Staatsblad. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Landbouw. buitenmensch van Kemmel te zijn het niet wil doen, waarom doen de stad of staat hem geen voorstellen, ten einde tot eene herstel ling te geraken En moet men ook geen woordje zeggen, aangaande de gewenschte herstelling van de corporatiehuizen op de Veemarkt, van den Lombaard en veel andere om het verder eeu wig te bejammeren, dat de oude gevels van Ieperen, waarvan zulke eerlijke teekeningen van Böhm in 't museum bewaard zijn, niet meer bestaan ?Ha! Hadde Ieperennu nog die verrukkelijke mooie huizen bezeten, hoe zou den er de kunstenaars en toeristen heenge- vlogen zijn, tien-twintigmaal talrijker dan thans! Welke goudmijn voor het vervallen stadje! En wijl we hier van 't museum spreken, zeggen we dat er alles, klom mei en schoo ns dingen, opeengepakt staat. Men zou er eene selectie moeten doen en niet dulden dat er nevens glorierijke overblijfsels der Ge schiedenis en der Kunst, ook pruts, welke men in een bazar voor 2 stuivers koopen kan geplaais worde Ik zag er't straftuig waarmede 9 schepenen van Ieperen in 1303 gedood werden, het zwaard waarmede Egmont en Hoorn ont halsd werden, de koffers waarin de gemeen tevrijheden geborgen lagen, de heerlijke houten koppen, waarvan de afgietsels in het Musée du Cinquantenaire onder den naam van Les tètes d'Ypres bekendstaan. En nevens die eerbiedwaardige stuks, voor dewelke men zich het hoofd ontblooten zou, liggen krokodillentanden, photos op gias van eene hengstenkeurmg in 1897 en eene collectie marmersteentjes. Hoe is't in Gods naam mogelijk! Zendt zulke dingen naar eene gemeente of nijverheidschool, om ze^ er tot aanschouwingsmiddeleu te doen dienen, of om er de kleuters mede te amuseeren Ziedaar, mijn waarde Hoste, wat ik op eenige uren te Ieperen vernam, deels door het met eigenene oogen gezien te hebben, deels om het aan de gasttafel, in het hótel, stellig te hebben hooren verzekeren. In uw blad klaag ik dien toestand aan met de hoop dat hij verder in de pers weerklank vinden zal en dat de betrokken commissie van monu menten en andere besturen hunnen plicht zullen doen, op aandringen der openbare meening. Immers, de zaak heeft geen eDg lokaal be lang 't is te Ieperen niet alleen dat men zul ke verregaande onverschilligheid jegens de Kunst aan den dag ziet leggende toestand moet nagenoeg in vele provinciesteden de zelfde zijn. Feestkalander en Wedstrijden voor Velocipèden. 24 Sept. Alveringhem Eierkoers. 24 Sept. 6 uren koers 24 Sept. Brussel Longekamp. 24 Sept. St Gillis (Brussel): velo festival. 24 PasschendaeleSnelloop en Ap- peltjeknap. 25 Sept. Moorslede: Snelko.rsen. 26 Sept. Langemarck: Snelkoers en ring- steking. 1 October Jette St Pierre Snelkoers 1 October. Ypres: Velo-Ringsteking, Pij- penkoers, versierde velos. Do gemeenten zijn verzocht hunne feesten aan te kondigen. Leger. De sergent major Spilliaert van 't 3de linie is onder luitenant van reserve be noemd. Enregistrement. M. De Vlieglier be waarder der hypotheek te Kortrijk, mag voor ziekelijkheid, zijne rechten voor pen sioen doen gelden. BURGERSTAND van den 15 tot den 22 September 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 7. Sterfgevallen. Lenoir Sophie 56 jaar, kleermaakster, on gehuwd, dftStuersstraat. Carton Romanic 34 jaar, huishoudster, echtgenoote van Se- sier Henri, St. Jacobsbuiten. Kinders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 2 Vrouwelijk gesl. 4 De Gemeentekiezing. Op Zondag 15n der toekomende maand zal de gemeentekiezing plaats- hebben in geheel het land voor de vernieuwing van de helft der gemeenteraadsleden. Het gouvernement heeft langen tijd geaarzeld, niet wetende wat doen. Er was kwestie de kiezing een jaar te verschuiven, doch nu is hij bepaald vastgesteld op 15n October. Ziehier welke de uitgaande loden zijn van don gemeenteraad die moeten herkozen worden. Het zijn de heeren BAECKEROOD FELIX, DEGRYZE BENOIT, DEWULF HENRI, VANMERRIS FELIX, MARQUIS JULES, SCHABALLIE ALPHONSE. D'lieer Jules Marquis is ontslaggever se dert een paar jaar, doch zijn mandaat moet ook vernieuwd worden. Naar allen schijn zal er strijd zijn tus- schen de demokrateii en de katholieken. Wat de liberalen betreft zij zullen geheel waarschijnlijk niet opkomen en volgens onze meening ten is waarlijk niet noodig, want de aanstaande kiezing zal weinig of geen be lang hebben. Om reden dat de evenredige vertegenwoordiging weldra zal toegepast worden aan de gemeentekiezingen indien zij gestemd wordt, hetgeen bijna zeker is, en dat er aldus ten naaste jare nieuwe en al- gemeene kiezingen zullen plaats hebben voor den Gemeenteraad met toepassing van het Evenredig stelsel. Ons dunkens is de ontbinding der gemeen teraden ten naaste jare bijna verzekerd, en gezien deze omstandigheden vinden wij den strijd nutteloos in de kiezing van 15a Octo ber aanstaande. Bedankje Verlodene week heb ik een nummer van Het Nieuwsblad ontvangen geheel net jes toegevouwd en met een twinnen draadje ombonden Spijtig dat ik den briefwisselaar van t Nieuwsblad niet ken, want ik zou hem voor deze hoffelijkheid bedanken en hem ook een nummer van het Weekblad zenden. Doch't is jammer dat hij in zijn schrijven niet zoo hoffelijk is, het artikeltje welke in het Nieuwsblad stond en dat mij betreft is oprecht lasterend, waarom? wel omdat ik de laffaards der naamlooze brieven tegen M. Verscheure in het Weekblad schandvlekte. Daarom springt den fanatieken scbrijvelaar in een kattenkolerie en zegt onder ander: dat ik eerloozer en laffer ben dan deze waarover M. Verscheure te klagen heeft. dat ik de onedele broeder ben van den lasteraar van M. Verscheure1 Welke schoone taal niet waar? geput uit het woordenboek van een echten fanatiek. Waarvan het harte vol is loopt den mond over. De heer schrtjvelaar vind dat ik mijne briefwisselingen zou moeten onderteeken. Welnu, wil hij de zijne onderteekenen ik zal het ook doen met de mijneMaar zeg eens manneken, waarom moet gij Ued. zoo on- noozel gebaren Gij weet toch wel dat de schelmerij tegen Verscheure gepleegd niets anders is dan eene politieke wraak, en dat zij bijgevolg alleenlijk door zijne politieke tegenstrevers is kunnen gepleegd worden, of zoudt gij er misschien zijne vrienden toe bekwaam vinden? Waarlijk ik dacht dat gij serieuser waardt. De waarheid is dat M. Verscheure 'n en braven man was voor de katholieken zoolang hij van hunne partij was, maar zij hebben van hem een dief willen maken zoo haast tegen hen is opgestaan. Inderdaad zij hij hebben alleenlijk over twee jaren in den ge meenteraad de eerste keer van de kwestie der 5000 franken gesproken terwijl zij in de vorige jaren daarvan nooit een woordje heb ben gerept, maar toen was Verscheure ka tholiek! Zie daar tot hoe verre dat zij tot goeder trouw zijn! maar er blijft toch iets uit uw artikeltje te onthouden, het is dat gij de politieke laffaards onder uwe protectie niet durft ne.nen. Laatste nieuws over de kiezing. In den K. K. Kring houdt men de eene vergadering achter de ander 3 in vooruitzicht der aanstaande gemeentekiezing. Al de uittredende klerikale leden zullen zich weer om op rang stellen maar er moeten twee nieuwe kandidaten gevonden worden voor de mandaten behouden door de heeren Jules Marquis en Alphonse Schabaliie. En volgens ebt schijnt is men er niet geheel 't akkoord over de keus. Er is min of meer beslist M. Joris Lebbe voor te dragen maar voor de an dere plaats is er twist tusschen twee kandi daten, de heeren doktoor Vanierheyde en Lava notaris, twee gebuisde heerschappen van de laatste kiezing, die alle twee veel goesting hebben opnieuw in het magistraat I van Poperinghe te geraken. OchHeere, n'en man onder of boven ten kan ons niet schillen er zullen des te meer slachtoffers zijn op 't einde van 't (jaar, wan neer het evenredig stelsel zal toegepast wor den. Wij vernemen ook dat er ernstig aanzoen is gedaan geweest van wege den K. K. Kring bij de Demokraten opdat M. Schabal iie van zijne kandidatuur zou afzien, zij be loven verschillige demokraten op de kleri kale lijste te nemen in eene naaste stemming indien M. Schabaliie ditmaal zich wil terug trekken. Maar 't schijnt dat de demokraten daarvan niet willen en dat M. Schabaliie meer dan ooit beslist is zich opnieuw voor te stellen. van dsn 14 lot den 21 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 5. Vrouwelijk gesl. 1. Huwelijken. Henri Depreeuw barbier en Philomene Caroen werkster. Aiphonse Verarmeman, schilder en Emma Rouseré bijzondere. Theophile Dedecker landbouwer en Eugenie Vandewynckel, landbouwster. Ooerhjdens. Cornette Rosalie, 55 jaar, kantwerkster, echtgenoote van Augusle Carton, Boeschepe- straat. Kinders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 3. Jicht- en rheumatismlijders ver minderen niet alleen hunne pijnen, maar ge nezen door het gebruik van den Elixir A Vincent, apotheker, 33, rue de la Limite, Brussel. Depot bij M. C. Libotte, apotheker Boomgaardstraat, Yperen. Prijs: 3 fr. de flesch. (54) Men bericht het publiek dat de Pil van Dr Raphael, wonderbaar geneesmiddel tegen de bloedarmoede, de zwakheid, de uitputtingen, de witte verliezen enz. Thans verkocht wordt in al de goede apotheken aan den prijs van fr. 1,75 Houthulst. Verschrikkelijk messen- drama. In eene danszaal, opgericht ter ge legenheid der kermis van Houthulst, bij Dixmude, ontstond er twist tusschen twee jongelingen wegens een vrouwspersoon. De kameraden van de tegenstrevers kwamen er tusschen en weldra werd de woordenwisse ling algemeen. De dansers verdeelden zich in twee partijen, die dreigend en uitdagend tegenover elkander stonden; eensklaps wer den de messen getrokken, pintglazen en stuk ken ijzer werden vastgegrepen en een afschu welijk en moorddadig-gevecht ving aan, dat slechts ophield wanneer de gendarmerie ter plaats snelde. Doch negea vechters waren reeds buiten strijd gesteld. Eenigen lagen badend in hun bloed op den plankenvloer. De toestand van twee hunner is zeer be denkelijk. Verscheidene personen zijn aangehouden. Omwenteling in geneeskunde al de purgeermiddels die tot nu toe gebruikt zijn geweest zijn ter zijde gezet en vervangen door de Waltéry Pil, die zeer zoet is om ne men en die nooit noch dieet noch stoornir veroorzaakt. Bemestingsproeven op wintergraange wassen. Reeks B. Uitgelezen plaatselijk koren. Waaffels De Beukelaer, rhum-coDfiture. Cacao De Beukelaer, is de fijnste Chocolade De Beukelaer, is de lekkerste. 't Mishandelen der Ezels aan 't Strand. Het proefveld ingericht in 1898, op eenen zand- achtigen grond, na aardappels middelmatig gemest met stalmest, bevatte vier perceelen van 5 aren ie der, bemest als volgt Perceel I of getuige perceel Geen mest. Perceel II. Inden herfst: a) 600 kg. metaal slakken van 75°/o fijnte en ongeveer 16 °/0 phos- phoorzuur ondergedovenb) 50 kg. soda nitraat uitgestrooid op het oogenblik der zaaiing. Perceel III. a) In den herfst: Gelijke hoeveel heden metaalslakken en soda-nitraat als op perceel 11. b) ln de lente: 150 kg. soda nitraat als deknest gebruikt den 8 april, of 19 dagen vóór het verschij nen der eerste aren. Perceel IV Gelijke hoeveelheden metaalslakken en soda-nitraat als op het perceel IIIdaarenboven 400 kg. kaïniet gelijktijdig als de metaalslaliken ondergedolven. Deze hoeveelheden meststoffen zijn per hectare berekend. De zaiing heeft.plaats gehad in lijnen, den 20 Oc tober, met 115 kg. zaad per hectare, De bekome uitslagen, per hectare berekend, zijn de volgende Perceel I. 1720 kg. graan en 3750 kg, stroo Perceel II. 2220 id en 4100 id Perceel III. 2640 id. 5060 id. Perceel IV. 2850 id. 5430 id. De vermeerderingen van opbrengst bekomen bij middel der meststoffen, in vergelijkenis met het perceel I zijn500 kg. graan en 350 kg. stroo voor het perceel II920 kg. graan en 1310 kg. stroo voor het perceel 111, en 1130 kg. graan en 1680 kg. stroo voor het perceel IV. Besluiten.a) Het gebruik van metaalslakken en soda-nitraat deze laatste in geringe hoeveel heid (perceel II) is onvoldoende geweest om eene groote vermeerdering van opbrengst te weeg te brengen b) De vermeerdering van opbrengst is sterk ver hoogd door het aanwenden, in de lente van 150 kg. soda-nitraat (perceel III) c) Eindelijk, de beste uitslag is bekomen met 't gezamenlijk gebruik van kaïniet, metaalslakken en soda- nitraat. Dit feit is toe te wijzen aan het gebrek aan potasch van 't meestal der zandachtige gronden. L. VAN DEN BERCK, landbouw- ingenieur, Vervolg. Geen verweer! Geene bescherming! Geen mede lijden I Uitputting van krachten en ontzenuwing heeten slechts koppigheid I Sleuren, snokken met den toom, stampen met den beugel, stokslagen en staartverwringen zullen de overhand hebben. En nog is 't einde der marteling niet daar. De terrugreize verschaft meer genot aan de uitzinnige en losbandige ruiters. De arme dieren moeten door bovenmatige spron gen en halsbrekerijen het afnemend genot vergoe den, de vreemdeling dien zij dragen, is hun mees ter tot het einde toe, hij beschikt over hen en mis handelt hen tot aan het afgeknaagdpalenwerh. Geen genade voor u arme dieren, uwe ribben we zen dan ook tot krakens toe gedrukt, uw muil tot bloedens gescheurd, uwe tanden losgerukt, uw smartend vleesch blauw en rood opgezwollen onder de opengeklopte huid, niets verzachtof verzoet uwen lijdenstochtl voort 1 immer in woeste vaart voort 1 tot de opruiïngsdiift gekoeld is, voort tothetdrink- geld prijs der domme hartloosheid in de gretige handen uwer drijvers gevallen is! voort tot aan 't palenwerk I Arme dieren! hoe uwe deugdzame hoedanigheid verkeerdelijk uitgebuit wordenhoe uwe geschikt heid tot den geregelden arbeid toch wreedaardig verkwist en verwoekerd worden Plichtig zijt gij Jonge Boosdoeners!, uwe lage driften zegevieren over onschuld en onmacht en verergeren met den dag. Plichtig zijt gij. Onvoorzichtige en Onbedachtza me Ouders, gij laat uwe kinderen in het gezelschap dier jonge beulen komen! Of denkt ge, dat het hart van uw kroost vreemd blijft aan het geraas, het ge tier en het gevloek dier jonge onmenschen Die ergelijkepleizierreis was wel jollig en ver makelijk voor uwe telgen, maar uiterst verderfelijk voor de vorming van hun geweten, de kiemen der wreedaardige bejenigingen vatten wortel in hunne onbewuste gemoederen. Plichtig zijt gij, Overheden en Rechtsgematigden gij eischt de toepassing der wetten niet, die de dieren tegen moedwil en wreedheid vrijwaren. Plichttg zijt gij allendie het kwaad niet uitwor- telt, belet of voorkomt waar dit in uwe macht is. Ouders en kinderen, Vreemdelingen en Landge- nooten, Rechters en Rechtuitvoerdershet is in naam der zedelijkheid, in naam der menschelijk- heid, in naam der rede, dat ik een beroep doe op de menschlievende gevoelens van u allen, ten ein de de wreede tooneelen die de schande onzer bad steden uttmaheate doen ophouden. De onschuldige jeugd zal er des te beter om wor den, de eer en de goede faam van ons land zullen erbij winnen en de betrekkingen tusschen de men- schen zullen er minzamer door worden. Heeren Voorzittersder Beschermingsmaatschap pijen onzes Lands, begeeft u in korps naar de be voegde overheden der badsteden ten einde hunne welwillende aandacht en hunne waakzaamheid op die schandelijke teiten in te roepen. Zorgt gezamentlijk dat die ezelsplagerij, die hartelooze uitbuiting ophoude en plaats make voor eene meer zachtaardige behandeling; de middelen liggen ter hand, de wet en het gerecht wapenen u. Laat niet meer toe dat bengels boven de 12 jaren nog ezels berijden, vereischt den 16 jar igen ouder dom voor drijvers, verbiedt het slagen en martelen het gebruik van stok of zweep en richt eenen in spectiedienst in langsheen den zeedijk gedurende het badseizoen. Het spel der kleinen moet kinderspel blijven en niet ontaarden in de lafstede gruwelijkste en de afschuwelijkste dierenmishandeling. Dat is, Heeren

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 3