Kiezerslijst. ÏERSCHILL1GE TIJDINGEÜ. Eenige nagalmen der kiezing. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Uitslag der Wielrijdersfeest Henri Xhoruet, Deleaustraat, 11, Spa. M. B...., op kiesrondc zijnde, biedt zicii aan ten huize van M. B...., Rijselstraat. In de afwezigheid van den man is hij door Mevrouw B...., ontvangen, die hem zegt op de stem van haren echtgenoot niet te reke nen, aangezien hij altijd goede en rechtzinni ge liberaal geweest was en nog bleef. Hierop schoot de katholieke stemmenbedelaar in eene groote woede en verliet het huis, M. B. met de wraak van het stadsbestuur bedrei gende. Gelijk Diogèneshad M. Bdie, volgens zijne loffelijke gewooDte, in den wijngaard des Heeren gewandeld had, vergeten zijne lantaarn te aansteken: het was nochtans klaar dag. Hij had gemeend bij den heer A. Mbediende van het stadhuis te zijn. Een zwartgerokte kiesdraver heeft zich bij al de kiezers der Gaspar Konijnstraat aange boden, heeft lien elk 5 franken gegeven en heefi aan elk huisgezin beloofd hun eene stoof te geven indien echter de klerikale lijst zegepraalde in de kiezing. Zondag morgen is een katholieke jonge wacht een ziekelijken kiezer gaan halen in de Kanonstraat, en heeft de vrouw 5 fran ken gegeven voor de stem van haren man. Maandag morgen, een boer op zijn paasch- best gekleed, bevond zich op de Groote Markt. Zich tot twee onzer politieke vrienden wen dende, vroeg hij hen waar M. F.... woonde; hij moest zich bij dezen laatste aanbieden om 25 franken te trekken, prijs der klerikale stem die hij daags te voren gegeven had. Wij zouden kunnen honderden gevallen van omkooperij aanhalen; wij zouden kun nen de namen en voornamen geven der om- koopers en der uitgekochten; maar waartoe zou het dienen? De klerikale partij is van boven tot onder rot. Het is walgelijk zulks te moeten bestatigen, maar. zeggen wij het rechtuit, er is geene eerlijkheid meer in de klerikale partij, die wij noodzakelijk moeten vermengen met de katholieke partij. Zij heeft zelfs de schaamte niet meer haar oneer te verbergen? zij is zelfs niet beschaamd hare zedeloosheid te ontsluieren Wij zijn allen getuigen geweest van het bedrog, de omkooperij en de slemperij die de katholieke zegepraal veroorzaakt hebben. Wij hebben pastoors, kapelaans en aller hande geestelijke gezien, vele van dezen die het priesterkleed dragen, zich hals over kop in den strijd der partijen werpen, het volk dronken maken, hem zijn geweten afkoopen voor wat geld, misbruik maken van den godsdienst van Christus om den vrijzinnigen mensch in de slavernij te dompelen. En de geestelijkheid klaagt dat het geloof vermin dert! Het verwondert ons dat, aangezien haar gemeen gedrag, er nog geloof bestaan kan. Om te eindigen, zullen wij aan onze lezers mededeelen wat zondag morgen een dweep zuchtige katholiek, van het roodste rood, M. B.... in tegenwoordigheid van verschei dene klerikale getuigen, aan M. Karei De- weerdt zeide. Indien wij niet vreesden dat op een gegeven oogenblik de getuigenis dezer klerikalen ons zou ontbreken, wij zouden dien dweeper noemen, M. B.... bekende dat, den morgen zelve der kiezing, men 5.00C franken geweigerd had, die uit het bisdom van Brugge verzon den warende reeds ontvangene sommen uit de bisschoppelijke kas meer dan voldoende waren geweest om de zegepraal der klerika len te verzekeren. Is alles dus aan de pries'erschap toegela ten? Wat zij ook doe, is de straffeloosheid haar verzekerd? 'I Is schandalig De zedeles der kiezing van Zondag is deze: MM. Begerem, Berghman, Bouquet, Fiers Fraeys, Iweins d'Eeckhoutte en Vandenpee- reboom, zijnde gekozenen van het bedrog, van de omkooping en van de slemperij. Wij liberalen, aan dien prijs, hebben liever eene nederlaag. BURGERSTAND van den 13 tot den 20 Oetobor 1899. Geboorten. Mannelijk gesl. 5. Vrouwelijk gesl. 4. Huwelijken. Samper Henri, kleermaker, en Vandaele Alix, zonder beroep. Tasseel Marcel, bakker, en Ghesquiere Hubertine, zonder beroep. Sterfgevallen. Ooghe Rosalie, 82 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bolstraat. Souxdorf Leopold 48 jaren, schrijnwerker, echtgenoot van Christiaens Adolphine, de Haernestraat. Pauwels Victoire 49 jaren, herbergiorster, echtgenoote van Vasseur Emile, St. Jacobs- buiten. Bruynsteen Charles 57 jaren, schoenma ker, echtgenoot van Bonneel Thérèse, Mee- nenstraat. Vanuxem Laura, 15 jaren, zonder beroep, Meenenstraat. Vermeersch Karei. 65 jaren, kantennier, echtgenoot van Debrouwer Florence, Boe- singhestraat. Lesavere Jeanne, 68 jaren, zonder beroep, weduwe van Reuse Karei, St. Jansbuiten. Verfaillie Joseph, 71 jaren, daglooner, echtgenoot van Cardoeu Rosalie, St. Pieters buiten. Dehem Marie, 76 jaren, zonder beroep, weduwe van Devos Pierre, Weninckstraat. Hinders beneden de 7 jaren Mannelijk gesl. 1 Vrouwelijk gesl. O Zegepraal l Leve de Liberalen Leve de Demokraten Den uitslag der gemeentekiezing is een waren zegepraal voor de liberalen en de demokraten. M. A. Schaballie is gekozen met 155 stemmen meerderheid op den minst be- voordeeligde der klerikale lijst. M. Benoit Degryze die katholiek raadslid was sedert 24 jaren, en daarbij Ondervoorzitter is van den Katholieken Kring is door de mand ge vallen. M. Van Merris onzen representant had overvloed van gelijk toen hij in het Volkshuis in een gebloemde zinsnede voor spelde dat er eene kr.... ging uitkomen maar die kr,... is in hunnen pappot gevallen. Den uitslag is prachtig en boven ver wachting, bijzonderlijk wanneer men te bin nen gaat dat de demokraten de kiezing hoe genaamd niet bewerkt hebben. M. Schaballie heeft geen stap gezet, alleen zijn manifest uitgezonden, en het Weekblad heeft hem bijgestaan met de liberale kiezers aan te raden voor hem alleen te stemmen. Nooit hadden wij durven denken dat onzen op roep zoo wonderlijk zou beantwoord ge weest zijn. Mijnheer Schaballie heeft bij de 1200 stemmen van volledige lijst be komen. En dat is het schoonste van den zegepraal, dit bewijst de sterkte der libe rale partij en strekt tot eere der liberale kiezers en van het Weekblad die het hun alleene aangeraden heeft. Nu weten de kadodders dat onze partij in Poperinghe niet dood is, zij hebben het gevoeld en zij zullen in 't toeko mende er mede te rekenen hebben. Ik wil, het zal en het moet De Demokraten hebben in Poperinghe reuzenvooiuitgang gedaan sedert 4 jaren. Over 4 jaren behaalde M. Schaballie slechts 1472 stemmen en thans heeft hij 1614 stem men En doch onze kadodders hebben nooit meer pogingen en moeite ingespannen om te zegepralen dan in deze kiezing. Zij hebben niets verwaarloosd, zelfs zij hebben de kie zers verveeld op een laatste met te veel rond te loopen 1 Voegt daarbij dat zij sedert 4 jaren het Volkshuis gesticht hebben die hun twintig duizend franken heeft ge kost, en waar zij zes honderd kiezers bijeen hebben. Het Volkshuis moest de katholieke partij in Poperinghe ono ver winbaar maken, en 't is percies het Volkshuis die hun gefopt heeft. T zijn 20000 franken om zeep, maar dat is 't minste zij hebben er toch genoeg Sedert 4 jaren hebben zij ook de kiezers- lijste naar hunne goesting uitgepluistert en zonder overdrevenheid hebben zij daarmee 300 stemmen gekeerd of bijgewonnen. Men weet overigens dat zij in dit ambt echte meesters zijn? De demokraten integen deel hebben niets gedaan, maar dit spel is niettemin gevaarlijk, zij moeten voortaan de lijs't"der kiezers ook overzien en dan heb ben zij de toekomst niet te vreezen. En nu liberalen en demokraten, vooruit! Men probeert nooit maar twee maal en de derde maal slaat boete 1 Thans hebben wij twee probatien gedaan met onvolledige lijst, de naaste keer komen wij op met volle lijst en het stadhuis is aan ons. Uitslag der Kiezing. 1 Bureelen 1 en 2. j Bureelen 4-5 en 7. i Totaal. Katholieken. Dewulf 487 483 732 1702 Van Merris 470 492 733 1695 Quagebeur 445 449 655 1549 Vanderheyde 434 447 669 1550 Baeckeroot 433 447 662 1542 Degryse 414 412 633 1459 Demokraat. Schaballie 467 492 655 1614 Nog over de Kiezing. Het is M. Dewulf die het hoogste getal stemmen heeft bekomen, hetgeen meldens waardig is, aangezien M. Dewulf precies geen hevig katholiek is en menige vrienden onder de liberalen telt. M. Dewulf heeft in den poll van den K. K. Kring het minste getal stemmen bekomen om tot kandidaat van den Kring uitgeroepen te worden, dat bewijst dat hij niet hoog in gratie staat bij de kadodders maar wel bij de kiezers. Men zie dus dat alles in deze kiezing tegenslag is voor de klerikalen. In het Volkshuis had men Zondag laatst volle betrouwen in den zegepraal der katho lieken, en men was voornemens hem luid ruchtig te vieren. Alles was daartoe voor bereid, fakkels, lantaarns en vettepottekens, bengaalsche vuren, enz. en een overgrooten transparant, alles was gereed en in orde om des avonds een monster manifestatie in te richten. Helaas, zij hebben alles weerom in de kas moeten steken, waar dat het waarschijnlijk in langen tijd niet meer zullen uitkomen. BERICHT l Liberalen van Poperinghe indien gij het getal stemmen niet bezit waarop gij recht hebt, doet zonder uitstel uwe rekla- matie aan M. Schaballie, na den 31n October is het te laat. Liberalen leest en verspreid de liberale dagbladeren en jeunt den peuning aan onzen verkooper. Bij hen kan men bekomen Het Weekblad Het Laatste Nieuws De Illustreerde Zweep La Gazette, ez. en allerhande Geillustreerde Romans. D. O. M. Mijnheer den Representant en zijne strijdbroeders Wulvetje, Vanderheyde, Schaapboer en den Commandant eener- zijds Mijnheer de Teken Muys en zijne ambtbroeders Allerheiligen, Gruisblom- me, enz. met de professeurkens van 't Kollegie anderzijds De sleppedragers, krooteters, kies- dravers, Wisten Korte en andere affi- chen afrukkers, kopstukken van het Vuilneushuis, met de leden der Jonge Klabetters Wacht verderzijds maken U met de afgrijzelijkste droef heid, en bitter gehuil, de oogen vol tranen en elk eene kr.... onder den rug de ijselijke ramp bekend welke aan de Katoooolijke Partij is voorgevallen in den persoon van hun OUDSTE STRIJDBRÖEQER Gedurende 24 jaren katholiek ge meenteraadslid na eene Kolossale Klopping of te Buis in de Kiezing van Zondag ermbarmlijk en pitoyabel bezweken ten gevolge van een slechten krootofgang 1 De pleizierige uitvaart zal in 't korte plaats hebben. Vergadering in het Volkshuis en van daar naar den Cirkel. De vrienden en kennissen van den Cirkel welke bij vergetelheid geene doodskaart zouden ontvangen hebben worden vriendelijk verzocht hunne tra nen met die van blijdschap van doktoor Vanderheyde te mengen: Zij verzoeken U vriendelijk een libe raal gebed te lezen opdat dé honden op tijds het Volkshuis mogen besproeien. (1614 jaren aflaat). R. I. P. van den 13 tot den 20 dezer maand. Geboorten. Mannelijk gesl. 3. Vrouwelijk gesl. 4. Huwelijken. Charles Bagein, schrijver en Maria Bardya kleermaakster. Arthur Coppens, kleer maker, en Julienne Baeteman, kleermaak ster. Temperville Franciscus, timmerman en Marie Clabau, huishoudster. Camilla Rabaut, bakker en Rachel Pieters, bijzon dere. - Petrus Vandenberghe, landbouwer, en Mathilde Vansteelandt, landbouwster. Ooerlijdens. Bulckaert Magdalena, 14 jaar, Wijk E. Delanghe Joanna, 90 jaar, zonder beroep, weduwe van Pieter Hallynck. Ste Anna- straat. Hinders beneden de 7 jaren, Mannelijk gesl. 0. Vrouwelijk gesl. 2. De kiezerslijst, opgemaakt voor 1900-1901 is to raadplegen in het lokaal der liberale associatie, her berg De Zalm den Zondag van 9 tot 12 ure 's morgens. De kiezers, die vermeenen te re clameren, hebben nu den noodigen tijd om hunne bezwaren aan het kol legie van burgemeester en schepenen schriftelijk te laten kennen tot den 31 October aanstaande. "Wij wakkeren dus onze vrienden aan naarstig te onderzoeken of zij op de lijst met het aantal stemmen aan geduid zijn waartoe zij recht meenen te hebben. te Vlamertinghe. van den 9 October 1899. Ringsteking 28 mededingers. —6 prijzen. 1. Glissoux, Yperen. 2. Hollebeke, Yperen. 3. Vanderstuyft A. Yperen. 4. Parret, Brielen. 5. Depuydt H. Yperen. 6. Giller Camille, St. Jan. Traagrijden. 20 mededingers. 1. Vanderstuyft A. Yperen. 2. Giller Cam. St. Jan. 3. Giller Emile, Yperen. 4. Depuydt H. Yperen. 5. Parret, Brielen. 6. Callewaert, Brielen. De Wielrijders f moeten rechtshouden om te kruisen en links nemen om over te steken. Men mag niet meer rijden zonder lantaarn na zonondergang. Men moet een signaal hebben die men 50 meters ver hoort. Men moet voorzien zijn van een frein. Den boulevard Malou is hersteld, wanneer zal men het voorland van de verdronken weide afdoen? Het is hoogst noodig wil men geen ongelukken hebben een dezer dagen. M. Henri Xhrouet te Spa, schrijft: M. Vincent, apotheker. Grensstraat, 33, Brussel. Ik ben gelukkig u te kunnen schrijven dat uwe dri8 flesschen Elixir Vincent vol doende zijn geweest om mij volledig te gene zen van mijne jichtpijnen, waaraan ik sedert twee jaren geweldig leed. Indien gij het noodig oordeelt geef ik u de toelating om dezen brief openbaar te maken en alle personen tot mij te zenden die willen oordeelen over de kracht van het geneesmid del. Aanvaardt, mijnheer Vincent, mijne op rechte groeien, Depots bij M. G. Libotte, apotheker. Boomgaardstraat, Yperen, en bij M Monteyne, apotheker, Poperinghe Prijs: 3 fr. de flesch Verval jaren. De bejaarde dames bevrijden zich van de gevaren en van de hindernissen van hunnen ouderdom, met zich van tijd tot tijd het lichaam te zuiveren met de lekkere slijmverdrijvende Walthéry Pil len De doos voor verscheidene maanden fr. 1.25. Brugge. Een arend gevangen. De boschwachter Pacqué, van Coolkerke, zag een grooten vogel vliegen boven het bosch van M. den baron Van Caloen. Het dier zette zich weldra neer op een dennenboom. X a i? t- sj 15 a) CQ 00 1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1899 | | pagina 2