li. Lj 1 VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-Handels- en Annoncenblad. LIBERALS ASSOCIATIE Alexander Hannotiau Kiezerslijst. Veertiende jaar Zaterdag 23" September 1899. Nummer 39. Algemeene vergadering der leden van de Liberale Associatie der stad Yper en van 't Arrondissement, den ZONDAG 24sten SEPTEMBER, ten 6 ure 's avonds, in het Huis der Oud-Pompiers, Semi nariestraat, IJperen. Gemeente kiezing. Voorstel der candidates De keus der school. Genade verleend aan Dreyfus. Overgave van het fort Ghabrol. STADSNIEUWS. Om kiezer te zijn. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- mode die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds' artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij on onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. der stad Y peren en van het Arrondissement. Dagorde s N. B. De uitnodigingsbrieven zullen streng geëischt worden. Vele ouders stellen voor hun kroost te weinig belang in de keus der school. Zoo vindt men zelfs in de stad en nog meer te lande, gematigde liberalen, die hunne kinderen toevertrouwen aan het kloosteron- derwijs. De eene doet het uit geld winst of eigenbe lang, de andere uit vrees voor den pastoor of den klerikalen kasteelheer en om met hen in vrede te leven; vele neringdoeners om hunne klanten te behouden en er nieuwe bij te krijgen, andere uit vrees voor een katho lieken rijken oom of moei, waarvan hij later moet erven of uit loutere onverschilligheid. En middelerwijl worden hunne zonen en dochters in dweepzucht opgebracht, verk we- zeld en verstompt. En zoo gebeurt het dat zij later maar al te dikwijls de politieke en filosofische denk wijze hunner ouders verloochenen, versma den en onteeren. Hoeveel jonge freulen vindt men niet in de kloosters, die anders door het ontvangen van een practisch wereldlijk' onderwijs, hun ne ouders het gansche leven zouden zijn bij gebleven; die voor hen zouden hebben ge- en xïjn wei-U. (4de Vervolg en slot). Wel hebben zijne werken niet de waarde van een offlciëel document of historische plaat, die onze naneven in twijfel zouden kunnen brengen, over het al of niet bestaan, ter aan- geduider plaatse, van een opgegeven ge bouw; doch juist omdat kunstwerken meest al kinderen der verbeelding zijn, mag men hun geen eischen stellen,die ook met de his torische of archeologische waarheid zouden strooken,- en 't wordt, integendeel, eene hoedanigheid onder reine dichterlijkheid of phantasie sommige alledaagsche nuchterheid of platte banaliteit te kunnen verduiken. Zoo is Hannotiau de vertolker van het ge voelde het onstoffelijke, het geheimzinnige' veel zijner werken legt hij bovendien een werkt en gezwoegd; die hen zouden hebben bemind en verzorgd tot den laatste t adem tocht. En zoo maken sommige liberalen zweep- kes om zich zelf te geeselen? Zoo worden zij in de kiezingen bevochten door hun eigen geld, door hunne eigene schuld. Hoe dwaas en uitzinnig gehandeld! 't Is droevig om bekennen, doch 'tis zuivere waarheid. En zoo rijzen door 't geld en de medehulp sommige onzer politieke vrienden, do kloos ters en dompersscholen als paddestoelen uit den grond. Verblinde ouders, opent eens voor goed uwe oogen, eer de vacanties verloopeu zijn. De keus der school is voor u van het groot ste belang voor het geluk en de toekomst van u en van uw kroost. Vrijzinnige vrienden, stelt een einde aan die verkeerde handelwijze en bezorgt uwe lievelingen een goed wereldlijk onderwijs. Zij zullen u later er om loven en danken, als vrije burgers en goede vaderlanders op groeien en u bijzonderlijk tot hulp, steun en troost verstrekken in uw ouden dag. Dreyfus bekomt de volledige kwijtschel ding zijner straf! Dit is het besluit, heden dijnsdag morgend genomen door het fransch gouvernement, t'akkoord met M. Loubet, president der Fransche Republiek die de gratie binnen een paar dagen zal teeken. Het gouvernement kon niet langer wach ten, daar tengevolge van den kreet van ver ontwaardiging die opgestegen was, in heel de beschaafde wereld na het wraakroepende vonnis van Rennes, Frankrijk reeds te diep gevallen is, en met schande beladen. Deze kwijtschelding, gevoegd bij de alge meene genegenheid die de martelaar, het slachtoffer van zekere generaals, geniet, is reeds de eerherstelling! Dit is de verplette ring van al de eerloozcn die eene hemelter gende rol vervullen in deze zaak legerover sten, notionalisten en klerikaal goedje I Zeker, daar Dreyfus onschudig is, moet hij de totale eerherstelling en niet alleen de gratie bekomen. Niettemin zal dit besluit al de verdedigers alle edele harten met vreugde vervullen. Want alhoewel gegradeerd, behoud Drey fus nog steeds het recht de herziening van indruk van neerslachtigheid en lijdenddn is hij een dramaticus met lijn en kleuren. Die richting past lieelemaal met de aloude overleveringen van het mystieke en gods dienstige Vlaanderen, en daarin is onze Brusselaar, niet alleen door zijn oorsprong, een Vlaamsch kunstenaar, maarook om zijne trouw aan het voorbeeld zijner roemrijke voorgangers; hij blijft het evenzeer in zijne tweede werkwijzetot in 1892 schilderde hij vooral in doffe, grijze, donkere tint, die zoo doordringend't idee van smart en moedeloos heid weergeeft, schier veraanschouwelijkt doch, na dit tijdstip, werd hij van het een zijdige zijner werkwijze bewust en mengde hooge en schitterende kleuren op zijn palet, wanneer hij zijne onderwerpen buiten Brug ge kiezen gaat: Zie maar zijn Gerri/je en Oud Brussel. Hier nogmaals is hij volod nationaal kunstenaar, luid jubelend in warme zijn proces te vragen. Eens in vrijheid, zal hij des te beter kun nen werken om de stukken te vereenigen die, vroeg of laat, zijne volledige ineerher- stelling zullen bewerken. Wij herhalen het: zijne onschuld is nu door het gouvernement erkend, want de president van een machtig land zou geene genade kun nen verleenen aan een man, en nog minder aan een officier tegen wien het bewezen zou zijn geworden dat hij hoogverraad pleegde. Laatste berichten. De ministerraad nam het besluit der gra tie, onder voorzitterschap van M. Loubet, president der Republiek. Voor hel besluit geteekend worde, moeten er nogeenige formaliteiten vervuld worden. Kapitein Dreyfus in vrijheid gesteld. Kapitein Dreyfus werd verleden nacht in vrijheid gesteld. Hij verliet Rennes om 3 ure 's morgends en nam een trein die zich naar Nantes begaf. De bevolking heeft het niet opgemerkt. Einde van liet grootste kluchtspel dezer eeuw. Het groote kluchtspel is uitgespeeld. Guérin, die niet weinig in zijn vuist moet lachen, heeft zich overgegeven. Dit is echter niet zonder incidenten door gegaan. Het nieuws was verspreid geworden dat in den nacht van dinsdag op woensdag het fort Chabrol zou overvallen worden en Gué- rin overrompeld. De volksvertegenwoordiger van Parijs, M. Millevoye, vriend van Guérin, had 's na middags een onderhoud met minister Wal- deck-Rousseau en ging Guérin vinden om hem aan te zetten niet langer weerstand te bieden en zich over te geven. Het inzicht der regeering, er ditmaal ge daan mêe te maken, werd hem bekend ge maakt. Guérin scheen naar dien raad te luisteren en men kwam overeen dat hij in gezelschap van M. Millevoye en een politiekominissaris naar 't paleis van Luxemburg den fran- schen Senaat zou worden gevoerd om aldaar opgesloten te worden. Guérin krijgt andere gedachten. Terwijl Guérin een zwart kostuum aan trekt, krijgt hij plots een ander gedacht. Nu kleuren, met gloedvolle effekten, zooals de glorierijke vertegenwoordigers onzer Vlaam- sche School. Ik heb het reeds gezegdHannotiau is nog jong. Eerst sedert vijftien jaar beoefent hij de kunst en reeds weegt zijn arbeid zwaar als kunstgehaltedoch niet minder beteeke- nisvol is die arbeid, in de gansch bijzondere richting, waarvoor de schilder een zwak schijnt te voelen. Als men weet dat die kun stenaaronder zijne voornaamste werken (schilderijen, teekeningen, pastels en steen- drukvoorbrengselen), reeds op een zestigtal wijzen mag, die de toets der critiek onder staan hebben, dan mag men hopen, ja verze keren, dat hem een schoone toekomst is weggelegd I wil hij niet meer in gezelschap van den kom- missaris naar den Senaat worden gevoerd. Hj eischt dat men hem in vrijheid late, op dat hij zich vrijelijk te voet en door geene politie omringd, naar 't paleis van Luxem burg kunne begeven. Die eischen worden, natuurlijk, niet in gewilligd. Ten 1 uur 's nachts keert M. Millevoye naar 't fort Chabrol terugNogmaals liep hij een blauwtje. Guérin geeft zich over. Ten 4 uur 's morgens, worden de voor waarden van overgave eene laatste maal aan Guérin bekend gemaakt. Die voorwaarden zijn Al de kamaraden van Guérin zullen vrijelijk het fort mogen verlaten. Alleen Guérin zal in hechtenis worden genomen. Deze neemt de voorwaarden aan en geeft zich over. De 14 makkers van Guérin verlaten het fort en begeven zich naar huis. Guérin stapt in een rijtuig, vergezeld vau een kapitein der republikeinsche wacht en van M. Millevoye. Hij wordt naar het depot gevoerd. De 2000 man troepen, in den nacht opge trommeld, trekken naar hunne kazerne te rug en 't kluchtspel dat eene maand heeft ge duurd, is uit. Het beleg van 't fort Chabrol, dat 39 dagen duurde, zal benevens de schadevergoedingen aan de handelaars en winkeliers der straat, eene zekere som aan de schatkist kosten. De schadevergoeding aan de troepen be droeg per dag 6,4000 fr.; deze aan de politie, 3,100 fr. Dit maakt zoo wat 372,840 fr. Men ziet dat de klucht nogal gepeperd duur kost. September 1898. Medard Verrest. De kiezerslijst, opgemaakt voor 1900-1901 is to raadplegen in het lokaal der liberale associatie, her berg De Zalm den Zondag van 9 tot 12 ure 's morgens. De kiezers, die vermeenen te re clameren, hebben nu den noodigen tijd om hunne bezwaren aan het kol- legie van burgemeester en schepenen schriftelijk te laten kennen tot den 31 October aanstaande. Wij wakkeren dus onze vrienden aan naarstig te onderzoeken of zij op de lijst met het aantal stemmen aan geduid zijn waartoe zij recht meenen te hebben. Er zijn nog vele menschen, welke niet weten wat voorwaarden er noodig zijn om het kiesrecht te bezitten. Voor de Gemeente, Senaat en Provincie. Eene stem: 30 jaar oud, driejaar verblijf in de gemeente en een jaar verblijf voor den Senaat en de Provintie. Voor de Kamer van Volksvertegenwoor digers, 25 jaar oud en een jaar woonst in de gemeente. C TT V T LAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 1