STADSNIEUWS. Tuindag. De Onvermoeibaren. Burgerstand der Stad Poperinghe. Provinciale Tentoonstelling. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. De luchtbal, de grootste fopperij die men ooit gezien heeft. Een luchtbal die scheen honderd jaren op eenen zolder te hebben gelegen, die zoo slecht verzorgd was dat het gaz bijna ontsnapte naarmate het inge pompt was. Onder aan den ballon een rij wiel waarvan de luchtreiziger zich slechts bediende om aan iets buitengewoons te doen gelooven en dat hij feestelijk losmiek voor de opstijging. Kortom eene teleurstelling in den vollen zin des woords. En daarvoor geeft men honderden fran ken aan vreemde schuifelaars, die met het geld der lastenbetalers gaan vliegen en daarenboven nog den spot drijven met de goedzakkige Yperlingen die uren op uren staan te kijken op de toebereidselen eener fopperij Het festival, dat beloofde het aantrekke lijkste van al de feesten te zijn, was maar een boerenleute. Slechts 39 vreemde maat schappijen waren tegenwoordig in den stoet., en welke maatschappijen?Bijna al van buitengemeenten, waarvan sommige niet meer dan 20 leden telden. De muzieken van Wervick, Hazebrouck en Zonnebeke waren de eenigste die eenige aandacht verdienden. Welk verschil met het festival van 1890, waar 94 maatschappijen deel aan namen, niettegenstaande al de sluiksche middelen die de kaloten verzonnen om het festival te doen mislukken. 106 maatschappijen had den hunne bijtreding toegezonden, maar slechts 94 daagden op, de andere werden uitgekocht of door bedreigingen belet het feest bij te wonen. Zeker zullen de kalotebladen uitroepen dat het festival van 1890 duizende franken gekost heeft, maar zij zullen zich wel wach ten te zeggen wat de boerenleute van Zon dag laatst aan de stadskas heeft gekost. Overigens, in 1890 hadden de neringdoe ners profijt van de gedane onkosten, de gasthoven, de spijshuizen, de herbergen wa ren letterlijk opgepropt, beenhouwers en bakkers konden niet genoeg leveren, ieder een won een schoonen stuiver en was te vreden. Nu, integendeel, weinig of geen verkoop, de maatschappijen kwamen slechts 's mid dags in en om 9 ure waren allen vertrok ken. Iedereen was het eens om te zeggen welk verschil bij over negen jaar Nog eene bemerking. Vroeger, wanneer vreemdelingen uitge- noodigd waren om aan onze feesten deel te nemen, was eene triomfpoort opgeslagen aan den ingang der stad, waarop men het woord welkom las. Nu is de triomfpoort in de magazijnen van 't stadhuis gebleven en niemand bevond zich aan de statie om de vreemdelingen te verwelkomen. Hoe hoffelijk zijn toch onze kaloten. Labori sterk genoeg zal zijn om de zitting van Dinsdag aanslaande bij te wonen. Een spoor teruggevonden. Men zegt dat men het spoor van den moor denaar van Mr Labori beeft hervonden. Het schijnt dat het een kerel is,beantwoor dend aan het signalement van den moorde naar, die maandag namiddag aankwam te Acignies, dorp gelegen op eenige mijlen van Cesson, waar men het spoor van den dader verloor. Hij trad binnen bij een baardscheerder, scheerde zich zeiven, betaalde en vertrok. Men denkt dat de moordenaar zich nu verschool in de omstreken van het dorp. De kogel niet uitgehaald. Men heeft besloten den kogel niet uit de wonde te halen van Mr Laborihet lood zit derwijze in het lichaam dat het geen gevaar oplevert. Aanhouding van den moordenaar van il1r Labori. De moordenaar van Mr Labori, advocaat van A. Dreyfus, werd te Dol aangehouden, in het departement Ille et Villaine. Deze gebeurtenis verwekte te Rennes de grootste voldoening. De moordenaar bekent de misdaad te hebben gepleegd. Glorot is geboortig van les Cótes-du-Nord. Hij zal naar Rennes overgebracht en gecon fronteerd worden met verscheidene personen die hem konden zien. Men verwacht belangrijke onthullingen. Over de bekentenissen van den aangehoudene. In zekere kringen te Rennes denkt men nu dat het wel den dader niet zou kunnen zijn, omdat hij zoo onmiddelijk bekende, en het wel een hysteriek persoon zou kunnen wezen die de verantwoordelijkheid van den aanslag op zich nemen zou om er op te roemen. De nadere ondervraging van Glorot zal dit aan het licht brengen. Hoe Glorot werd aangehouden. Is hij de dader M. Vignier, veiligheidshoofd te Rennes verblijvend had een brief ontvangen dat de moordenaar te Dol verbleef, bij St. Malo. Het parket werd verwittigd en dezen mor- gend vrijdag, hielden twee gendarmen Glo rot, wiens signalement overeenstemde met het gekende van den dader, aan. Deze is 43 jaar oud. Hij bekende onmiddellijk den aanslag te hebben gepleegd. Glorot draagt een vollen baard. M. Gast en Picquart die den dader achtervolgden, zeiden dat de dader geen baard droeg. Glorot werd reeds opgesloten in een zin- neloozengesticht van Dol. Hij gaat opnieuw te Dol worden ondervraagd, en dan zal men beslissen of hij naar Dol moet worden over gebracht. De Tuindag is voorbij en met hem de potsierlijke feesten waarmede het stadsbe stuur ons begiftigd heeft. Wij hebben ons ingebeeld iets puiks, iets merkwaardigs te zullen hebben en och arme! wij zijn teleur gesteld geweest, het was niets, min dan niets! Het Nieuwsblad had nochtans gepocht met het feestprogramma, het had de verme telheid gehad uit te roepende liberalen weten niets te zeggen op het programma der Tuindagfecsten, die zullen schitterend zijn Inderdaad niet een liberaal blad heeft het programma beknibbeld, want het was tamelijk wel verzorgd en onder betrek van drukwerk viel er niet veel op te zeggen. Maar de feesten, dit is een ander paar mou wen, vooraleer ze te beoordeelen wilden w ij ze eerst zien en wij hebben ze gezien en, bekennen wij het rechtuit, het was een mager beestje. Wij willen niet spreken van de prijskam pen en schietingen door bijzondere maat schappijen gegeven, maar van de feesten waarop het stadsbestuur gerekend had om volk aan te trekken en de Yperlingen te verbluffen. Het vuurwerk was alles behalve aantrek kelijk. Eenige vuurpijlen, waarvan vele op een sisser afliepen, hier en daar een molen tje, maar niet één schoon stuk dat bekwaam was de bewondering der toeschouwers te verwekken, kortom een volledige fiasco. Het feest, Dinsdag laatst, door de Onver moeibaren gegeven, was allerprachtigst in gericht, jammer maar dat het onderbroken is geweest door het onweder, doch deze on derbreking heeft slechts een half uur ge duurd. Het eerste deel, de verschillende oefeningen, zijn door onze moedige Turners uitgevoerd geweest met eene juistheid en eene vol maaktheid die allen lof verdienen. Iedereen kon bemerken dat, zonder veel ophef of be slag te maken, de Onvermoeibaren zich met ijver oefenen en trachten te wedijveren met de beste maatschappijen van 't land. Eere aan hunnen moedigen leermeester, dien wij onze beste gelukwenschen aanbie den. Vergeten wij ook de trompetters niet. Pier is er in gelukt eene goeie fanfare te maken, en wanneer hunne heldere tonen over stad en dorp dreunen, is iedereen op den loer om hen te zien voorbijgaan. Pier, proficiat 1 Het tweede deel of de Ylaamsche Ker misbeloofde zeer vermakelijk te zullen zijn. De renbaan zonder paarden, de uitheemsche wonderverrichters, de beschaafde Congolan- ders enz. enz. werden druk bezocht, doch ongelukkiglijk het onweder is de kermis komen storen en eene groote stortvlaag dreigde al de tenten onder water te zetten, 't Was jammer, Prosten en zijne Herkuuls waren zoo goed in hun schik en zij verwier ven zooveel bijval. De opstijging van den ballon de Onver moeibare heeft wonderwel geluktdeze ten minste was geene fiasco en geene fopperij. Het gevaarte steeg pijlsnel naar omhoog, zweefde eenigen tijd boven den hof der Cita del, als om zich te laten bewonderen en ein delijk, door den wind gedreven, verwijderde hij zich langzaam en viel men weetniet waar. De verlichting van den hof heeft niet kun nen plaats hebben, de overvloedige regen van 's namiddags had al de toestellen door weekt. Het vuurwerk, integendeel is allerbest van stapel geloopen, hier waren geene flikken, geene onbeduidende molens maar echte kunststukken, die eere doen aan hem die ze heeft vervaardigd. Het werd afgeschoten door den heer K. Deweerdt die er een hand je van heeft om iets te doen gelukken. Niettegenstaande de geweldige hitte was het bal in volle leven. Al de jeugdige dan sers en danseressen sprongen, wemelden, draaiden, walsten en fladderden dat een ple zier was om zien; zij schenen noch hitte te ontzien noch vermoeidheid te kennen, (nu zij waren bij de Onvermoeibaren) en het feest duurde tot in de kleine uurtj is. Wij wenschen de heeren inrichters geluk over den grooten bijval dien het feest ople verde, wij bedanken hen en al de leden der maatschappij voor de moeite die zij zich ge troost hebben om hunne eereleden op een aangenaam feest te vergasten. Nog eens dank en proficiat 1 Feestkalander en Wedstrijden voor Velocipèden. 20 Augusti, Thourout, Veloringsteking. 20 Westroosebeke, snelkoersen. 20 Pithem, snelkoersen. 20 Wanfercée, snelkoersen. 20 Jette Sl Pierre, snelkoersen. 20 Boom, snelkoersen. 21 Isenberghe, wielrijdersfeesten. 24 50 kilometers met gangma kers, Oostende Velodroom. 27 Augusti. Gent, Velofestival. 27 Brussel, koersen op velodroom 27 La Louvière, 28 Zillebeke, ringsteking. 2 September, Antwerpen, (Rumborg) 100 kilometers. 7 September, Reninghe, snelkoers-ring- steking. 17 September, Brussel, Longchamps) koer sen van 6 uren. De gemeenten zijn verzocht hunne feesten aan te kondigen. BURGERSTAND van den 11 tot den 18 Oogst 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 6. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. Vandeputte Arthur, brouwer en Gillioen Marie, zonder beroep. Sterfgevallen. Vroome Gathérine, 78 jaren, kantwerk ster, weduwe van Lakiere Constantin, St. Janshospitaalstraat. Blaecke Hélène, 19 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Paddewijnstraat. Derulle Marie, 41 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bolstraat. Desmedt Virginie, 89 jaren, zonder beroep weduwe van Mortreu Franqois, Onze Lieve Vrouwstraat. Vanbecelaere Maria, 55 jaren, echtgenoo- te van Maelfait Henri, Gustaaf de Stuers- straat. Brunée Marie, 45 jaren, naaister, echtge- noote van Tegethoff Alois, Houtmarkt. Kinders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 1. van den 10 tot den 17 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 1. Huwelijken. Jules Carron, fabriekwerker en Julienne Vanhille werkster. Overlijdens Kinders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 1. Het Uitvoerend Comiteit richt Zondag 20 Oogst groote dagen nachtfeesten in, ter eere van de leden der Jury. Deze vermakelijkhe den, wier aantrekkelijkheid stellig een tal rijke menigte zal lokken, zullen geregeld worden naar het volgende programma Op richting van koepels van groen en balcons van bloemen aan den ingang der tentoonstel ling. Oprichting van eenen esthekscheu bloe men op het speelplein (ontwerp van den heer De Wilde, opzichter der stadsbeplantingen) de bijzondere versiering der tuinen zal door den heer Willem De Saegher geschieden van 7 tot 8 ure s'avonds, schitterend symphonisch concert, onder 't bestuur van den heer Th. M. Gerard Tossens, van Bierset- Awans, bij Luik, schrijft Mijnheer Vincent, apotheker, rue de la Limite, 33, Brussel. Uw jicht- en rheumatiekbeslrijdend Elixir aan eenen vriend aanbevolen heb bende, bid ik u, mij tegen betaling eene flesch te zenden, gelijk gij er eene voor mij ne vrouw gezonden hebt. Ik houder aan u terzelvertijd te bedanken voor het gebruik van dat wonderbaar ge neesmiddel, want mijne vrouw, die schrik kelijk leed, is gansch genezen van hare ge- wrichtsrheumatiek. Ik zal het mij altijd als een plicht rekenen uw geneesmiddel aan te bevelen Gerard Tossens. Depot bij M. C. Libolle, apotheker BoomgaardstraatYperen. Prijs3 fr.de flesch. (50) La Lutte Namur. Champion- nat de la Meuse. Le grand concours de lutte internationale organiséA la Citadelle de Namur, aura lieu, les dimanche 20, lundi 21 et mardi 22 aofit, A 3 heures précises de l'après- midi. Ce championnat organiséparla Fédération Athlétique de Belgique, sous Ia présidence d'honneur du général Willaert et sous les auspices de la ville de Namur, s'annonce comme un succès sans précédent; plus de quarante lutteurs, tous remarquables et ap- partenant A tous les pays, se sont fait inscri- re; parmi eux, notons: Constant-le-Bou cher Aimable de la Calmette Vandenberg Hitzier Favouet- le- cocher Joly Beeckman Hautier- le- Breton Valfort - Lorange Jaccavail Pierre Lenoir Dirick- le- Brasseur ClémeDt- le- Terras sier Charles- le- Meunier Hauward Gérard de Lille Fernando Brussens Bazin Ignace Nollys Loustalot Itaoul de Cahors Toussaint Eugène de Paris Jean de Bruyn de Spinito Célestin Moret Mare le Lyonnais Bar- toloméo Grévin Telter Epinoche Sackman, etc. etc. Comme ont le voit, ce sont toutes illustra tions de la lutte qui ne manqueront pas de donner A Namur des assauts sensationnels d'autant plus que plusieurs lutteurs liégeois et caroloringiens réputés se sont également fait inscrire. Notre confrère L. Manaud, du Journal des Sports, qui organisa pour le Vélo et pour le Journal des Sports les retentissant concours de lutte du Casino de Paris et des F olies Bergères viendra diriger les assauts et arbitrer. L'ancien vólodrome situé en haut de la Citadelle de Namur a été transformé en de «cgeggg^-Q-O KLlLLlli-" i i ii 11 ui 11 nu ii ■i—»iii—ii in ii in ■■mi ii ii hi——iin i |Tnïïrmmn||> Ten 8 uren, algemeene verlichting flor tuinen en wedstrijd voor vei lichting. Veelkeurige lagen zul len, in den vorm van het klein Trianonlusthuis van Versailles worden opgericht op de fontein der in- gangstuinen en die electrisch zal verlicht worden. Op 't zelfde uur zullen op het speelplein, met lichtprojectien door de naamlooze maatschappij de Phènix en de welwillende medewerking van den heere Coene, ingenieur der stad de volgende oefe ningen aanvangen. Ballet der gladiatoren (Juffrou wen) en phastische figuren door den turnkring la Populaire van Gent, het ballet der pierrots en pier rotten doorl'Enghiennoise, hettoernooi der zwaard vechters door den Turnkring van Audenaerde; de quadrillie van den Parijzer Moulin rouge door de Turnvereeniging van Gent, het Indisch toernooi en de dans der matrozen door de Thudinienne; de vlamende knodsen door la Machiennoise en eene reeks allegorische figuren door de Turnafdeeling van het Van Crombrugges Genootschap. Te9 1/2 ure zal een monstervuurwerk afgescho ten worden op de vijver, door den vuurwerkmaker Edmond Martens. Nieuwe en hoogstmerkwaardige stukken werden voor dat nummer besteld: de chi- neesche spiegels van Diana met uitschaling en verandering van kleur; de apotheose van Prins Albrechtvuurmozaïk met een dichten sterrenre gen, de Majestatische bestaande uit een aantal veelkleurige zonnen en vervormingsmolensde betooverde fontein en het bombardement door vijf prieeltjes en batterijen. De intermezzos zullen be staan uit vulkanen lichthoorn slangen, drievoudige boemben op den vijver zelf en uit eene algemeen verlichting van den omtrek met Bengaalsch vuur. Ten 10 uren zullen Thebaansche trompetten het begin aankondigen van het festival strauss, Wald- teufel, Beyer, enz. dat op al de kiosken der tuinen zal gegeven worden door de voornaamste fanfaren en Harmonie maatschappijen der stad. Het Comiteit bericht ons dat aan de geabonneer- den geen enkele vermeerdering van ingangsprijs zal opgelegd worden, maar dat de ingangsprijs voor de vreemdelingen te rekenen van een uur, op I frank zal gebracht worden. Iedere persoon, die een frank betaalt, zal een lot voor de tombola ontvangen De ingangs coupons aan vermindei den prijs en de gratis toegangen zullen niet geldig zijn. mt>fc e

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2