Een brief van Priester Daens. STADSNIEUWS. De prijsdeelingen. Een liefderijke vader. Yelo-Club. Rijbanen. Burgerstand der Stad Poperinglie. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Niels is meer rechtveerdig, dan den voort brenger der rijkdommen eene welverdiende rust te verschaffen na een kommervol leven en lastig zwoegen. Wij trekken uit Jen Messager de Bruxel- les het volgende artikel, geschreven door priester Daens, dat wij aan de overwegin gen onzer lezers bevelen: Tempus est loquendi. De tijd van zwijgen is voorbij, men moet spreken en geheel de waarheid zeggen. Want de toestand is ernstig en het oogen- blik beslissend. Indien de vlaamsche geestelijkheid hard nekkig blijft in den gewonen handel, welken zij heden volgt, de massa van Imt vlaamsche volk zal anti-clericaal en ongodsdienstig worden. Dat de geestelijkheid niet openlijk partij trekt voor <'e democratie, dat zij vermijdt de toegenegenheid en de mildadigheid der rijke bewaarders te verliezen, dat verstaat zich gemakkelijk en verrechtvaardigt zich tot een zeker punt. De deken eener groote nijverheidsstad zegde mij over eenigen tijd: M. de abt, ik ben democraat in het hart, ik deel uwe ge dachten van maatschappelijke hervorming; maar stel u in mijne plaats. Ik heb scholen, patronagies, werkmanskringen gesticht; dit alles vraagt geld, veel geld. Alle jaren ont vang ik van eenen katholiek mijner stad de som van 25,000 franken. Indien ik mij de mocraat verklaar, van morgen ontvang ik geenen centiem meer en er zal mij niets an ders te doen blijven dan mijne scholen en mijne patronagies te sluiten Wat in die nijverheidsstad gebeurt is de algemeene regel. De katholieke bewaarders houden het overigens niet achter, zij hebben gezegd, in een vlugschrift te Luik uitgegeven, dat in dien de bisschoppen hunne bewarende poli tiek niet ondersteunen, zij hunne beurs zul len sluiten. De bisschop van Luik, iedereen weet het, beeft er de droevige ondervinding van ge daan. Wij verstaan dus dat de geestelijkheid, met uitsluiting bedreigd, de democratie, 't is te zeggen de zaak van het volk, niet verde- digc. Maar, indien zij, uit vrees voor de rijken, voortgaat met de demokraten aan te vallen, zal zij ongelukkigerwijze de vlaamsche werk lieden uit de kerk jagen. En waarlijk, zij begint wonderwel. Te Aalst, een hollandsche jezuïet, Kallen genaamd, die, volgens de verklaring van minister Begerem het recht niet heeft zich met onze inwendige politiek te bemoeien, gaat voort met in den preekstoel hevig uit te vallen tegen de christene democraten. Niet alleen verbant hij hen uit zijne con gregatie, maar hij beleedigt ons openlijk, hij noemt ons huis de modderpoel van Ghipka en hij heeft de vermetelheid te prediken dat hij door zijne oversten gelast is de belgische politiek weder op den goeden weg te stellen 1 Op eene nog hatelijker manier, de bijzon dere kiesagent van M. Woeste in de stad en den buiten van Aalst, de onderpastoor Pon nel, weigert voorbij het huis van M. Daens te gaan, met het Heilig Sakrament dat hij naar de zieken draagt; hij maakt eenen om weg om bet vervloekte huis te vermijden. Die daad van domme dweeperij, die dó blijdschap der Woestisten van Aalst uit maakt, is sedert meer dan drie jaren bij den bisschop van Gent aangeklaagd geweest maar de bisschop geeft geen teeken van le- \en en het schandaal duurt voort. Daags na het parlementair jubelfeest van M. Woeste, tegen den avond, moest die on derpastoor, M. Ponnet, eenen zieke berech ten; volgens zijne gewoonte deed hij eenen omweg met het Heilig Sacrament. Op de kleine markt grenzende aan het huis van M. Daens, bevonden zich honderden christene-democraten. Niet één heeft zich ontbloot, niet één heeft de knie gebogen vóór het Heilig Sakrament, hetgene, in ons katho liek Vlaanderen voor eene goddelooze daad doorgaat. De werklieden willen zich niet nederknie- len voor het Heilig Sakrament, omdat de priester die het draagt zichtbaar de laagste en de hatelijkste der politieke wrokken voldoet. Wat nu gezegd van de preeken die in vele kerken onzer vlaamsche dorpen weergil- j men? De pastoor van Baerdeghem, gemeente bij Aalst, preekte over eenige weken dat hij de schielijke dood der christene democraten wenschte, omdat zij niet gauw genoeg in de eeuwige verdoemenis konden zijn. En de bisschop van Gent, Mgr Stille.nans, doet niets om die afschuwelijke ongerijmd heden te onderdrukken. Een jonge onder pastoor van Hofstade, bij Aalst, Stevens genaamd, komt er ook op af met hel en eeuwig vuur tegen de democraten. Zoohaast wij eene meeting gaan geven in eene stad of een dorp van Westvlaanderen, lezen of herlezende priesters in den preek stoel, eene bisschoppelijke nota, waarin de christene democraten uitgemaakt worden voor volksbedriegers, voor ongehoorzame en oproerige lieden, voor begunstigers van twee dracht en andere dergelijke aangenaamhe den. Het is waar dat de lezing dier bisschoppe lijke nota's niets anders doet dan een groo teren toeloop van volk uitlokken; maar de invloed van het bisschoppelijke woord is ernstig beleedigd, de werklieden worden on verschillig en aanzien depriesters als hunne vijanden. Zij zien te klaarblijkend dat al die veroor deelingen veroorzaakt zijn door loutere po litieke beweegredens; inderdaad, wat is er in ons programma dat tegenstrijdig is aan de leering en aan de zedeleer der katholieke Kerk? Verplichten wij ons, ten minste zoo veel niet als de bewaarders, al de rechten en de vrijheden der Kerk te verdedigen Het schooljaar is voorbij en de prijsdee lingen komen het sluiten tot groot genoegen van meesters en leerlingen. Vroeger waren die plechtigheden bijge woond door al de invloedrijke personen der stad: burgemeester, schepenen, raadsleden, ambtenaars enz., die getuigden van het be lang dat zij stelden in het onderwijs. Maar nu, dat men den oorlog aan het onderwijs verklaard heeft, nu dat men niet meer aar zelt scholen af te schaffen en de onwetend heid onder het volk te doen herleven, nu blijven de stadsbestuurders onverschillig aan de prijsdeelingen. Wat bekommeren zij zich om de moeite door de onderwijzers en on derwijzeressen aangewend om goede leer lingen te vormen en eenen goeden uitslag te bekomen? Dit is het minste hunner zor gen en het bewijs daarvan is dat wij niemand op de prijsdeelingen meer zien, behalve den heer Colaert, schepen van onderwijs, en eenmaal den heer R. Begerem. Ook moeten wij er bijvoegen dat die schoolplechtigheden zoo onbeduidend geworden zijn dat de ouders zelve er geen feest meer van maken dezelve bij te wonen. Waar zijn nu die grootsprekers van den gemeenteraad, waar zijn die gewaande volksvrienden, die alles voor het welzijn van den werkman, voor het voordeel zijner kin deren zouden aanwenden? Dit werd stellig beloofd vóór de gemeentekiezing, maar de Yperlingen hebben tot hun groot spijt on dervonden dat er een hemelsbreed verschil is lusschen beloven en houden. Zij zelve die uit den werkersstand gesproten zijn gewaar- digen zich niet de prijsdeelingen met hunne tegenwoordigheid te vereeren en laten goeds moeds Gods water over Gods akker vloeien. Sedert de aankomst op het stadhuis der gewetenlooze kaloten is alles in het werk gesteld geweest om het onderwijs te scha den. Al hunne zorgen zijn gewijd aan de welvaart hunner dompersscholen en der Sint Michielturners. Mochten de kiezers zich herinneren, als de tijd zal gekomen zijn, dat zij geen ergere vijanden hebben dan onze huidige bestuur ders Dat de wel edele, hooggeboren heer Ba ron Surmont de Volsberghe - de Gheus de Voormezeele, burgemeester van Yperen, zich ernstig bekommert met het geluk en de welvaart zijner ingezetenen, wier burger vader hij is, blijkt uit het volgende Een brave werkman, vader van acht kin deren, werkte sedert eenige weken voor de stad toen hij op eens afgedankt werd onder voorwendsel dat er geen werk meer was. Ik vind dat nogal zeldzaam, zei de man tot den toeziezer, gij zegt dat er geen werk meer is en gij aanvaardt nog altijd andere werklieden. Heb ik iels misdaan dat aan leiding kan geven tot mijne wegzending ik volbreng de bevelen die mij opge legd zijn, was het antwoord, en ik kan u geen verderen uitleg geven. De man. niet wetende wat daaronder schuilde, besloot overal inlichtingen te ne men om te weten hoe hij het doen moest om zooals de anderen zijn werk te blijven behouden. Weldra vernam hij dat zij, die bestendig hun werk hadden, beschermelin gen waren van den Pastoor van S' Pieters, die met eene aanbevelingskaart van zijnent wege, zeker waren aanvaard te worden 011 Ier de stadswerkers, al ware het |maar om den aap te vlooien en den moor te was- schen. Moet men niet van alle menschelijk ge voelen ontbloot zijn om het lot van scha mele werklieden, eerlijke huisvaders te on derwerpen aan den willekeur van eenen pastoor, die slechts mauwvagers, moucharös en zatlappen beschermt, die met eene schijn heilige tronie naar de kerk gaan en Ons Heere een vlassen baard aanzetten. Wat heeft die pastoor te zien in de stads werken?.... Hij zou veel beter zich als her der zijner parochie doen eerbiedigen, wat min zich moeien in de huisgezinnen der pa rochianen, die hem gedoopt hebben met den liefelijken naam van Koekedou. Hoe kleingeestig is het niet voor eenen burgemeester, die alles op zich nemen wil, alzoo te handelen met zijne ingezetenen Moet men geen dwingeland zijn om geen medelijden te hebben met sommige men- schen die niets beters vragen dan eerlijk te leven met hun werk en die, door de schuld van een hardvochtigen pastoor en een wrok- dragenden burgervader,met vrouw en kroost zou mogen vergaan gelijk een luis op een kam. Van zulke dwingelanden zou men mogen zeggen met den dichter Yperen, 24 Augustus 1899. Heer Opsteller van het Weekblad, Laat mij toe, bid ik u, eene kleine te rechtwijzing te doen aan het artikel, verle- dene week in uw blad verschenen, en geti teld de Onvermoeibaren. Uw verslagg iver, handelende over de trompetters, spreekt met veel lof over Pier, die zulks nochtans niet verdientdeze eer komt toe aan den heer Arthur Devos, die zich sedert verscheidene jaren op toelegt om de trompetters te oefenen. Pier is slechts zijn medewerker en een zijner leerlingen. Hopende, waarde heer Opsteller, dat gij zult gelieven deze regels in uw geërd blad op te nemen, bied ik u met mijne dankzeg gingen mijne oprechte groetenissen aan. P. L. Deze bloeiende maatschappij zal Zondag aanstaande aan haar leden een der schoon ste feesten doen genieten die men hebben kan, namenlijk do reis naar Gent alwaar hun duizende wielrijders de hand zullen drukken om gezamentlijk een reuzenstoet te vormen en na het banket de tentoonstelling te gaan bezoeken vergezeld van hun trom petters en vaandel om aldaar te kampen voor de verschillige muziekkorpsen en trompet- sektien. D:ze maatschappij mag fier zijn zulken grooten vooruitgang te doen; M.Van Besiën, Voorzitter, haalt eere van zijn werk, en wij moeten hem daarover opentlijk ge- lukwenschen. Niemand mag zeggen dat de heer burge meester niet overal tegenwoordig is waar er iets te doen is dat zijn bestuur aangaat, hij bedient er somwijlen het ambt van knaap zoowel bij openbare werken als volksfees ten; hij kan nogtans overal niet beslatigen wat er ontbreekt anders zou men Diet ge noodzaakt zijn de aandacht te trekken op de verschillige bedriegputten die heerschen op de Maloulaan, sedert men aldaar de gaz- buizen of waterleiding geplaatst heeft; de genen die het meest prijkel oplevert is de plaats, alwaar er onlangs een waterbuis ge sprongen is, want de put is minstens 3 voeten diep en groot genoeg om een wa gen met opperlast te doen omtuimelen, zon der te spreken van een wielrijder of auto mobiel dit zou de ergste gevolgen kunnen geven. Terwijl men.spreekt over den slechten staat der stadswegen, duid ik ook het voorland aan tusschen de Rijselpoort en het Bardelen- kot, dat in een zeer bedenkelijken toestand ligt. Waarom daar niet eenige karren ma cadam gelegd Feestkalander en Wedstrijden voor Velocipèden. 27 Augusti. Gent, Velofestival. 27 Brussel, koersen op velodroom 27 La Louvière, 28 Zillebeke, ringsteking. 28 Stavele, ringsteking. 30 Neuve-Eglise, Eierkoersen. 2 September, Antwerpen, (Rumborg) 100 kilometers. 3 September, Brussel, velodrooom. 7 September, Reninghe, snelkoersen en ringsteking. 17 September, Brussel, koersen van 6 uren in velodroom. De gemeenten zijn verzocht hunne feesten aan te kondigen. BURGERSTAND van den 18 tot den 25 Oogst 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 5. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. Duflou Frans, metser, en Morel Julienne, kantwerkster. Du Bosch Jan, brigadier der le jagers te paard en Wullepit Maria, zonder beroep. Sterfgevallen. Bollengier Maria, 77 jaar, zonder beroep, weduwe van Vitse Benoit, Lange Thouroutstr. Carnier Abel, 7 jaar, scholier,Boomgaard straat. Vanhove Louise, 73 jaar, zonder beroep, weduwe van Froyman Josef, St. Jans Hos pitaalstraat. Einders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 0. Vrouwelijk gesl. 0. van den 17 tot den 24 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 4. Vrouwelijk gesl. 3. Huwelijken. Jean-Baptiste Van Mol, gepensionneerden wachtmeester der gendarmerie en Eugenie Bouvain, rentenierster. Auguste Clabau, schilder, en Cellna Sohier, strijkster.Jules Deroo, landwerker, en Emma Quaghebeur, landwerkster. Désiré Top, daglooner, en Zenobie Delboo, landwerkster. Overlijdens. De Crock Julien, 18 jaar, Casselslraat. Einders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 2. Vrouwelijk gesl. 2. Jicht- en rheumatismlijders ver minderen niet alleen hunne pijnen, maar ge nezen door het gebruik van den Elixir A. Vincent, apotheker, 33, rue de la Limite, Brussel. Depot bij M. C. Libotte, apotheker Boomgaardstraat, Yperen. Prijs: 3 fr. de flesch. (50) Het is klaar. Aangezien het bewezen is dat het merendeel der ziekten voortkomen van de slijmen en de verdorven vochten des bloeds, het is klaar dat het voldoende is, om zich van de ziekten te vrijwaren en te gene zen, zijn bloed te zuiveren met de slijmver- drijvende Walthéry Pil. Lauwe. Vlasbrand. Zondag avond is hevige brand uitgeborsten in eene groote partij vlas, toebehoorende aan de wed. Declercq- Margo, te Lauwe, en ondanks de moedigde pogingen der toegesnelde pompiers kon men het vuur niet overmeesteren. Wel dra was de vlasmijt, die eene lengte had van 55 meters, in een gloeienden vuurpoel her schapen, die de pachthoeve van M.Busschaert en de naburige woonhuizen bedreigde. Meer dan 100 duizend kilos vlas zijn vernield. Ge- lukkiglijk is er verzekering. Er is kwaadwilligheid in 't spel en de gen darmen van Meenen hebben de zaak in handen Et leur nom parattra pour la race future Atix plus cruels tyrans une cruelle injure.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2