Concert te geven in het Park der Maat schappij Vertrek uit Yperen, ten 14 u. 29. Aankomst te Kortrijk, ten 15 u. 19. Vertrek van Kortrijk, ten 21 u. 37. Aankomst te Yperen, ten 22 u. 37. Prijs der reis gaan en keeren 3e klas fr. 1,35. 2® klas 1,95. De leden der Oud-Pompiers, die begeeren aan dit uitstapje deel te nemen, worden ver zocht zich te doen inschrijven in het lokaal. Zij zullen kosteloozen ingang in het park hebben op voorwaarde dat zij voorzien zijn van hun eereteeken. i HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 1