STADSNIEUWS. KissKiss Heb medelijden! Aan de groote kas. Wat kiesgerammel. Doodzonde. Vergelijkt en oordeelt. De strijd van morgen. In de Kamer. In den Senaat. Honorairen of loongeld. Eene willekeurige aanhouding. man, die universeele minister, welken de be houdsgezinde bewierookt en half dronken ge maakt had van loftuitingen, wordt eensklaps de zondenbok, beladen met al de zonden van Israel, en hij wordt ongenadig in de woes tijn en de eenzaamheid gejaagd. En men wil dat zijne verdwijning volledig weze, want men kende hem zelfs geeneplaats toe in het Salon der Geweigerden, in 't Senaat. West-Vlaanderen gaf den voorkeur aan eerbiedweerdige nulliteiten gelijk d'Ar- doye en anderen boven het glorierijk kind van Ko'rtrijk, gelijk men eertijds zegde. De vrees maakte de bewaarders wreed en ondankbaar; het is nog deze ondankbaarheid niet die hun redden zal. Ondanks alles zullen zij den laatsten stap doen; zij zullen aan het volk toekennen wat zijn recht is: de politieke gelijkheid. Indien onze bewaarders het gevoel hunner waardigheid bezaten, de gedachtenis van dezen die België één en anathanKelijk maak ten, zij zouden de volkseischen vooruit loo- pen, en het gouvernement zou zelf de bijl zwaaien die den tronk der oude stelsels zou splijten, waarachter de schelmen zich ver schuilen want het volk, opgestaan als Spar- tacus, wil zijn geluk. Alvorens de pen neer te leggen, moeten we als priester en christen een vooruitzien- den wensch vormen. De strijd begint tusschen de verdedigers van voorrechten en de verdedigers van de rechten des volks. De demokraten zullen nog en altijd met het volk zijn. Maar langs welken kant zal de geestelijk heid zich rangschikken? Zij mogen voorzeker, onze priesters, als burgers hun gedacht hebben, den voorkeur geven aan dit of dat kiesstelsel. Waartoe zij het recht niet hebben, 't is van hun invloed, hunne waardigheid, de heilige zaken te ge bruiken ten voordeele van gemeene zaken en 't rijk volk. Wij zullen hun niet vragen met ons te zijn; wij smeeken den godsdienst niet bloot te stel len in eene vrije zaak. Want het volk zou openbaarlijk zeggen Gij zijt met Bethune, het bedrog en den diefstalgij bedekt de kerk niet die vuilig heid wij willen er niet onder zijn en blijven er buiten. Priester Daens. Onze goede moeder zit in nesten, de heili ge vader lijdt gebrek. Baas Schmitz heeft het verteld in 't Con gres der duitsche katholieken, te Crefeld ge houden. Het valt niet te ontkennen, zegthij.de St. Pieterspenning vermindert meer en meer. Voor het algemeen bestuur der kerk, heeft de paus eene jaarlijksche som van 7 miljoen franks noodig. Daarvan zijn hem 3 miljoen verzekerd, uit eene bron, die ik niet zal be kend maken. De vier andere miljoenen moeten komen van de offergiften der geloovigen van gansch de wereld. Over twee jaren nog beliep het bedrag van den St. Pieterspenning meer dan 4 miljoen, zoodat de paus nog geldelijken onderstand kon verleenen aan verschillende werken. Sedert twee jaren heeft de St. Pie terspenning nog slechts 2 1/2 miljoen 's jaars opgebracht; moest dit voortduren, dan zou de paus zich weldra in een zeer neteligen toestand bevinden. Zonder geld is er geen vrije paus. De H. Vader moet de kerk kunnen besturen, zon der stoffelijke bekommernissen. Ons orde woord moet zijn: Wij moeten eenen vrijen paus lubben. Die oproep verwondert ons echter, want in Belgie alleen stijgen de rijkdommen der doode hand op verbazende wijze. Hieronder eenige cijfers ten bewijze: Jaren Huizen Paters en Nonnen 1816 742 11,968 1856 848 14,630 1866 1,144 18,196 1880 1,346 25,326 1890 1,425 30,098 Van 1846 tot 1890 verdubbelde het getal der gestichten, en de paters en nonnetjes gingen vooruit in drievoudige evenredigheid. Ziehier wat ze, volgens ofhcieële versla gen, ontvingen Jaren Getal Som 1882 395 934,952 1885 598 1,001,519 1890 665 925,643 1394 665 1,051,387 1895 695 1,356,567 Om ons een gedacht te maken van de rijk dommen der kerk, wier prachtige kloosters de beste bewijzen zijn harer weelde, halen wij hier eene statistiek aan, in 1866 door Emile de Laveleye opgemaakt, en die, vol gens den geleerden staathuishoudkundige nog verre beneden de wezenlijkheid gebleven is: uitgestrektheid getal der eigendom" waarde in Steden Kloosters in hectaren geld Brussel 31 9,27,35 6,916,320 Gent 22 26,59,65 5,937,624 Brugge 22 13,57,79 1,173,180 Antwerpen 22 11,47,27 3,848,640 Luik 15 13,80,82 3,280,000 Bergen 10 3,27,01 1,052,400 Namen 8 6,66,77 1,190,400 Totalen 130 84,66,66 23,398,564 Merken wij terloops op dat de Laveleye te Luik ter plaats een onderzoek heeft gedaan en bevonden heeft dat het getal der kloosters er veel grooter was en hunne waarde dus veel aanzienlijker. In plaats van 3,280,000 franken mocht men ze voorzeker op 4,580,000 franken schatten. Men mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat in 1866 de waarde der onroerende goe deren het tegenwoordig peil niet had bereikt en dat de doode hand sedert dien tijd eene reusachtige uitbreiding heeft genomen. In Frankrijk is het er nog erger toegegaan, want men schat er de waarde der klooster goederen op 10 milliards Hoe durft de kerk dan spreken van hon gersnood als hare graanzolders zijn opge propt? Bij haar heerscht geene ellende. Dagelijks ontsnappen haar discipelen en ze tracht met geld hare'wankelende heerschap pij staande te houden. Men reikt er de schaal om te beter te kun nen verdrukken, te gemakkelijker te kunnen boeien en binden. Helaas, 't zal niet helpen, het medelijden der geloovigen is uitgeput. De dagen zijn daar. 't Zal nog eens klin ken bij de klerikalenLaat ons maar de boeren foppen en het volk bij den neus lei den. Immers de kerkmannen zitten aan de groote kas beschikken over de honderde mil joenen der schatkist en de priesters zouden den duivel te rade gaan, om meester te blij ven, alles uitzoeken om de liberalen voor al tijd buiten de wetgeving te houden. In de politieke kringen begint men zich reeds bezig te houden met de aanstaande her opening der Kamers. Het gouvernement is voornemens de wets ontwerpen, betreffende de werklieden en na melijk die aangaande de regeling van het werkkontrakt en de inrichting van eene ver zekering ten gunste der slachtoffers van werkongevallen, aan de dagorde te stellen. Indien de Kamer evenwel verkiest eerst de begrootingen te behandelen, alvorens de een of'andere dier kwesties te bespreken zal het ministerie er zich niet tegen verzetten, integendeel I Zoo schrijft men uit Brussel aan het ministerieel Handelsblad. Wij willen 't wel gelooven. Hieraan ziet men dat 't ministerie niets beters vraagt dan de voornaamste sociale hervormingen se dert jaren beloofd en waarvan zij zoo behen dig eene kiesreclame maakten op de lan ge baan te schuiven. Voor eenige dagen1 de redevoering van minister Nyssens bespre kend, waarin hij beloofd had dat dees jaar nog de wet op de vergoeding van de werk ongevallen besproken en 't ontwerp van wet op de werkerspensioenen neergelegd zou worden, lieten wij reeds voorzien dat men er weer op uit was de werklieden blauwe bloemkens op de mouw te speten. Men ziet dat de ministerieele organen reeds beginnen om 't publiek daarop voor te bereiden Jaren lang sedert de klerikalen aan het bewind zijn werden de budjetten op 't laatste knipken en au p as de charge gestemd. Nu wil men ze den voorrang doen bekomen, om de met zooveel blaai aangekondigde sociale wetten te kunnen uitstellen tot 't jaar een.... of nog later. Totaal (13 jaren) 3,018 5,270.068 De klerikalen van Yper beweren dat de burgerlijke begravingen mamfestatien zijn tegen den godsdienst en dat het doodzonde is die begravingen bij te wonen. Welnu is het ook doodzonde voor katho lieke ministers; Zaterdag laatst hebben de burgerlijke be graving van M. Bara bijgewoond 1® M. Desmet De Naeyer, hoofdminister. 2° M. Cousebant, minister van oorlog. 3° M. De Favereau, minister van Buiten- landsche zaken. 4° M. Van den Heuvel, minister van Jus- ticie. Dezelaaatste heefteen hoek van de lijkwade gehouden. Doodzonde voor 't schamele lichtgeloovige volk. Toegelaten voor katholieke ministers 1 Er is kwestie van in iedere provincie een Sanatorium of Gezondheidsgesticht te bou wen voor terende kinders en volwassenen. De klerikale provinciale raad van Oost- vlaanderen heeft dit voorstel verworpen. De provinciale raden van Luik in meer derheid samengesteld uit liberalen en socia- tisten, heeft reeds zulk gesticht opgericht en die van Henegouwen heeft, met gunstige meening, de zaak tot eene commissie over gezonden. Vergelijkt en oordeelt I Het Antwerpsch orgaan der kristene de mocraten bevat een artikel, getiteld: He strijd van morgen\ waaruit wij het volgen de knippen. Waalsche werklieden gij ook zijt men- schen zooals deze die uw zweet, omgezet in goud in den zomer gaan verspillen te Spa, Oostende of te Monaco. Miskende vlaamsche werklieden, zijt gij ook geen menschen zooals deze die van uwe dochters koninginnen maken der onlucht? Socialisten, gij zijt vast besloten voor den strijd van A. S. Wij kristene democraten beloven u al onzen steun. Laat ons de rangen sluiten om de grond wet van een onrecht te zuiveren. Behouders, neemt achtde strijd zal he vig zijn. Zegt maar aan uwe gendarmen dat zij hunne sabels slijpen, want een woord van u, behouders, doet deze wapens te voorschijn komen. Maar dat alles zal niet lukken, degenen die de wapens hanteeren zijn ook menschen. Democraten, in geval men geld komt vragen, al was het voor Albert de Coburg, sluit uwe beurzen. Er zal veel geld noodig zijn om de wezen en de weduwen te onder steunen. De buitengewone zittijd van 4900 is Dins dag 3 Juli geopend. M. Braun heeft verslag gedaan over de kiezing van Yperen. M. Nolf heeft den eed afgelegd in 't vlaamsch; MM. Golaert en Van Merris, in 7 fransch De Petit Bleu van 5 Juli, sprekende van de samenstelling van het bureel der Kamer, zegt Wat de plaats van Secretaris aangaat, die aan de linkerzijde toekomt, eenige le- den denken er de kandidatuur van aan te bieden aan M. Nolf, de jonge en sympa- thieke afgevaardigde van het arrondisse- ment Yperen. De openingszitting van den buitengewonen zittijd heeft Dinsdag 3 Juli plaats gehad. M. La Fontaine heeft het verslag neerge legd, besluitende tot de bekrachtiging der kiezingen van Kortrijk-Yperen. MM. De Ridder, Surmont en Bethune heb ben den eed afgelegd. Het verlies van 57,400 fr. dat de Burger lijke Godshuizen, door hunneschuld, gedaan hebben, is zoowel door de katholieken als door de liberalen zeer beknibbeld geweest en dat niet zonder reden. Om den slechten indruk daarvan uit te wisschen, of zij denken het misschien, heb ben de hospieenbeheerders een verslag ter hunner verschooning aan den gemeenteraad gezonden, zooals wij reeds gezegd hebben. Daarin boffen en stoffen zij met hun eigen hetgeen van weinig ootmoedigheid getuigt van wege mannen die zich voor katholiek willen doen doorgaan. Het bewijs, zeggen zij in hunne verwaand heid, dat wij met verstand en goeden uitslag de belangen van het hospicenbeheer ter her- te hebben genomen, is de vermindering die wij bekomen hebben op de rekeningen van MM. Vanheule, Grosjean en Degryze. Dit heeft hun waarachtig weinig of geen moeite gekost en ze kunnen er uit geen ver diensten halen. Een enkel bewijs zal ons ge zegde bevestigen. M. Godtschalck had sedert lange jaren en tot zijn overlijden toe, voor advokaat en raadgever in allerhande moeilijke omstan digheden M. Vanheule. Deze had inderdaad 25000 fr. loon uit den erfenisboedel gevraagd. De rechtbank van Yper besliste dat deze eisch redelijk en verdiend was. Het hof van beroep was van hetzelfde gevoelen, en had M. Vanheule de zaak tot het uiterste willen voortzetten, zekerlijk zou hij deze som toe gekend zijn geweestmaar hij deed het niet om aan de hospicen proceskosten te sparen en ook om het arrest op de vraag of een tes tamentuitvoerder recht heeft aan loon niet af te wachtenhij verminderde van zelfs zijne rekening van 5000 fr. en daarop wierd ac- coord gesloten. Dat het ons toegelaten zij hier te doen opmerken dat het verslag der hospicen gee ne melding maakte van den advokatenloon van M. Biebuyck die M. Godtschalck oven tijd eens op eene zaak geraadpleegd had. Naar wij vernomen hebben, wanneer deze onverwachte rekening ingezonden werd vonden de hospicen bestierders het cijfer er van zeer hoog en dit gaf aanleiding aan op spraak. Zij onderwierpen die nochtans niet aan de rechtbanken en zij betaalden de geëischtesom aan M. Biebuyck eenige dagen vóór zijne aanstelling als lid van het hos- picenbestuur. Hetzelfde verslag rept ook geen woord van het loongeld gevraagd door Mr Colaert voor zijne tusschenkomst om de actiën, in naam van M. Godtschalck ingeschreven en deelma kende van zijne erfenis, te doen verkoopen. Zouden wij niet te wete kunnen krijgen hoe hoog deze rekening wel beliep en of ze hem ook betaald is geweest zonder vermindering of aftrek? Wij hebben in ons Nr van 14 Juni het misbruik van gezag verteld dat M. Charles Baus uitgesteken heeft, met zijnen neef Armand Mote door drie pompiers te doen aanhouden en in de doos te stoppen. Het schijnt dat Mote zich 's anderdaags naar het Commissariaat begeven heeft om eene klacht in te dienen tegen M. Baus en dat men dadr geweigerd heeft de klacht op te nemende van dienst zijnde agent moest er eerst over spreken aan den duurbaren en sympa thieken kommandant der Pompiers!!! Indien zulks waar is en wij hebben moeite er aan te gelooven 't is een schan daal. En welk gedacht moeten de ongeluk kige werklieden zich maken van de onpar tijdigheid van het gerecht en van de gelijk heid van al de Belgen vóór de wetüll En men is dan verwonderd dat, op zekere oogenblikken, het volk in opstand komt Niemand mag door de exerciepleinen meer passeerenl Niemand mag daar nog bleeken noch zijne hennen of kiekens opja gen. Niemand meer 1 Ja, zoo gaat het sedert dat de Poperin- ghenaar burgmeester is van Yper. Die vent heeft middel gevonden om in kweste te ko men met de militaire overheid. Hij heeft ze geambeteerd en de soldaten, om zich te wreken over den dommen trek van Colaert gelijk zij het zelve openbaarlijk verkla- ïen in de herbergen verbieden den door tocht op de krijgsgronden. Colaert is daarmee niet veel gekuld, maar de talrijke inwoners van onze twee pleinen

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1900 | | pagina 2