11 ili 1 VAN IJPSRSN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Liberale en Grondwettelijke Vereeniging Kiesvergadering. ZONDAG ln OKTO BER, om 7 ure juist 's avonds, in het lokaal der Vereeniging, Zaal der Oud-PompiersSe minariestraat, Veertiende jaar Zaterdag 30" September 1899. Nummer 40. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden i fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncem 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij un onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. DER STAD YPEREN. Liberale en Grondwettelijke Vereeniging der stad Yperen. Zondag laatst was er eene talrijke menigte in de vergadering der liberale Vereeniging. Aan bet bureel zeteldende heeren Brun- faut, Bossaert, Verschaeve, Maleveys, De- deystere, Onraet en Harteel. De zitting werd ten 6 ure 15 m. geopend, onder bet vooszitterscbap van M. August Brunfaut. M. Dedeystere, in vervanging van den Secretaris, die zich ontschuldigd heeft, geeft lezing van het verslag der laatste zitting. Het geldt hier de protestatie der liberale Vereeniging tegen den hatelijken partijaan slag gepoogd door M. Vandenpeereboom, tij dens het nieuw voorstel van kieswet. Daar er geene bemerkingen gedaan worden over dit verslag, wordt het goedgekeurd. M. de Voorzitter, na uitgelegd te hebben om welke reden het Comiteit der liberale Vereeniging vertoefd heeft zijne leden te ver gaderen, schandvlekt, in eene krachtdadige taal, het hatelijk gedrag onzer meesters die aan al hunne beloften te kort gebleven zijn. ToejuichingenSpreker maakt aan de ver gadering het besluit van het Comiteit ken baar geenepersoonlijkebeleedigingen te doen gedurende den kiestijd, maar, indien de kle- rikalen het durfden bestaan er te doen, zij zullen weten met wien zij te doen hebben. Ahzegt M. de Voorzitter, de kaloten beloof den de gelijkheid en de vrijheid voor allen I Spreken wij eens over de gelijkheid en deze vrijheid Gelijkheid en vrijheid voor allen: op voorwaarde geen deel te maken noch van de Oud- Pompiers, nog van de liberale Ver eeniging, noch van 't is gelijk welke liberale maatschappijDe brave en eerlijke werklie den, die niet willen buigen onder het juk onzer meesters, zien zich alle werk weige ren en zijn verplicht naar Frankrijk te gaan om er het bestaan van hun huisgezin te vin den; de liberale kooplieden zijn beschadigd in hunne belangen en zijn uitgesloten uit de levering te doen aan de stad en aan de Gods huizen 1 Tenware hunne slaven te zijn, ten ware de uotmoedige dienaars te zijn van Kou ke dou, allen in het algemeen, wij zijn behandeld als verstootelingen Ziedaar de gelijkheid en de vrijheid voor allen! Onze leeuwen geven 600 franken aan de Blauwe Kousen en de Oud- Pompiers bekomen niets alsof zij hunne ingezetenen en hunne mede burgers niet waren, zoowel als de Blauwe Kousen. (Van alle kanten: we zullen de kalolen buiten kegelen!) Altijd de gelijk heid en de vrijheid voor allenDe herber giers, indien zij een weinig muziek willen maken, om eenige franken te winnen, zijn verplicht eene belasting te betalen van 10 franken daags, alsof het op kermistijd ver boden ware zich te vermaken, 't Is een waar schandaal 1 Zeer wel, bravo!) Nog eens, ziedaar de gelijkheid en de vrijheid voor allen! Luidruchtige toejuichingen.) Geene verdrukking meer van den arme! En de ongelukkigen bevinden zich beroofd van allen onderstand, indien zij hun ne kinderen naar de katholieke scholen niet zenden. M. de Voorzitter legt uit op welke wijze de heeren bestuurders der Godshuizen de fondsen gebruiken die voortkomen van de liberale familiën. Hij haalt het geval aan van een ouden en gebrekkelijken werkman, 6n de dwingelandsche handelwijze ten zijnen opzichte gebruikt. De achtbare Voorzitter zou verder kunnen uitweiden over de ver drukkende maatregelen door die in devotie gekonfijte bestuurders genomen, maar hij vindt het overbodig voor het oogenblik in verdere uitleggingen te treden. Desnoods, de slachtoffers zijn daarom al zijne aanhalingen te bevestigen. Welnu, kiezers, wat denkt gij er over? Niet waar die zachtmoedige lam meren verdrukken den arme niet meer 't Is jammerloejuichingen Geene geldverkwistingen meer! Wij zullen u in eene naaste vergadering be wijzen dat, op dit punt van hun programma zij nog te kort gebleven zijn aan al hunne ver bintenissen en dat zij niet anders gedaan hebben dan de lastenbetalers bedriegen I (Van alle kanten: ze moeien weg!) Geen schooloorlog meerHelaashij wordt slechts met meer hevigheid voortgezet! Niet tevreden met het stadscollege te hebben afgeschaft, dat gesticht welk zoovele uit muntende mannen voortgebracht heeft en waarover alle ware Yperling fier was, gaan onze meesters voort met een heimeiijken oor log te voeren tegen hetgeen ons van onder wijsgestichten overblijft en zij maken mis bruik van hun gezag om de officiëele scholen te doen ontruimen door al de middelen die in hunne macht zijn. Kiezerswij moeten dien staat van zaken doen eindigen en gij zult met ons medehelpen om die mannen van het stadhuis te jagen, die aan het bewind gekomen zijn door al die valsche beloften, door het bedrog en de schaamtelooste omkoopingen. Langdurige toejuichingen.) Min politiek en beter bestuur En onze meesters maken in alles en voor alles politiek. Laatstmaal nog, jaloers over den bijval door de muziek der Oud-Pompiers be haald, heeft onze burgemeester hen eene laatste verklaring gezonden, hen bevelende zich niet meer te laten hooren in de straten en zich rechtstreeks naar hun lokaal te be geven bij hunne terugkomst in stad. Het zal dus aan de duizende liberalen niet meer toegelaten worden het genot te hebben de Oud-Pompiers te begeleiden, onze dappere muzikanten te hooren en ze door hunne te genwoordigheid aan te moedigen. Kiezers 1 gij zult die daad van kleingees tige wraak schandvlekken en gij zult ons uit al uwe krachten helpen om het stadhuis te heroveren 1 (Hevige toejuichingen). Eertijds, wanneer de liberalen aan het bewind waren en dat zij, ter gelegenheid van Tuindag, openbare feestelijkheden ga ven voor de werkende klas, de klerikalen waren er over verontwaardigd en hunne gazetten braakten niets dan beleedigingen uit tegen de lieden van het Zaalhof, van die vlooienvangers, enz., enz.De liberalen, zeiden zij, trachtten ze te vleien met het doel hen voor de kiezing te winnen. En wat zien wij nu? Acht of veertien dagen vóór de gemeentekiezing richten onze meesters fees ten in op S' Pieters wijk, verteeren eene aanzienlijke som ten voordeele van diezelfde vlooienvangers, over eenige jaren door onzezachtmoedige^oorvechters versmaad en door de modder gesleept. Oh! dit alles is niet gedaan uit politiek belang, met het doel voor de kiezing? 't Is 't katje Gaat dat niet over zijn hout? (Van alle kanten: ze moeten de deur uit Nijverheid, koophandel en open bare werken Onze meesters hadden de schaamteloosheid luidop af te kondigen dat onder hun bestuur de nijverheid en de koophandel gingen herleven te Yperen, dat de fabrieken gingen uit den grond rijzen Welnu, zij zijn aan het bewind sedert negen jaren, en niet ééne fabriek is opgericht ge weest! Het getal werklieden die naar Frank rijk gaan werken groeit immer aan en wat meer is, onze burgemeester is verplicht ge weest de machteloosheid van het bestuur in die kwestie te bekennen. (1) Een zinnebeel dig feit dat dient aangemerkt te worden een Dijveraar, uit zijn eigen initiatief, richt eene fabriek op en onze leeuwen weigeren hem het stadswater! 't Is proper! (Toejui chingen). Gelijk gij ziet, kiezers, de mannen van den nacht van in Februari 1891, zijn te kort gebleven aan al hunne beloftenzij heb ben volstrekt niets gedaan in het belang hunner medeburgers. Integendeel, onze stad, eertijds zoo vroolijk, zoo voorspoedig, is een ruim kapucieuenklooster geworden en in plaats der beloofde fabrieken, ziet men niets dan kloosters en zothuizen bouwen. Bravo geroep Welnu, Heeren, in tegenwoordigheid de zer feiten, de eene hatelijker dan de andere, is het onze plicht te strijden en 't is met dat inzicht dat uw Comiteit u bijeengeroepen heeft om u de zeven kandidaten voor te stellen die het gekozen heeft. Kiezers, ik moet u een spijt uitdrukken niettegenstaande al de pogingen die wij ge daan hebben bij een oud-gemeenteraadslid bij eenen oud-schepen, M. Bossaert, die zich gedurende meer dan vijf-en-twintig jaar voor de liberale zaak heeft opgeofferd, M. Bossaert, zeg ik, vraagt geene nieuwe kan didatuur meer ter oorzaak van zijnen hoo- gen ouderdom. Wat er van zij, hij treedt weder in de gelederen als simpel soldaat en zal met iover werken om onze lijst te doen zegepralen. (BravoBravo Wij hebben een oogenblik gemeend. Mijn- heeren, dat M. Decaestecker gezond oordeel genoeg zou gehad hebben om te vertrekken, zijne bediening van gemeenteraadslid strij dig geworden zijnde met deze van veearts der regeering; maar onze meesters zitten met de poepers. Zij zijn zoodanig bevreesd' hunne meerderheid te zien omver werpe dat zij M. Decaestecker bevolen hebben zijn ontslag niet te geven. (Eene stem doet ze maar builen Het is verstaan, Mijnheeren, dat de leden het recht hebben andere kandidaten voor te stellen. M. de Voorzitter geeft de namen der zeven kandidaten Brunfaut August. Dedeystere Séraphien. Deweerdt Karei. Nolf Ernest. Onraet Jules Speybrouck Emiel. Vermeulen Polydoor. (Elkeen dezer namen wordt op algemeene toejuichingen onthaald).' Indien er andere kandidaten voor te stel len zijn, zal er een poll plaats hebben. M. Vermeulen vraagt het woord toejui chingenen drukt zich uit in het vlaamsch. Ik had gemeend, zegt hij, mij met geene po litiek meer bezig te houden na het ongeluk waarvan ik het slachtoffer geweest ben, maar op het aandringen mijner vrienden en in tegenwoordigheid der altijd aangroeiende onbeschaamdheid onzer tegenstrevers, heb ik gemeend mij te moeten ter uwer beschik king stellen om te zamen te werken aan de omverwerping der zwarte bende. Gij kent allen mijn programma, zegt de achtbare spreker, gij weet allen dat ik de werkende klas zeer verkleefd ben. Ik ben gedurende een zeker getal jaren gemeenteraadslid ge weest en indien wij zegepralen, gelijk ik er de vaste hoop van heb, al mijne pogingen zullen strekken om, als voorheen, te werken voor het welzijn der stad Yperen en om het lot onzer brave werklieden te verzachten. (Levendige toejuichingen). M. de Voorzitter vraagt aan de vergade- riug of er andere kandidaten voor te stellen zijn. Niemand het woord meer vragende, roept M. Brunfaut als kandidaten uit der li berale Vereeniging der stad Yperen, voor de gemeentekiezing van 15 October aan staande MM. Brunfaut August. Dedeystere Seraphien. Deweerdt Karei. Nolt Ernest. Onraet Jules. Speybrouck Emiel. Vermeulen Polydoor. (Luidruchtige toejuichingen). M. de Voorzitter noodigt de leden uit hunne pogingen te voegen bij deze van het Comiteit voor de zegepraal der liberale lijst en hunne vrienden en kennissen aan te zet ten zich bij hen te voegen. Indien allen hunnen plichtdoen, zegt hij, den 15 October aanstaande, wij zullen het stadhuis gedeelte lijk herwonnen hebben. (Langdurige toe juichingen). Verscheidene leden stellen voor de naaste zitting vast te stellen op 7 ure 's avonds en M. Vermeulen begeert dat men eenen orroep doe aan al de kiezers. Eindelijk is er besloten al de kiezers bijeen te roepen voor Zondag -1 October naast, ten 7 ure juist 's avonds. De vergadering gaat uiteen temidden van eene geestdrift die veel goeds voorspelt voor de pogingen welke de liberale partij in het werk legt om de klerikale lijst omver te wer pen. u V T KBLAD (1) Oa zich er van te overtuigen dat de kiezers de verslagen lezen der zittingen van den Gemeen teraad. TTVf' -

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 1